Zobacz pełną wersję : Balans bieli przy świetle "okiennym"
żółto-czarny
18-07-2008, 19:13
Mając do czynienia z pomieszczeniem oświetlonym tylko rozproszonym światłem z okien - jakie wartości w Kelwinach ustawiacie? Czy jednak lepiej polegać na PRE + RAW?
Jacek B.
18-07-2008, 19:24
PRE zawsze będzie lepszy niż K, ale światło okienne jest wyjątkowo problematyczne bo miesza sie ze światłem zastanym w danym pomieszczeniu, więc jak zmierzysz przy oknie będzie inaczej i w drugim końcu pokoju tez inaczej.
Przy oświetleniu mieszanym tylko PRE oraz próby i eksperymenty :-)
lodzermensch
21-07-2008, 00:21
Przy oświetleniu mieszanym tylko PRE oraz próby i eksperymenty :-)
Albo EXPODISC. Polecam, bo działa.
http://www.kenrockwell.com/tech/expodisc.htm
Mając do czynienia z pomieszczeniem oświetlonym tylko rozproszonym światłem z okien - jakie wartości w Kelwinach ustawiacie? Czy jednak lepiej polegać na PRE + RAW?
Niekoniecznie na PRE, ale na pewno na RAW.
PRE zawsze będzie lepszy niż K
Możliwe, ale ja bym był daleki od generalizowania.
Żółto-czarny wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać.
Z RAW możesz zrobić prawie wszystko, a balans K czy PRE, staje się mało ważny, choć są też inne teorie.
Jeżeli chcesz uzyskać katalogową neutralność barw, to oczywiście PRE, ale czy chcesz?
Są sytuacje, gdzie neutalność nie jest jedynym wyznacznikiem, a dominanta ciepła lub zimna jest pożądana,
a wtedy lepsze będzie K.
Wracając do meritum.
Światło rozproszone, będziesz miał gdy nie wpada przez okna słońce,
a to znaczy, że jest pochmurno lub wpada świtło nieboskłonu
i K będzie od 6500 w dzień, do ekstremalnie, kilkunastu tysięcy przed zmrokiem.
Władca Pixeli
21-07-2008, 04:32
A nie prościej zrobić jedno testowe zdjęcie szarej lub białej kartki.
lodzermensch
21-07-2008, 10:46
A nie prościej zrobić jedno testowe zdjęcie szarej lub białej kartki.
No właśnie...
:oops:
żółto-czarny
21-07-2008, 11:41
...K będzie od 6500 w dzień, do ekstremalnie, kilkunastu tysięcy przed zmrokiem.
Fajnie, zabraknie skali w aparacie ;) Dzięki za wyczerpujące podpowiedzi. Wniosek? Trza mieć cały czas pod ręką białą kartkę i tyle :)
Jacek B.
22-07-2008, 17:53
Tam gdzie na K już dawno zabraknie skali, szara karta radzi sobie nadal dobrze.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.