PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma EF-500 DG ST iTTL vs. Tumax 386AFZ



mad_mark
13-05-2006, 19:31
ktos wie czym w zasadzie roznia sie te diwe lampy?
jak to jest z tajemnicza funkcja BL, ktora to podobno posiadaja sabinki, czy jest cos takiego w sigmie? podobno w tumaxie nie ma.
niedlugo bede kupowac lampe do D70 i wlasnie sie zastanawiam nad tymi dwoma, ceny obydwu sa w zasadzie takie same.

z gory dzieki i pozdrowka!

Matam
22-05-2006, 12:13
Poniekąd dołączam się do pytania. Która lampka jest bardziej optymalnym wyborem do D70, bo jak już mad_mark zauważył są w identycznej cenie. A do sb600 jest jeszcze ponad połowę drogi bo kosztuje 800 zł, a Sigma 500 ST i Tumax 386 - 500 zł.

[ Dodano: Pon 22 Maj, 2006 ]
Wyprzedzam wasze uwagi - przeczytałem wszystkie posty na ten temat w archiwum i nie ma bezpośredniej konfrontacji!

wign
22-05-2006, 12:27
zakupilem jakis czas temu sigme i jestem b.zadowolony, za te cene to niezle wymiata :P
Jest mocna i dosc "szybka", z pelna regulacja glowicy (pion, poziom). Polecam :D

Matam
22-05-2006, 12:44
A jak automatyka? Myli się mocno?
Jest głośna? Bo to wada Tumaxa, jak zdążyłem wyczytać.
Czyli nie jest słabsza od sb600?
A jak ze zdalnym wyzwalaniem, tak by skorzystać z wbudowanej i z zewnętrznej na raz? Można wyzwolić zdalnie tak jak jest to z sabinkami?

wign
22-05-2006, 13:33
automatyka sie raczej nie myli, dobrze smiga wspomaganie AF,.
Fakt - slychac jak pracuje zoom ale w niczym to nie przeszkadza - przynajmniej wiesz ze dziala :P
Jest mocniejsza od SB600, troszeczke slabsza od SB800
Szybko sie laduje

mad_mark
22-05-2006, 14:57
wign, ta sigma dziala bezprzewodowo?
i jeszcze pytanko jak sigma sobie radzi przy odbijaniu blysku od sciany/sufitu? bo to chyba slaba strona tumaxa.

pink
22-05-2006, 17:36
Ja tez szukam lampy, do D50. Stac mnie najwyzej na EF-500 DG ST.
Analizuje teraz sigmę, wczesniej tumaxa. Skłaniam sie ku sigmie jednak. Tumax jak czytam ma kłopoty ze swiatłem odbitym np: od sufitu a to dla mnie bardzo wazne...
Chciałbym sie dowiedziec jakie sa rózniece miedzy EF-500 DG ST (i Tumaxem 386 zdaje sie) a sb600. Chodzi mi tutaj juz nie o samą jakośc zdjec tak ogólnie (kolorystyka, swiatło) bo widzę że jest nieźle, przynajmniej w sigmie a o funkcje, których jeszcze nie znam a moge ich zapragnąc a sa np: w sb-600...

Sigma wypisuje przy swoich lampach 9 funkcji. Jestem ciekaw jak się one maja do sb-600.

1) Autozoom Head - EF-500 DG ST -ma
- wersja sigmy super-ma

2) Manual Flash - EF-500 DG ST -ma
- wersja sigmy super-ma

3 )AF Auxiliary Lamp - EF-500 DG ST -ma
- wersja sigmy super-ma

4) Red-Eye Reduction Function - EF-500 DG ST -ma
- wersja sigmy super-ma

5) Wireless Flash - - EF-500 DG ST- BRAK
- wersja sigmy super-ma

6) Designated Slave Flash *4 - EF-500 DG ST- BRAK
- wersja sigmy super-ma

7) Normal Slave Flash - EF-500 DG ST- BRAK
- wersja sigmy super-ma

8 ) Rear-Curtain Synchro - EF-500 DG ST- BRAK
- wersja sigmy super-ma

9) Exposure Compensation Function - EF-500 DG ST- BRAK
- wersja sigmy super-ma

Funkcje 1-4 prostsza signma ma i chyba rozumiem znaczenie tych funkcji.

1) automatyczny zoom głowicy lampy ?. Silniczek cos tam przesuwa z zoomem aparatu ?
2) reczna moc. Pisza że są 2 stopnie. Pełna moc i 1/16. I to wszystko czy moze jeszcze chociaż srodek tego ? :)
3) Co do AF Auxiliary Lamp to jestem ciekaw czy w zupełnej ciemności i na jaka odległość wspomaga to AF mojego D50 ???
4) Red-Eye Reduction Function - jak to dzuiała ?. To jest pojedynczy przebłysk czy takie szybkie króciutkie błyski ?.


funkcje 5-9 w modelu prostszym Sigmy nie wystepują. Czy wystepują one w SB 600 ?.

Jak jest jakas funkcja która rózni EF-500 DG ST od sb-600 to napiszcie.
Wiem ze w sb600 jest LCD, wiem ze zgodność Sigmy z nikonami może nie byc zachowana. Ale co wiecej ????

Matam
22-05-2006, 23:12
Jak zdążyłem się dowiedzieć, Sigma 500 ST nie ma pełnej konfiguracji manualu!! Dopiero Super i Tumax 386. W 500 ST jest tylko dwupozycyjny przycisk manulany, a tak to działa w pełnym automacie tylko!!!

[ Dodano: Pon 22 Maj, 2006 ]
Pomijam fakt, że Tumax ma lcd i więcej funkcji od Sigmy 500 ST.
A co do niedoświetlenia, to jak się zorientowałem przy odbiciu od sufitu, to chyba normalne może być? Konieczna chyba jest zawsze korekta? Jeśli nie to wyprowadźcie mnie z błędu i napiszcie, że problemy z niedoświetleniem z Tumaxem (o jakich przeczytałem na naszym forum) nie są normalne i wy ze swoimi sigmami 500 ST i sb600 nie macie takich problemów!!!

Coś w tym temacie nie ma za dużo chętnych do pomocy i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Ciekawe czemu, na inne temaciki odpowiedzi się pojawiały szybciutko.
Na szczęście się nie spieszę z zakupem.

pink
24-05-2006, 10:00
Tez mi się nie spieszy z zakupem to robię sobie dyfuzor na moją starą lampę ;). Dam jej jeszcze szansę :).
Produkt sigmy wydał mi się lepszy (po przeczytaniu gdzies 15 wątków) w porównaniu z tumaxem. Lepszy pod względem jakości wykonania, precyzyjności doboru mocy swiatła. Sigma chyba jest dodatkowo cichsza, szybsza. Ale teraz sam już nie wiem. Jednk tumax ma wiecej funkcji, ten manual... Gdyby jednak okazało sie, że tumax jednak prawidłowo zawsze oświetla, porównywalnie tak jak sigma to może jednak warto wybrać tego tumaxa....
Zgłupiałem :)

Matam
24-05-2006, 13:01
Pytań i pytających przybywa, ale rozjaśniających i dzielących się spostrzeżeniami brak. Poczekamy zobaczymy.
Może jeszcze raz warto skonkretyzować pytania.
- Zasadnicze brzmi co bardziej optymalne do D70 Tumax 386 czy Sigma 500 ST (bez super)??? - cena porównywalna za nówki, około 500 zł!
Pytania dodatkowe:
- Czy ktoś zna porównanie jeśli chodzi o autoamtykę tych dwóch lampek? Czyli trafność auto, jego odpowiedni dobór światełka? Który się mniej myli?
- Porówanie szybkości i głośności ich działania?
- Jakość fotek w porównywalnych warunkach, jak się ma do siebie?
Bo jeśli chodzi o funkcje to bez dwóch zdań wygrywa Tumax, no ale jak się można spodziewać jakość wykonania zapewne po sronie Sigmy.

mad_mark
24-05-2006, 14:48
ja bym jeszcze dodal jedno pytanko:
jak sigma sobie radzi ze swiatlem odbitym.

pawl_s
24-05-2006, 15:13
Porownania z Sigma nie zrobie, bo nie uzywalem tej lampy. Moge tylko powiedziec jak sie ma Tumax do Metz 44AF-4 (bez i, na F80).

Jesli chodzi o Tumaxa, to z palnikiem na wprost dziala bardzo ladnie. Nie ma zadnych przepalen, ustawia sie tak jak trzeba.
Z palnikiem odchylonym automatyka nie dziala, albo ja nie potrafie tego ustawic. Ale jesli ustawie na Manual na lampie, to moge sobie dobrac moc blysku i wszystko gra. Identycznie zachowuje sie Metz (lampa dedykowana do F80) dlatego nie robie z tego problemu.
Moj egzemplarz jest dosc glosny. Zoomuje dosc glosno, szybkosc nie odbiega duzo od tego co robi Metz. Laduje sie szybko, piszczy moze troche glosniej niz Metz, niestety po naladowaniu piszczy dalej, ciszej niz przy ladowaniu, ale Metz siedzi wtedy calkiem cicho. Przy robieniu zdjec w studio, czy na imprezie nie powinno to przeszkadzac, ale w cichym kosciele moglby to byc problem. Ciezko mi ocenic.
Wyzwalanie bezprzewodowe lampa wbudowana dziala w Manual, tzn lampa aparat musi byc ustawiony na Manual a Tumax ustawia sie sam na Manual.

To moje obiektywne zdanie, nie mierzylem nic dokladnie. Moze czegos jeszcze sie nie doszukalem, bo mam ja od niedawna.

Pozdrawiam,
pawl_s

Matam
24-05-2006, 15:19
Dzięki za podzielenie się doświadczeniami pawl_s, już wiem więcej. A czy dziś gdybyś kupował też byś kupił Tumaxa 386 czy może jednak wziąłbyś coś innego np. sigmę w tej samej cenie?

pawl_s
24-05-2006, 16:56
Wzialbym Tumaxa, nie znam Sigmy ale z tego co napisal pink wynika ze nie da sie wersji standardowej wyzwolic zdalnie, a tego bede uzywal. Chyba ze ta sigma Super jest w cenie Tumaxa, wtedy bym sie zastanowil.
Jesli sie nie myle Tumax moze wyzwalac na tylna migawke, to musze sprawdzic. Kompensacje ekspozycji tez sprawdze jak nie zapomne.
Jak pisalem wczesniej mi halas nie przeszkadza na tyle, zebym mial zakupu zalowac.

Pozdrawiam,
pawl_s

pink
24-05-2006, 17:42
dzieki pawl_s !. No cos konkretnego naprzód.
Rozumiem, ze te wyzwalanie w tumaksie zdalne polega na tym, ze sobie ona gdzies tam lezy a swiatło błyskowe małej lampki mojego aparatu gdy błyśnie to i tumaxa wyzwoli ?. Jesli tak, to to duzy punkt za tumaxem. Bo jesli to odbywa się drogą radiowa to i tak mi na chrzan gdyz mój D50 zdaje się wyzwalania zdalnego droga radiowa nie obsługuje :(.
Zaskoczyłes mnie tym, ze automatyka nie działa przy odchylonym palniku. Ale te niedziałanie to jest jakoś komunikowane przez lampe czy po prostu zdjecia nie "wychodzą" i po tym poznajesz ? ;).

pawl_s
24-05-2006, 19:14
Wyzwalanie blyskiem (fotocela). Lampa wbudowana blyska i Tumax sie uruchamia. Jak dotad blyskam po pokoju i dziala, nie wiem jaki ma zasieg :) Jedyny minus to to, ze lampa aparatu musi byc ustawiona na Manual, zeby nie robila blyskow pomiarowych, ktore wyzwolilyby Tumaxa. Mi to nie przeszkadza.

Po odchyleniu palnika lampa ustawia zoom na 50mm i wartosc ta miga. Po tym mozna poznac, ze lampa nie wie jaka jest prawidlowa odleglosc do obiektu i jak go ma oswietlic. Robilem zdjecia mimo to i okazalo sie, ze sa niedoswietlone. Dziwi mnie to troche, bo w TTL lampa powinna przed wykonaniem zdjecia zrobic blysk pomiarowy i na jego podstawie dobrac moc. Niestety tak nie jest. Ale jak mowilem w Manualu nie ma problemu, do tego masz odblysnik ktory pomaga w takiej sytuacji. Moj Metz mial identyczny problem.

Pozdrawiam,
pawl_s

pink
24-05-2006, 22:00
Ludzie mający D50 lub d70 napiszcie czy tez tak macie, że gdy odchylicie w tumaxie palnik do góry to automatyka nie działa. Wolałbym aby tak nie było ;).

irekka
25-05-2006, 12:05
Czytając Wasze posty widze to troszkę pomieszania pojęć. Np to czy lampa błyska na pierwszą czy drugą lamelke nie zalezy do lampy tylko od aparatu. Automatyka lampy nie moze się mylić przy pomiarze, bo pomiaru dokonuje aparat - lampa dostaje tylko info jaką siłą błysnąć. Oczywiscie piszę tu o iTTL - mozna o ile lampa posiada wykorzystac jej automatykę tyrystorową. Z tego co czytam to tumax ma wbudowaną fotocelę (su-4). Nie ma możliwości zdalnego wyzwolenia określoną moca błysku określoną przez aparat tak jak ma to sb800 czy sb600 tylko ustaloną ręczenie. Nie rozumiem dlaczego automatyka body miałaby przestać działać przy odchyleniu palnika do góry czy w bok ? Przecież w iTTL błysk pomiarowy określa późniejszy błysk główny.

pink
25-05-2006, 14:50
Próbowałem cos wiecej poczytać o firmie tumax ale jakoś nie głośno o niej :(.
Ich strona wydaje sie być strona (http://www.icorpandtumax.com/index.php)
na której za wiele nie ma no moze oprócz tego pdf'a (http://www.icorpandtumax.com/uploadfiles/file_42cf6bc986c6c.pdf)
a szkoda...

pawl_s
25-05-2006, 23:42
Np to czy lampa błyska na pierwszą czy drugą lamelke nie zalezy do lampy tylko od aparatu.
Masz racje, pytanie bylo czy blyska na druga lamelke i odpowiedz jest twierdzaca. Nie wiem, czy sa jakies lampy ktore tego nie robia. Ta robi.


Z tego co czytam to tumax ma wbudowaną fotocelę (su-4). Nie ma możliwości zdalnego wyzwolenia określoną moca błysku określoną przez aparat tak jak ma to sb800 czy sb600 tylko ustaloną ręczenie.
Tak jest, moc nalezy ustawic manualnie. Sama lampa przelacza sie w Manual po zdjeciu jej z aparatu.


Nie rozumiem dlaczego automatyka body miałaby przestać działać przy odchyleniu palnika do góry czy w bok ? Przecież w iTTL błysk pomiarowy określa późniejszy błysk główny.
Rowniez masz racje. Sam nie wiem dlaczego tak jest, ale zdjecia po odchyleniu palnika robione w iTTL (Tumax) i w TTL (Metz z F80) wychodzily mi zawsze za ciemne. Pomiar swiatla CW albo SPOT. Nie wydaje mi sie, zeby oba korpusy zle mierzyly swiatlo. Cos jest nie tak (ciekaw jestem jak Sigma sobie z tym radzi), ale jeszcze nie wiem co ;).

Moje krotkie testy na szybko nie roznia sie od tych: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=23385&highlight=tumax

Pozdrawiam,
pawl_s

pink
26-05-2006, 09:51
1) Lampa tumaxa pracuje w zakresie ogniskowej 24-85. A co sie stanie jak założę powiedzmy obiektyw 28- 300 i bede pracował powiedzmy na 200. Co się stanie po przekroczeniu tych 85 ?. Lampa bedzie dalej liczyła z apratem tylko moga sie pojawic ewentualnie jakieś niedokładności czy całkiem zgłupieje ?.

2) Dyfuzor lampy to jest taki zakładany oddzielnie czy jest on tam na stałe a tylko sie go wysuwa ?.

3) Zakładając, że zdjęcia robie późnym wieczorem (czyli generalnie ciemno jest ;) ), ISO w aparacie mam 200, ogniskową dajmy gdzieś 35, przysłona 5.6, to w takich warunkach z jakiej maksymalnej odległości zrobię prawidłowo oswietlone zdjęcie powiedzmy grupie ludzi tumaxem?.

pawl_s
26-05-2006, 11:05
jest taki wzor

LP-liczba przewodnie/odleglosc od fotgrafowanego przedmiotu = liczba przyslony

(to jest dla iso 100 o ile pamietam) wychodzi z tego ze prz LP50 zeby to bylo dobrze naswietlone musial by byc odleglosc 3,1m widze ze zdjecie blisko podlogi sufit przymuje jest okolo 3 m odicie swiatla kolejne 3 m (plus straty z samym rozproszeniem swiatla) wychodzi 6 m przy LP50 to f8 moze 5,6 bo , teraz ze to iso 200 to sadze ze f8 to maks przyslona

Taki wzor byl kiedys na forum podany. To bedzie odpowiedz na pytanie nr 3.

Ad.1
Lampa ustawi sie na 85mm i nie bedzie zadnych problemow. Jedynie to, ze sam bedziesz musial uwazac, zeby nie robic zdjec obiektom ustawionym dalej. (patrz wzor)

Ad.2
Dyfuzor w Tumaxie to plytka z plastiku, ktora rozprasza swiatlo z lampy. Jest przymocowana na stale i wysuwasz ja sobie gdy ci potrzeba.

pink
26-05-2006, 11:13
co do 3) to mając LP 42, przysłona 5,6 przy iSO 100 wychodzi odl=42/5.6=7,5 m.
Czy to oznacza, że przy ISO 200 bedzie to 15 m ?. Wydaje mi się, że chyba raczej nie, bo to raczej liniowo sie nie zachowuje.

pawl_s
26-05-2006, 18:42
Nie, to nie bedzie 15m.
100/21° 34
200/24° 48

To tabelka z mojego Metza. Przy ustawieniu M, z lewej ISO, z prawej odleglosc przy zoom 50mm.

pink
06-06-2006, 10:20
Porównanie sb-600 i tumaxa 386 zrobiłem w watku traktującym o tym właśnie tumaxie. Dla mnie tumax odpada z gry w porównaniu z sb-600 i w moim zastosowaniu. Czy ktoś zrobił test sigmy st aby mozna było sobie poogladac jak ona robi zdjęcia. Jak wychodza z djecia z odbicia, jak z bardzo małych odległości, jak z kulturą pracy... ?. moga byc nawet zdjecia misia :).

shaddixx
31-08-2006, 20:43
Słuchajcie/. Krótka piłka. Mam do wyboru :
http://allegro.pl/item124475066_sigma_ef_500_dg_st_do_nikona_ittl_su per_.html
albo tumaxa 386 AFZ z foto-tipa. Co lepsze i z czym bede miał wiecej zabawy.

Naczytałem sie wątków na tym forum i w żadnym nie ma jakies sensownej wypowiedzi. Pozdrawiam i licze na pomoc.

\
\
\
Dodam tylko ze człowiek z allegro powiedział ze nie zauważył nic niepokojącego w tej lampie i zadne przebarwienia na zdjeciach nie wystepują.

pink
31-08-2006, 21:19
Słuchajcie

Naczytałem sie wątków na tym forum i w żadnym nie ma jakies sensownej wypowiedzi. Pozdrawiam i licze na pomoc.

.

To jeśli przeczytałeś wszystkie wątki odnosnie lamp i nie widzisz zadnej sensownej wypowiedzi to widać żle trafiłeś i nikt Ci tu nie jest w stanie pomóc...
A może Ty czytać nie umiesz... ?

shaddixx
01-09-2006, 00:35
Umiem czytac ale generalnie nie ma zbiorczej opinii na temat tych produktów. Jedna osoba miów ze wystarczy i za taką cene moze byc a inna mowi z nie da sie tego używać. Wiec daje dwie propozycje sigma za 400 zł i tumax za 375 zł (z rabatem dla forum.nikon.org) :P

ictus
01-09-2006, 00:44
czy ten tumax za 375zl ma SU-4???