PDA

Zobacz pełną wersję : Jak opanować pracę z lampą w ... Canonie



Zbigniew
08-07-2008, 21:01
Cześć,

Ostatnio miałem na chwilę do zabawy 30D z 580tką. O ile korpus znam całkiem dobrze, to lampę macałem po raz pierwszy. Jest fajna, nawet lepiej chyba wykonana niż SB. Niemniej są dwie rzeczy, których nie mogłem przeskoczyć, a za których rozwiązanie szwagier, bo to jego aparat, stawia flaszkę :)

1) Przede wszystkim brak (albo ja nie umiałem ustawić) maksymalnych czasów w trybie pracy z lampą (typu 1/60, 1/30, itp.) jak w Nikonie. Jest wprawdzie na sztywno 1/250, ale to jakiś żart. Oczywiście jest też tryb Auto, gdzie aparat ustawia sobie samemu czas - w tym trybie nie ma czasu ze standardowymi i krótkimi czasami synchronizacji, ale jak przychodzi zrobić zdjęcie w ciemnym pomieszczeniu, to aparat na siłę ustawiać chce czasy np. 1/20 czy dłuższe i lekko "dobłysnąć" lampą. Mówimy o trybie A, P i innych. Co zrobić, aby aparat błyskał lampą tak, aby doświetlić scenę, a nie na siłę stosował długie czasy ekspozycji ? Nawet może niedoświetlić jak zabraknie mocy, ale niech nie trzyma czasów poniżej 1/60 ...

2) Druga rzecz to pomiar światła odbitego. W Canonie bez wcześniejszego FELa (FE Lock) pomiar jest bardzo niedokładny, żeby nie powiedzieć, że działa do kitu. Nagminnie może prześwietlać, nie dobierając odpowiednio siły błysku. W Nikonie działa to jakoś lepiej.

Jakieś sugestie ?

sv
08-07-2008, 21:48
ad1. w trybie M możesz sobie ustawić dowolny czas i dowolną przysłonę :-)
da2. trzeba się przyzwyczaić :-)

markB
08-07-2008, 22:02
1. W Tv (ichni priorytet migawki, tu dobierasz czas sam) i Av (priorytet przysłony, tu mogą być problemy, bo aparat sam dobiera czas w zależnosci od wybranej przysłony) możesz mieć czasy od 30 sec do 1/x (x = max krótki czas zależny od aparatu), w programie dobierane są czasy między 1/60 a 1/x, a w manualu jw kolega zapodał.
2. Nie będę powtarzał co wyżej napisane.

Zbigniew
09-07-2008, 22:32
No dobra, dzięki. Nie rozwiązuje to problemów, ale jest jakimś głosem. Pozdrowienia.

arturs
09-07-2008, 22:54
Co do p.1 to Ci napisali.. albo M i ustawiasz co chcesz (na szybszych czasach włączasz HSS na lampie) albo w AV - w CF są 2 opcje - albo fixujesz czas na 1/200 (lub 1/250 nie pamiętam) i wtedy masz prawie to samo co w M albo lampa użyta jest tylko do doświetlenia w trybie Av,
Osobiście z lampą robię tylko w M
Co do p. 2 to trzeba pamiętać że pomiar światła w Canonie związany jest z aktywnym punktem AF i oczywiście z trybem pomiaru światła - jasność zdjęcia z lampą zależy od tego na co był skierowany aktywny punkt AF podczas wyzwalania migawki. Jak był na ciemny punkt to lampa bardziej doświetli, a jak na jasny to zdjęcia będą niedoświetlone, stąd na FEL dobrze działa..
Polecam lekturę:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=21039
a zwłaszcza tego:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2421
myślę że nie tylko szwagrowi rozjaśni jak to działa w Canonie ;)

Zbigniew
09-07-2008, 23:06
Dzięki arturs, dziękuję panowie. Przyda się i rozjaśnia :D