PDA

Zobacz pełną wersję : Zenitar 2.8/16 - pare spraw z nim zwiazanych [ZAMKNIETY]



szympro
16-05-2006, 01:06
Witam,

ostatnio troszke po internecie chodze i nasunelo mi sie jedno pytanie odnoscie obiektywow z mocowaniem m42. Z tego co mi wiadomo, aby w nikonach uzyskac ostrzenie w nieskonczonosci potrzebny jest adapter z soczewka i co do tego nie ma watpliwosci (nie mowie tutaj o patentach roznych, jednie o adapterze). Chodzac po stronei zenita (http://www.zenit-foto.ru) znalazlem interesuajcy mnie obiektyw, czyli jak w temacie - Zenitar 2.8/16 "rybie oko". ZNalazlem tam 2 wersje tego obiektywu, miamowicie wersje M i N. Wersja M posiada mocowanie m42. Wersja N, wedlug producenta bagnet Nikona.

Tutaj nasuwaja mi sie 2 pytania:

1. Czy producent w jakis sposob zmeinil konstrukcje obiektywu, ze bez zadnych soczewek odleglosc od kliszy fotograficznej jest odpowiednia?
2. Posiadam stara Minolte XG1 oraz adapter m42/minolta md. Bez zadnych soczewek wszystko ostrzy mi na nieskonczonosci. Moge prosic o wytlumaczenie, dlaczego tylko w Nikoanch potrzebna jest taka dodatkowa soczewka, a w Canonach czy mojej Minolcie takie bajer jest zbedny?

Pytam sie o to, gdyz chcialbym kupic sobie wymeinionego wyzej Zenitara, a mysle rowniez o zmianie aparatu na Nikona i nie wiem czy kupic obiektyw teraz czy czekac az dorobie sie Nikona i kupic od razu od producenta z mocowaniem N.

Pozdrawiam,
szymon

danz1ger
16-05-2006, 02:00
zajrzyj na ta strone. maja tam rozne zenitary i rubikony z bagnetem nikona i nie potrzeba zadnych adapterow: http://www.dvdtechcameras.com/index.htm

krystek
16-05-2006, 08:52
szympro, obiektyw do kazdego systemu wchodzi na inna glebokosci w body. to, ze masz redukcje m42/minolta nie znaczy, ze jest tam taka sama, bo trzeba uwzglednic grubosc adaptera. w nikonie potrzeba przesuniecia w druga strone, ale nikt nie wymyslil jeszcze niczego o ujemnej grubosci, stad potrzeba soczewski, albo zmiany konstrukcji obiektywu.
jezeli chodzi o m42, procudent nie zmienil budowy optycznej, tylko zamiast dupki z mocowaniem 42, dal nikonowska, o innych wymiarach.
jezeli chcesz uzywac szkla i do minolty i nikona, zostaje Ci kupno m42 i redukcji z zoczewka. ew mozesz kupic bez i probowac nadgonic to duza go, grzies od 5.6 pewnie by sie udalo, ale ja wolalem kupic gotowy bagnet.

darsedz
16-05-2006, 09:33
mam takiego z mocowaniem do Nikona... z F70 dziala dobrze...

szympro
16-05-2006, 13:57
Hej

czyli z tego co mam rozumiec, w mojej minolcie po dolozenie adaptera o odpowiendio wyliczonej grubosci, obiektyw m42 bedzie tak samo oddalony od powierzchni filmu, jak w przypadku zwyklego szkla do minolty. Jakby to powiedziec, szklo z oryginalnym mocowaniem jest "wysuniete troche" z body. W nikonach natomiast szklo wchodzi glebiej, dlatego po dolozeniu nawet niewielkiego adaptera, obiektyw zaczyna wystawac troche poza body.

Dobrze rozumiem?

krystek
16-05-2006, 14:15
na tym to sie wlasnie opiera. kazdy obiektyw tak samo daje obraz na plaszczyzne, kwesta w jakiej jest od niej odleglosci

szympro
16-05-2006, 18:03
Ok, dzieki za odpowiedz Panowie.