PDA

Zobacz pełną wersję : Canon - autofocus 5D vs 300/350



pebees
28-07-2008, 10:13
Hej :)
Mnóstwo postów już przeczytałem, jaki to dziadowski jest autofokus Canona 5D. Niestety nie miałem możliwości pobawić się tym aparatem ostatnio, a tyle, co się kiedyś bawiłem nie pozwala mi na porównanie.
Więc pytanie do osób fotografujących Canonami - jak się ma AF w 5D do AF w 300 i 350 ? Chodzi mi o szybkość działania, celność itd... poproszę o takie porównanie :)

robin102
28-07-2008, 12:05
Chyba nie na tym forum zadałeś to pytanie :mrgreen:
Nikt się nie kwapi do szybkiej odpowiedzi to ja się udzielę jeśli pozwolisz, wiesz społecznik jestem :)
Miałem w używaniu Canona 5D z 70-200 f2,8 / 24-105 f4 IS / oraz 50mm f1,4 i szczerze powiem żadnych problemów z działaniem AF nie stwierdziłem może dlatego, że korpus był kupowany u człowieka który niby sprawdza je przed wysyłką. Szybkość AF jest porównywalna do szybkosci ostrzenia D300 z np. Nikkorem 85 f1,8, a może trochę i szybciej ostrzyły te USMy. Inna sprawa gdy kiedyś poprosiłem kilku użytkowników modelu 5D o podesłanie troche takich rzeczywistych kadrów ze slubów zapisanych w rawach. Pliki się fajnie obrabia, ale... No właśnie te ale. Analizowałem te zdjecia pod kątem punktu ogniskowania i mimo, że fotek miałem sporo (od 3 czy 4 userów ) to bardzo ciężko było stwierdzić gdzie było zogniskowane. Fotki były niby ostre, ale gdzie się zaczepiał AF trudno mi było stwierdzić w przeciwieństwie do kadrów które sam robiłem użyczonym przez kolegę sprzętem. Wydaje się, że teoria doboru egzemplarza ma tu duże znaczenie.

Adam Trzcionka
28-07-2008, 12:15
Hej :)
Mnóstwo postów już przeczytałem, jaki to dziadowski jest autofokus Canona 5D. Niestety nie miałem możliwości pobawić się tym aparatem ostatnio, a tyle, co się kiedyś bawiłem nie pozwala mi na porównanie.
Więc pytanie do osób fotografujących Canonami - jak się ma AF w 5D do AF w 300 i 350 ? Chodzi mi o szybkość działania, celność itd... poproszę o takie porównanie :)

300 i 350 to rozumiem 300d i 350d?

pebees
28-07-2008, 12:28
300 i 350 to rozumiem 300d i 350d?
Tak, dokładnie.

Adam Trzcionka
28-07-2008, 12:35
nie ma co porównywać. 5d jest o dużą klasę lepszy.

pebees
28-07-2008, 12:40
Czyli, jak rozumiem, af w 5D jest szybszy i celniejszy niż w 300d i 350d, o całe niebo? :)

nowart
28-07-2008, 12:54
może nie o całe niebo ale o pół nieba z pewnością :)

Adam Trzcionka
28-07-2008, 12:54
Czyli, jak rozumiem, af w 5D jest szybszy i celniejszy niż w 300d i 350d, o całe niebo? :)


300d znam, kolega ma, od lat. 350d sam miałem. 5d jest nieporównywalnie lepszy, dla mnie nie gorszy od d200, miałem jeden po drugim.

nowart
28-07-2008, 13:18
5d jest nieporównywalnie lepszy, dla mnie nie gorszy od d200

Stary! Nie pisz Ty tutaj takich rzeczy! Chcesz zostać wyklętym na wieki?? :mrgreen:

Już bardziej serio - AF w serii Dxxx jest naprawdę bardzo sprawny. pokusiłbym się o stwierdzenie, że w D200 minimalnie sprawniejszy aniżeli w D300. Stąd nie mogę się zgodzić z Twoją opinią stawiającą 5D i D200 na jednej szali. Ważne jest również co podpinałeś kiedyś tam do D200 a co podpinasz obecnie do 5D - a to znaczna różnica ;)

trampek
28-07-2008, 20:52
5d duzo lepszy AF niz wymienione aparaty. szybkosc srodkowego jest oki, roznie z dokladnoscia. canon 40d tutaj jest bezkonkurencyjny

arturs
28-07-2008, 21:34
potwierdzam to co pisze trampek.. 300d jest słaby AF, w 350 sporo lepszy ale i tak demon prędkości to to nie jest.. potem 5D (w zasadzie używalny tylko środkowy - dość przyzwoity, potem 40D (potem mpewnie jedynki ale ich nie trzymałem w łapie na tyle długo żeby się wypowiadać).. 40D mam już prawie rok, 5d kupiłem 3 tygodnie temu i szczerze mówiąc jeśli chodzi o AF to w porównaniu do 40D piątka jest sporo z tyłu..

badi
29-07-2008, 02:35
allegro power - tor gokardowy - 40stka z 70-200 2.8 lapala raczej bez problemow, 5d sie gubil.

robin102
29-07-2008, 07:52
.... pokusiłbym się o stwierdzenie, że w D200 minimalnie sprawniejszy aniżeli w D300
No weź nie marudź, ;) już jeden taki marudzi na AF w D300 :)

Soprano
29-07-2008, 12:08
Jesli mowimy o AF-S to 5D i D200 dla mnie bez rozncy. AF-C tutaj Nikon ma przewage, to samo sie tyczy bocznych punktow AF. Porownywanie AF w 5D do 300, 350 jest pomylka, to zupelnie inna bajka. Szybkosc ostrzenia 5D (70-200 L, 24-70 L) porownywalna z D3. Natomiast problem sie pojawia ze szklami typu 85 1,2, czy 50 1,2 (choc 50 tki nie mialem, ale slyszalem :) ) tutaj trzeba sie mocno starac, zeby wykozystac jakosc tych szkiel.
Konkludujac w mojej opinii problemy z AF w 5D sa troche "przereklamowane".

Adam Trzcionka
29-07-2008, 12:30
Jesli mowimy o AF-S to 5D i D200 dla mnie bez rozncy. AF-C tutaj Nikon ma przewage, to samo sie tyczy bocznych punktow AF. Porownywanie AF w 5D do 300, 350 jest pomylka, to zupelnie inna bajka. Szybkosc ostrzenia 5D (70-200 L, 24-70 L) porownywalna z D3. Natomiast problem sie pojawia ze szklami typu 85 1,2, czy 50 1,2 (choc 50 tki nie mialem, ale slyszalem :) ) tutaj trzeba sie mocno starac, zeby wykozystac jakosc tych szkiel.
Konkludujac w mojej opinii problemy z AF w 5D sa troche "przereklamowane".

pełna zgoda. największy ból mam z jasnymi Lkami :)

cypherdid
29-07-2008, 13:59
Czyli, jak rozumiem, af w 5D jest szybszy i celniejszy niż w 300d i 350d, o całe niebo? :)

seria amatorska Canona to kompletna bieda jeśli chodzi o pracę i jakość AFa...w jakimś amyłykańskim teście EOS 400d na 100 fotek trafił ostrością w 40%...wina tego że czujnik jest dużo większy i często łapie coś co jest poza polem, patrząc przez wizjer..ale to bolączka każdego systemu i dokładności wykonania sprzętu...

silnik i układ AF w 5d na pewno jest lepszy, szybszy..dokładniejszy..ale co z tego, jak to Canon ;) <joke>

Kolekcjoner
30-07-2008, 05:28
seria amatorska Canona to kompletna bieda jeśli chodzi o pracę i jakość AFa...w jakimś amyłykańskim teście EOS 400d na 100 fotek trafił ostrością w 40%...wina tego że czujnik jest dużo większy i często łapie coś co jest poza polem, patrząc przez wizjer..ale to bolączka każdego systemu i dokładności wykonania sprzętu...

silnik i układ AF w 5d na pewno jest lepszy, szybszy..dokładniejszy..ale co z tego, jak to Canon ;) <joke>

E... no to już są jakieś "duby smalone". Ja rozumiem że można opowiadać i powtarzać różne opinie o sprzęcie ale warto czasem przywołać elementarną wiedzę na ten temat.

Od tyłu. W 5D jak i w żadnym canonowym korpusie nie ma silnika AF - w końcu to tylko Canon ;):D.
Dalej. W 400D jest ten sam układ autofocusa co w 20D/30D obsługiwany przez ten sam procek. W 5D jest zmodyfikowana wersja układu z 20D (dodane jest 6 punktów wspomagających /w tym dwa podwójnej czułości/), które jednak działają tylko w servo. Nawet rozmieszczenie tych (podstawowych) punktów jest identyczne (co zresztą rodzi znane konsekwencje w temacie crop/ff). Tak samo identyczny jest rozmiar tych punktów. Ergo nie może być mowy o większym/mniejszym czujniku w 400D. Co do wyników i konkluzji tego testu - jeśli takie podali przyczyny to tylko pogratulować im "znajomości rzeczy" :lol:.
I na koniec co do kwestii AF-a w serii xxxD Canona. Problem polega na tym, że nie da się tego tak uogólniać. Canon wrednie ;) w każdym modelu mieszał coś w AF-ie. W 300D/350D był ten sam układ ale obsługiwany przez różne procki. W kolejnych (nie ma ich znów jakoś bardzo dużo) w każdym jest inny AF. W związku z tym nie da się tego wrzucać do jednego wora. Obecnie patologia (jedna z wielu - trzeba sobie znów zdawać sprawę, że to tylko Canon :mrgreen:) polega na tym, że amatorska puszka - 450D ma lepszy (pod pewnymi względami) AF niż 5D.

Seeker
30-07-2008, 13:18
"Obecnie patologia (jedna z wielu - trzeba sobie znów zdawać sprawę, że to tylko Canon ) polega na tym, że amatorska puszka - 450D ma lepszy (pod pewnymi względami) AF niż 5D."

To nie patologia, Canon ma juz AF do 5D-II ;)

diZaster
30-07-2008, 13:27
i do 1 BIsmarck IV :razz:

life
30-07-2008, 13:42
"Obecnie patologia (jedna z wielu - trzeba sobie znów zdawać sprawę, że to tylko Canon ) polega na tym, że amatorska puszka - 450D ma lepszy (pod pewnymi względami) AF niż 5D."

To nie patologia, Canon ma juz AF do 5D-II ;)

pewnie wyciągnięty z tajnego sejfu Canona :D w którym przeleżał szmat czasu po to by teraz zmasakrować Nikona :D

prz3mo
30-07-2008, 14:55
pewnie wyciągnięty z tajnego sejfu Canona :D w którym przeleżał szmat czasu po to by teraz zmasakrować Nikona :D

heheheheheheheh...:mrgreen:

Seeker
30-07-2008, 15:06
"pewnie wyciągnięty z tajnego sejfu Canona"

Przez pomylke, gdy szef biura wynalazkow przyszedl na wielkim kacu po prezentacji nowego Coolpixa...