PDA

Zobacz pełną wersję : JPG a NEF - duzy problem?!



mattromanow
14-07-2008, 11:42
Hej.
Sluchajcie mam pewien problem... Zauwazylem go dzis po przerzuceniu zdjec z weekendowego pstrykania.
Dotyczy to plikow NEF - po wgraniu ich na dysk, przgladaniu czym kolwiek - picasa, capture - wyszarza mi NEF. Uciekaja kolory.
Zrobilem teraz test na tym samym ujeciu. JPG i NEF zmiana tylko jakosci, nic wiecej i kolory z RAWu uciekaja na JPG trzyma tak jak powinien.
Kiedy laduje NEFa no do captura przed pelnym wczytaniem tego zdjecia kolory sa ok po zaladowaniu znikaja.

Teraz pytanie - czy to jest normalne, co sie dzieje? Czy to jest cos nie tak z przetwarzaniem obrazu NEF w aparacie? Czy moze tak jest a ja to zauwazylem dopiero teraz?

Na NEFach mam wrazenie jak by uciekala mi saturacja i balans bieli :/ zdjecie calkowicie sie sypie !

Moze ktos z Was ma tak samo?
Robie zdjecia NIKONem d50

Dla info o co mi chodzi te dwa zdjecia testowe sa tu:
http://www.matromanow.home.pl/pub/

elix
14-07-2008, 11:55
NEF nie jest gotowym zdjęciem i każdy program umożliwiający otwarcie NEFa po prostu wczytuje go z domyślnymi ustawieniami (które mogą i zazwyczaj są różne dla różnych programów), to co widzisz na ekranie w aparacie to jest tylko miniaturka w .jpg zaszyta w NEFie - podejrzewam, że to samo widzisz podczas ładowania zdjęcia (jak napisałeś - przed pełnym wczytaniem). Stąd nie sądzę, żebyś miał jakikolwiek problem - tak po prostu jest.

Majek
14-07-2008, 12:03
Jakie kolory w NEFie? W NEFie nie masz żadnych kolorów. NEF to jest tylko informacja o intensywności światła padającego na poszczególne sensory w matrycy. To, jak Ty widzisz NEFa, zależy tylko i wyłącznie od programu, który generuje jego podgląd i od tego, jak skonfigurowane są domyślne parametry "wywołania" takiego NEFa na potrzeby podglądu (zazwyczaj jest to maksymalnie neutralne wołanie). Natomiast JPG z puszki to już jest NEF obrobiony wg określonego algorytmu i określonych ustawień, które możesz sobie zmieniać w puszce. Więc nie dziw się, że JPG z aparatu jest ładnie nasycony i kolorowy, a NEF tego samego ujęcia widzisz szarawo i neutralnie i to jeszcze różnie, w zależności od tego, jakim programem go otworzysz. To Ty decydujesz o tym, jaki efekt końcowy otrzymasz z NEFa.

ulv
14-07-2008, 12:07
Jeżeli chcesz, aby startowo nef w programie do obróbki wyglądał jak poglądowy jpg to powinieneś zainteresować się Capture NX, ponieważ jest to jedyny program, który interpretuje w pełni informacje zaszyte w rawach Nikona.

Pozdrawiam
Ulv

mattromanow
14-07-2008, 12:19
Ok, macie racje...
Dlaczego o to zapytalem bo wczesniej nie zwrocilem na to uwagi. W weeknd zalalo mi aparat i obawialem sie czy to nie ma jakiegos wplywu.
Nie ma - bo zdjecia ktore byly zrobione kiedys tam wczesniej wczytuja sie tak samo.

W takim razie... Inaczej.
To co wyswietla mi ekran to zapisany jpg? Tak, ok. To w takim razie jak wczytac zdjecie na komputerze zeby w standarcie bylo wyswietlone wlasnie tym jpg? Mowicie inny program inaczej wczytuje.
Czy ktos z uzytkownikow Lightroom albo Capture One moze mi powiedziec jak zmienic ustawienia? Mam wersje testowe, a chce zainwestowac w jakis dobry program do NEFow.

Problem wyszled z mojego braku wiedzy :) Ok... Sorry :D
To w takim razie gryze temat inaczej.

Jacek_Z
14-07-2008, 12:26
niestety domyślne ustawienia z puszki widzi tylko oryginalny nikonowski soft. NC albo jego nastepca - NX.

C1 itp programy - musisz sam suwaczkami dojść do tego co widziałes w jpg.

mattromanow
14-07-2008, 12:30
niestety domyślne ustawienia z puszki widzi tylko oryginalny nikonowski soft. NC albo jego nastepca - NX.

C1 itp programy - musisz sam suwaczkami dojść do tego co widziałes w jpg.

W C1 i innych tak jest zawsze? ok... Dobra to w takim razie moj strach o jakis techniczne problemy byl zbedny, uff !!:D

Ok to w takim razie jedynym wyjsciem jest "przesiadka" na to co mowisz. W takim razie czas znalezc wersje testowa i sie pobawic... Kurde, szkoda bo zaczal mi pasowac C1, tylko dziwne ze nie zwrocilem na to wczesniej uwagi :/ a w NEFach robie juz jakis czas... Dziwne :/

Jacek_Z
14-07-2008, 12:34
Na forum jest dział oprogramowanie. Tam znajdziesz sporo odpowiedzi.

mattromanow
14-07-2008, 12:46
Uff wlasciwie temat w tym dziale byl zaczety bo wystarszylem sie, z braku wiedzy o programach - bo czym jest NEF wiem, tylko nie bylem swiadom, az dziwne bo to nie pierwsze NEFy ze wczytuja inaczej niz widze na puszce.
Skoro to nie sprawa techniki aparatu - temat wyjasniony, dzieki za odpowiedzi. Duzo nauki jeszcze mnie czeka :D
Mozna zamknac :)