PDA

Zobacz pełną wersję : nasza-klasa a prawo autorskie



Ksiazkiewicz
11-07-2008, 19:39
Panowie, jeden z profilów na naszej-klasie zawiera zdjęcia ściągnięte z mojej strony za pomocą screena (ponieważ mam animacje i nie da się zapisać jako obrazku). Czy jest szansa na dotarcie do niego i udowodnienie mu winy?

edit:

dodatkowo on zasłania się prawem do wizerunku, grozi także że również założy postępowanie o wykorzystanie wizerunku. Dodam że to był ogólnodostępny mecz piłki siatkowej i na prośbę organizatora wykonywałem reportaż. To chyba podciąga się pod imprezę masową i taka zgoda nie jest mi potrzebna

proszę o rady, z góry wielkie dzięki

Otiv
11-07-2008, 19:53
fakt ze to jego wina ze nie poprosił cie o zdjęcie i o zgode na wrzucenie jej na naszą klase, lecz z drugiej strony nie mozesz z nim zalatwic tego ugodowo ? aby w prawym dolnym rogu był podpis czy adres twojej strony ?

Ksiazkiewicz
11-07-2008, 19:57
te zdjecia są ukradzione po raz drugi. Po oficjalnym liście do niego z prośbą o usunięcie lub zamieszczenie z podpisem, usunął całkowicie moje zdjecia oraz zablokował mi konto abym nie mógł oglądać jego profilu. Po tygodniu poraz kolejny opublikował moje zdjęcia, tylko że o incydencie zostałem poinformowany przez mojego znajomego. Chciałem ugodowo, ale niestety zostałem jeszcze zwyzywany poprzez publiczne komentarze.

BugsBunny
11-07-2008, 20:04
o które zdjęcie z reportażu chodzi? ( podaj numer )
są takie na którym są pojedynczy zawodnicy, i to już nie jest element całości w zdjęciu z imprezy masowej
co nie zmienia faktu że on ukradł Ci zdjęcie, nawet jeśli Ty bez zgody rozpowszechniasz jego wizerunek :-D

Ksiazkiewicz
12-07-2008, 00:10
13; 24; 99; 103 i 104

Paweł M
12-07-2008, 09:55
Napisz do N-K. Oni się tym zajmą

Ksiazkiewicz
12-07-2008, 11:43
osoba zamieszczająca zdjęcie oświadcza, iż posiada prawo do publikacji danego zdjęcia i jego publikacja nie narusza praw osób trzecich - To odpowiedź n-k

Don_Pedro_123
12-07-2008, 11:58
osoba zamieszczająca zdjęcie oświadcza, iż posiada prawo do publikacji danego zdjęcia i jego publikacja nie narusza praw osób trzecich - To odpowiedź n-k

Skoro Ty oświadczasz, że zostało złamane Twoje prawo jako autora, to niech N-K poprosi tamtego gościa o wyjaśnienia na piśmie. Skoro on twierdzi, że ma prawo do jego publikacji, to musi je mieć w formie pisemnej (wymóg ustawowy) - jeżeli nie ma, to sprawa jest prosta.

Ksiazkiewicz
12-07-2008, 16:48
Panowie, niestety a może stety, sprawa na policję i do prokuratora.
Powiedzcie mi tylko czy nie złamałem prawa do ochrony wizerunku. Chodzi o fotografie ze strony www.ksiazkiewicz.pl/shc/shc.html (numery 13; 24; 99; 103 i 104)

dla przypomnienia był to ogólnodostępny mecz piłki siatkowej

Charles
13-07-2008, 20:17
Ja bym prosil jakiegos forumowego prawnika o wypowiedzenie sie na temat nastepujacych racji dotyczacych ewentualnego bezprawnego rozpowszechniania wizerunku.

Mamy szereg zdjec, ktore mozna podzielic na 2 grupy : pierwsza- ewidentnie skadrowana postac zawodnika w momencie wyskoku do pilki. Druga grupa : kilku zawodnikow odbierajacych nagrody. W zwiazku z tym :

1)

Fakt, ze impreza jest ogolnodostepna nie stanowi zadnego argumentu pozwalajacego na fotografowanie w ramach pierwszej grupy ze wzgledu na swiadome kadrowanie w celu utrwalenia wizerunku zawodnika. W tym wypadku nie mamy ogolnego widoku, tylko zindywidualizowanego zawodnika. Nie zadziala wylaczenie ochrony wizerunku z art. 81 ustawy Prawo autorskie... ze wzgledu na orzeczenie SA w Krakowie z dnia 19.12.2001 r. I ACa 957/01, TPP 2002, Nr 3, s. 108., w ktorym wskazano na mozliwosc fotografowania tylko w sytuacji, jesli osoba fotografowana stanowi jedynie element akcesoryjny. Moim zdaniem po usunieciu wizerunku tego zawodnika zdjecie calkowicie straci swoj przedmiot przedstawienia i tym samym naruszono prawo umyslnie fotografujac zawodnika bez jego zgody. Nie ma domniemania zgody na przedstawienie w takim kadrze i nastepnie rozpowszechnienie pomimo publicznego charakteru imprezy.

2)

W ramach 2 grupy zdjec nie nastepuje naruszenie prawa ze wzgledu na akcesoryjnosc przedstawienia w grupie zawodnikow. Watpliwosci dotycza ostatniego zdjecia - ze wzgledu na brak definicji zgromadzenia w ustawie
( dwoch ludzi to nie zgromadzenie ) i ewentualny brak zgody na fotografowanie zawodnika w bialej koszuli. W takim wypadku naruszono prawa 2 zawodnikow.

Charles
14-07-2008, 08:54
Nikt nie udzieli pomocy ?

menda
14-07-2008, 12:00
nie szkoda Ci czasu na takie małostki..? :)

!AGresT
14-07-2008, 12:11
Nie jestem prawnikiem ale żyję z fotografii dłużej, niż istnieje obowiazująca ustawa o prawie autorskim ;) Z tego co wiem, jeżeli zdjęcie zrobiłeś zgodnie z prawem (tak było) możesz je prezentować jako swój dorobek zawodowy a strona prezentująca Twoją działalność jest rodzajem portfolio. To prawo nie ustaje nawet, jeśli sprzedasz komuś zdjęcie ze wszystkimi prawami - Twoje prawo autorskie (bycie autorem) nie wygasa i nadal możesz prezentować takie zdjęcie np. swoim potencjalnym klientom. Oczywiście bez zgody osoby na zdjęciu przedstawionej, nie możesz wykorzystywać tego zdjęcia do innych celów.
W jego przypadku ewidentnie doszło do złamania ustawy, ponieważ na publikację zdjęcia nie będącego jego autorstwa wymagana jest pisemna zgoda autora/właściciela praw i tylko taka jest wiążąca.

jasiu102
14-07-2008, 14:49
sorry ale dla mnie to juz jest lekie przegięcie pały. jak bym miał zakladać sprawę osobom które bez pozwolenia wzięły sobie moje zdjeci na nk to bym wydeptal se ścieżkę do sądu. bo za tym nikt nie czerpie korzyści materialnych z tych fotek, nie wiem gdzie publikujesz swoje zdjecia, ale może powinienes się cieszyć że sa na naszej klasie:P

Franeq
14-07-2008, 16:39
jak wyżej

troche przeginasz pałe :(

Mamutka
14-07-2008, 16:52
Nie wiem, czy jest sens, aby Sądy dodatkowo obciążać ... parawa prawami, ale zobacz, że gościu się cieszy, że ma fajne foto zrobione w czasie meczu, czyli w momencie dla niego najważniejszym (raczej na zawodowca nie wygląda), może znajomym się pochwalić, bo żaden z jego znajomych pewnie zwykłą cyfrówką nic takiego nie może uchwycić (może przez chwilę poczuć się, jak np. Wlazły)... ja lubię robić szczególnie zdjęcia sportowe znajomym (bo m.in. w ten sposób się uczę), wiesz jaką mają frajdę, jak wrzucą na kompa i oglądają, jak mogą na grono czy nk wrzucić jak np. pakują do kosza ... a to jest tylko frajda emocjonalna, a Ty chcesz za to pieniądze, jakie on ma z tego korzyści materialne...

to jest moja opinia i może się mylę, widziałam te zdjęcia, i ja nie miałabym serca coś żądać od tego gościa, a cieszyłabym się, że mu się podobały i że większa ilość osób może zobaczyć moje foto.

pozdrawiam

Soprano
14-07-2008, 17:04
Wielebny, daj spokoj. Gosc se zamiscil i co? Ani te foty jakies ciekawe nie sa, ani piekne. Wyluzuj troche. Niesmak mnie bierze, jak widze ile gwiazd tu nagle urasta, bo se aparat kupili. Ciesz sie, ze te Twoje zdjecia sie komus podobaja i sobie na NK zamieszcza. Traktuj to jak komplement, a bedziesz szczesliwszy, a uwierz warto.
Sad Cie stary wysmieje, a bynajmniej mam taka nadzieje, bo zajmowanie sie taka "powazna" sprawa zakrawa na farse.

Moich (naszych) zdjec na NK od "czorta" ludzie pozamieszczali, oczywiscie bez pytania i bez autora, a jedyne co Ja czuje to lekka nutka zadowolenia, ze sie komus podoba to co robie.

nonnatus
14-07-2008, 17:13
zapewne to ciąg dalszy wczorajszego wątku z prawami autorskimi...
no, nie wiem Panowie...
Wielebny grzecznie poprosił kolesia o usunięcie zdjęć z n-k (to były srceeny)
koleś to zrobił, a po tygodniu zarzucił wielebnemu, że łamie prawo do jego wizerunku i nakazał mu usunięcie zdjęć ze swojej strony internetowej Wielebnego, kiedy Wielebny odmówił, koleś znów złośliwie zamieścił tamte zdjęcia...
vięc Wielebny poczytał to sobie za złośliwość, tym bardziej, że koleś wysłał mu pismo przedsądowe o wszczęciu postepowania przeciw Wielebnemu...
czy dobrze zrozumiałem oś sporu...?

więc wydaje mi się, że sprawa jest tu bardziej między wierszami.
wielebny moje zdanie znasz.
pzdr.

Soprano
14-07-2008, 17:29
zapewne to ciąg dalszy wczorajszego wątku z prawami autorskimi...
no, nie wiem Panowie...
Wielebny grzecznie poprosił kolesia o usunięcie zdjęć z n-k (to były srceeny)
koleś to zrobił, a po tygodniu zarzucił wielebnemu, że łamie prawo do jego wizerunku i nakazał mu usunięcie zdjęć ze swojej strony internetowej Wielebnego, kiedy Wielebny odmówił, koleś znów złośliwie zamieścił tamte zdjęcia...
vięc Wielebny poczytał to sobie za złośliwość, tym bardziej, że koleś wysłał mu pismo przedsądowe o wszczęciu postepowania przeciw Wielebnemu...
czy dobrze zrozumiałem oś sporu...?

więc wydaje mi się, że sprawa jest tu bardziej między wierszami.
wielebny moje zdanie znasz.
pzdr.


No coz, jeden wart drugiego i tyle.

Jak juz zamieszczasz cytat w swojej stopce, to racz podac jego autora, bo jeszcze gawiedz pomysli, zes sam to wymyslil. Jesli autora nie zanasz to idac Ci z pomoca informuje, ze to, bodajze, niejaki Zappa Frank.

pozdrawiam

Ksiazkiewicz
14-07-2008, 17:53
Jak dla mnie sprawa jest zamknięta. Gość przeprosił za kradzież, a jego prawnik który mnie oskarżał na dzisiejszym spotkaniu zmiękł i stwierdził że zbyt pochopnie napisał tamto pismo o wszczęściu postępowania przeciwko mnie. Zdjęcia usunięte, choć istnieje możlwiość że znowu opublikuje ale jak zapewnił mnie jego wuj oraz sam zawodnik z podpisem i przeprosinami.

Ksiazkiewicz
14-07-2008, 17:55
Najbardziej ubodło mi nie jego chamstwo. Złamał zabezpieczenia przed kopiowaniem (zrobił screna bo zapisać jako się nie dało). Złamał regulamin mojej galerii. Po trzecie wiele zdjęć, nawet fajniejszych rozdaję do różnych publikacji na lewo i prawo ale za podpis. Wystarczy chcieć, zapytać.

ekonet
14-07-2008, 18:24
Jako, że sprawa załatwiona - zamykam, na prośbę Mateusza.