PDA

Zobacz pełną wersję : [D200] ISO 800 i pytanie o ....



Mr.Pietrek
17-05-2006, 22:25
... szumy. Czy ten typ generalnie tak ma:

http://welniaczki.pl/800.nef
http://welniaczki.pl/801.nef


Czy też ja mam coś spi******e w ustawieniach? Bo to już kolejna seria kwiatków z efektami takimi jak powyżej.

To się daje jakoś ustawić, czy jedyną formą pozbycia się tej kolorowej kaszy jest zmiana korpusu?

PS
Sorki za ******, ale moja frustracja siegnęła dziś sklepienia kościoła z którego pochodza te knoty. :(

admin
17-05-2006, 22:59
Oba zdjecia ewidentnie niedoswietlone. Histogram w polowie i szum w ciemniejszych partiach "zepsul" zdjecia. Mozna lepiej poswiecic na matryce i w ten sposob zminimalizowac szum. To jedyny sposob w procesie rejestracji obrazu...

admin
17-05-2006, 23:06
JHollow, pewnie wiesz ze nie zawsze da sie wykorzystac statyw, nie zawsze mozna uzyc niskiej czulosci (dluzszy czas, poruszenie obiektow itd). Tutaj jest wiecej bledow ktore widac w EXIF-ie. Pomiar CW, AF-S i przekadrowanie, ekspozycja na +0.7 (w manualu?). Po wyswietleniu histogramu spokojnie mozna bylo podciagnac drabinke o dzialke, a moze nawet wiecej.

Update - odnosze sie do postu JHollow, ktory autor usunal. Przepraszam.

Pawel Pawlak
17-05-2006, 23:12
Piotr napisał już wszystko... Totalnie niedoświetlone i dlatego szumy są spotęgowane. Poza tym sprawdz sobie czy nie masz bandingu. Jeśli jest znaczny, to z pewnością wzmacnia zaszumienie.

JHollow
17-05-2006, 23:16
Piotrze...masz racje. Po przeczytaniu swojego "wystukania" doszedłem do wniosku ze nic szczegulnego by to nie wniosło skoro opisałes to trafniej...a wczesniej twojego postu nie bylo :p

Pozdrawiam !

admin
17-05-2006, 23:20
Nie ma problemu, kazda opinie jest wazna. Wracajac do tematu, marzeniem byloby zawsze miec mozliwosci uzycia statywu. To jedno z najlepszych urzadzen jakie fotografia wymyslila. Niestety nie zawsze sie da. Podobnie jest zreszta z lampa. czasem trzeba jej uzyc, ale ja po prostu nie trawie zdjec z jej uzyciem, paradoksalnie czesciej mam ochote z niej skorzystac w sloncu niz ciemnosciach ;)

Przy tej okazji dodam jeszcze ze poziom szumow i co wazniejsze, ich charakterystyka nie jest najmocniejsza strona D200... Niestety.

Amber
17-05-2006, 23:38
Pierwszy raz sciągnąłem i zobaczyłem oryginalnego, surowego NEf-a z d200 na iso 800. Przepraszam, ale to co tutaj widze (w PS ACR) delikatnie mówiąc.. nie wzbudza entuzjazmu.
Mam nadzieję ze to faktycznie błędy fotografa a nie wina puszki... Bo dla mnie jakość obrazowania przy takim iso... to szok. :(

pozdrawiam

amber

admin
17-05-2006, 23:41
Zrob podobnie naswietlone zdjecie D70 i zobaczysz podobny obraz. Wystarczy przeskalowac obraz z D200 do rozmiarow D70 aby zobaczyc ten sam lub nizszy poziom szumow. Niestety matryce CCD szumia bardzo mocno i nieelegancko :(

Czornyj
17-05-2006, 23:53
Niestety matryce CCD szumia bardzo mocno i nieelegancko :(
To dość nieprecyzyjne sformułowanie - D2X z matrycą CMOS szumi jeszcze bardziej niż CCD w D200. To jednak i tak nic w porównaniu z CMOS-em w DCS-ie, który szumi jak wszyscy diabli już na niskich czułościach. Zasadniczo - o ironio - konstrukcja matrycy CMOS jest bardziej szumotwórcza niż CCD. Canon po prostu potrafi swoje matryce w bardzo wyrafinowany i podstępny sposób ZMUSIĆ do tego, by nie szumiały.

admin
17-05-2006, 23:54
O! No wlasnie :)

JHollow
18-05-2006, 00:07
Canon po prostu potrafi swoje matryce w bardzo wyrafinowany i podstępny sposób ZMUSIĆ do tego, by nie szumiały.
Czy to dobrze czy zle ? :roll:

Bo swoja droga przemoc zazwyczaj ciagnie za soba "jakies" konsekwencje :)

Amber
18-05-2006, 00:21
Konsekwencje? :)
Są jakies, przede wszystkim nieco miękki obraz w puszkach ktore używałem: w 10D, i 1dII, trochę lepszy w 20D i 350d, całkiem dobry w 1dIIn.
W 5D konsekwencji nie widze.. :) To niesamowity skok jakosciowy do poprzednich.

Ale zchodzimy z tematu na inny system.
Czy mógłby ktos wstawić NEF-y w iso800 z koscioła prawidłowo naswietlone, z jasnymi i ciemnym elemenatami na zdjęciu?

Drugie pytanie - czy te dwie fotki były niedoswietlone poniewaz aparat działal w jakim trybie auto i sam dobrał parametry czy tez tak ustawil je w manualu fotografujący?
Jesli auto - to jak najlepiej zapobiec temu niedoswietlaniu? Na sztywno podbic ev dla niektorych scen korzystajac z histogramu, tak jak jest napisane w tym wątku?
W przypadku kiedy akcja się wartko się toczy i trzeba szybko robic zdjęcia taka kontrola może być uciązliwa.

pozdrawiam
amber

Czornyj
18-05-2006, 08:31
Canon po prostu potrafi swoje matryce w bardzo wyrafinowany i podstępny sposób ZMUSIĆ do tego, by nie szumiały.
Czy to dobrze czy zle ? :roll:

Bo swoja droga przemoc zazwyczaj ciagnie za soba "jakies" konsekwencje :)
Konsekwencje są takie, że trzeba potem używać Canona :D


Są jakies, przede wszystkim nieco miękki obraz w puszkach ktore używałem: w 10D, i 1dII, trochę lepszy w 20D i 350d, całkiem dobry w 1dIIn.
W 5D konsekwencji nie widze.. :) To niesamowity skok jakosciowy do poprzednich.
Miękkość o której mówisz jest raczej konsekwencją używania grubszych i cieńszych filtrów AA, wg mnie ten element ma największy wpływ na plastykę obrazu. Taktyka walki z szumem w matrycach Canona jest taka, że teoretycznie nie powinna ona mieć większego wpływu na rysunek. Oczywiście mówimy o efektach w RAW.

Amber
18-05-2006, 10:35
Czornyj,
Zgadzam się.

Odnosze jednak wrazenie ze gubszy filtr AA zmiękczając obraz rownież sprawia że szumy sa mniej widoczne.
Mam porownanie tego zjawiska w 1dII i 1dIIn. Oba mają tą samą matrycę i procesor. W pierwszym body obraz jest miekki, pisze nawet o tym sam producent, podając parametry wyostrzenia w post procesingu.
W odnowionej wersji 1dIIn obraz jest ostry wprost domyslnych ustawien puszki. Narzekania fotografów zmuszonych do postprocesingu przyniosly efekt. Tylko ze dokladnie przy tej samej matrycy i procesorze ostrzejszy obraz (slabszy filtr AA) zaowocowalo nieco bardziej widocznymi szumami w wysokim ISO.
Wstawienie silniejszego filtru AA nieco "łagodzi" szumy.

Z drugiej strony oryginalny 1ds ma bardzo slaby filtr AA, ostry obraz i brzydkie wysokie ISO. Podobnie d2x (na podstawie sampli ktore widzialem).
Tylko 5D przeczy tej teorii - tam i ostrość i wysokie ISO są cool.

Mozliwe ze nie mam racji, piszę tylko o swoich spostrzeżeniach.

pozdrawiam
amber

Czornyj
18-05-2006, 18:43
Oczywiście, jestem tak samo mądry jak ty, ale np. w systemie Nikona najmniej szumiącą matrycą jest LBCAST w D2Hs, który wyposażony jest ponoć w najcieńszy na rynku filtr AA.
Oczywiście niski poziom szumu może tu jednak być wynikiem niskiej rozdzielczości układu.
Podobnie - jak sam zauważasz - jest w 5D - cieniutkie AA, a szumy i tak obscenicznie niskie.

Pytanie, czy 1D MkIIN jest generalnie ostrzejszy w RAW (co wskazywałoby na cieńszy AA), czy tylko w jpg, bo tutaj mogliby po prostu zwiększyć siłę programowego ostrzenia zdjęć USM, co oczywiście świetnie wyciąga również szumy.