PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr polaryzacyjny a zima i śnieg



Krasnall
18-12-2004, 23:37
Witam!

Może i w tym roku śnieżnej zimy jeszcze nie ma, ale powoli zaczynam myśleć o wyjeździe gdzieś w góry. Dotychczas mój cyfrowy Canon A70 zupełnie nie radził sobie ze zdjęciami na śniegu. Po zastosowaniu filtra polaryzacyjnego sytuacja uległa znacznemu polepszeniu. Zastanawia mnie jak sprawa ma się jeżeli chodzi o Nikona D70. Nie planuję jakieś super wielkiej sesji (ponieważ jazda na nartach z plecakiem jest tak sobie wygodna), ale kilka fotografii chciałbym wykonać. Czy wg Was powiniem kupować filtr, czy można się jakoś bez niego obejść? Może podacie mi jakieś cenne wskazówki jak fotografować w śnieżej scenerii?

ALF
19-12-2004, 00:03
filtr polaryzacyjny, obok UV-ki i połówkowych oraz ND jest nie do podrobienia w szopie, więc nawet się nie zastanawiaj...do śniegu używam filtrów korekcyjnych...jeśli chcę uzyskac efekt zimna 80C albo 80B, jeśli zaś chcę nieco ocieplić sytuację 81A lub 81B...

gmoszkow
19-12-2004, 06:11
Bez polara będzie ciężko

1. nawet przy ISO 200 czasy wychodzą cholernie krótkie a nie jest to optyamlne dla naświetlania
2. kolor nieba jest dramatyczny jeśli nie użyjesz filtru

Generalnie focenie na śniegu to nie jest łatwa sprawa. Wystarczy, że się obrócisz, zmiana kąta padania światła i inny balans bieli.

Przekaonałem się o tym na własnej skórze, kilka fotek jest fajnych, ale żeby je spasować ze sobą (w sensie kolorystyki) to trzeba trochę czasu poswięcić.

Pozdrawiam

Grzegorz

ALF
19-12-2004, 15:14
filtr polaryzacyjny może zachowywać się jak ND (gdy plaryzuje, jak ND4, gdy nie ma poleryzacji, jak ND2) przy silnym słońcu możesz więc wykorzystać filtr korekcyjny (oziębiający lub ocieplający) + polarek, albo ND - w zależności od intensywności światła ND 2, 4 , a nawet 8...filtry ND i polarki nie wpływają na kolorystykę, ale podnoszą intensywność kolorów i ich nasycenie, trzeba więc dobrze przemyślec ich używanie zanim zrobisz zdjęcie...

piotr05
19-12-2004, 20:03
przegladam strony z info o filtrach, moze pomozecie podjac decyzje?
Heliopan 77mm Kaesemann Circular Polarizer Glass Filte czy lepiej
Hoya 77mm Super HMC (Multicoated) Circular Polarizing Pro 1 Glass Filter, a moze
B+W 77mm Kaesemann Circular Polarizer Glass Filter Slim (najtanszy :) )
???

ALF
19-12-2004, 23:37
wszystko zależy od kasy...jeśli masz, to brałbym heliopana, ale hoya w tej wersji też jest super...
jeśli coś tańszego to B&W, albo marumi
cennik marumi podaje:
MC 8 powłok - 345
MC slim - 454 jednogwintow
MC WPC - 391 dwugwintowa

Anonymous
21-12-2004, 22:17
mam Hoye, i za pare marnych srebrnikow :lol: Tiffen 77mm ND.6 Grad 8)

piotr05
21-12-2004, 22:19
to bylem ja :)