PDA

Zobacz pełną wersję : Marumi UV WPC/Hoya UV HMC Super



M.Szabelski
13-05-2006, 14:14
Naczytałem się już o tych filtrach... Wiem że Marumi lepiej się czyszczą, ale czy widać różnice w jakości zdjęć?

Dzięki z góry!

ALF
13-05-2006, 15:10
w bardzo specyficznych sytuacjach...np ostro pod światło marumi bedzie lepsze, ale w sytuacjach dobrego światła różnice będą minimalne...

Smurf
13-05-2006, 17:21
Różnicy między tymi filtrami praktycznie nie ma - według firmy Rays Foto z Poznania - szkło do filtrow Hoya HMC Super robi firma Marumi.
:D

wigi
13-05-2006, 18:39
Smurf, no tak, ale szklo to nie wszystko, powłoki są chyba ważniejsze od szkła... :D

Smurf
13-05-2006, 19:11
Smurf, no tak, ale szklo to nie wszystko, powłoki są chyba ważniejsze od szkła... :D
Drobne sprostowanie - Marumi nie produkuje samego szkła, ale szklo z powlokami przeciwodbaskowymi do filtrów (gotowe do wprawienia w oprawy). Jest to tzw produkcja OEM.

M.Szabelski
13-05-2006, 23:01
He he - dobre:) Więc nie ma co przepłacać za Marumi...

ALF
14-05-2006, 09:55
He he - dobre...i myślisz, ze to, to samo? :lol:
tylko dlaczego filtry marumi lepiej się czyści i mają mniejsze blikowanie? :lol:

JK
14-05-2006, 09:59
Może konkurencji sprzedają II gatunek, a sobie zostawiają I. :wink: :)

towers
14-05-2006, 10:04
Dla mnie trudne czyszczenie hoyi to mit, wystarczy lenspen hamy i wszystko idelanie schodzi, odciski paluchow, krople wody itp, nie ma nawet najmniejszych zmazow itp

Pozdro.

ALF
14-05-2006, 10:14
nie napisałem, ze jest trudne, ale, że marumi czyści się łatwiej...

to tak, jak z telewizorami...sony robi telewizory, a ich kineskopy są w kilku innych firmach - ale czy to dalej jest sony? :?

JK
14-05-2006, 10:17
ALF, szukaj bliżej. Sony robi aparaty cyfrowe, a w swoim D50 masz co? Matrycę SONY. :)

ALF
14-05-2006, 10:23
JK, tylko, ze tu sytuacja jest odwrotna...firma markowa, korzysta z wyrobu innej markowej firmy...o dzisiaj jest wyscig formuły 1...na silnikach ferari jeżdża 2 ekipy, ale tylko jedna wygrywa...która? :lol:

JK
14-05-2006, 10:28
Oczywiście ta, która dostała lepsze silniki. :lol:

towers
14-05-2006, 10:31
ALF- ja nie widze zadnej roznicy w czyszczeniu :wink:

Przy okazji chciałbym Ci zadac kilka pytan ale to juz na PW :wink:

Smurf
14-05-2006, 10:53
Gwoli scislośi. Mam filtry Marumi WPC, ale nie jest to firma bardziej "markowa" niż Hoya - powiedzialbym że jest odwrotnie, szczególnie na największym europejskim rynku - niemieckim, gdzie Hoya jest uznawana za dobry solidny wyrob, podczas gdy Marumi praktycznie nie istnieje.
Poza tym Hoya nie jest wcale tańsza od Marumi - porównajmy ceny - Marumi WPC slim i Hoya pro1 (slim), oraz Hoya SHMC i Marumi MC - Hoya jest droższa.
Hoya jest to firma należąca do Tokiny - uznanego producenta optyki, Marumi to coś w rodzaju Cosiny - oprócz własnej produkcji średniej klasy sprzętu również producent OEM dla wielu innych, ale czy przez to bardziej markowy.

ALF
14-05-2006, 11:02
Smurf, marumi MC można porównywac z hoyą HMC, a nie SHMC, bo ją należy porównywac z WPC...
to, że w europie nie jest popularna to nie jest argument...podobnie jest z firmą tiffen...robi świetne filtry, a w europie jest mało popularna :)
myślę, że to kwestia marketingu...oraz europejskiej tradycji, która kedyś faktycznie miała zastosowanie ,bo zeis robił najlepsze szkła na świecie, ale obienie wyroby azjatyckie nie ustępują wyrobom niemieckim...
wynika to też z faktu, ze europejskie firmy mają na ogół dłuższą tradycję niż japońskie, z racji tego, że po II wojnie światowej japońskie molochy zostały zdekartelizowane i zdecydowana większość firm ma historię kilkudziesięcioletnią...np marumi optical ma 50 lat :)

M.Szabelski
14-05-2006, 13:12
Słuchajcie, ale skoro to Marumi robi szkło do Hoya SHMC, to musi być, to szkło stosowane w Marumi UV MC a nie w WPC. Filtry WPC mają 10 powłok, a SHMC 12 (czyli tyle samo, co MC Marumi). Dobrze myślę?

Kalam
14-05-2006, 15:34
Witam
Skoro ju zwszyscy sa przy filtrach... uzywal ktos nikonowskich??

Smurf
14-05-2006, 19:22
Smurf, marumi MC można porównywac z hoyą HMC, a nie SHMC, bo ją należy porównywac z WPC...
to, że w europie nie jest popularna to nie jest argument...podobnie jest z firmą tiffen...robi świetne filtry, a w europie jest mało popularna :)
myślę, że to kwestia marketingu...oraz europejskiej tradycji, która kedyś faktycznie miała zastosowanie ,bo zeis robił najlepsze szkła na świecie, ale obienie wyroby azjatyckie nie ustępują wyrobom niemieckim...
wynika to też z faktu, ze europejskie firmy mają na ogół dłuższą tradycję niż japońskie, z racji tego, że po II wojnie światowej japońskie molochy zostały zdekartelizowane i zdecydowana większość firm ma historię kilkudziesięcioletnią...np marumi optical ma 50 lat :)
Alf, zwróć tylko uwagę, że filtry Marumi WPC sa filtrami slim, tak jak Hoya PRO1 i te nalezaloby porównywac i tu Hoya jest zdecydowanie droższa i chyba lepsza (np. ze względu na grubość szkła). Hoya SHMC ma 12 warstw przeciwodblaskowych tak jak PRO1, ale występuje tylko w wersji "tradycyjnej".
Hoya robi poza tym filtry serii ULTRA - ponoć jeszcze lepsze niż PRO1.
Tiffen jest w Europie niezwykle szanowaną i uznaną firmą, a Zeiss chyba jednak nadal jest niedoścignionym dla azjatyckich producentów wzorem w produkcji wysokiej jakości optyki, nie pisze tu oczywiście o obiektywach z kompaktów Sony, ktore z prawdziwym Zeissem nie maja wiele wspólnego.
Tak na marginesie - mam w chwili obecnej dwa filtry Marumi WPC, jeden Marumi MC i jeden Hoya SHMC. Nie widzę różnicy pomiedzy Marumi WPC i Hoyą SHMC (poza grubościa oprawy oczywiście)

[ Dodano: Nie 14 Maj, 2006 ]

Słuchajcie, ale skoro to Marumi robi szkło do Hoya SHMC, to musi być, to szkło stosowane w Marumi UV MC a nie w WPC. Filtry WPC mają 10 powłok, a SHMC 12 (czyli tyle samo, co MC Marumi). Dobrze myślę?
Mylisz się - Marumi MC ma 8 warstw przeciwodblaskowych, a nie 12.
Poza tym jak wczesniej napisałem - to według firmy Rays Foto z Poznania - Marumi robi filtry dla Hoyi - ja mam co do tego wątpliwości - szklo w tych filtrach wizualnie innaczej wygląda.
Niemniej świadczy o tym , ze Hoya nie jest gorsza. Zreszta nawet właściciel firmy Rays Foto, z którym miałem okazję wielkorotnie osobiście rozmawiać podkreśla, że filtry Marumi dorównują filtrom Hoyi (poza PRO1)- nigdy nie pokusił sie o stwierdzenie że są lepsze.

M.Szabelski
14-05-2006, 22:34
Być może, że się mylę. Swoją wiedzę oparłem na cenniku Rays...

ALF
15-05-2006, 10:37
marumi MC ma 8 powłok
marumi WPC 10 powłok
Smurf, i własnie to jest przewaga na hoyą...WPC to slimy z przednim gwintem...
co do szkła...marumi wcale nie musi dawać hoyi tego samego co wkłada w swoje oprawki, więc róznice mogą być...a co do jakości...to pewnie 99/100 nie zobaczy różnicy między filtrami o zbliżonej klasie...hoya to dobra firma na poziomie amatorskim, a jej topowe rozwiązania nawet poziomie wyższym, więc jeśli ktoś pyta o filtry i jakość TO ZAWSZE ZACZYNAM ROZMOWę OD hoyi HMC i marumi MC :P te wrsje dla amatora w zupełności wystarczą, a reszta to kwestia zasobności portwela i upodobań osobistych :D

HYPER
15-05-2006, 11:39
ALF pisalem Ci juz kilka razy - NIE MA SLIMOW z przednim gwintem - kazdy taki "pseudo slim" to taka proteza w rodzaju zrobienia z Cinquecento samochodu ciezarowego przez wstawienie kratki :D Po to filtr ma miec mozliwie najwezsza oprawke zeby tego nie chrzanic gwintem zewnetrznym.

Co do reszty to zgadzam sie ze Smurfem.

ALF
15-05-2006, 16:56
HYPER, i myślisz, że taka różnica 1mm coś zmieni w winietowaniu? 8) :P