Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Mały lecz bardzo wkurzający problem ze statywem ;-)



Vodafone
10-07-2008, 20:31
Witam :-)

W ostatnim czasie doszedłem do wniosku,iż jest mi potrzebna głowica 3d z przekładniami zębatymi,więc kupiłem głowicę Manfrotto 410 a że brzydko wyglądała :mrgreen: na statywie Manfrotto-NGET1 NG Expedition Automatic Tripod to dokupiłem jeszcze statyw Manfrotto 055XPROB. Zestaw widoczny na zdjęciu :

http://img360.imageshack.us/img360/2310/dsc2220fyu4.jpg

Problem zaczął się gdy chciałem ten zestaw schować do Torby na statyw MBAG80... niestety nie mieści się :-( Zestaw statyw + głowica jest za długi Według informacji uzyskanej od sprzedawcy powinnien się zmieścić tylko trzeba odpowiednio " ustawić " głowicę... niestety po wielu próbach nie mam pomysłu jak ją "skręcić" aby weszło...

Jeśli ktoś posiada taki zestaw i tę torbę to proszę o pomoc lub wklejenie fotki z z ustawioną odpowiednio głowicą...

wilk325
10-07-2008, 21:02
Jedynie możesz spróbować położyć górną część ( tam gdzie jest płytka ) tak aby była równoległa do nóg.
Ja mam głowę Manfrotto 405 PRO, ale zasada jest ta sama, niestety po sprawdzeniu i położeniu płytki zawadza rączka od sterowania pochyleniem na boki. Chyba trzeba będzie większą torbę kupić.

Vodafone
10-07-2008, 21:20
Jedynie możesz spróbować położyć górną część ( tam gdzie jest płytka ) tak aby była równoległa do nóg.
Ja mam głowę Manfrotto 405 PRO, ale zasada jest ta sama, niestety po sprawdzeniu i położeniu płytki zawadza rączka od sterowania pochyleniem na boki. Chyba trzeba będzie większą torbę kupić.

dokładnie... zawadza :-( Chciałem kupić torbę 90-tkę ale powiedzieli mi że wejdzie do 80-tki...

Wydaje mi się jednak że trzeba kupić 90-tkę bo według mnie już wszystko próbowałem z tą głowicą zrobić...

Poczekam do poniedziałku,może ktoś coś wymysli... jak nie to kupię 90-tkę

yaqb
10-07-2008, 21:54
Vodafone mam tą samą torbę co Ty, ten sam statyw i tą samą głowicę co Wilk:) (w końcu N200-400 trzeba zapinać do porządnej głowicy;) ).
Wiadomo że głowica 405 jest większa od 410. I mnie mieści się bez problemu w tej torbie.
Fakt że jest ciasno, ale bez problemu zasuwam zasuwak w torbie.
Więc nie wiem jak Ty nie możesz tego zmieścić.

Jeśli chcesz to jutro zrobię kilka fotek jak mam ułożony statyw z głowicą w torbie.

Vodafone
10-07-2008, 22:01
Będę bardzo wdzięczny za fotki :-)

yaqb
10-07-2008, 22:06
Będę bardzo wdzięczny za fotki :-)

No problemo. Zapodam je jutro popołudniu jak wrócę z pracy.
Powiem Ci szczerze że przeważnie statyw zabieram luzem bez torby. A po przeczytaniu Twojego postu, postanowiłem spróbować spakować ten statyw wraz z głowicą do tej torby i się udało.
Wszystko zależy od odpowiedniego ułożenia głowicy i to wszystko:)

Vodafone
10-07-2008, 22:13
No problemo. Zapodam je jutro popołudniu jak wrócę z pracy.
Powiem Ci szczerze że przeważnie statyw zabieram luzem bez torby. A po przeczytaniu Twojego postu, postanowiłem spróbować spakować ten statyw wraz z głowicą do tej torby i się udało.
Wszystko zależy od odpowiedniego ułożenia głowicy i to wszystko:)

No właśnie... odpowiednie ułożenie głowicy ;-) Czekam na fotki :-)

Ps. Dodam tylko,że mam torbę z pianką... MBAG80P a nie MBAG80 (nie wiem czy to ważne,ale wolałem napisać... )

wilk325
10-07-2008, 22:18
[QUOTE=yaqb81;787443]Vodafone mam tą samą torbę co Ty, ten sam statyw i tą samą głowicę co Wilk:) (w końcu N200-400 trzeba zapinać do porządnej głowicy;) ).


Mam pytanie do ciebie w sprawie stabilności nóg kiedy zapinasz 200-400, bo ja na 055MF4 niestety nie miałem stabilności ( daje radę do 70-200 ) i kupiłem nogi 475B DIGITAL PRO, super stabilne, ale strasznie ciężkie.

yaqb
11-07-2008, 06:44
No właśnie... odpowiednie ułożenie głowicy ;-) Czekam na fotki :-)

Ps. Dodam tylko,że mam torbę z pianką... MBAG80P a nie MBAG80 (nie wiem czy to ważne,ale wolałem napisać... )


Spokojnie mam też też wersję z pianka, więc wszystko będzie praktycznie identyczne. A ważne to na pewno bo wersja bez pianki jest większa o grubość pianki z tego co mi wiadomo, a to zawsze więcej miejsca w torbie.

yaqb
11-07-2008, 06:48
Mam pytanie do ciebie w sprawie stabilności nóg kiedy zapinasz 200-400, bo ja na 055MF4 niestety nie miałem stabilności ( daje radę do 70-200 ) i kupiłem nogi 475B DIGITAL PRO, super stabilne, ale strasznie ciężkie.

Powiem Ci że nie majstrowałem nic nogami przy statywie, mam statyw taki jaki fabryka dała M 055XPROB.
Na twardej nawierzchni nie najmniejszego problemu ze stabilnością, nie sprawdzałem jedynie na grząskiej nawierzchni typu piasek itp. Tylko zestaw D300/D3+200-400 podpięty mam do głowicy przez stopkę przy obiektywie.
Piszę to bo wiem że niektórzy podpinają np takie zestawy do głowicy poprzez body, a wtedy nie ma mowy by nawet na twardej nawierzchni zachować stabilność.

stig
11-07-2008, 14:09
Mam Manfrotto 055 Pro B, z M 410, a torba to MBAG80 (z pianka w szerszej czesci), i powiem tak; wchodzi, ale trzeba sie nagimnastykowac. Pomajstrowac przy glowicy, rozpiac caly zamek (a nie tylko na dlugosci), a potem troche sie napocic zeby wepchnac calosc do srodka i zmeczyc sie przy zapinaniu. Generalnie jednak nic komfortowego; pianka zdeformowana a suwak zbyt naprezony w okolicach pianki. Generalnie mam to w d..., bo torby raczej nie uzywam (mam na stale przypiety szeroki pasek do statywu), niemniej faktycznie -- dla kogos kto chce tego uzywac moze byc w****..ce.

stig
11-07-2008, 14:13
mam statyw taki jaki fabryka dała M 055XPROB.
[...]
Tylko zestaw D300/D3+200-400 podpięty mam do głowicy przez stopkę przy obiektywie.No inaczej sobie nie wyobrazam. :) Prawde mowiac ten Twoj 055XPROB musi byc chyba jakas 2x mocniejsza wersja niz zwykly 055PROB, bo wczoraj wieczorem stawialem na tym dokladnie to samo (D3 z 200-400) i niestety kazdy strzal trzasl tym zestawem jak by to jakis plastikowy Velbon byl. :(

wilk325
11-07-2008, 14:14
Powiem Ci że nie majstrowałem nic nogami przy statywie, mam statyw taki jaki fabryka dała M 055XPROB.
Na twardej nawierzchni nie najmniejszego problemu ze stabilnością, nie sprawdzałem jedynie na grząskiej nawierzchni typu piasek itp. Tylko zestaw D300/D3+200-400 podpięty mam do głowicy przez stopkę przy obiektywie.
Piszę to bo wiem że niektórzy podpinają np takie zestawy do głowicy poprzez body, a wtedy nie ma mowy by nawet na twardej nawierzchni zachować stabilność.
Dzięki za odpowiedź. 70-200 i 200-400 podpinam do statywu, a później dopinam puchę, muszę w takim razie zrobić jeszcze test na M 055XPROB.

yaqb
11-07-2008, 19:39
Poniżej zapodaję kilka zdjątek. Sorki za jakość ale nie przywiązywałem uwagi by były super.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/5.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/6.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yaqb.eu/photo/forum/glowica/7.jpg)

Powiem Wam że nie ma nic trudnego we włożeniu statywu z głowicą do tej torby.
Głowicę przy wkładaniu do torby mam "złożoną" w taki sposób jak na zdjęciach.

yaqb
11-07-2008, 20:05
No inaczej sobie nie wyobrazam. :) Prawde mowiac ten Twoj 055XPROB musi byc chyba jakas 2x mocniejsza wersja niz zwykly 055PROB, bo wczoraj wieczorem stawialem na tym dokladnie to samo (D3 z 200-400) i niestety kazdy strzal trzasl tym zestawem jak by to jakis plastikowy Velbon byl. :(

Stig powiem Ci szczerze nie wiem w czym może być problem że tak się dzieje ze statywem 055PROB. Bo oba statywy 055PROB i 055XPROB maja taki sam udźwig. Jedynie główną różnicą między nimi jest możliwość umieszczania kolumny w położeniu poziomym poprzez jej szybkie i sprawne "łamianie" i to wszystko.

Vodafone
11-07-2008, 20:43
Bardzo dziękuję za fotki... idę powalczyć z tym tematem ;-) W poniedziałek lub we wtorek ma być dostępna w sklepie 90-tka z pianką więc tez zobaczę jak będzie z większą torbą...

Najpózniej we wtorek dam znać co i jak... napiszę jak jest z 80 -tką i 90-tką tak żeby było dla potomnych ;-)

yaqb
11-07-2008, 20:46
Bardzo dziękuję za fotki... idę powalczyć z tym tematem ;-) W poniedziałek lub we wtorek ma być dostępna w sklepie 90-tka z pianką więc tez zobaczę jak będzie z większą torbą...

Najpózniej we wtorek dam znać co i jak... napiszę jak jest z 80 -tką i 90-tką tak żeby było dla potomnych ;-)

Musisz zmieścić to do 80. Skoro mi się udało z większą głowica, to tym bardziej tobie z tą mniejszą.

yaqb
12-07-2008, 18:45
Vodafone i jak poszło??

Tomasz Dudrak
12-07-2008, 20:19
Może nieco poza tematem, ale powiedzcie proszę, jak ciężko chodzą te gałki w głowicach przekładniowych.
Pytam, ponieważ nie mam całkowicie sprawnych rąk i zastanawiam się, czy dałbym radę nimi kręcić.

stig
12-07-2008, 20:25
Może nieco poza tematem, ale powiedzcie proszę, jak ciężko chodzą te gałki w głowicach przekładniowych.
Pytam, ponieważ nie mam całkowicie sprawnych rąk i zastanawiam się, czy dałbym radę nimi kręcić.W 410 -- ciezko. A sprzegielka jeszcze ciezej.

yaqb
12-07-2008, 20:28
Może nieco poza tematem, ale powiedzcie proszę, jak ciężko chodzą te gałki w głowicach przekładniowych.
Pytam, ponieważ nie mam całkowicie sprawnych rąk i zastanawiam się, czy dałbym radę nimi kręcić.

W głowicy którą ja posiadam tj Manfrotto 405 są 3 "gałki" do ustawienia aparatu w 3 płaszczyznach. Na każdą "gałkę" składają się 2 pokrętła. Jedno do szybkiego przestawienia, a drugie do dokładnej wolnej regulacji.
W przypadku obu pokręteł trzeba użyć trochę siły.
Nie potrafię Ci określić jak dużej siły trzeba użyć, bo to odczucie subiektywne.
Myślę że wystarczyła by Ci jakaś zwykła głowica kulowa.

Widzę że Stig wypowiedział się na temat 410. Więc już wiesz co i jak na temat obu omawianych tu głowic.

Tomasz Dudrak
12-07-2008, 20:57
Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź. Myślę, że głowica kulowa odpada, ponieważ, jak się domyślam,
po zwolnieniu "mechanizmu zapadkowego" głowica będzie posiadać pewną bezwładność, nad którą boję
się, że nie będę mógł zapanować. Myślę, że wybiorę głowicę 3D np. 808RC4.

Vodafone
12-07-2008, 21:33
Wchodzi do 80-tki,ale bardzo,bardzo ciasno... ;-( W poniedziałek lub najpózniej we wtorek zobaczę jak będzie z 90-tką i wtedy napiszę co i jak... jaką opcję wybrałem

Ps.

Stig,Wilk325 oraz Yaqb81,bradzo wam dziękuję za pomoc i za czas który poświęciliście mojej sprawie...

yaqb
13-07-2008, 09:20
Wchodzi do 80-tki,ale bardzo,bardzo ciasno... ;-( W poniedziałek lub najpózniej we wtorek zobaczę jak będzie z 90-tką i wtedy napiszę co i jak... jaką opcję wybrałem

Ps.

Stig,Wilk325 oraz Yaqb81,bradzo wam dziękuję za pomoc i za czas który poświęciliście mojej sprawie...

Powiem Ci że nie wiem czy jest sens byś kupował kolejną torbę na statyw tą 90, skoro mieści Ci się do 80.
Ja moją torbę mam już od około roku i powiem Ci szczerze że zabrałem ją ze sobą może z 5-6 razy. A tak to przeważnie brałem sam statyw ze względu że bez torby mniej miejsca zajmuje.

Mamrot
14-07-2008, 02:24
Vodafone ,posłuchaj rad doświadczonych kolegów.
Pokrowiec na dłuższą metę jest zbędny.
Raz tylko żałowałem, że go nie posiadałem,
kiedy podróżowałem motocyklem i deszcz wypłukał smar w głowicy kulowej.
W samochdzie tylko zabiera miejsce, a kilkukrotne rozpakowywanie i pakowanie dziennie jest irytujące.
Polecam oryginalny pasek lub
nosidełko 401N
QUICK ACTION STRAP

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.foto7.com.pl/manfrotto_web/pictures/straps/401N.gif)
Ja nawet 475B noszę na pasku 102 i jest OK.
Jako ciekawostkę powiem ci, że jak chodziłem z pokrowcem po Barcelonie,
to byłem rewidowany przez niemundurowe służby bezpieczeństwa
i od tej pory wolę swoją broń nosić na wierzchu, a i w mieście naga broń budzi większy respekt, jak by co :-D

yaqb
14-07-2008, 06:39
Woldemorth, Vodafone zrobi jak będzie uważał.
Ale patrząc na to z kwestii czasu to uważam że zakup tej torby był po prostu zbędny.
Oczywiście jeśli chodzi o mnie. Więcej leży w kącie niż jest używana przeze mnie.

wilk325
14-07-2008, 10:03
Woldemorth, Vodafone zrobi jak będzie uważał.
Ale patrząc na to z kwestii czasu to uważam że zakup tej torby był po prostu zbędny.
Oczywiście jeśli chodzi o mnie. Więcej leży w koncie niż jest używana przeze mnie.

Podpisuję się pod tym obiema rękoma. Torba leży w szafie a statywy noszę na paskach.

stig
14-07-2008, 10:14
Juz samo rozkladanie statywu jest upierdliwym zajeciem, do tego stawianie aparatu, podlaczanie wezyka, itd. A jak jeszcze za kazdym razem dolozyc do tego wyciaganie z torby i ponowne do torby wkladanie, to juz w ogole sie zaczyna odechciewac. Tak wiec jesli juz trzeba nosic statyw, to zdecydowanie na pasku -- odpada wyciaganie i wkladania, tudziez szwedanie sie ze statywem i z torba (gdyby ktos chcial ograniczyc ilosc operacji).

Vodafone
14-07-2008, 17:31
Jestem już po wizycie w sklepie i 90-tka stanowczo za duża... więc dokupiłem jeszcze jedną 80-tke z pianką bo ta którą już miałem jest do statywu który mam w opisie...