Zobacz pełną wersję : Z koloru na cz-b
Wiele osob (w tym i ja) ma problemy aby uzyskac szeroka rozpietosc tonalna.
Moze ktos podpowie jak prosto zrobic obraz cz-b.
Usuniecie koloru w PS to niestety za malo, mozna podkrecic kontrast ale czy to wystarczy?
Jak wiec z "koloru" zrobić "czarno-biały" obraz?
A jaka technika?
Najprosciej do desturacja, inna metoda jest mieszanie kolorow, a jeszcze inna wyciagniecie kanalu luminancji z modelu Lab.
Wiecej na ten temat znajdziesz w googlach.
patrycjusz
14-05-2006, 09:05
są rózne techniki.
Oczywiscie jak ognia unikamy polecenia "usun kolor", wiadomo dlaczego...
Czasami uzywam do zmiany na czarno biale zdjecia miksera kanałow o wartosci na czerwonym 60, 40 i potem tylko zaznaczam monochromatyczne.
W sumie to kazde zdjecie indywidualnie obrabiam.
Np. tak:
1. otwierasz fotkę
2. nowa warstwa dopoasowania-balans kolorów(na razie nie zmieniasz ustawiwń)
3. kolejna warstwa dopasowania-barwa nasycenie(nasycenie ustawiasz na minium)
4. w warstwie korekcyjnej z balansem kolorów ustawiasz suwaczki tak by fotka Ci sie podobała.(możesz odzielnie regulować ustawienia dla cieni, półcieni i świateł)
5. spłaszczasz obrazek
I tyle.
Obraz > Dopasuj > Mapa gradientu > 'z czerni do bieli'
Bardzo szybko, a często wychodzi naprawdę bardzo przyzwoicie ;)
Antonina
30-05-2006, 13:52
Dla bardziej leniwych :wink: plug-in do PS VIRTUALPHOTOGRAPHER http://www.optikvervelabs.com/
Damianus
30-05-2006, 15:56
A ja też stosuję mapę gradientu i naprawdę daje to fajne efekty czasmi dodam trochę niebieskiego dla podbicia that's all .
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.