PDA

Zobacz pełną wersję : Odbitki - fałdowanie się papieru



zdyboo
18-07-2008, 19:34
Witam!

Nie do końca jestem pewnien czy dobrze z działem trafiłem. Jak źle, to przepraszam moderatora z dołożenie mu roboty.

Do meritum. Od czasu do czasu wołam sobie odbitki w większym formacie 45 x 30 cm. Wkładam je w ramki, prawdziwe ramki z oprawką, nie antyramy. Jest szyba, za nią zdjęcie, kolejno papier i płyta pilśniowa. Wszystko dociśnięte po obwodzie sześcioma płaskimi sprężynami.
Papier to Kodak Professional Endura (matowy), po jakimś czasie odbitki zaczynają się fałdować. Oczywiście na tyle, na ile pozwala im na to brak bezpośredniego docisku na środku ramki. Jednak jest to widoczne.
Podejrzewam, że papier "łapie" wilgoć od ściany, choć ramki nie przylegają ściśle, bo zostawiłem odstęp na wentylację.
Teraz pytanie, ten papier tak ma, czy jednak coś jest nie tak?
Dodam, że pofałdowane odbitki, które wyjąłem z ramek, po włożeniu do koperty, się wyprostowały.
Dzięki z góry za odpowiedzi.

kmarekk
01-09-2008, 21:39
Wynika to z nierównomiernego przesuszenia papieru a nie nadmiaru wilgoci. Antyrama nie daje dobrego-równomiernego docisku a dodatkowo umożliwia brzegową penetrację powietrza dającą takie efekty. Efekt będzie mocnieszy zimą.

Capierz
03-09-2008, 11:17
Proponuje nakleic odbitke na podklad, np. plyta kapa lub cos podobnego. Sa podkłady z klejem, a jesli bez, to proponuje klej w sprey-u. Nie powinno byc klopotu.

zdyboo
03-09-2008, 14:28
Wynika to z nierównomiernego przesuszenia papieru a nie nadmiaru wilgoci. Antyrama nie daje dobrego-równomiernego docisku a dodatkowo umożliwia brzegową penetrację powietrza dającą takie efekty. Efekt będzie mocnieszy zimą.

Ale ja mam ramki. Takie prawdziwe, aluminiowe, bardzo porządne, kosztowały zresztą wiecej niz same odbitki. Wyraźnie zaznaczyłem to w poście. Zimą efekt nie występuje, zdjęcia wisiały całą zimę, a fałdowanie zauważyłem w chłodniejsze dni lipca. W zimie wiadomo działa ogrzewanie, może nie pełna parą, ale działa. W lipcu, gdy podczas deszczowych dni temperatura spada poniżej 15 stopni, daje sie odczuć chłód i zwiększoną wilgotność. Stąd też i moja teoria o wpływie wilgoci.


Proponuje nakleic odbitke na podklad, np. plyta kapa lub cos podobnego. Sa podkłady z klejem, a jesli bez, to proponuje klej w sprey-u. Nie powinno byc klopotu.

To jest pomysł, chyba nawet mam dostęp do spienionego PVC. Problemem jest tylko składowanie zdjeć po zmianie wystawki. :)

fIlek
03-09-2008, 14:30
Kup gąbkę lub piankę introligatorską i umieść ją pomiędzy plecami ramki a zdjęciem - to pomoże.