PDA

Zobacz pełną wersję : D200 + 80-200 2.8 - brak ostrości...



Al Bundy
10-05-2006, 22:28
... a właściwie jest nie tam gdzie trzeba. Różnica przy 200 mm na obiekcie oddalonym o 30 kroków to ponad 3 m !!! Zapinam to samo szkło do D70 i malinka. Co to może oznaczać? D200 nówka kupiona w Dominiku w W-wie - kwalifikuje się do wymiany? BF/FF z tym szkłem czy jak? Z kitem 18-70 jest miód...

admin
10-05-2006, 22:30
Przypnij inne szklo na srubokrecie i zobacz jak bedzie z nim.

maroo
10-05-2006, 23:17
Tak sobie myślę...

Ten D200 chyba jednak wszedł do sprzedaży o jakieś pół roku za wcześnie, bo ciągle słychać o jakichś kwiatkach.

Tak sobie myślę 2...

Dosyć często słychać głosy, że cyfranki potrafią mieć BF/FF.
Zazwyczaj jest tak, że z krótkim szkłem jest ok a z tele nie bardzo (i odwrotnie).

A gdyby tak nasz kochany Nikon zastąpił system imbusów jakimś silniczkiem krokowym z możliwością sterowania z menu...
Do tego dodać możliwość zapisania kilku nastawów...
Wtedy każdy byłby w stanie skalibrować sobie AF do swoich szkieł dokładnie w punkt i przy zmianie obiektywu wybierać odpowiednią pozycję w menu kalibracji AF.

Proste?
Proste.

Jakby co, to pomysł był mój ;)

krystek
10-05-2006, 23:19
no to pisz/dzwon, moze nowy firmware wypuszcza ;]

maroo
10-05-2006, 23:21
Oni wypuszczą firmware a ja otworzę zakład montujący silniczki.

A potem zostanie mi tylko problem jaki model Maybacha sobie kupić ;)

Michał Jędrak
10-05-2006, 23:24
A z której części Wawy jesteś? Ja też mam 80-200/2.8 to moglibyśmy porównać.

adik
10-05-2006, 23:46
MOj D200 niema bandingu. Niema problemow z zadnym 80-200 70-200 itp. i jest generalnie piekny. Z D70 niemialem zadnych problemow. Migawka mi wyrobila 103450 klapniec i dzialal.Zostal dwa razy oblany piwem wraz z lampa itd. Zero problemow. Niewiem.....Niekumam :)

Smurf
10-05-2006, 23:55
Oni wypuszczą firmware a ja otworzę zakład montujący silniczki.

A potem zostanie mi tylko problem jaki model Maybacha sobie kupić ;)

Poradzisz sie Ojca Dyrektora i problem z głowy. :lol:

Al Bundy
11-05-2006, 08:59
A z której części Wawy jesteś? Ja też mam 80-200/2.8 to moglibyśmy porównać.

Jeśli mnie pytasz to zapraszam pod Lublin :)

Michał Jędrak
11-05-2006, 11:24
Aaaaa, wspominałeś coś o Wawie, więc myślałem...
Kurcze, a miałem z żoną jechać do Lublina a w końcu nie pojechałem...

eclipse
11-05-2006, 18:20
dzis dojechal do mnie ten sprzecik i mam dokladnie to samo z N80-200/2.8D ED, ewidentny BF, ale poza tym wszystko jest cacy, aparat jest genialny, choc tu nasuwa sie zasadnicze pytanie, po kiego kija wpakowali taki wypasiony system AF skoro ostrosc lapie za obiektem? aha, sprawdzalem na kicie 18-70 i jest dokladnie to samo, mniej wkurzajace ale jest, jeszcze dzis sprawdze na stalej 50/1.8... generalnie to jedyna rzecz, ktora mnie powaznie zmartwila :(

admin
11-05-2006, 20:11
Eclipse, zmartila? Przeciez to ewidentny powod do reklamacji. Nie trzeba sie godzic na to ze ktos w fabryce nie dokonal wlasciwej kontroli jakosci i korzystac z praw przyslugujacych klientom.

admin
11-05-2006, 20:11
Eclipse, zmartila? Przeciez to ewidentny powod do reklamacji. Nie trzeba sie godzic na to ze ktos w fabryce nie dokonal wlasciwej kontroli jakosci i korzystac z praw przyslugujacych klientom.

Al Bundy
11-05-2006, 20:42
A co ma powiedzieć mój kumpel któremu kit ostrzy? To samo z moim Tamronem dzisiaj...

Al Bundy
11-05-2006, 20:42
A co ma powiedzieć mój kumpel któremu kit ostrzy? To samo z moim Tamronem dzisiaj...

HYPER
11-05-2006, 21:34
Gorzej jak ostrzy dobrze z wszystkimi moimi szklami oprocz tego na ktorym by mi najbardziej zalezalo :(

HYPER
11-05-2006, 21:34
Gorzej jak ostrzy dobrze z wszystkimi moimi szklami oprocz tego na ktorym by mi najbardziej zalezalo :(

admin
11-05-2006, 21:37
Jedziemy wiec lub wysylamy ze szklem na ktorym nie ostrzy. Test w serwisie bedzie wykonany zarowno na tym obiektywie jak i na innych.

admin
11-05-2006, 21:37
Jedziemy wiec lub wysylamy ze szklem na ktorym nie ostrzy. Test w serwisie bedzie wykonany zarowno na tym obiektywie jak i na innych.

eclipse
12-05-2006, 03:23
jasne, za kilka tygodni (maj, czerwiec) bede w wawie wiec umowie sie wczesniej i wjade ze wszystkimi szklami i d200 do nich, wole zalatwic to w ciagu jednego dnia, mam juz zle doswiadczenia zwiazane z serwisowaniem mojej "bylej" desiedemdziesiatki ;) miesiac czasu nie chcialbym byc bez aparatu ;)

[ Dodano: Pią Maj 12, 2006 3:48 am ]
a swoja droga Piotrze, nie miales tego problemu ze swoja "sztuka" ?

a swoja droga2 ;) czy bylo gdzie wytlumaczone na czym tak naprawde polega FF lub BF ? bo dzis po zorientowaniu sie, ze automatyka ostroci "wali sciemy" postanowilem zrobic kilka fotek z recznym ustawieniem ostrosci i wszystko wyszlo elegancko, ale jak ustawilem AF to w sumie w wizjerze wydawalo mi sie, ze jest okej, dopiero po otwarciu nefa okazalo sie, ze klapa totalna... jak to jest z tym "przestrzelaniem" ? co za to odpowiada ? czy problem przestrzalu faktycznie zalezy od szkla ? czy to jest jednak regularny % odleglosci w zaleznosci od ogniskowej ?

eclipse
12-05-2006, 03:23
jasne, za kilka tygodni (maj, czerwiec) bede w wawie wiec umowie sie wczesniej i wjade ze wszystkimi szklami i d200 do nich, wole zalatwic to w ciagu jednego dnia, mam juz zle doswiadczenia zwiazane z serwisowaniem mojej "bylej" desiedemdziesiatki ;) miesiac czasu nie chcialbym byc bez aparatu ;)

[ Dodano: Pią Maj 12, 2006 3:48 am ]
a swoja droga Piotrze, nie miales tego problemu ze swoja "sztuka" ?

a swoja droga2 ;) czy bylo gdzie wytlumaczone na czym tak naprawde polega FF lub BF ? bo dzis po zorientowaniu sie, ze automatyka ostroci "wali sciemy" postanowilem zrobic kilka fotek z recznym ustawieniem ostrosci i wszystko wyszlo elegancko, ale jak ustawilem AF to w sumie w wizjerze wydawalo mi sie, ze jest okej, dopiero po otwarciu nefa okazalo sie, ze klapa totalna... jak to jest z tym "przestrzelaniem" ? co za to odpowiada ? czy problem przestrzalu faktycznie zalezy od szkla ? czy to jest jednak regularny % odleglosci w zaleznosci od ogniskowej ?

maciey75
12-05-2006, 12:26
Ja tez mialem ten problem ale z D70 i 80-200. Sprzedalem 80-200 i gosc nie ma tego problemu a tez smiga na D70. Ktos pisal ze po podpieciu pod D200 BF zanika inni ze jest, podobnie z D70. Dziwne to zjawisko :shock:

maciey75
12-05-2006, 12:26
Ja tez mialem ten problem ale z D70 i 80-200. Sprzedalem 80-200 i gosc nie ma tego problemu a tez smiga na D70. Ktos pisal ze po podpieciu pod D200 BF zanika inni ze jest, podobnie z D70. Dziwne to zjawisko :shock:

Piotr_Millennium
12-05-2006, 12:52
Jedziemy wiec lub wysylamy ze szklem na ktorym nie ostrzy. Test w serwisie bedzie wykonany zarowno na tym obiektywie jak i na innych.

... i odpowiedzą , że mają japońską aparaturę, która dokonuje super pomiarów oraz super analiz i oni (serwis) stwierdzają, że aparat / obiektyw jest OK ;( Dopadła mnie grypa i nie mam możliwości wybrać się w plener na testy, bo jak usłyszałem, że oni nic nieprawidłowego w aparacie nie stwierdzili, to zapowiedziałem, że ja tutaj jeszcze wrócę ale tym razem z materiałem porównawczym.

Piotr_Millennium
12-05-2006, 12:52
Jedziemy wiec lub wysylamy ze szklem na ktorym nie ostrzy. Test w serwisie bedzie wykonany zarowno na tym obiektywie jak i na innych.

... i odpowiedzą , że mają japońską aparaturę, która dokonuje super pomiarów oraz super analiz i oni (serwis) stwierdzają, że aparat / obiektyw jest OK ;( Dopadła mnie grypa i nie mam możliwości wybrać się w plener na testy, bo jak usłyszałem, że oni nic nieprawidłowego w aparacie nie stwierdzili, to zapowiedziałem, że ja tutaj jeszcze wrócę ale tym razem z materiałem porównawczym.

eclipse
12-05-2006, 12:56
Piotr_Millennium, tak cie zalatwili z d200 w serwisie? masz to samo co ja?

eclipse
12-05-2006, 12:56
Piotr_Millennium, tak cie zalatwili z d200 w serwisie? masz to samo co ja?

glisek
12-05-2006, 13:37
ja mam zestawik jak wyzej wymieniono w temacie i nie mam problemow z FF czy BF...

glisek
12-05-2006, 13:37
ja mam zestawik jak wyzej wymieniono w temacie i nie mam problemow z FF czy BF...

Piotr_Millennium
12-05-2006, 15:00
Piotr_Millennium, tak cie zalatwili z d200 w serwisie? masz to samo co ja?

Aby nie być gołosłownym, poniżej wycinki ze środka kadru dwóch zdjęć.

1. N17-55/2,8 (17mm) ISO 200, F:7.1, czas 1/20"

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://strony.aster.pl/tanger/Test/0043.jpg)

2. N12-24/4 (12mm) ISO 200, F:8.0, czas 1/4"

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://strony.aster.pl/tanger/Test/0070.jpg)

Zawsze jak ustawiam na nieskończoność, to bez względu obiektyw, uzyskuję taki właśnie efekt :( Oddałem do serwisu ale oni, jak już pisałem wcześniej, nie stwierdzili aby aparat był za to odpowiedzialny.
PS.
Oczywiście aparat na statywie a migawka wyzwalana przez wężyk.

Piotr_Millennium
12-05-2006, 15:00
Piotr_Millennium, tak cie zalatwili z d200 w serwisie? masz to samo co ja?

Aby nie być gołosłownym, poniżej wycinki ze środka kadru dwóch zdjęć.

1. N17-55/2,8 (17mm) ISO 200, F:7.1, czas 1/20"

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://strony.aster.pl/tanger/Test/0043.jpg)

2. N12-24/4 (12mm) ISO 200, F:8.0, czas 1/4"

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://strony.aster.pl/tanger/Test/0070.jpg)

Zawsze jak ustawiam na nieskończoność, to bez względu obiektyw, uzyskuję taki właśnie efekt :( Oddałem do serwisu ale oni, jak już pisałem wcześniej, nie stwierdzili aby aparat był za to odpowiedzialny.
PS.
Oczywiście aparat na statywie a migawka wyzwalana przez wężyk.

jjj
12-05-2006, 15:07
U mnie z 70-200/2.8 VR z rzadka wychodzi coś nieostrego, ale o dziwo tylko przy włączonym VR. Mówie oczywiście o krótkich czasach migawki rzędu 1/200-1/1000.

jjj
12-05-2006, 15:07
U mnie z 70-200/2.8 VR z rzadka wychodzi coś nieostrego, ale o dziwo tylko przy włączonym VR. Mówie oczywiście o krótkich czasach migawki rzędu 1/200-1/1000.

Michał Jędrak
12-05-2006, 17:59
Piotr_Millennium, co masz na myśli poprzez ustawianie na nieskończoność? Dajesz na manual focus i kręcisz do końca? Bo jeśli tak, to bardzo źle. Nowoczesnie obiektywy mają nieskończoność nie na samym końcu pokrętła ostrości, ale trochę wcześniej. Dlaczego? Gdyż zależnie od temperatury soczewek kąt załamania światła się zmienia. Po prostu latem ostrzy np trochę bliżej a zimą dalej (albo i na odwrót). Dlatego też wszelkie obiektywy mają trochę więcej niż niespończoność. Spróbuj więc ustawić normalnie autofocus na dany obiekt.

Michał Jędrak
12-05-2006, 17:59
Piotr_Millennium, co masz na myśli poprzez ustawianie na nieskończoność? Dajesz na manual focus i kręcisz do końca? Bo jeśli tak, to bardzo źle. Nowoczesnie obiektywy mają nieskończoność nie na samym końcu pokrętła ostrości, ale trochę wcześniej. Dlaczego? Gdyż zależnie od temperatury soczewek kąt załamania światła się zmienia. Po prostu latem ostrzy np trochę bliżej a zimą dalej (albo i na odwrót). Dlatego też wszelkie obiektywy mają trochę więcej niż niespończoność. Spróbuj więc ustawić normalnie autofocus na dany obiekt.

towers
12-05-2006, 18:53
Piotr_Millennium - Tragedia!!


Michał Jędrak - wybacz ale moje uzytkowanie nie potwierdza tych faktow, jesli przekrece pierscien ostrosci na nieskonczonosc to zawsze mam ostro(mowa głownie o plenerkach) takich cudow jeszcze nigdy nie uzyskałem......

Pozdro.

towers
12-05-2006, 18:53
Piotr_Millennium - Tragedia!!


Michał Jędrak - wybacz ale moje uzytkowanie nie potwierdza tych faktow, jesli przekrece pierscien ostrosci na nieskonczonosc to zawsze mam ostro(mowa głownie o plenerkach) takich cudow jeszcze nigdy nie uzyskałem......

Pozdro.

rafau
12-05-2006, 20:19
Piotr Millennium napisał
Zawsze jak ustawiam na nieskończoność, to bez względu obiektyw, uzyskuję taki właśnie efekt
jak przeczytałem powyższe z miejsca pomyślałem o tym o czym napisał Michał Jędrak , również zauważyłem podobny efekt przy manualnym ustawianiu ostrości.
Zresztą proszę zrobić mały teścik, ustawić ostrość autofocusem na najdalszym obiekcie i spojrzeć na pierścień ustawiania ostrości, AF wskaże punkt przed symbolem nieskończoności zachowując pewną rezerwę
Teraz nastawiamy ostrość na manual, przesuwamy pierścień dalej na nieskończoość, robimy zdjęcie i nie ma siły fotka wyjdzie nieostra :)

Michał Jędrak
12-05-2006, 20:49
Wszystko zależy od obiektywu. Jedne modele mogą wytracać te drobne różnice głębią ostrości inne nie, ale zasada jest taka, że nieskończoność jest wcześniej niż koniec pierścienia. Proponuję zrobić próbę po prostu...

Al Bundy
12-05-2006, 21:30
U mnie też tak jest - po wyostrzeniu na księżyc mogę jeszcze w manualu przekręcić 2, 3 mm dalej...

Ale wróćmy do D200 - może on poprostu źle hamuje?

odie
12-05-2006, 22:54
Mój kolega canonowiec kupił sobie za kupę kasy 70-200 2.8 L IS, czyli full wypas i myślał, że foty same się będą robić. Wrócił z pleneru załamany - wszystko nieostre. Potem dopiero się zorientował, że w tej lufie nieskończoność jest... jakby to powiedzieć... przed nieskończonością. :)

Michał Jędrak
13-05-2006, 00:06
Co prawda nie bardzo rozumiem po jakiego diabła ostrzyć ręcznie w nieskończoność (która jest właśnie wcześniej) skoro ma się AF. Nawet jakbm miał aparat manualny z pryzmatem na matówce to wolałbym sobie przez wizjer spojrzeć niż na pałę kręcić ostrością...

Al Bundy
13-05-2006, 10:56
Spróbuj wyostrzyć z AF zwierza pełzającego za krzakami...

Piotr_Millennium
13-05-2006, 13:28
Co prawda nie bardzo rozumiem po jakiego diabła ostrzyć ręcznie w nieskończoność (która jest właśnie wcześniej) skoro ma się AF. Nawet jakbm miał aparat manualny z pryzmatem na matówce to wolałbym sobie przez wizjer spojrzeć niż na pałę kręcić ostrością...

Trochę namotałem, grypa mnie dopadłaa przy okazji kolejny raz omawiam ten problem, to z tego powodu, część informacji "uciekła", te zdjęcia to właśnie efekt pracy AF przy przejściu obiektywu w nieskończoność.
Manualnie ostrzenia przbiega prawidłowo ale chyba w tej klasie aparatu, można spodziewać się lepiej pracującego AF. Na krótkich dystansach, tak do setnego metra, obiekty z AF są ostre, dalej, jak na zdjęciach ;(

andrzej500
13-05-2006, 19:27
Mam kilka spostrzeżeń.
Czy ktoś zwraca uwagę na tryb AF po zmianie obiektywu na długi?
Czy jeśli „nie celuje” z ostrością to po włączeniu wskazywania miejsca na które AF ustawia ostrość jego wskazania pokrywają się z polem na które celujemy?
Może warto doczytać w instrukcji o trybach, AF ponieważ część problemów jest zbyt ogólnie opisana i może mieć związek z zwykłym przeoczeniem.
Jest też taki numerek – w trakcie ustawiania ostrości poruszamy aparatem a ten gamoń uznaje, iż celujemy w poruszający się obiekt. Oczywiście ustawia ostrość w przewidywane miejsce, bo takie ma oprogramowanie.

Ręczne ustawianie ostrości na nieskończoność (do końca gwintu) jest błędnym podejściem.
Można określić nieskończoność jako odległość tak dużą, że aż jej niema. Lepiej nie dokręcać i mieć nieskończoność w zakresie głębi ostrości niż przekręcić i nie mieć nic.

Teraz mogę się mylić, ale dla zdjęć w podczerwieni nieskończoność leży troszkę dalej niż w świetle widzialnym.

JK
13-05-2006, 19:39
Jest jeszcze coś. Jeśli nieskończoność byłaby bezpośrednio przy ograniczniku to podczas ustawiania ostrości AF walił by w ten ogranicznik wielokrotnie. Ciekawe jak długo by to podziałało? Żaby nie walił, zostawiono trochę luzu. Pewnie tak samo jest na krótkim końcu.

gregoire7
13-05-2006, 22:26
Z moich obserwacji wynika że chyba każdy korpus ma BF/FF(sprawdzałem na D70,D70S,D100), nie każdy użytkownik natomiast posługuje się świetnymi optycznie ,wyższej klasy obiektywami o świetle 2.8 i mniejszym, przy których to obiektywach cechy te ujawniają się widocznie, nie każdy użytkownik ślęczy także nad 500%owym powiększeniem swoich zdjęć w poszukiwaniu tych wad genetycznych, jak zauważyłem najgorzej jest gdy na jednym krańcu ogniskowej jest idealnie, druga wtedy niestety ucieka, nie wiem z czego wynika ten problem bo istnieje możliwość wyregulowania idealnie tego uciekającego końca ale wtedy ten który był dobry się rozjeżdża, dotyczy do zarówno obiektywów z przeniesieniem napędu z korpusu jak i tych AFS (HSM), błędy ostrości mogą być niezauważalne bo jest to powiedzmy <10cm przy ogniskowej 200 i odległości przedmiotowej powiedzmy 5m(przy ok.20...30m od przedmiotu miałem ostrość 1...2m dalej), ale przy f2.8 to widać, czasem może się więc wydawać że obiektyw mydli, a to tymczasem błąd AF,z dużą rezerwą podchodziłbym więc do testów obiektywów przeprowadzanych przez użytkowników na tym forum, bo podejmować później decyzje co do wyboru szkła opierając się na testach wykonanych przy BF/FF nie jest rozsądnie, mam na myśli testy przy np. f2.8, bo przy domkniętej przysłonie głębia ostrości maskuje niedokładności AF, ciekawe że efekty testów gdy korzystałem z MF wypadły dużo lepiej, problem istnieje choć nie zawsze bywa zauważony, sam w błogiej nieświadomości fotografowałem jakiś czas świetną sigmą 24-70/2.8, fakt przy 2.8 było trochę mydełko, uznałem że tak po prostu jest i ma być, niedawno okazało się że jest jednak całkiem ostra po tym jak wyregulowałem korpus, niestety podczas prób okazało się że i przy Sigmie 24-70/2.8 i przy 70-200/2.8 HSM i przy Nikkorze 80-200/2.8 i przy 18-70 na długich końcach ostrzy idealnie a na krótkich nieco bliżej, trzeba chyba z tym żyć i świadomie korygować, jak zauważyłem niektórzy robią zdjęcia, nie zawsze doskonałe, a inni robią testy...

k_sko
14-05-2006, 16:35
No więc mam D70 z 80-200 i BF występuje. Porobiłem te testy z tablicami itd. i się potwierdziło.
Poczytałem tu i ówdzie, że albo można skalibrować albo: przełączyłem ogniskowanie na AF-C (ciągły) i Closest subject.
Problem zasadniczo zniknął i BF tak mi już nie przeszkadza.

Może to samo warto spróbować na D200 ?

KS

PS Sorry za frazeologię, ale mam nadzieję, że to co napisałem jest zrozumiałe.

glisek
14-05-2006, 22:14
...podczas ustawiania ostrości AF walił by w ten ogranicznik wielokrotnie. Ciekawe jak długo by to podziałało? Żaby nie walił, zostawiono trochę luzu. Pewnie tak samo jest na krótkim końcu.

Tak czy siak wali po ograniczniku, bo tak to skonstruowali. dzieje sie to za kazdym razem jak nie moze zlapac ostrosci.
Jak silniczek w body czuje, ze ma opor to zmienia kierunkek i kreci w druga strone.
Mozna to organoleptycznie potestowac albo na szkielkach z AF przelaczanym na FULL/LIMIT, albo dla mocnych_w_rekach na dowolnym srubokrecie i go recznie zblokowac.