PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedawanie zdjęć-musze miec firme?



paparazzi89
24-07-2008, 20:53
witam, czy aby sprzedawać zdjęcia, dajmy na to jakaś firma potrzebuje zdjęcia reklamowe, ja je robię, a ona płaci mi pieniądze- może takie coś być? czy muszę mu wystawić fakturę- czyli muszę mieć firmę.
druga sprawa to odsprzedawanie zdjęć np w internecie, były by to zdjęcia raczej artystyczne

sailor
24-07-2008, 21:09
witam, czy aby sprzedawać zdjęcia, dajmy na to jakaś firma potrzebuje zdjęcia reklamowe, ja je robię, a ona płaci mi pieniądze- może takie coś być? czy muszę mu wystawić fakturę- czyli muszę mieć firmę.

mzoesz sprzedawac na zasadzie umowy o dzielo ale rzadko ktora firma chce cos takeigo robic. raczej wszystkei chca fakture


druga sprawa to odsprzedawanie zdjęć np w internecie, były by to zdjęcia raczej artystyczne
?? no tak .. jak artystyczne .. to tylko w internecie :)

adrian
24-07-2008, 22:04
?? no tak .. jak artystyczne .. to tylko w internecie :)

hrhrhr :mrgreen:

Adam Trzcionka
24-07-2008, 22:09
Sailor, :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Jacek_Z
24-07-2008, 22:14
witam, czy aby sprzedawać zdjęcia, dajmy na to jakaś firma potrzebuje zdjęcia reklamowe, ja je robię, a ona płaci mi pieniądze- może takie coś być? czy muszę mu wystawić fakturę- czyli muszę mieć firmę.
zdjęcie sprzedaj na umowę o dzieło. Wystawisz fakturę do tej umowy. Nie musisz mieć firmy do wystawienia faktury. Nie będzie to faktura VAT,ale nie musi być faktura VAT, by ją kto inny mógł zaksięgować.

paparazzi89
24-07-2008, 22:44
czyli, robie zdjecie z umową o dzieło, wystawiam fv w jakims darmowym programie z moimi danymi prywatnymi (a NIP?- muszę złożyć podanie tak?) potem w kwietniu oddaje PIT? a jak nie oddam to co :D

Jacek_Z
24-07-2008, 23:27
wystawiam fv
nie FV tylko zwykłą. Nie jesteś VATowcem, nie możesz wystawić faktury VAT, a zwykłą fakturę.


(a NIP?- muszę złożyć podanie tak?)
każdy ma NIP, jesli jeszcze nigdy się z US nie rozliczałeś to wystąp o niego, dostaniesz po pewnym czasie.
Wystąp o to teraz, zawczasu, NIP powinno się wpisać w rachunek do umowy.
Jeśli nie będziesz miał tego zlecenia to nic się nie stanie. Nadanie NIPu niczym negatywnym nie skutkuje. Jeśli nie będziesz miał dochodu, to nie będziesz musiał zaczynać się rozliczać.


potem w kwietniu oddaje PIT? a jak nie oddam to co :D
tak, do kwietnia 2009 rozliczasz wszystkie dochody z 2008 roku, w tym i ten dochód. Radzę to oddać :mrgreen:
gdyż pracodawca przeleje zaliczkę na podatek dochodowy na ciebie, w wysokości 19% od połowy kwoty, którą zarobisz.
US będzie wiedział, że coś zarobiłeś, a jeśli nie dostanie twojego PITa z odpowiednią pozycją, to będzie wiedział, że się cos nie zgadza i cię zaproszą na wyjaśnienia.

cetoslava
02-08-2008, 11:04
A nie ma możliwości sprzedaży zdjęć np. na zasadzie tylko umowy licencyjnej bez faktury? Czy umowa jest zupełnie inna sprawą, a fakturę tak czy siak trzeba wystawić?

Pytam się, bo też mam takie rozterki.

sailor
02-08-2008, 12:31
A nie ma możliwości sprzedaży zdjęć np. na zasadzie tylko umowy licencyjnej bez faktury? Czy umowa jest zupełnie inna sprawą, a fakturę tak czy siak trzeba wystawić?

Pytam się, bo też mam takie rozterki.

moze byc faktura moze byc umowa o dzielo lub jakakolwiek umowa od kotrej zostanie odprowadzony podatek. wazne by bylo uczciwie :)

Jacek_Z
03-08-2008, 20:56
.. fakturę tak czy siak trzeba wystawić?

Trzeba. US zawsze chce swoją działkę gdy jest jakikolwiek przepływ pieniędzy.

cetoslava
06-08-2008, 18:20
To właściwie najkorzystniejsza dla fotografa będzie chyba umowa-zlecenie/o dzieło (w której można zawrzeć warunki korzystania ze zdjęć). Umawiam się na kwotę netto i reszta mnie nie interesuje, zgadza się?

Fr@ntz
27-09-2008, 18:05
to ja się podłączę - będąc osoba prywatną i mając zlecenie od krajowego dystrybutora firmy zagranicznej na "sesję" ich produktów podczas wystawy powinienem zawrzeć z Nimi umowę o dzieło oraz wystawić im fakturę? Ewentualnie, czy podstawą do rozliczenia z US może być KW wystawione przez zleceniodawcę?

marszull
29-09-2008, 15:53
przy umowie zlecenie/o dzielo firma dla ktorej pracujesz rozlicza sei US i pozniej tylko wystawia Ci pit ktory musisz uwzglednic skladajac zeznanie roczne

fjerzy
29-09-2008, 16:06
to ja się podłączę - będąc osoba prywatną i mając zlecenie od krajowego dystrybutora firmy zagranicznej na "sesję" ich produktów podczas wystawy powinienem zawrzeć z Nimi umowę o dzieło oraz wystawić im fakturę? Ewentualnie, czy podstawą do rozliczenia z US może być KW wystawione przez zleceniodawcę?

KW musi z czegoś wynikać (umowa, rachunek). Ważne dla US że wykażesz dochód, ale jak Cie będa wzywać, to i tak mogą poprosić o dokumentację tego dochodu.

browarek
29-09-2008, 16:43
przy umowie zlecenie/o dzielo firma dla ktorej pracujesz rozlicza sei US i pozniej tylko wystawia Ci pit ktory musisz uwzglednic skladajac zeznanie roczne
to by się chyba zgadzało, ja robiłem zdjęcia na umowę o dzieło, żadnej faktury nie wystawiałem i teraz tylko czekam na PIT od firmy z którą miałem umowę.

Fr@ntz
30-09-2008, 08:22
THnX - i o to mi chodziło. Dopiero teraz sobie przypomniałem, że jak parę lat temu robiłem dla jednej firmy szkolenie komputerowe to tez dostałem potem od nich PITa.

Jacek_Z
30-09-2008, 10:23
to by się chyba zgadzało, ja robiłem zdjęcia na umowę o dzieło, żadnej faktury nie wystawiałem i teraz tylko czekam na PIT od firmy z którą miałem umowę.
Wg mnie rachunek musisz wystawić. Inaczej się nie doczekasz tego PITa.
Firma musi sobie zaksięgowac wasza prace jako koszty, na podstawie rachunku do umowy o dzieło. Chyba wszystkie druczki umów zlecenia i umów o dzieło (przynajmniej takie jakie ja widziałem) składają się z 2 części - drugą częścią (na dole) jest rachunek. Przyglądacie się dokładnie drukom, które wypełniacie? Musicie mieć drugi egzemplarz - popatrzcie na nie.

flyski
30-09-2008, 10:32
Wg mnie rachunek musisz wystawić. Inaczej się nie doczekasz tego PITa.
Firma musi sobie zaksięgowac wasza prace jako koszty, na podstawie rachunku do umowy o dzieło. Chyba wszystkie druczki umów zlecenia i umów o dzieło (przynajmniej takie jakie ja widziałem) składają się z 2 części - drugą częścią (na dole) jest rachunek. Przyglądacie się dokładnie drukom, które wypełniacie? Musicie mieć drugi egzemplarz - popatrzcie na nie.

dokładnie, ta firma też musi mieć jakąś podkładkę do rozliczenia swoich kosztów,
Tobie kopia rachunku (umowy) też może się przydać przy kontroli (no i oczywiście musisz dostać PITa)

matka997
30-09-2008, 10:47
A nie ma możliwości sprzedaży zdjęć np. na zasadzie tylko umowy licencyjnej bez faktury? Czy umowa jest zupełnie inna sprawą, a fakturę tak czy siak trzeba wystawić?

Pytam się, bo też mam takie rozterki.

umowa licencyjna a faktura to dwie sprawy. dwa papierki. umowa mówi o prawach i ograniczeniach, faktura potwierdza dokonanie transakcji i jest niezbędna do przelania kasy na konto.

matka997
30-09-2008, 10:49
to by się chyba zgadzało, ja robiłem zdjęcia na umowę o dzieło, żadnej faktury nie wystawiałem i teraz tylko czekam na PIT od firmy z którą miałem umowę.

zdziwisz sie
znam zycie to faktura była bo bez niej raczej nie dostałbys kasy.
poszło to pewnie tak, jak w kilku firmach niestety widziałem
:(
pani księgowa czy inna sekretarka nie chciała zawracać du... tobie i innym i sama miec chciala mniej zachopdu i podpisała z "tzw upowaznienia"

marszull
30-09-2008, 12:08
rzeczywiscie przejrzalem pare umow o dzielo i do prawie do kazdej dolaczony byl rachunek (chociaz do dwoch nie ale mozliwe ze to byl przypadek opisany przez matke997 :-), przepraszam jesli kogos wprowadzilem w blad, ale rachunki te polaczone byly z umowa i jakos to przeoczylem
co do umow o dzielo znalzlem w necie tekst (http://www.vat.pl/umowa_o_dzielo_inne_formy_zatrudnienia_1510.php), moze komus sie przyda

Fr@ntz
30-09-2008, 12:35
to ja podrzucę wzór rachunku dla nieVatowca (http://www.jotka.pl/druki/rachunekdlanievatowca2000.zip) - więcej info na tej stronie (http://www.jotka.pl/porady/tematyczne/rachunki2000.html)

matka997
30-09-2008, 13:15
rzeczywiscie przejrzalem pare umow o dzielo i do prawie do kazdej dolaczony byl rachunek (chociaz do dwoch nie ale mozliwe ze to byl przypadek opisany przez matke997 :-), przepraszam jesli kogos wprowadzilem w blad, ale rachunki te polaczone byly z umowa i jakos to przeoczylem
co do umow o dzielo znalzlem w necie tekst (http://www.vat.pl/umowa_o_dzielo_inne_formy_zatrudnienia_1510.php), moze komus sie przyda

jest jeszcze jedna opcja
papierki mogły się rozłączyć i do tej pory leżą sobie u ciebie oddzielnie
;)

browarek
30-09-2008, 16:47
Wg mnie rachunek musisz wystawić. Inaczej się nie doczekasz tego PITa.
Firma musi sobie zaksięgowac wasza prace jako koszty, na podstawie rachunku do umowy o dzieło. Chyba wszystkie druczki umów zlecenia i umów o dzieło (przynajmniej takie jakie ja widziałem) składają się z 2 części - drugą częścią (na dole) jest rachunek. Przyglądacie się dokładnie drukom, które wypełniacie? Musicie mieć drugi egzemplarz - popatrzcie na nie.
moja wina, moja wina, przepraszam
zerknąłem raz jeszcze i oczywiście do umowy dołączony jest rachunek, wszystko się zgadza, jest wyszczególniony m.in. koszt uzyskania przychodu (50%) oraz zaliczka podatku dochodowego (19%)
pozdrawiam

Jacek_Z
30-09-2008, 20:13
moja wina, moja wina,
odpuszczamy :wink::-D

DRUMLA
11-10-2008, 00:41
Ale takie pytanko-jeśli nie mam działalności a umowa o dzieło jest tylko dorywczą formą zarobienia kilku groszy-także muszę wystawiać rachunek lub fakturę?

Jacek_Z
11-10-2008, 01:48
tak.

DRUMLA
11-10-2008, 02:28
a jak by to miało wyglądać? bo właśnie tak nie bardzo wiem co musiałbym wystwić i w jakiej formie... przecież nie mam kasy fiskalnej xD

ajt
11-10-2008, 12:25
A co ma do tego kasa fiskalna? :)
Typowy przypadek umowy o dzieło wygląda tak, że to zamawiający wykonuje całą papierkową robotę, potem daje wykonującemu do podpisu TU i TU i na tym koniec. Wykonawca nawet nie wie, że przed odbiorem kasy wystawił rachunek :)
Przejrzyj jakieś gotowe formularze umowy o dzieło. Pod koniec (często jako osobna strona) jest zwykle coś w rodzaju "Rachunek za wykonanie dzieła na podstawie umowy ..... z dnia ..... kwota ..... podpis ....". Wyżej w wątku jest to zresztą opisane :)

DRUMLA
11-10-2008, 15:26
tak tak, tylko, że ja nie mam jeszcze czego przeglądać... czeka mnie po prostu kilka zamówień po znajomości i się orientuję co i jak, żeby wszystko grało... ktoś moze wrzucić skan albo fotę takiego "przykładowego" rachunku? interesuje mnie co musi się na nim znaleźć...

ajt
11-10-2008, 16:08
Wpisz w google "umowa o dzieło". Drugi link od góry prowadzi do pracuj.pl, do podstrony z szablonami. Jest tam m. in. szablon umowy o dzieło z rachunkiem :)

freefly
14-10-2008, 03:22
czyli, robie zdjecie z umową o dzieło, wystawiam fv w jakims darmowym programie z moimi danymi prywatnymi (a NIP?- muszę złożyć podanie tak?) potem w kwietniu oddaje PIT? a jak nie oddam to co :D

Jeśli jesteś osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, to nie możesz wystawiać żadnych rachunków.
Do umowy zlecenia i umowy o dzieło rachunek wystawia zlecający pracę, odprowadza z od kwoty za Ciebie podatek do US, a Ty otrzymujesz od zleceniodawcy PIT-a.

freefly
14-10-2008, 03:28
Jeszcze ciekawostka:

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to nie wolno mu przyjmować zleceń jako osoba fizyczna, jeśli zlecenie dotyczy dziedziny jego działalności gospodarczej.
Zlecenie powinno być wystawione na "firmę" i rozliczane jako przychód firmy.

Jacek_Z
14-10-2008, 10:24
Jeśli jesteś osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, to nie możesz wystawiać żadnych rachunków.
Do umowy zlecenia i umowy o dzieło rachunek wystawia zlecający pracę,
Nieprawda. Wystawia rachunek ten który "sprzedaje towar" czyli zleceniobiorca.
Zlecający może co najwyżej wypełnić komus formularz :-D, ale w rubrykach jako wystawca rachunku widnieje ten co coś sprzedał (wykonał usługę, dzieło)


odprowadza z od kwoty za Ciebie podatek do US, a Ty otrzymujesz od zleceniodawcy PIT-a.
to się zgadza, z tym, że pierwsza z tych spraw jest kwestią umowy.

freefly
14-10-2008, 11:05
Nieprawda. Wystawia rachunek ten który "sprzedaje towar" czyli zleceniobiorca.
Zlecający może co najwyżej wypełnić komus formularz :-D, ale w rubrykach jako wystawca rachunku widnieje ten co coś sprzedał (wykonał usługę, dzieło)




Jacku, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Zaliczkę na podatek od 'dzieła' odprowadza zlecający. Wystawia on również pit 8b, kopię również dla us podatnika, natomiast wykonujący dzieło musi rozliczyć się z fiskusem składając roczne zeznanie podatkowe na podstawie otrzymanych pit 11 i 8b. (np. Na formularzu pit 37 do końca kwietnia następnego roku).
Narzuca to art. 41 ust.1 Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych.

Jacek_Z
14-10-2008, 12:25
Jacku, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Zaliczkę na podatek od 'dzieła' odprowadza zlecający. Wystawia on również pit 8b, kopię również dla us podatnika, natomiast wykonujący dzieło musi rozliczyć się z fiskusem składając roczne zeznanie podatkowe na podstawie otrzymanych pit 11 i 8b. (np. Na formularzu pit 37 do końca kwietnia następnego roku).
Narzuca to art. 41 ust.1 Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych.
Ale co do podatku, pitu, zeznania rocznego itd się zgadzam.
Nie zgadzam się z tym kto wystawia rachunek. Wystawia go ten, który wykonał pracę. Zleceniobiorca.

freefly
14-10-2008, 13:02
Nie zgadzam się z tym kto wystawia rachunek. Wystawia go ten, który wykonał pracę. Zleceniobiorca.

Drogi Jacku, ja też się z wieloma rzeczami nie zgadzam, ale uwierz, osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie może firmie wystawić rachunku, bo niby jako kto.
Zlecenie wypisuje zamawiający, wykonawca podpisuje, realizuje, firma płaci wykonawcy kwotę netto i odprowadza do US podatek. Żeby zaewidencjonować wydatek, firma zleceniodawca na podstawie umowy zlecenia wypisuje sama sobie rachunek, a rachunek razem z podpietą do niego umowa ląduje w księgowości.
A później wystawia te wszystkie PIT-y, także zleceniobiorca ma jedynie ująć dochód w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Jacek_Z
14-10-2008, 13:07
kto wypisuje formularz rachunku jest nieistotne, kto oblicza podatek - nieistotne. Może to robic komputer, a w klawiature wklepywac te dane osoba trzecia. Ważne co jest wpisane w odpowiednich rubrykach. Patrze teraz sobie na gotowy formularz rachunku (drukarnie akcydensowe) będącego 2-ga częscią umowy o dzieło i mam tam rubryki:
rachunek Dla: wpisuje się tu zleceniodawcę
Wystawił: wpisuje się tu zleceniobiorcę. Tak, tak, te osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie umowy. Bo gdyby ta osoba miała działalność, to by wystawiała samą fakturę, umowa by była niepotrzebna bo to by była zwykła sprzedaż. Sam to napisałeś w poście 33. Bądź konsekwentny z tym zapisem i wyciagnij wnioski.

freefly
14-10-2008, 13:30
Żeby nie być gołosłownym:

Art. 41.
1. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).


Art. 3.
1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

i

Art. 13.
2) przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej I publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,

4) przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
5) przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7,
6) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9,
7) przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
8) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9,
9) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

i

Art. 18.
Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jacek_Z
14-10-2008, 14:10
OK, przytoczyłes przepisy - obok tematu. Osoba osiąga dochód, rozlicza się z PITa który mu przysyła zleceniodawca itd. Ja z tym nie polemizuje.
Chodzi mi tylko o szczegół - kto widnieje jako wystawiający rachunek. Przepisy które przytoczyłes nie mówią o tym tylko o czym innym.
Na rachunku widnieje jako wystawiający ten co osiąga dochód. Ten co sprzedaje. Ten co wykonuje usługę/dzieło. Nie ten co kupuje, zamawia. Natomiast ten co kupuje wrzuca sobie te fakturę w koszty. On nie może sobie sam wystawic faktury.
kup gotowy druk umowy o dzieło. Najczęsciej jest on co najmniej 2-częsciowy. W częsci będacej rachunkiem w polu kto te fakturę wystawił wpisuje sie dane wykonawcy dzieła. A faktura jest dla zamawiającego.

freefly
14-10-2008, 14:24
OK, przytoczyłes przepisy - obok tematu. Osoba osiąga dochód, rozlicza się z PITa który mu przysyła zleceniodawca itd. Ja z tym nie polemizuje.
Chodzi mi tylko o szczegół - kto widnieje jako wystawiający rachunek. Przepisy które przytoczyłes nie mówią o tym tylko o czym innym.
Na rachunku widnieje jako wystawiający ten co osiąga dochód. Ten co sprzedaje. Ten co wykonuje usługę/dzieło. Nie ten co kupuje, zamawia. Natomiast ten co kupuje wrzuca sobie te fakturę w koszty. On nie może sobie sam wystawic faktury.
kup gotowy druk umowy o dzieło. Najczęsciej jest on co najmniej 2-częsciowy. W częsci będacej rachunkiem w polu kto te fakturę wystawił wpisuje sie dane wykonawcy dzieła. A faktura jest dla zamawiającego.

Jacku, żona wróci wieczorem do domu, to poproszę ją , żeby napisał kilka słów.
Jest biegłym rewidentem i zna się na tych wszystkich przepisach.

pozdro

windum
14-10-2008, 16:11
Witam.

Jestem tu nowy, więc jest to mój powitalny post, ale do rzeczy:

jako że co nie co orientuję się w sprawach będących tematem wątku, postanowiłem się wypowiedzieć. :)
Nie chce mi się przytaczać poszczególnych fragmentów postów, więc tylko powiem, że freefly ma troszkę racji w niektórych miejscach, JEDNAK Jacek_Z ma racji o wiele więcej. :-D
A więc tak: osoba fizyczna w takim przypadku zawiera umowę zlecenia/o dzieło ze zleceniodawcą. Do umowy MUSI wystawić rachunek (NIE MYLIĆ z fakturą VAT), i to właśnie ta osoba fizyczna (zleceniobiorca) jest wystawcą rachunku. Firma zlecająca wykonanie dzieła, na podstawie otrzymanego rachunku, księguje sobie taką umowę w koszty. Jednicześnie zleceniodawca potrąca z kwoty rachunku zaliczkę na podatek dochodowy i odprowadza go do US, a zleceniobiorcy wypłaca kwotę odpowiednio mniejszą.
Tak jest w teorii. Natomiast w praktyce często wygląda to tak, że zleceniodawca (jako teroretycznie mądrzejsza i bardziej obeznana osoba) daje zleceniobiorcy (teoretycznie nie znającemu się na tym) do podpisu gotową umowę i gotowy rachunek, z obliczonymi kosztami uzyskania przychodu i obliczoną zaliczką na podatek (plus ewentualnie składki na ZUS, ale to nie zawsze).
A więc jako wystawiający rachunek widnieje zawsze ZLECENIOBIORCA, mimo że nie zawsze fizycznie go wypisuje.
Poźniej (najpóźniej do końca lutego przyszłego roku) firma - zleceniodawca - ma obowiązek wystawić zleceniobiorcy PIT-11, na podstawie którego zleceniobiorca ma obowiązek rozliczyć się z US.

Na razie tyle, wracam do pracy...

freefly
16-10-2008, 02:50
Jacku, żona wróci wieczorem do domu, to poproszę ją , żeby napisał kilka słów.
Jest biegłym rewidentem i zna się na tych wszystkich przepisach.

pozdro


Witam,
mąż prosił, więc ustosunkuję się do problemu poruszonego w dziale.
Jako biegły rewident i księgowa z licencją Ministerstwa Finansów chciałabym w uproszczony sposób rozwiać wątpliwości.
Zasada jest bardzo prosta. Rachunek wystawia ten, kto odprowadza podatek, więc przypadku umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną nie prowadzącej działalności gospodarczej będzie to podmiot gospodarczy zlecający usługę. I księguje to jako koszt uzyskania przychodu. Przyjmujący zlecenie nawet na oczy nie widzi rachunku, a co za tym idzie nie podpisuje go. W zamian otrzymuje od zleceniodawcy PIT-11. Jeśli go nie otrzyma w stosownym terminie, bądź wcale (co się czasami zdarza się) powinien o ten dokument upomnieć się.
O tym, kto ma obowiązek potrącać podatek dochodowy od umowy zlecenia, która jest czynnoscią osobistą, mówi art. 42 ust.1 Ustawy o Podatku od Osób Fizycznych.

Cytuję:
"Art. 41.
§ 1. Osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 5-9, z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów oraz z praw do projektów wynalazczych, topografii i układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z tytułu zakupu tych praw, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b)(...)"

Podmiot zlecający jest zawsze płatnikiem. W przypadku umów zlecenia, to , kto odprowadza podatek nie jest kwestią umowy. Ustawa narzuca to podmiotowi zlecającemu pracę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę:
Wykonanie zdjęć na zamówienie jest usługą, sprzedaż gotowych zdjęć jest sprzedażą towaru i US skarbowy ma prawo zakwestionować taką umowę zlecenie, gdy na umowę zlecenie próbujemy sprzedać towar. Tak więc proszę zwracać uwagę jak sformułowana jest umowa zlecenie i co chcemy za jej pośrednictwem sprzedać (choć to powinno być zmartwieniem zlecajacego, gdyż to u niego powstaje obowiazek podatkowy) Udzielanie licencji do praw majątkowch (wg ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) zgodnie Ustawą o Podatku i Usług obłożone jest stawką VAT 7% zgodnie z art.41 ust.2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r, w związku z poz. 162 ząłacznika Nr 3 do Ustawy o podatku VAT.
Są oczywiście grupy zawodowe twórców, które są podmiotowo zwolnione z VAT, jeżeli wartość sprzedaży w tym z tytułu praw autorskich nie przekroczy w ciągu roku 10 tyś. Euro.

Na koniec jeszcze raz, co do wystawiania rachunków.
Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie ma żadnych uprawnień do wystawiania rachunków podmiotom gospodarczym.
Jedyną formą jest umowa cywilno prawna, którą jest wlaśnie umowa o dzieło lub umowa zlecenie.


Zapomniałam dodać, i z pewnością macie świadomość, że polski system fiskalny i przepisy pozwalają często US na interpretację przepisów i na ogół interpretacje te nie są na korzyść podatnika.

wikary
16-10-2008, 08:46
Witam.

Natomiast w praktyce często wygląda to tak, że zleceniodawca (jako teroretycznie mądrzejsza i bardziej obeznana osoba) daje zleceniobiorcy (teoretycznie nie znającemu się na tym) do podpisu gotową umowę i gotowy rachunek, z obliczonymi kosztami uzyskania przychodu i obliczoną zaliczką na podatek (plus ewentualnie składki na ZUS, ale to nie zawsze).


Dobrze gada (napisal znaczy sie) -nie mialem jeszcze innego przypadku, jak wyzej opisany. Wiec jest sprawdzony i pewnie poprawny- he he- albo US sie do mnie dobierze...

windum
16-10-2008, 10:47
"...Rachunek wystawia ten, kto odprowadza podatek, więc przypadku umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną nie prowadzącej działalności gospodarczej będzie to podmiot gospodarczy zlecający usługę. I księguje to jako koszt uzyskania przychodu. Przyjmujący zlecenie nawet na oczy nie widzi rachunku, a co za tym idzie nie podpisuje go. ..."

To mnie Pani - jako biegły rewident i księgowa z licencją MF - zaskoczyła tym stwierdzeniem, że rachunek wystawia zleceniodawca i że zleceniobiorca na oczy nie widzi rachunku i go nie podpisuje. Tzn. w praktyce - jak już pisałem we wcześniejszym poście - może i tak jest. Oczywiście pomijam także przypadki typu:
- Cześć Marek, ile mi tam wyszło ze zlecenia?
- 3000 netto Andrzeju.
- OK, to machnij za mnie jakiś podpisik i przelej mi kasę na konto.
- OK, nie ma sprawy. Pozdrwo.
- Pozdro Mareczku.

Ale TEORETYCZNIE wystawcą rachunku jest zleceniobiorca i ON GO PODPISUJE.
Bo jeżeli zleceniodawca mógłby sobie sam wystawiać rachunki za zlecenia, które komuś daje, to mógłby robić to kiedy tylko chce i w ten sposób kreowałby sobie fikcyjne koszty (tak, tak wiem, że wynagrodzenie jest kosztem podatkowym dopiero w momencie wypłaty, a nie wystawienia samego rachunku). A jeżeli Pani, jako biegły rewident lub księgowa, zatwierdzałaby coś takiego, to ja jestem bardzo zdziwiony.


I jakby co to obecnie limit VAT-u wynosi nie 10 000 euro, tylko 50 000 PLN.

Pozdrawiam

Jacek_Z
16-10-2008, 10:47
Rachunek wystawia ten, kto odprowadza podatek, więc przypadku umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną nie prowadzącej działalności gospodarczej będzie to podmiot gospodarczy zlecający usługę. I księguje to jako koszt uzyskania przychodu.
nie sprzeczaliśmy się o to kto wypisuje rachunek, ani kto odprowadza podatek, co się robi z PITem itd, ale kto jest wpisany w rubrykę jako wystawca, a kto jako "adresat" rachunku. W pola rachunku w miejsca : wystawił, imiona, nazwisko, miejsce urodzenia, data urodzenia, nip, pesel wpisuje się wykonawcę umowy !!!


Przyjmujący zlecenie nawet na oczy nie widzi rachunku, a co za tym idzie nie podpisuje go.Sorry, ale na rachunku jest pozycja: Wymieniona kwotę otrzymałem dnia .... podpis.....
Jeśli w tym miejscu nie będzie podpisu, to może potem zleceniobiorca kwestionować odbiór wynagrodzenia i dochodzić go po raz drugi. Moja księgowa wżyciu mi nie przyjmie takiego dokumentu, nie podpisanego przez obie strony.
Można się sprzeczać czy ta pozycja jest integralną częścią rachunku (w większości gotowych druków jest!), bo mozna kwitowac odbiór pieniędzy inaczej - np na KW.

Zgadzam się z tym co napisał windum