PDA

Zobacz pełną wersję : Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora LCD



leszeg
23-05-2006, 09:13
Jak w temacie. Chodzi mi o rodzaj matryce, parametry jakie powinien sprełniac monitor do obróbki zdjęć ( możliwości przecietnej kieszeni)

Wini
23-05-2006, 09:15
http://www.mva.pl/forum/

leszeg
23-05-2006, 09:19
Wini, dzieki :) juz tam biegnę

Peter
23-05-2006, 09:42
Jak w temacie. Chodzi mi o rodzaj matryce, parametry jakie powinien sprełniac monitor do obróbki zdjęć ( możliwości przecietnej kieszeni)

Profesjonalne monitory LCD są drogie, powyżej 2-3 tys. Jeśli cię stać to kup.
Jeśli nie zastanów się nad dobrym monitorem CRT (kineskop). Dobra 19" CRT jest dużo lepsza niż średni LCD: wielkość plamki, naturalne kolory, elastyczne przełączanie rodzelczości. Tu trzeba zwrócić uwagę na KARTĘ GRAFICZNĄ. Większość ludzi podnieca się monitorami i podpinają je pod jakieś śmiechu warte GeForce'y. Totalne nieporozumienie.
Obraz nieostry, kolory tragedia. To jest tak, jak oglądać obraz przez folię...:)
Polecam karty graficzne:
1. Matrox seria 4xx lub nowsze modele (Parhelia). Wzorcowy obraz.
2. ATI Radeon Sapphire. Dobry obraz.

Na złączu DV-i też waro kupić dobrą kartę...
Matrox ma 10-bitowe przetwarzanie koloru (Parhelia)
I do tego dobry monitor...

Powodzenia.
Najlepiej dokonać porównania obrazu (zdjęcie testowe i/lub programy do testów monitora)

leszeg
23-05-2006, 09:51
Peter, Mam taki monitor 19 cali. Problem jest taki że komp wywedrował do innego pokoju (do syna) i poprostu juz straciłem swobodny dostep do niego. Potrzebuje w miare dobrego płaskiego bo chodzi o miejsce. Nowe graty w moim pokoju i takie pudłoa z dwoma śpiacymi na nim kotami poprostu nie mieści się. Na LCD juz nie wejdą :) (obrabiałeś kiedys foty z dwoma wisząsymi kocimi ogonami na ekranie?). Ten nowy LCD musi tez pasować do wnetrza wiec muszę. Myślę o Fujitsu-Siemens P19-2 19''

[ Dodano: Wto 23 Maj, 2006 ]
Mam karte Radeona w domu i GeForce w pracy :) Wiem na czym polega róznica :)

JK
23-05-2006, 09:58
leszeg, tylko uważaj, bo koty potrafią nieźle drapnąć ekran LCD, jesli coś się na nim porusza - na przykład kursor od myszki. :)

leszeg
23-05-2006, 10:01
moje koty tylko leżakują :) podgrzewane łoże :) No ale dzieki za ostrzeżenie, szklanego jak narazie nie rozpracowały :)

JK
23-05-2006, 10:16
To doświadczenie rodzinne. Kuzyn kupił nową 19" EIZO, uruchomił, włączył tuner TV i poszedł na kolację. Jak wrócił to miał pięknie przeorany ekran. Cieszył się nową zabawką niecały tydzień. Teraz ma już nowy z założoną dodatkową szybą. :D

Peter
23-05-2006, 10:22
Peter, Mam taki monitor 19 cali. Problem jest taki że komp wywedrował do innego pokoju (do syna) i poprostu juz straciłem swobodny dostep do niego. Potrzebuje w miare dobrego płaskiego bo chodzi o miejsce. Nowe graty w moim pokoju i takie pudłoa z dwoma śpiacymi na nim kotami poprostu nie mieści się. Na LCD juz nie wejdą :) (obrabiałeś kiedys foty z dwoma wisząsymi kocimi ogonami na ekranie?). Ten nowy LCD musi tez pasować do wnetrza wiec muszę. Myślę o Fujitsu-Siemens P19-2 19''

[ Dodano: Wto 23 Maj, 2006 ]
Mam karte Radeona w domu i GeForce w pracy :) Wiem na czym polega róznica :)

Tak naprawdę, z tego co wiem, matryce LCD produkuje Samsung i LG. Inne firmy kupują i montują w swoich wyrobach. Może być różnica np. w elektronice. Zwróć uwagę na wielkość plamki (odległość między pikselami) kontrast i jasność, czas reakcji przy foto nie ma takiego znaczenia (przy filmach - smugi). Najlepsze są testy "oragnoleptyczne". Weź jakieś dobre foto i programik np. Nokia Monitor Test, Nec'a itp. Pozwoli ci to sprawdzić geometrię obrazu, morę, zbieżność kolorów (istotne w uzyskaniu dobrej ostrości i czystości)
i kilka innych parametrów. Zwróć uwagę na możliwości regulacji monitora...np. balans bieli.
Przy złych ustawieniach obraz jest sztuczy, podkolorowany, twarze "buraczane" itp.
W LCD trzeba należy pracować w rozdzielczości tzw. natywnej (zależy od matrycy) dla uzyskania optymalnej jakości. Np natywne 1280x1024 w 17" nie jest zbyt ergonomiczne.
Zbyt małe ikonki...:). Przetestuj i powodzenia.

leszeg
23-05-2006, 10:34
Peter, najgorsze jest to ze ja mam mozliwosc tylko zamówienia i zapłacenia przy odbiorze. W moim miescie w sklepach są te najtańsze. Musze walic w ciemno kierujac sie parametrami. Programiki do testów o ktorych piszesz mam i uzywam do (kiedyś) mojego monitorka. Czepie sie chyba tego
Fujitsu-Siemens P19-2 19''
JK, nikt nie zna dnia ani godziny kiedy te cholry cos wymyślą. Kwiatków w domu niemam juz od 2 lat :) ale wezme to pod uwage co mówisz, ak na poważnie.

Peter
23-05-2006, 10:54
Peter, najgorsze jest to ze ja mam mozliwosc tylko zamówienia i zapłacenia przy odbiorze. W moim miescie w sklepach są te najtańsze. Musze walic w ciemno kierujac sie parametrami. Programiki do testów o ktorych piszesz mam i uzywam do (kiedyś) mojego monitorka. Czepie sie chyba tego
Fujitsu-Siemens P19-2 19''
JK, nikt nie zna dnia ani godziny kiedy te cholry cos wymyślą. Kwiatków w domu niemam juz od 2 lat :) ale wezme to pod uwage co mówisz, ak na poważnie.

OK. Sprawdziłem na stronie Chipa. Wg ich testów jest niezły. 3. miejsce pod względem jakości obrazu. Firma dość solidna. Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia, to myślę, że warto zaryzykować. Tylko zwróć uwagę na gwarancję. Jeśli to firma wysyłkowa mogą być kłopoty z serwisem. Nie życzę tego. Czasem tak bywa, że coś nawali...:( Wtedy wozić na drugi koniec Polski do naprawy jest trudno.

leszeg
23-05-2006, 11:02
Znam to ryzyko bo sprzet foto kupuje z importu z niemiec.Na szczescie do tej pory nie musiałem nic reklamowac.

[ Dodano: Wto 23 Maj, 2006 ]
znalazłem dostawce u siebie na miejscu, co prawda pare złoty drozej niz w internetowym sklepie ale mam ich na miejscu i chyba raczej jeszcze pociapią.

Klos
23-05-2006, 12:05
Z czystym sumieniem polecam Nec'a 1980 FXI na matrycy S-IPS
Jest to najtanszy model dajacy zadowalajace efekty pracy z kolorem
Cena ~ 2300 pln - naprawde warto

Wini
23-05-2006, 12:24
Z czystym sumieniem polecam Nec'a 1980 FXI

Przyłączam się do tego zdania

leszeg
23-05-2006, 12:59
no ale ten fuji kosztuje 1800 a tu widzę 2300. 500 to sporo jak dla mnie.

[ Dodano: Wto 23 Maj, 2006 ]
no i widze ze Nec ma wspołczynnik kontrastu 600;1 a fuji 1000;1 wiec jesli to jakas róznica to fuji wypada lepiej

Jacek_Z
23-05-2006, 13:41
tu masz Fuji w cenie 1636 zł http://www.apollo.pl/?mod=store&cmd=show_detail&id=23792 - chwilowo brak
a tu 1654 zł http://sklep.morele.net/?pg=product_info&PRD_id=18744&o=BRD_name&dspl=p
a za 1664 zł http://rodan.net/eSklep/prod?id=fsc+p19-2

Klos
23-05-2006, 13:51
leszeq ale ten fuji to matryca S-PVA

Mysle ze jednak warto dolozyc kilka zl i miec 100 % satysfakcje - wkoncu monitora nie kupujemy co rok tylko sluzy nam przez lata
obiektywny test : http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=238

w tej chwili wchodzi jego nastepca tazke moze beda jakies okazje

Pozdrawiam

Ps: nie sugeruj sie samymi suchymi danymi
np moj ideal Eizo CG220K warty ~ 20,000 zl ma kontrast "tylko" 400:1
http://monitory.mastiff.pl/opisy.php?id_artykulu=559&nazwa=Monitor%20EIZO%20ColorEdge%20CG220K

leszeg
23-05-2006, 14:29
wiedziałem :), jak zaczynałem wchodzic w system Nikona tez wiele pytałem tutaj.Potem bolała głowa.Skasowałem linka do forum i zacząłem sam kombinować :). Udało mi sie kupić to co mi pasuje no i znowu zaczyna sie koszmar wyboru nastepnej rzeczy :). Wiem że warto dołozyć i jestem zwolennikiem kupowania rzeczy wartych kasy by potem dwa razy nie tracić. Teraz negocjacje z żoną :)