PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa o wykorzystanie zdjęc, pola ekspolatacji itp.



PaRaGaS
04-07-2008, 02:42
Zdarzyło się ostatnio, że wprowadzony w błąd przez klub fociłem imprezę na którą nie miałem potrzebnej, jak się okazało, akredytacji.
Główna organizatorka zahaczyła mnie w przerwie między dwiema częściami koncertu i umówiliśmy się, że mogę dokończyć, ale nigdzie tego nie publikuję dopóki ona nie uporządkuje sprawy u siebie.

Wyszedł taki reportażyk bez rewelacji, ale jednak chciałbym go opublikować.
Możliwe, że organizator będzie chciał wykorzystać jakoś moje zdjęcia. Kilkakrotnie padły jakieś wzmianki o możliwej współpracy. Obecnie jestem przed etapem dogadywania szczegółów.

Pytanie - na co się godzić, na co nie? Może bardziej na co nie, bo trudno powiedzieć, co mi zaproponują.
Osobiście zależy mi na zachowaniu praw majątkowych do fotografii i możliwości niezależnej publikacji.
Nie liczę na zarobek, a jeżeli coś zaproponują, to nawet nie wiedziałbym jak ewentualnie taki reportaż wycenić.

Nieśmiało liczę na jakieś opinie i sugestie, jak poprowadzić dalej tę sprawę.

Charles
04-07-2008, 10:35
Możliwe, że organizator będzie chciał wykorzystać jakoś moje zdjęcia.

Pytanie - na co się godzić, na co nie? Może bardziej na co nie, bo trudno powiedzieć, co mi zaproponują.
Osobiście zależy mi na zachowaniu praw majątkowych do fotografii i możliwości niezależnej publikacji.

1. Generalnie mamy w PL swobode umow i nikt nikomu nie narzuca w pelni tresci umowy. W prawie autorskim do zawierania umow stosuje sie przepisy Kodeksu cywilnego i mozesz zawrzec umowe w drodze negocjacji. Zawsze to lepsze niz stawianie kogos pod sciana i naciskanie na przyjecie oferty.

2. Mozesz zawrzec umowe o korzystanie z praw autorskich ( tzw. umowa o korzystanie z utworu lub licencja). W umowie musicie okreslic pola eksploatacj oraz ich zakres, miejsce i czas korzystania. "Korzystanie" w tym przypadku moze obejmowac np. prawo do wystawiania utworu, najmu lub uzyczenia egzemplarzy czy sporzadzania kopii utworu w jakiejkolwiek postaci - te prawa sa elementami najczesciej zawieranych umow. Mozesz tez w umowie okreslic korzystanie, jako prawo licencjobiorcy do udostepnienia dziela tylko do jednorazowej percepcji-pisze o tym w kontekscie Twojego zamiaru posiadania mozliwosci wykorzystywania utworu. Mozesz tez skrocic zakres czasowy korzystania z utworu- to jest wazne w przypadku, gdy nie okreslisz tego autorskie prawa majatkowe beda przyslugiwac 2 stronie na okres 5 lat. Okresl zakres terytorialny do terytorium panstwa, gdzie licencjobiorca ma siedzibe. Najczesciej zawierane sa licencje niewylaczne. Pozwalaja na korzystanie z utworu przez licencjodawce. Bedziesz mogl udzielac licencji innym osobom. W przypadku, gdy umowa, ktora Ci przedstawia bedzie niejasna, to konstruowane jest domniemanie, ze jest to licencja niewylaczna dajaca Ci wiecej praw. Moze zostac zawarta w formie ustnej
. Okresl tez jakis krotki termin wypowiedzenia umowy.

PaRaGaS
04-07-2008, 14:17
Dzięki, sądzę, że to wystarczy. Dalej jakoś sobie poradzę jak przyjdzie co do czego. :)
Organizatorka jest sensowna i można się dogadać, już samo to, że w sumie od początku idzie mi na rękę jest bardzo OK.
Przecież mogłem wtedy zostać z miejsca wyproszony z koncertu.
A ponoć zespołom zdjęcia się podobają, więc tym lepiej.

Impreza o której mowa to pierwsza polska edycja Jeff Buckley Tribute. Będzie się odbywać cyklicznie, ma wokół tego powstać stowarzyszenie - generalnie całe spore przedsięwzięcie.