PDA

Zobacz pełną wersję : Ślubne zdjęcia w nocy?



lucki
18-07-2008, 16:04
Jutro ślub i nie mam za bardzo czasu na próby, a młodzi zażyczyli sobie nocne zdjęcia przy kościółku, który ponoć jest ładnie oświetlony. Nigdy jeszcze nie robiłem takich zdjęć, a nie chcę się zbłaźnić jakimiś próbnymi zdjęciami... Pytanie do fotografów ślubnych: Jak? Statyw na pewno, SB800 na TTL BL? manual? Jakieś korekty na lampie?

R
18-07-2008, 16:16
CLS fajnie by sie zpisal. na pewno nie lampa na sankach bo bedzie tak sobie...

lucki
18-07-2008, 16:20
Jak SB800 była nowa to się trochę bawiłem CLSem, ale teraz mnie przypiliło trochę. Dzisiaj w pracy do późna, nie będę miał czasu... Będzie raczej na sankach

PaRaGaS
18-07-2008, 16:29
Na tylną kurtynę i dajesz czas jakiś 1/30-1/40, może być i na sankach byle sensownie odbite światło.

slanting_eye
18-07-2008, 16:35
podlacze sie do pytania tak niesmialo :)

lucki
18-07-2008, 16:51
Na tylną kurtynę i dajesz czas jakiś 1/30-1/40, może być i na sankach byle sensownie odbite światło.


Od czego odbite światło? Będę chyba robił z dyfuzorem.

PaRaGaS
18-07-2008, 16:57
Od czego odbite światło? Będę chyba robił z dyfuzorem.

Masz SB-800, użyj wysuwanej białej karty i dyfuzora.
Palnik lekko do przodu, ale nie na wprost.

A tak, w ogóle, http://foto.jasiu.pl ;)

arturjb
18-07-2008, 17:05
a ja robie nocne zdj slubne w swietle ciągłym :D
będzie pan z kamerą? poproś go by poświecił ci lampką na kamerze (zwykle halogen 25W). aprat na statyw i po problemie

lucki
18-07-2008, 17:06
Dzięki za uwagi. Myślę, że poradzę sobie. a SB800 w TTL BL?

arturjb
18-07-2008, 17:07
na pewno niedoświetli...
ja bym robił w M - efekt najbardziej przewidywalny i powtarzalny

Łukasz F.
18-07-2008, 17:29
kiedys robilem.
potrzebny statyw, niestey ogranicza toche mobilnosc, ale za to sa lepsze wyniki.
tryb S, czas ok, 1/30 - 1/8 i lampa na 2 kurtyne, raczej bez dyfuzora. ciezko bedzie z WB ale zawsze mozna w NEFach robic i potem wyciagac. zrob kilka fotek w trybie TTLBL i kilka TTL. chociaz z tego co pamietam, lepsze wyniki byly na TTLu

lucki
18-07-2008, 17:36
a ja robie nocne zdj slubne w swietle ciągłym :D
będzie pan z kamerą? poproś go by poświecił ci lampką na kamerze (zwykle halogen 25W). aprat na statyw i po problemie

Widziałem je. Ostatnio wrzucałeś na forum, a co z balansem bieli? na żarówkę? nie mam w D70 w kelwinach ;(

arturjb
18-07-2008, 17:37
jak masz D70 to zarowka albo, zeby było dokładniej - NEF

PaRaGaS
18-07-2008, 17:37
Widziałem je. Ostatnio wrzucałeś na forum, a co z balansem bieli? na żarówkę? nie mam w D70 w kelwinach ;(

NEFy tylko i wyłącznie miły kolego.
Nie zamierzasz chyba spaprać komuś ślubu robiąc w jotpegach. :)

arturjb
18-07-2008, 17:41
NEFy tylko i wyłącznie miły kolego.
Nie zamierzasz chyba spaprać komuś ślubu robiąc w jotpegach. :)

te moje były z JPGa - zleceniodawca nie chciał nefow...

lucki
18-07-2008, 17:41
Pracuję w lightroomie, ustawiam balans bieli na JPGach

PaRaGaS
18-07-2008, 17:44
Nie wiem, ja osobiście wolę zrobić w NEFach i nawet wywołać wszystkie z automatu, nie ufam JPG.
Szczególnie ze starszych puszek, bo ponoć D300 ma już znośne.

lucki
18-07-2008, 17:55
W tym akurat przypadku, którego dotyczy wątek też będę robił NEFy, żeby mieć większą tolerancję gdybym źle naświetlił.. TFU!

arturjb
18-07-2008, 18:03
... i w miarę możliwości maksymalnie małe iso - zeby nie wychodziły przydkie rzeczy przy wyciąganiu ;)

PaRaGaS
18-07-2008, 18:03
Moim koszmarem jest monochromatyczne światło i gdyby nie NEFy często byłbym w dupie.
Taka prawda.

lucki
18-07-2008, 18:38
... i w miarę możliwości maksymalnie małe iso - zeby nie wychodziły przydkie rzeczy przy wyciąganiu ;)

Marzę o D700, może w przyszłym sezonie...heh

piotereks
18-07-2008, 19:58
daj znac jak ci poszlo. czekamy na jaks fotke. powodzenia. jak Kosciolek bedzie rzeczywiscie ladnie oswietlony to beda super zdjecia. a zrob tak dla przekory na koniec na auto - "portret noca" zobaczymy co wyjdzie. o ile bedziesz pamietal.

lucki
18-07-2008, 20:41
Oczywiście jak zawsze coś wrzucę. Hmhm... portret nocą, a co na to Sabina ;)

tymancjo
18-07-2008, 21:19
Witam,

Z tego co kojaże to d70 działą jako commander na jedna grupe.
Ja bym polecał te sb wywalić jako zdalną w trybie ttl - zdjecie probne + korekta. Iso jakies sensownie wysokie i dosc dlugie czasy (1/30) nawet bez statywu daja rade - chyba ze mlodych postawisz zaraz pod latarnia - to wtedy krotsze bo udzial zastanego bedzie wiekszy.

taki klin na 1/40s (jezeli dobrze pamietam)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/sub/karolina/2008-07-05-21-10-56-DSC_2823.jpg)

i cos podobnego (chyba na dluzszym czasie):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/database/sluby/pary/12/galeria/big/2008-06-14-21-37-29-_DSC9886.jpg)

w obu przypadkach sb600 jako zdalna wyzwalana za pomoca sb800 strzelajaca przez softbox lub parasolke.

a tutaj sb600 walaca bezposrednio:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/slub/pary/6/rafal_o_plener/big/rafal_plener_2-0484.jpg)
(powinien byc exif)

Na pewno dasz rade, pamietaj tylko, jezeli masz taka mozliwosc to zdjecia nocne rob o zmierzchu :)

(sorry za literowki - szag mnie trafia siedze nie na swoim kompie i tu jest jakas porabana klawiatura)
pozdrawiam,

Franeq
18-07-2008, 21:26
Zdecydowanie CLS, sabina na statywie wraz parasolka, jedyne sensowne rozwiazanie, bo jak na sankach, ciezko bedzie osiagnac ciekawy efekt

arturjb
18-07-2008, 22:42
tymancjo - bardzo ładnie, czy to jest jedna fotka czy wołałeś rawa kilka razy i go kleiłeś? powiedz mi jak zbalanowałeś kolory na 2 - latrania i lampa

ekonet
19-07-2008, 01:31
Na tylną kurtynę i dajesz czas jakiś 1/30-1/40, może być i na sankach byle sensownie odbite światło.
Czemu na tylną?

jacek.gold
19-07-2008, 01:55
Czemu na tylną?

bo brzmi fachowiej :)
Połowy z tych porad nie rozumiem ale może i działają?
Ja tam radze sobie zabierając do trzymania lampek jakichś młodych weselników i ewentualnie statyw pod aparat choć nie zawsze i przy dobrych układach jakoś się udaje

lucki
20-07-2008, 12:29
Z głowy, kościół nie był oświetlony. Jak obrobię to wrzucę coś z pleneru dziennego.

Tommy
20-07-2008, 14:20
ja idąc do lasu lub w tatry na fotki to używam do 3 lamp na statywach a Wy tu weselni fotografowie głowicie się nad jedną w CLSie?! ......a ja śluby porzuciłem do przyszłego roku zanim nie dokupię akumulatorów to zestawu bowensów 500W ;) . Może pora pomyśleć nad zgłoszeniem się jako czeladnik do prawdziwego studia i coś się poduczyć ;)

Sory za złośliwość ale niektórzy mnie zszokowali :P !!

lucki
22-07-2008, 12:39
ja idąc do lasu lub w tatry na fotki to używam do 3 lamp na statywach a Wy tu weselni fotografowie głowicie się nad jedną w CLSie?! ......a ja śluby porzuciłem do przyszłego roku zanim nie dokupię akumulatorów to zestawu bowensów 500W ;) . Może pora pomyśleć nad zgłoszeniem się jako czeladnik do prawdziwego studia i coś się poduczyć ;)

Sory za złośliwość ale niektórzy mnie zszokowali :P !!

Jak są studia, które pracują w nocy to się pisze na to. W dzień nie mam czasu.

tymancjo
22-07-2008, 17:28
tymancjo - bardzo ładnie, czy to jest jedna fotka czy wołałeś rawa kilka razy i go kleiłeś? powiedz mi jak zbalanowałeś kolory na 2 - latrania i lampa

Hej,

Na sb600 był filtr do światła żarowego z zestawu od sb800. Wszystkie nefy wołane raz, bez jakichś późniejszych składań w ps czy innym sofcie.

pzdr,

kroolik
24-07-2008, 20:36
nie bede zakladał nowego tematu, a moje pytanie dosyc pokrewne:

- jako gosc u kolegi na weselu chce mu (tzn on też chce) jako 2gi foto zrobic pare fotek w kosciele. Czytalem "foto-jasiu" ale nie znalazlem odpowiedzi na takie pytanie: jakie lepsze efekty beda jesli nie ma od czego odbić blysku (wysoki kosciol)- jesli zaloze nasadke rozpraszajacą i bede walił wprost (oczywiscie z długimi czasami np 1/20) czy raczej palnik ustawiony pod kątem (jakim?) i biala karteczka doczepiona na lampie?? czy mozna to rozsądzić czy jednak zalezy to tylko od konkretnych okolicznosci... ??

dodam ze 2 tyg. temu tez mialem wesele kolegi i jako gosc robilem z nasadką rozpraszającą na 1/30, BL, iso 500 i jestem z efektow raczej zadowolony, jednak nie mam porownania..

R
24-07-2008, 21:03
a BL po co?

kroolik
24-07-2008, 21:19
no ja rozumiem ze BL wtedy sie wykorzystuje jesli glownie chcemy sie oprzec na swietle zastanym. nie bylo półmroku a raczej dużo światła- jak na kosciol- wiec dlatego tak robilem- co nie oznacza ze uwazam ze dobrze :)- to byl "pierwszy raz"
zawsze w kosciele lepiej sam TTL ?? robilem BL z matrycowym.

R
24-07-2008, 21:32
MZ lepszy efekt jest z samym ttl i jakas korekta na -

kroolik
24-07-2008, 21:48
co to MZ?

bede zatem robil ttl i centralnie ważony na sukienke PM a potem obrobka w NX- protection shadow i wyciagniecie koloru z garnitura PM :) mądre to?

Darek Jankowiak
25-07-2008, 09:04
co to MZ?

MZ - moim zdaniem.