PDA

Zobacz pełną wersję : Praca w ciemni - prośba o wskazówki



Maciej G
18-12-2004, 16:06
Zauważyłem, że na tym forum przeważają pytania w kwestii cyfrowej obróbki fotografii... Moje pytanie będzie zupełnie z innej beczki - chodzi o tradycyjną fotografię cz-b, sciślej mówiąc - o klasyczny sposób uzyskania odbitek...
Za parę dni wchodzę do własnej ciemni... :o) Zorganizowaliśmy ją z kumplem w jego piwnicy. Nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tego typu pracy, ja może parę razy ledwie pomagałem przy robieniu odbitek... W związku z tym mam pytanie do osób doświadczonych w owej materii... Jakiej chemii używacie? Jakich papierów? Jakie firmy są na tym polu najlepsze (Ilford, Agfa (?)) W co najlepiej zaopatrzyc się na początku? Gdzie to kupić? Może parę słów o waszych sposobach pracy... Jak uniknąć podstawowych błędów? Zdaję sobie sprawę, że temat jest niezwykle szeroki, ale będę wdzięczny za najmniejsze uwagi... pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc... :o)

[ Dodano: Sob Gru 18, 2004 3:09 pm ]
coś mi sie emotikony pomyliły... :o = :)

[ Dodano: Sob Gru 18, 2004 3:10 pm ]
:wink:

Mateusz
18-12-2004, 16:21
ja tam wołam hp5 w id-11, i jest cacy ;) Odbitek nie robie sam. Ale jestem zadowolony z papieru Ilforda.

elmihu
18-12-2004, 17:01
Co do papierków to Ilfordy mi sie troszke przejadły - lubie agfe i na niej sporo robiłem. Kolega polecał papiery kentore (kentmera ?) czy jakoś tak - podobno bardzo dobre - zwłaszcza te nie multigradacyjne.
Co do sprzętu to polecam alegro ew poszperać u znajomych na strychu(lubb w piwnicy)
Ja w ten sposób skompletowałem praktycznie całą ciemnie.

Kaleid
18-12-2004, 18:21
Mam troche tutoriali w PDFach...jesli ktos chce, moge udostepnic

szymony
18-12-2004, 19:24
A ja polecam zaopatrzyć się w staroświecki wynalazek pt. ksiażka pt. technika powiększania w fotografi - T. Klimeskiego. Na aledrogo do wyrwania za grosze. Chemia na początek by was koszty nie zjadły. Foma - fenal i U1. papier Agfa. Para negatyw- wywoływacz w zależności od osobistych upodobań.

Anonymous
18-12-2004, 23:55
Dzięki wszystkim za info :D ... Kaleid - PDF-y chętnie postudiuję...

Maciej G
18-12-2004, 23:58
Sorka - nie zalogowałem się... Jeszcze raz wszystkim dziękuję... teraz pozostaje mi tylko "powalczyć" w warunkach ciemniowych... :wink:

Kaleid
19-12-2004, 00:13
Obiecane pdfy do sciagniecia tutaj (http://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/Foto.zip)

Maciej G
19-12-2004, 00:42
dzięki Kaleid... PDF-y są super!! :D