PDA

Zobacz pełną wersję : Różnica f1.4, a f1,8



Bibek
05-07-2008, 22:48
Jestem jeszcze zielony w tych sprawach, proszę o wyrozumiałość i odpowiedź. Czy to jest duża różnica między f1.4, a f1.8 ?.

malibu
05-07-2008, 22:53
to tak jak by porównywać czarodziejkę do czarownicy :)

Zbigniew
05-07-2008, 22:57
Tak, jest duża - zarówno jeżeli chodzi o wersje obiektywów o jasności f/1.4 i f/1.8, jak też samą przysłonę. W tej drugiej sprawie poczytaj np. tutaj (http://www.fotografuj.pl/Article/EV_Exposure_Value_ekspozycja_zdjecia/id/56).

glenio
07-07-2008, 02:22
Ok 2/3 Ev. ;) Miłej zabawy w fotografię życzę :)

bruno
07-07-2008, 13:37
thx

piotrnas
07-07-2008, 13:40
sb-900:)

Rarog
07-07-2008, 16:11
Jestem jeszcze zielony w tych sprawach, proszę o wyrozumiałość i odpowiedź. Czy to jest duża różnica między f1.4, a f1.8 ?.

Widzę koledzy wykazują poczucie humoru. Oczywiście poza wizualnymi różnicami są różnice optyczne. Mam obydwa a miałem do czynieni z kilkoma różnymi egzemplarzami i powiem iż w rutynowej pracy niema prawie różnicy w jakości. Jedynie różnica występuje przy wartościach przesłon ok f1:2 - Oczywiście obydwa modele na pełnej dziurze są kiepskie z tym że f2 jest nadal kiepskie dla ciemniejszego brata zaś skręcenie wersji 1.4 do f2 daje wyraźny skok jakości obrazu. Natomiast już przy f4 zacierają się różnice, aby przy f5.6 były już naprawdę trudno zauważalne.
Zatem jeśli nie robisz zdjęć w słabym oświetleniu polecam z całym przekonaniem 1.8
Ja osobiście co prawda preferuję 1.4 ale wynika to z tego iż założyłem do mojego body matówkę z klinem (dalmierzem dwupolowym) która jest nieco ciemniejsza od oryginału i tylko dlatego preferuję jaśniejszy obiektyw.

mpwt
07-07-2008, 20:22
Widzę koledzy wykazują poczucie humoru.

:D

LOL, o jakim obiektywie mówimy? :D

Zbigniew
07-07-2008, 20:38
Nie wiadomo, ale ja ciągle myślę o 85mm :)

Rycerz
07-07-2008, 22:22
Jestem jeszcze zielony w tych sprawach, proszę o wyrozumiałość i odpowiedź. Czy to jest duża różnica między f1.4, a f1.8 ?.

kolego przeczytaj to http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=48023&highlight=50%2F1.8
i to http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=8074&highlight=50%2F1.8
i może to ci pomoże http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=27681&highlight=50%2F1.8
i jeszcze może to, bo podobne pytanie http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=22396&highlight=50%2F1.8

cypherdid
08-07-2008, 08:41
sb-900:)

:D

Rarog
08-07-2008, 09:36
Nie wiadomo, ale ja ciągle myślę o 85mm :)

Nie sądzę aby kolega, który sam siebie nazywa "zielonym" myślał o N85/1.4. Bo to nie jest sprzęt dla początkujących. Wiem że dla Was starych wyjadaczy takie pytania śmieszą, ale Wasze odpowiedzi pewnie wcale nie śmieszą autora pytania, który miast odpowiedzi dostaje same drwiny.
Pozdrawiam serdecznie

mpwt
08-07-2008, 09:39
Wiem że dla Was starych wyjadaczy takie pytania śmieszą, ale Wasze odpowiedzi pewnie wcale nie śmieszą autora pytania, który miast odpowiedzi dostaje same drwiny.

Ale Ty też z pozostałymi byłeś śmieszny mówiąc o wyimaginowanym obiektywie :D LOL

Zbigniew
08-07-2008, 09:39
Tak rzeczywiście - same drwiny...


Tak, jest duża - zarówno jeżeli chodzi o wersje obiektywów o jasności f/1.4 i f/1.8, jak też samą przysłonę. W tej drugiej sprawie poczytaj np. tutaj (http://www.fotografuj.pl/Article/EV_Exposure_Value_ekspozycja_zdjecia/id/56).


Ok 2/3 Ev. ;) Miłej zabawy w fotografię życzę :)


kolego przeczytaj to http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=48023&highlight=50%2F1.8
(...)


Jeżeli autor nie sprecyzuje swojego pytania, to uważał będę wątek za wyczerpany.

galu44
08-07-2008, 09:42
na 97% chodzi o 50mm

ale njlepsza była wypowiedź "sb-900", no po prostu wyczerpuje temat w 99%! brawo ;)

Zbigniew
08-07-2008, 09:47
sb-900 pojawiło się dlatego, że autor zapytał w pewnym momencie o to, jaką lampę można polecić, po czym, zanim przeedytował swój post, dostał odpowiedź.

mpwt
08-07-2008, 09:47
Ale kto mówi o obiektywie tu? Proste pytanie i prosta odpowiedź, którą udzielić potrafił tylko glenio. Pytanie nie padło w kontekście obiektywu. A śmieszne są dywagacje, że musi chodzić o obiektyw. Autor pytania powinien doczytać tylko http://pl.wikipedia.org/wiki/EV_(fotografia) i po sprawie.

galu44
08-07-2008, 09:50
Zbigniew, acha, ok
mpwt, racja :) człowiek to się jednak potrafi zasugerować i leeeci jak te owce...

Rarog
08-07-2008, 10:58
Ale kto mówi o obiektywie tu? Proste pytanie i prosta odpowiedź, którą udzielić potrafił tylko glenio. Pytanie nie padło w kontekście obiektywu. A śmieszne są dywagacje, że musi chodzić o obiektyw. Autor pytania powinien doczytać tylko http://pl.wikipedia.org/wiki/EV_(fotografia) i po sprawie.

Tak. bardzo zabawne. To tak jakby na pytanie jaka jest różnica Między Nikon a Canon - padła odpowiedź : Żadna, ma tyle samo liter :D

mpwt
08-07-2008, 11:26
Tak. bardzo zabawne.

Przeczytaj post glenia lepiej. Rozumiesz różnice pomiędzy Twoją a jego? Bo jego odpowiada na pytanie a Twoje w kontekście pytania lekko bez sensu... nawet wręcz zabawne jakby się dobrze zastanowić co galu44 zaczaił :)

Więc też nie wiem po co dalej ciągnąć skoro temat wyczerpany. A admini mogą go spokojnie zamknąć. A jeśli autor chce wiedzieć coś więcej to niech precyzuje odpowiedzi.

Rarog
08-07-2008, 12:02
Przeczytaj post glenia lepiej. Rozumiesz różnice pomiędzy Twoją a jego? Bo jego odpowiada na pytanie a Twoje w kontekście pytania lekko bez sensu... nawet wręcz zabawne jakby się dobrze zastanowić co galu44 zaczaił :)

Więc też nie wiem po co dalej ciągnąć skoro temat wyczerpany. A admini mogą go spokojnie zamknąć. A jeśli autor chce wiedzieć coś więcej to niech precyzuje odpowiedzi.

Mój drogi mpwt, myślisz że jak mam kilkadziesiąt postów a Ty kilka tysięcy, to upoważnia Cię do sądu że nic nie wiem. Mam 49 lat i fotografią zajmują się od przeszło trzydziestu lat. Doskonale wiem co to jest 2/3 ev - tylko co taka odpowiedź może dać "zielonemu" początkującemu fotografowi.
Uważasz że jak on tego nie rozumie to nie powinien w ogóle zadawać TU pytania?

Jestem tu od niedawna ale widzę że długo nie zabawię, bo forum miast pomagać innym ludziom najbardziej pomaga na własne ego odpowiadającym.
Pozdrawiam

galu44
08-07-2008, 12:14
ludzie, proszę, traktujmy internet trochę bardziej na luzie. niestety ma on tą wadę, ze usmieszkami nie da się wyrazić emocji i stąd nieporozumienia i kłótnie.

ani ilosc postów ani krzyżyków na karku nikogo do niczego nie zobowiązuje, nikomu nie daje także żadnych dodatkowych praw itp. Na forum to daje jedynie kolor ksywki i tego sie trzymajmy.

Rarog
08-07-2008, 12:19
ludzie, proszę, traktujmy internet trochę bardziej na luzie. niestety ma on tą wadę, ze usmieszkami nie da się wyrazić emocji i stąd nieporozumienia i kłótnie.

ani ilosc postów ani krzyżyków na karku nikogo do niczego nie zobowiązuje, nikomu nie daje także żadnych dodatkowych praw itp. Na forum to daje jedynie kolor ksywki i tego sie trzymajmy.

OK dzięki galu. Ja już skończyłem i przepraszam wszystkich "urażonych" moimi wypowiedziami, naprawdę miałem chęć pomóc a zrobiła się przepychanka. Sorki

mpwt
08-07-2008, 12:21
Mój drogi mpwt, myślisz że jak mam kilkadziesiąt postów a Ty kilka tysięcy

Nie myślę a wiem bo czytać umiem. Ale widzę w tym żadnego związku. Tak samo jak i Twój wiek nie ma zupełnie znaczenia w tym wątku. Skoro chcesz pomagać to ja w tym nie przeszkadzam. Ale jak piszesz, że inni sobie jaja robią to czymże jest Twoja odpowiedź z wyimaginowanym obiektywie...

Pytanie:


Czy to jest duża różnica między f1.4, a f1.8 ?.

Twoja odpowiedź:


Widzę koledzy wykazują poczucie humoru. Oczywiście poza wizualnymi różnicami są różnice optyczne. Mam obydwa a miałem do czynieni z kilkoma różnymi egzemplarzami i powiem iż w rutynowej pracy niema prawie różnicy w jakości. Jedynie różnica występuje przy wartościach przesłon ok f1:2 - Oczywiście obydwa modele na pełnej dziurze są kiepskie z tym że f2 jest nadal kiepskie dla ciemniejszego brata zaś skręcenie wersji 1.4 do f2 daje wyraźny skok jakości obrazu. Natomiast już przy f4 zacierają się różnice, aby przy f5.6 były już naprawdę trudno zauważalne.
Zatem jeśli nie robisz zdjęć w słabym oświetleniu polecam z całym przekonaniem 1.8
Ja osobiście co prawda preferuję 1.4 ale wynika to z tego iż założyłem do mojego body matówkę z klinem (dalmierzem dwupolowym) która jest nieco ciemniejsza od oryginału i tylko dlatego preferuję jaśniejszy obiektyw.



Z mojej strony już EOT... Miłego nabijania postów...

P.S. Nie chciałem być złośliwy a i na pewno nie zostałem urażony. Chciałem tylko zwrócić uwagę na pewien paradoks...

Bibek
08-07-2008, 12:36
sorki nie było mnie i widze ze zawiązała sie ciekawa rozmowa ja tylko sie chciałem zapytać o róznice miedzy 1.4 a 1.8 obiektyw narazie mnie nie interesuje

galu44
08-07-2008, 12:42
no to chyba Twoja wypowiedź rozwali większość uczestników naszej rozmowy....

ale nabroiłeś ;)


w takim razie najtrafniejsza była jednak odpowiedź: 2/3 EV :D

Rarog
08-07-2008, 12:47
w takim razie najtrafniejsza była jednak odpowiedź: 2/3 EV :D

Cóż... mieliście rację, biję się w pierś :|

Rycerz
08-07-2008, 13:55
oooops...
no cóż ja sie zasugerowałem najtańszym szkłem i najbardziej że tak powiem standardowym...
ale nie chodzi nam tu chyba o nabijanie licznika postów...po prostu jak w życiu, niektórzy przez cały dzień powiedzą dwa zdania a inni gadają bez opamiętania...takie gaduły...i to się przenosi również na forum...co nie oznacza że jak ktoś ma mniej niż 100 postów to jest amator a jak ktoś ma tysiąc to profi...w żadnym wypadku! czasem patrzę ktoś zadaje banalne pytanie a ma ich 300...po prostu gada co mu ślina na język przyniesie...i to się tak toczyc będzie...chyba że każą nam płacic za każdy napisany post ;) żartuje!!!!

Bienias
16-07-2008, 14:18
Najtrafniejsza odpowiedź w tym kontekście to 2/3EV. Namieszam jeszcze trochę: Inna będzie też GO w zależności od odległości ostrzenia i ogniskowej obiektywu. I tak np. dla odległości ostrzenia 3m i DX:

30mm f1.8 GO=0,72m
f1.4 GO=0,55m

50mm f1.8 GO=0,25m
f1.4 GO=0,19m

85mm f1.8 GO=0,09m
f1.4 GO=0,07m

Dane orientacyjne- korzystałem z programu f/Calc

Namieszałem?