Zobacz pełną wersję : D70 - szkło 18-200VR II
Witam szystkich,
Mam D70, z softem uaktualnionym do v.2
mam do niego kitowe szkło 18-70, mam też 70-300 ED i wszystko jest ok. zdjęcia ostre i nieporuszone.
kupiłem 18-200 VR, chwalony przez wszystkich, założyłem do mojego d70 i jestem daleki od zachwytu.
Zdjęcia robione w dzień przy przyzwoitych warunkach świetlnych nieostre, poruszone od zoom=120-130.
Obiektyw w okresie gwarancji był w serwisie nikon polska - wszystko niby dobrze, a źle.
Robię zdjęcia nie od dziś.
Macie jakieś pomysły?
pozdrawiam
Henry K
jakies sample pokaż. zdjecia robiles ze statywu czy z reki?
jakies sample pokaż.
+ EXIF :D
Chętnie, ale dopiero wieczorkiem, jak będę miał dostęp do domowego kompa.
Dzięki za odzew
Zapytam o rzecz oczywistą, tak dla pewności... Włączyłeś stabilizację w obiektywie? Standardowo, po zakupie i wyjęciu z pudełka, chyba jest wyłączona...
Kilometr
04-07-2008, 00:32
No dobra, ale jeżeli robi na czasie 1/500 i ma nie ostre, lub poruszone z VR czy bez to jednak coś jest nie tak...
jak narazie brak sampli, brak info itp. Wiec nie wiadomo czy cos jest nie tak ze szklem czy z fotografem. Pozyjemy zobaczymy.
Są dopiero dziś, ale za to świerzutkie - zrobione dziś
Wszystkie zrobione z ręki - w przypadku VR - VR pozycja włączona, ustawianie autofokusa M/A, dolny przełącznik w pozycji NORMAL. Nie obrażam się niektórymi komentarzami- różni są ludzie, biorący aparat do ręki - raczej staram się wiedzieć, do czego służą poszczególne guziki, czy przełączniki, choć człowiek uczy się całe życie i zawsze w rozmowach z ludźmi, czegoś nowego może się dowiedzieć.
Trochę wyjaśnienia:
przykładowo plik 18-200-18 - to zdjęcie zrobione obiektywem 18-200 3,5-5,6 G ED VR zoom 18
plik 70-300-300 - to zdjęcie zrobione obiektywem 70-300 4-5,6 D ED zoom 300
aparat D70 soft v2
Tu mam drobny problem - sorry, jestem w tym forum pierwszy raz- jak się tu wstawia obrazki?
Może wyślę zainteresowanym oceną pliki na na e-mail?
mam czyste .jpg i exif
pozdrawiam
Henry K
Tu masz opisany sposób wklejania zdjęć na forum:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=1358
Witam ponownie i przepraszam za zwłokę w umieszczeniu zdjęć.
Dopiero teraz mam ponownie pełny dostęp do sieci i przebrnąłem przez proces umieszczania zdjęć w sieci.
W tym miejscu dzięki za receptę, mam nadzieję, że zastosowałem się do zasad i zdjęcia będą widoczne.
Oto zdjęcia wykonane d70 i obiektywem 18-200 vr
1. zoom 18 - wszystko dobrze
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/487091f58798d.jpg)
2. zoom 70 - jeszcze nieźle
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/487092db29b5a.jpg)
3. zoom 200 - porażka
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/4870933dbf091.jpg)
4. dla porównania obiektyw 70-300 ED
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/487095165b992.jpg)
proszę o opinie, czekam z nieukrywaną niecierpliwością
pozdrawiam
Henry K
jak dla mnie zle ustawione pole ostrosci AF - zobacz przy 200 mm masz nieostry slup = ale za to w miare ostry mur po lewej.
Ale moze niech wypowie sie jakis autorytet w tej sprawie. Ogolnie mydlo straszne... przy tych nastawach czasu nie powinno to tak wygladac, no chyba ze mam racje w zdaniu powyzej.
Hmm , a mi sie wydaje , ze na wszystkich zdjeciach jest cos nie tak z ostroscia . Moze przesadzam , bo brak mi oka znawcy , ale moj 18-55 znacznie lepiej ostrzy :) . Mur w miare , ale na samej krawedzi kadru , wiec czy to napewno pole ostrosci nietrafione ?
autograf
06-07-2008, 16:51
No czasy masz dobre, są krótkie. Taki mój strzał na ogniskowej 200mm. Czas 1/160sek. U mnie jest okej.
http://img71.imageshack.us/img71/4558/wiezowieciy0.jpg (http://imageshack.us)
grzybecki
06-07-2008, 17:31
Ewidentnie coś jest nie tak z obiektywem. Proszę samemu osobiście wybrać się z do serwisu, z wywołanymi zdjęciami w dużym formacie, żeby nie było dyskusji. nie możliwe jest żeby d70 wyostrzyła panu mur całkowicie po lewej, bo zasięg pól AF w d70 nie dociera aż tam. to nie d300. Będę obserwował watek, bo bardzo mnei zastanawia rozwiązanie, ponieważ sam zastanawiam sie nad kupnem tego szkiełka.
Zbychu67
06-07-2008, 22:06
Mój test "futrzaka" :)
1/60 5,6 200mm
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img380.imageshack.us/img380/5481/dsc4508bhy7.jpg)
Polsar74
06-07-2008, 22:34
te Twoje testowe foty to aby nie ze statywu robione ?
Przy ISO 1250 raczej bym nie testował obiektywu efety mogą być różne .
Archibald
06-07-2008, 23:06
No poruszenie straszne. Widzę dwie możliwości - albo walnięta stabilizacja, albo sprzęt był na statywie i miał załączoną stabilizację, a nie powinien.
autograf
06-07-2008, 23:19
Przy ISO 1250 raczej bym nie testował obiektywu efety mogą być różne .
Kolega ma racje, choć z drugiej strony na obydwóch zdjęciach, przy różnych obiektywach było ISO 1250.
SlaWasII
06-07-2008, 23:42
albo sprzęt był na statywie i miał załączoną stabilizację, a nie powinien.
A co to przeszkadza, że na statywie załączę stabilizację?!
ano to, że system VR będzie sam sobie szukał drgań powodując... tak jest, drgania. To tak w wielkim skrócie. Temat był już poruszany na forum, w goglach też sporo o tym jest do znalezienia.
Ja mam małe pytanko. Czy można mówić o jakiejś większej skuteczności trybu Normal od Active (lub odwrotnie) w VR? Po przeczytaniu instrukcji dalej nie wiem za bardzo o co chodzi i co jest lepsze do normalnego fotografowania. Wiem, że jak się "podąża" za obiektem w poziomie to Normal. I tyle. Może ktoś przybliżyć temat?
Jak tylko obiekt sie porusza a ty stoisz to normal, jak i ty sie poruszasz i obiekt to active. To tak w telegraficznym skrócie.
bartekh86
07-07-2008, 14:30
Ten obiektyw może mieć włączoną stabilizację na statywie bo procesor ma funkcję, dzięki której sam wykrywa brak drgań (statyw) i wyłącza stabilizację. A tryb normal to jest na drgania z ręki - drobne ale szybkie a active jest na drgania z samochodu, pociągu - o mniejszej częstotliwości ale mocniejsze. To o czym mówicie - podążanie ręką za obiektem w poziomie nie dotyczy tego obiektywu. Droższe nikkory lub obiektywy canona mają do tego możliwość wyłączenia poziomych żyroskopów. Ten obiektyw tego nie ma, więc przy podążaniu za obiektem należy całkiem wyłączyć stabilizację.
Ja mam małe pytanko. Czy można mówić o jakiejś większej skuteczności trybu Normal od Active (lub odwrotnie) w VR? Po przeczytaniu instrukcji dalej nie wiem za bardzo o co chodzi i co jest lepsze do normalnego fotografowania. Wiem, że jak się "podąża" za obiektem w poziomie to Normal. I tyle. Może ktoś przybliżyć temat?
w trybie active szklo stabilizuje kazde drgania, w efekcie bedzie probowac tez zrownowazyc twoje ruchy obiektywem, np gdzy sledzisz obiekt. efekt tego bedzie taki ze bedziesz mial ruszone tlo (widac tak jakby ruch po skosie), a byc moze nawet nieostry obiekt.
w trybie normal stabilizacja jest mniejsza, obiektyw rozpozna swiadomy ruch aparatu i nie bedzie go korygowal.
mowa oczywiscie o twoim ruchu aparatem, zdjecia z jadacego samochodu (czyli jesli ruszas sie ty i aparat tez) robimy w trybie active ;)
......w trybie normal stabilizacja jest mniejsza, obiektyw rozpozna swiadomy ruch aparatu i nie bedzie go korygowal.
mowa oczywiscie o twoim ruchu aparatem, zdjecia z jadacego samochodu (czyli jesli ruszas sie ty i aparat tez) robimy w trybie active ;)
Chyba tylko Einstein to zrozumie. Jak aparat poznaje, że ja nim ruszam, albo że ruszam się z nim ? Może Zweistein potrzebny ? :) To nie złośliwie, sądzę, że coraz mniej rozumiemy zaawansowaną automatykę. A później mamy różne BF, FF, przepały i niedopały..... Kiedyś z Practicą Super TL miałem chyba tyle samo dobrych (technicznie) zdjęć co teraz ...
Dyskusja zeszła na manowce. Co do ostatnich wątpliwości to VR powinien odróżnić częstotliwość drgań ręki od częstotliwości drgań/przemieszczeń wywołanych innym źródłem. Te drugie albo stara się kompensować (ACTIVE) albo nie (NORMAL).
Co do zdjęcia i obiektywu, to pierwszy raz widzę taki przypadek (no ale ja nie pracuję w serwisie). Jeśli tylko nie popełniłeś jakiejś głupoty - ale rozumiem, że efekt powtarzalny, więc to raczej wykluczam - to szkiełko coś ma zrąbane. Po pierwsze zrobiłbym zdjęcie z wyłączonym i włączonym VR w każdym z trybów, by ustalić, czy to jego zasługa, czy też tylko optyki. Jeśli to tylko optyka, a VR nie ma nic do rzeczy, to sprawa wydaje się dość prosta - serwis. Jeszcze jeden standardowy test - jesli VR nie wpływa na to zjawisko, to sprawdź to samo bez żadnego filtra, bo pewnie masz nakręcony filtr UV. Jesli to nic nie daje, to jeszcze możesz sprawdzić różne odległości ostrzenia - czy dzieje się tak tylko na przykład z bliska, daleka itp. To tak, by przekazać serwisowi jak to testować.
stawiam na to, że była włączona stabilizacja, a obiektyw był w statywie.
sprocket
08-07-2008, 03:34
Ja kiedys miales takie cos ze zlym filtrem polaryzacyjnym ale domyslam sie ze autor zadnego filtra nie mial zalozonego.
SlaWasII
08-07-2008, 09:15
ano to, że system VR będzie sam sobie szukał drgań powodując... tak jest, drgania.
Hm... to ciekawe... może kiedyś te systemy tak miały. Ja jak założę aparat na statyw, to nawet przy fotografowaniu księżyca (pilotem), VR milczy mimo, że włączony.
Widzisz u mnie w 18-55 z VR jak jest włączony a aparat jest zapięty na statywie (statyw z reguły dociążam) to zdjęcia wychodzą nieostre. Natomiast z wyłączonym VR - idealnie. Zeby wykluczyć spekulacje, że mam uszkodzone szkło - z ręki VR sprawdza się doskonale, ogólnie szkło jest przyzwoicie ostre (w moim pojęciu).
Nie mam teraz jak zaprezentować tego o czym piszę - jestem w delegacji i nie wziąłem aparatu :(. Ale jak tylko zjade na chatke, postaram sie wrzucić zdjęcia i pokazać o co mi chodzi. No i ja nie fotografuję księżyca, natomiast robiłem zdjęcia starym negatywom i dopóki nie wyłączyłem VR, zdjęcia były nieostre. Aha też pilot w ręku. czasu przyzwoicie krótkie, bo negatuwu podświetlone od tyłu.
Chyba tylko Einstein to zrozumie. Jak aparat poznaje, że ja nim ruszam, albo że ruszam się z nim ?
w tym sęk ze nie poznaje. i efekt widzisz jako dziadowskie zdjecie. po to jest przelacznik zebys ty powiedziel obiektywowi co sie rusza i jak ma kompensowac
(zeby bylo smieszniej duze tele maja jeszcze 3 tryb VR, specjalnie do pracy na statywie ;) )
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.