PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D40, problemy - co moge zrobić?



ErykP
14-07-2008, 23:17
Witam,

Jestem tu nowy i na początek się przedstawię mam na imię Eryk, mam 18 lat i z fotografią dopiero zaczynam. No więc tak, ok. miesiąc temu kupiłem swoją pierwszą wymarzoną lustrzanke, troche poczytałem i zdecydowałem się na Nikona D40(Kit). W pierwszym dniu kiedy dostałem aparat w swoje ręce (Dodam że aparat kupiłem w Media Makrt nowy!) poszedłem do znajomego który ma sklep fotograficzny żeby mi złożył aparat ponieważ nie wiedziałem jak mam sie do tego zabrać bo dostałem go rozłożonego na body,obiektyw i tak dalej. Kiedy zajrzał przez wizjer pierwsze co spytał to czy kupiłem ten aparat od kogoś bo jest porysowany wizjer (osobiście tego nie zauważałem dopóki nie zmieniłem tryb focus na manualny w obiektywie, kiedy spojrzałem w niebo i próbując recznie ustawić ostrość, gdy wszystko sie rozmazało to zobaczyłem koło punktu półostrości rysę!). Ale to w sumie nic takiego wielkiego ponieważ nie odbija mi się to na jakości zdjęć. Kilka dni po tym zdarzeniu, oglądałem zdjęcia i ku memu zdziwieniu zobaczyłem czerwony pasek biegnący do czerwonego piksela w kształcie kropki. Poszedłem do znajomego który stwierdził że jest to jakiś ~'wypalony pixel' na matrycy który potrafi pojawić się na 10 z 30 zdjęć.

oto jego zdjęcie :

http://one.xthost.info/eryyyyk/DSC_0019(1).JPG

Przepraszam za opis jak wyrywany z pamiętnika. Ale chciałem przedstawić jasno sytuacje która mi się przytrafiła, w aparacie nie grzebałem nawet nie próbowałem zdjąć obiektywu ponieważ słyszałem że jest to niezalecane skoro się nie ma potrzeby. Moje pytanie brzmi, czy uwzględnią mi reklamacje?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam i dziękuje.

Miden
14-07-2008, 23:28
ten pixel to hotpixel, pewnie mały, ledwo widoczny przy wyższym ISO. (takie rzeczy się zdarzają)

jednak ta kreska już nie jest tak ciekawa. A porysowany wizjer to inna sprawa. Nie wiadomo czy sam to zrobiłeś czy nie.... Jest to napewno rysa na wizjerze (szkle zewnętrznym przez które patrzysz) czy może gdzieś na matówce? Cholera wie...

może serwis? albo oddaj im aparat, zarządaj wymiany na nowy - można spróbować :P :)

ErykP
14-07-2008, 23:44
ten pixel to hotpixel, pewnie mały, ledwo widoczny przy wyższym ISO. (takie rzeczy się zdarzają)

jednak ta kreska już nie jest tak ciekawa. A porysowany wizjer to inna sprawa. Nie wiadomo czy sam to zrobiłeś czy nie.... Jest to napewno rysa na wizjerze (szkle zewnętrznym przez które patrzysz) czy może gdzieś na matówce? Cholera wie...

może serwis? albo oddaj im aparat, zarządaj wymiany na nowy - można spróbować :P :)

Właśnie kurczę nie miałem jak tego zrobić ponieważ nie mam tam dostępu jak napisałem jestem początkującym fotografem o sprzęcie bądź co bądź ciut czytałem, ale dokładnego schematu aparatu nie znam, wiem ze rysa jest tam gdzie znajduje sie matryca, nie na tym lustrze tylko tam gdzie są ten kwadraty do półostrości (trudno mi wytłumaczyć gdzie to sie dokładnie znajduje, ponieważ kolega wytłumaczył mi to na chłopski rozum. ) :D

kurcze troche mi to przeszkadza, chciałbym wiedzieć czy ja mogę to w jakiś sposób zareklamować?

Erie
14-07-2008, 23:59
a) czy rysa w wizjerze jest taka idealnie prosta? biegnąca od punktu AFa do krawędzi wizjera?
jesli tak to jest to po prostu zasilanie tego AFa a nie żadna rysa

b) hot piksel - oddać na mapowanie, powinno pomóc

ErykP
15-07-2008, 00:16
nie jest zakrzywiona taki pół łuk i dość duża (wielkość ok 3/4 punktu półostrości.)

:(

Miden
15-07-2008, 12:28
a) czy rysa w wizjerze jest taka idealnie prosta? biegnąca od punktu AFa do krawędzi wizjera?
jesli tak to jest to po prostu zasilanie tego AFa a nie żadna rysa

b) hot piksel - oddać na mapowanie, powinno pomóc

Erie, co innego linia od AF'a a co innego linia czerwona na zdjęciu, wtedy to napewno nie może być ta sama "kreska"

Natomiast, jeśli linia jest pół okrągła, a na zdjęciach tego nie widać, to pewnie masz porysowany okular. (szkło przez które patrzysz)

na odległość ciężko mi powiedzieć - co to za kreska. Spytaj się znajomego fotografa, albo znajdź na forum kogoś z sosnowca - to się spotkacie i Ci pomoze :)

Możesz spróbować reklamować sprzęt (chociażby oddać na mapowanie ) wtedy zniknie czerwona kropka ( a przynajmniej powinna :D)

idiom
15-07-2008, 21:00
Witaj.

ja bym spróbował wrócić do sklepu i starać się o wymianę na nowy.

Erie
15-07-2008, 21:11
Erie, co innego linia od AF'a a co innego linia czerwona na zdjęciu, wtedy to napewno nie może być ta sama "kreska"

Natomiast, jeśli linia jest pół okrągła, a na zdjęciach tego nie widać, to pewnie masz porysowany okular. (szkło przez które patrzysz)

na odległość ciężko mi powiedzieć - co to za kreska. Spytaj się znajomego fotografa, albo znajdź na forum kogoś z sosnowca - to się spotkacie i Ci pomoze :)

Możesz spróbować reklamować sprzęt (chociażby oddać na mapowanie ) wtedy zniknie czerwona kropka ( a przynajmniej powinna :D)

czytaj uważnie, co piszesz, co napisał powyżej kolega oraz co napisałem ja - ja nie pisałem o czerwonej linii tylko o tej rysie w wizjerze - bardzo często ludzie początkujący z lustrzankami uważają linie zasilania punktów AF za rysy i o to sie chciałem dowiedzieć

Winterfresh
16-07-2008, 04:08
Chyba najlepszym rozwiązaniem bedzie reklamacja.

Sam miałem problemy z media markt.

2 lata temu kupiłem konice minolte z10.

Jak się okazało w domu bez paska , i zaślepki na obiektyw.

Na wszelki wypadek odradzam kupna sprzętu fotograficznego w MM.

Ktoś potrzebuje pasek to idzie wyjmuje z pudełka i wychodzi ze sklepu.

Pozdrawiam Serdecznie

rastula
16-07-2008, 07:29
Chyba najlepszym rozwiązaniem bedzie reklamacja.

Sam miałem problemy z media markt.

2 lata temu kupiłem konice minolte z10.

Jak się okazało w domu bez paska , i zaślepki na obiektyw.

Na wszelki wypadek odradzam kupna sprzętu fotograficznego w MM.

Ktoś potrzebuje pasek to idzie wyjmuje z pudełka i wychodzi ze sklepu.

Pozdrawiam Serdecznie


wiesz , nie mam interesu we wspieraniu MM, ale to chyba nie ich wina że nie sprawdziłeś po zakupie opakowania

poza tym mogłeś po odkryciu tego faktu (nawet w domu) odnieść sprzęt i wymienić na nowy. Akurat o polityce reklamacji i zwrotów MM nic złego powiedzieć się nie da , a korzystałem z tego kilkakrotnie...

akurat też nie polecam zakupów systemowych (N) w MM, ale tylko ze względu na dość wysokie ceny :)

ErykP
17-07-2008, 02:31
wiesz , nie mam interesu we wspieraniu MM, ale to chyba nie ich wina że nie sprawdziłeś po zakupie opakowania

poza tym mogłeś po odkryciu tego faktu (nawet w domu) odnieść sprzęt i wymienić na nowy. Akurat o polityce reklamacji i zwrotów MM nic złego powiedzieć się nie da , a korzystałem z tego kilkakrotnie...

akurat też nie polecam zakupów systemowych (N) w MM, ale tylko ze względu na dość wysokie ceny :)

no kurde wiem że mój błąd, ja na początku też taka prawda tego nie zauważałyłem, napaliłem sie na MM ponieważ tam było dośc tanio i miałem najbliżej.

swoją drogą dziękuje wszystkim za pomoc i odpowiedzi na mój wątkek, pozdrawiam :)

pil74
17-07-2008, 22:29
Wal do MM i wymień. Jeżeli chodzi o reklamacje, wymiany itp to MM jest na bardzo przyzwoitym poziomie o niebo lepiej niż Euro AGD. Tak z mojego doświadczenia.

wowa1
17-07-2008, 22:44
witam. czym szybciej udasz się do MM tym lepiej i nie daj się odesłać do serwisu Nikona tylko żądaj wymiany sprzętu i chciej go sprawdzić w sklepie ( sprzedawca powinien go złożyć i dać ci pooglądać czy nie ma wad, w każdym razie powodzenia i napisz jak się sprawa zakończyła

ErykP
17-07-2008, 23:48
jeszcze mam jedno pytanie, kiedy wybieram punkt półostrości np. na prawy (w d40 są tylko 3 jak kogoś dotyka niewiedza :( :) ) to nie świeci się lampka wspmagająca AF, a jeśli wybiore środkowy to świeci, czy to jest jakaś usterka?

jutro jade wymienić aparat na nowy mam wszystkie papiery i wszystko mam nadzieje że mi się uda, powiem twardo że żądam wymiany na nowy :)

Władca Pixeli
18-07-2008, 01:57
jeszcze mam jedno pytanie, kiedy wybieram punkt półostrości np. na prawy (w d40 są tylko 3 jak kogoś dotyka niewiedza :( :) ) to nie świeci się lampka wspmagająca AF, a jeśli wybiore środkowy to świeci, czy to jest jakaś usterka?
Tak ma być.

Hanzo
18-07-2008, 21:36
kiedy wybieram punkt półostrości np. na prawy (w d40 są tylko 3 jak kogoś dotyka niewiedza :(

A co to jest "punkt półostrości"?

malyd77
19-07-2008, 22:16
Idź i reklamuj sprzęt. Masz do tego pełne prawo. I nie daj się sprzedawcy albo osobie która pracuje w tym punkcie. Nie masz obowiązku sprawdzać sprzętu w sklepie a to że czasami markety sprzedają sprzęt który wraca z serwisu to norma. Zażądaj wymiany na nowy. Bądź nieustępliwy i w razie problemów wołaj kierownika. Bądź upierdliwy jak tylko się da - to pomaga. Dla Świętego spokoju Ci wymienią.

autograf
19-07-2008, 22:26
Moje zdanie jest takie, jak większości przedmówców. Jako ostateczność (przy niekorzystnym dla Ciebie rozwiązaniu sprawy) skorzystaj z tego (http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=797092&postcount=51)

Powodzenia! I daj znać jak się sprawa zakończyła.

ErykP
02-08-2008, 18:42
3 i pół tygodnia czekania.

niestety nie podołam temu i kupuję canona 300d chciałbym bardzo nikona ale nie stac mnie by kupic nowy sprzet za ponad 1500zł (nie chce kupowac d70/d50)

:(