PDA

Zobacz pełną wersję : Co mnie podkusiło (back focus)



deep
19-12-2004, 01:26
Od niedawna mam nowe szkiełko 70-210 4-5.6D, porobiłem trochę fotek i zauważyłem że aparat ustawia mi trochę inaczej ostrość niż z kitem (18-70). Pomyślałem sobie że sprawdzę jak jest z back focusem. Na początku jak kupiłem D70 to przetestowałem kita i było ok ale to były dwa cyknięcia i już. Teraz popstrykałem więcej testów i co mi wyszło? Na jednym mam delikatny back a na drugim lekki front focus. Najciekawsze to jest to że zmienia się to delikatnie zależnie od ogniskowej i odległości od obiektu (nie chodzi mi tutaj oczywiście o głębie tylko o back lub front focus). Chyba nie da się tego wyregulować bo niby jak? Aż strach pomyśleć jak D70 radzi sobie z 85mm 1.8 jak tam jest malutka głębia ostrości a aparat albo w jedną albo w drugą, (nos albo oko ostre :( )

Fotka z 18-70

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.hesja.pl/deep/18_70.jpg)

Fotka z 70-210

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.hesja.pl/deep/70_210.jpg)

Anonymous
19-12-2004, 18:20
Przetestowałem już FF i BF na kilku puszkach z kilkoma obiektywami i .. nie ma puszki idealnej. Po prostu chodzi o to , ze margines błędu Focusa w lustrzankach cyfrowym z cropem ok 1.5 (d70, 300d, 10d,20d, d100) jest na tyle duży, że ostrość ustawiona dwa razy na tym samym obiekcie moze sie roznic nieznacznie. I stad te wachniecia FF lub BF. Ja juz to olałem szczerze mówiąc, trzeba pstrykać i się cieszyć sprzętem, a nie bawić w doszukiwaniu się dziury w całym.


PS. Czemu na tym forum muszę się co chwila od nowa logować i jak wyłączam to mi nie zapamiętuje logina... Na innych forach nie mam tego kłopotu...

skasuj pliki coocies w folderze temp, zaloguj sie ponownie, zaznaczajac opcje autologowania. Kiedy opuszczasz strony forum nie wylogowuj sie. IE zrobi to automatycznie a po ponownym wejsciu na strony forum, bedziesz zalogowany

deep
01-01-2005, 22:03
Pobawiłem się w regulacje BF i udało mi się idealnie ustawić dla kita, ale wtedy mam dość duży FF dla tele. Dlaczego tak jest? przecież jeśli ustawię idealnie odległości matrycy i czujnika AF to dla każdego szkła powinno być ok, a nie jest. Może mi to ktoś wytłumaczyć? Przecież AF działa na zasadzie różnicy faz więc wybiera najbardziej kontrastowe sceny, więc jeśli mamy wszystko w puszce ustawione prawidłowo to dla każdego szkła powinno być tak samo. Pomyślałem sobie że może jak są trochę odchyłki w mocowaniu bagnetowym to może to mieć wpływ ale przecież jakie to ma znaczenie jeśli odległości A, B i C są jednakowe to nawet jak szkło będzie odsunięte to i tak aparat powinien dobrze ustawić ostrość. (A,B,C odnosi się do rysunku na stronie Link )
Może da się wyregulować jakoś obiektyw?

Pawel Pawlak
02-01-2005, 00:24
Deep, widzę że masz ten sam problem co ja. Namęczyłem się strasznie aż ustawiłem BF dla 50mm. W końcu porrety miały ostrość tam gdzie chciałem. Ale przyszło mi do głowy żeby założyć Kit. na 80-200 2.8 BF. Koszmar.
Może by tak złożyć zapytanie "na piśmie" do nikona ? Może można by to zrobić w imieniu stowarzyszenia ?

pozdrawiam

deep
02-01-2005, 00:36
Jeszcze jedno znalazłem rozwiązanie: kupić 28-200 i wyregulować idealnie BF :) :) :)

Duże masz różnice między tymi trzema szkiełkami?
Ja ustawiłem sobie idealnie do 18-70 (częściej mam go podpiętego) a do 70-210 mam lekki FF ale jak skręcam go o jedną przysłonę (np. z 5.6 na 6.7 przy 210mm) to zakres ostrości pokrywa mi trochę przodu i tyłu (oczywiście więcej przodu ale niech mu tak będzie) więc zdjęcie wychodzi z optymalną ostrością.

Gdyby dało się wyjustować szkiełko to bym był skłonny nawet je rozkręcić i sobie poustawiać ale czy da się to nie wiem więc czekam na rady od mądrzejszych :)

Pawel Pawlak
02-01-2005, 00:49
Na razie z racji krótkiego dnia robiłem testy tylko w domu więc są one ograniczone. Ale kilka centymetrów w przód lub tył zależy od szkiełka. Obecni mam "mniej/więcej" wyregulowane do kita i 50tki. natomiast 80-200 odstaje i to sporo. Ale zobaczę jak będzie to widoczne przy większych odległościach. Nie wiem jak to rozwiązać, naprawdę. Cholera, nie przypuszczem że to możliwe żeby przy różnych szkłach występowały takie różnice :(

deep
02-01-2005, 01:09
Ale 80-200 masz teraz BF czy FF?

Kilka centymetrów? ja walczę o max 2 - 3cm, bo wtedy bym miał prawie tak samo oba szkiełka. Chętnie bym potestował inne szkiełka, bo do tej pory to sprawdziłem moje dwa i trzeci to sigma kolegi (ta tania badziewna) i zachowywała się prawie tak samo jak kit. Może te różnice występują przy teleobiektywach? Ktoś chętny z Łodzi na małe testy teleobiektywów?

pietrucha
02-01-2005, 01:23
hmmm.... no to jak to kurczaki jest? Czy D70 nie da rady wyregulowac tak by lapal focus z kazdym szklem dokladnie tam gdzie ja chce a nie byl skazany na widzimisie aparatu?

Pawel Pawlak
02-01-2005, 01:48
hmmm.... no to jak to kurczaki jest? Czy D70 nie da rady wyregulowac tak by lapal focus z kazdym szklem dokladnie tam gdzie ja chce a nie byl skazany na widzimisie aparatu?

Z mojego doświadczenia wynika że NIE ! Trocę mnie to przeraża.


Ale 80-200 masz teraz BF czy FF?

dla tele mam BF. Przy pierszych moich bojach z BF właśnie an 200mm regulowałem i nigdy na 100% nie udało się wyeliminować BF. Ale powiedzmy było więcej niż dobrze. Jak potem założyłem 50 to okazało się że przy niej jest FF na jakiś 10cm !!
Najdziwniejsze jest to że jak przymknę teraz 200 na jakieś 5.6 - 8 to jest gorzej niż przy 2.8 !! Nic z tego nie kumam :(
Może do D70 muszą być same DX ?? Może trzeba poczekać na jakieś 80-200 DX ?? Może stałki tez muszą być DX ?? Może mój postulat złożenia zapytania do nikona w tej sprawie spotka się z aprobatą większości i poskutkuje jakąś konkretną odpowiedzią a nie tylko naszym gdybaniem ??

pozdrawiam

ALF
02-01-2005, 01:57
jedyna rada...wyregulowac na najczęściej używane szkło, tak, aby różnica na pozostałych była jak najmniejsza...i pamiętać o tym przy ostrzeniu tymi pozostałymi :wink:
reszta to dyskusja o wyższości świąt...