PDA

Zobacz pełną wersję : Usuwanie skaz



Resto
09-07-2008, 13:19
Mam D80 z kit'owym obiektywem 18-135 i trochę paprochów wewnątrz pomiędzy szkłami.
Widoczne są potem na zdjęciach w postaci ciemnych plamek o różnych średnicach.
Aparat posiada funkcję tworzenia wzorców do usuwania skaz.
Wszystko byłoby ok, gdyby nie to że program w którym można te skazy usunąć (Capture NX)
jest dodatkiem do zestawu jedynie w wersji trial :???: W grę nie wchodzi grzebanie w rejestrze ..mam przykre doświadczenie po takich zabiegach. A jeżeli chodzi o czyszczenie obiektywu - to też nie wchodzi w grę - 1. Brak czasu na serwisowanie obiektywu - wakacyjne wyjazdy już tuż tuż.. 2. Zbyt mało paprochów by się fatygować - lepiej posłużyć się wzorcem - od tego jest przecież ta opcja :)

Jeżeli chodzi o ręczne usuwanie skaz na zdjęciach np. na błękitnym niebie to łatwo jest wymazać plamki. Ale jeżeli mam do czynienia ze zdjęciem na którym widnieje zachmurzone niebo to wszystkie "przeszczepy" są widoczne a ich maskowanie wymaga żmudnej pracy (jeżeli tak jak ja, nie posiada się PS'a) Reasumując - przy dużej ilości zdjęć przydałoby się oprogramowanie.

Może znacie inny program niż Capture NX który zajmuje się usuwaniem skaz i który czyta wzorce .NDF ?


Moje przykładowe zdjęcie "bez odplamienia":
http://www.digart.pl/zoom/2158826/Okolice_Kazunia.html
..na niektórych fotach plamy są jeszcze bardziej widoczne
i jest ich znacznie więcej - domniemam, że zależy to pośrednio od ogniskowej.

Przemek Paśnik
09-07-2008, 13:27
To nie paprochy, tylko tłuste plamki na matrycy, po prostu ją wyczyść :)

Resto
09-07-2008, 13:59
Ale te paproszki na szkłach widoczne gołym okiem też chyba mają jakiś wpływ?
Hmm na pewno to brudna matryca?.. Obiektyw odkręcałem tylko parę razy i to w warunkach domowych - za każdym razem przyczyną odkręcenia było ostrzeżenie "F--" które wyskakiwało na panelu kontrolnym i myślałem że to coś ze stykami, ale jak przykręciłem było wszystko ok. Pewnie jakieś luzy się czasem robią...
Dobrze, zrobię tak jak mówisz, kupię na allegro jakiś osprzęt do czyszczenia matrycy i ją wyczyszczę, mam nadzieje że pomoże.
Swoją drogą wzorzec i tu mógłby się przydać - przynajmniej do czasu nabycia zestawu czyszczącego.

artful
09-07-2008, 14:59
paproszki na szkłach nie mają wpływu, na bank matryca (żadne tłuste plamki, tylko syfki),
radzę oddać aparat na czyszczenie do jakiegoś punktu foto, jeśli nie robiłeś tego wcześniej, a najlepiej weź dużą gruchę, podnieś lustro, aparat otworem w dół i ostro podmuchaj, sprawdź, czy pomogło - jeśli dalej masz takie syfy dopiero oddaj sprzęt do czyszczenia

PaRaGaS
09-07-2008, 16:48
Czyścić można na wiele sposobów, tylko nie można się bać - wtedy łatwo popsuć.
Ja czyszczę matrycę patyczkiem do uszu. :D

autograf
09-07-2008, 17:31
A jak już będziesz po zabiegu czyszczenia, to zakładasz obiektyw, ustawiasz np tryb M. Wyłączasz AF w body lub na obiektywie, i robisz zdjęcie białej ścianie. Na f22 i najlepiej z lampą. Sam czyściłem pierwszy raz kilka dni temu, i to wcale nic skomplikowanego. Po pierwszym zabiegu, babol przeniósł się w inne miejsce. Zabieg powtórzyłem trzy razy i jest gites. Mój link (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=63641)

Resto
09-07-2008, 17:37
W takim razie może polecicie jakiś dobry zestaw do czyszczenia matrycy w D80?
Gruszka to wiem ...ale płyny, patyczki do zbierania syfków... coś niezawodnego i sprawdzonego?
Najlepiej żeby zestaw był dostępny na aledrogo :)

autograf
09-07-2008, 17:40
Wystarczy grucha. Żadnych płynów.

artful
09-07-2008, 20:46
Wystarczy grucha. Żadnych płynów.

otóż to

BugsBunny
09-07-2008, 22:06
W takim razie może polecicie jakiś dobry zestaw do czyszczenia matrycy w D80?
Gruszka to wiem ...ale płyny, patyczki do zbierania syfków... coś niezawodnego i sprawdzonego?
Najlepiej żeby zestaw był dostępny na aledrogo :)
najlepsze co jest to to:
http://www.allegro.pl/item392370467_sensor_swab_made_in_usa_matryca_czys ta_w_100_.html

ale grucha na ogół wystarcza, tylko pamiętaj - nie talkowana, i żadnego powietrza w sprayu

misieek
11-07-2008, 23:19
Usuwanie skaz...

Co to daje i jak to uruchomić w tym Capture NX?

PaRaGaS
11-07-2008, 23:56
Usuwanie skaz...

Co to daje i jak to uruchomić w tym Capture NX?

W zdjęciach portretowych usuwa zmarszczki i defekty skóry łagodząc objawy procesu starzenia.

misieek
12-07-2008, 07:09
W zdjęciach portretowych usuwa zmarszczki i defekty skóry łagodząc objawy procesu starzenia.

Głupim wypowiedzią dziękujemy... ;]

Resto
13-07-2008, 10:04
Niestety.. gruszka pomogła połowicznie - dwa spośród wielu syfków pozostały. Przyjżałem się pod lupą i mają charakter małych plamek.
Nie będę wydawał 150zł na szpatułki z USA.. Musze wyczyścić to po swojemu. I chyba wiem już jak..

Resto
13-07-2008, 10:06
Niestety.. gruszka pomogła połowicznie - dwa spośród wielu syfków pozostały. Przyjżałem się pod lupą i mają charakter małych tłustych plamek.
Nie będę wydawał 150zł na szpatułki z USA które i tak sklejali tajlandczycy.. Musze wyczyścić to po swojemu. I chyba wiem już jak..

Resto
13-07-2008, 10:07
o sory otworzyło mi się nie tu gdzie trzeba. Usuncie te wpisy powyższe jak możecie.

Michał Jędrak
15-07-2008, 10:05
A ja bym wydał te 100zł i oddał do serwisu na przeczyszczenie. Tak kiedyś zrobiłem z lustrzanką Fuji. Zamiast się samemu cackać, kupować szpatułki i kombinować to wydałem te 100zł w serwisie Fuji. Ku mojemu zdziwieniu nie tylko matryca była czysta, ale i też wyczyścili całe wnętrze aparatu z kurzu. Czyste lustro, czyste styki czyste wszystkie matowe powierzchnie w środku. A najważniejsze jest to, że oni brali za to odpowiedzialność. Ogólnie to takie rzeczy robię raz w roku i w zupełności wystarcza. Pamiętaj, aby zmieniać obiektywy przy wyłączonym aparacie. Wtedy wnętrze podobno nie jest naelektryzowane i nie wpada tyle kurzu do komory z lustrem (a potem z niej na matrycę).

Lavender
05-09-2009, 21:38
Witam, proszę o podanie dobrego punktu czyszczenie, jest Pan Adam na Jerozolinskich (ale nie odpowaida tam telefon), jest NIKON na postępu ale chyba to nie jest dobre miejsce, nie ma wielu zwolenników na tym forum... a moze coś innego w W-wie?