PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D60 - 2 pytania



chad
30-06-2008, 18:12
Witam

Przymierzam sie do zakupu nikona D60. Z tego co wyczytałem to na jego minus przemawia fakt brak podglądu głębi ostrości oraz brak braketingu. Stąd mam 2 pytania:

- jak ten podgląd głębi ostrości wygląda w aparacie, bo pojęcie głębi znam, ale zbytnio opcji podglądu nie kojarze

- tu pytanie dla użytkowników, brak braketingu ale jakiego balansu bieli, ostrości, ekspozycji ?? czy wszystkich ??

Z góry dzieki za odpowiedź

avallardi
30-06-2008, 18:22
- tu pytanie dla użytkowników, brak braketingu ale jakiego balansu bieli, ostrości, ekspozycji ?? czy wszystkich ??


o so hozi?

fil_ftp
30-06-2008, 18:33
o so hozi?

O to, że braketing może być rożny :-P

Grzybu
30-06-2008, 18:44
Witam

Przymierzam sie do zakupu nikona D60. Z tego co wyczytałem to na jego minus przemawia fakt brak podglądu głębi ostrości oraz brak braketingu. Stąd mam 2 pytania:

- jak ten podgląd głębi ostrości wygląda w aparacie, bo pojęcie głębi znam, ale zbytnio opcji podglądu nie kojarze

- tu pytanie dla użytkowników, brak braketingu ale jakiego balansu bieli, ostrości, ekspozycji ?? czy wszystkich ??

Z góry dzieki za odpowiedź
Podgląd GO realizowany jest tak, że obiektyw przymyka się do wartości roboczej. Obraz w wizjerze zazwyczaj wtedy ciemnieje (jeśli masz ustawioną przysłonę większą niż minimalna) i uzyskuje taką ostrość (głębie) jaka wynika z tejże przysłony.
Co do bracketingu to zapewne nie ma br ekspozycji i WB (aczkolwiek tego nie jestem pewny) o br. ostrości natomiast nie słyszałem. Chodzi o wyostrzanie jpga?

carl00s
30-06-2008, 19:28
D60 nie posiada bracketingu WB i ekspozycji. Niestety. Podglad glebi ostrosci tylko z odpowiednio zmodyfikowanymi szklami typu bodajze D (z pierscieniem przyslony w kazdym razie).

avallardi
30-06-2008, 20:22
o so hozi?

O to, że braketing może być rożny :-P

OK. Przeczytałem szybko i z braku choćby przecinka po "jakiego" tak wyszło:


- tu pytanie dla użytkowników, brak braketingu ale jakiego balansu bieli, ostrości, ekspozycji ?? czy wszystkich ??

mpwt
01-07-2008, 00:54
Przymierzam sie do zakupu nikona D60. Z tego co wyczytałem to na jego minus przemawia fakt brak podglądu głębi ostrości oraz brak braketingu.

To są akurat najmniejsze minusy tej puszki... :(

avallardi
01-07-2008, 01:01
Przymierzam sie do zakupu nikona D60. Z tego co wyczytałem to na jego minus przemawia fakt brak podglądu głębi ostrości oraz brak braketingu.


To są akurat najmniejsze minusy tej puszki... :(

Wspomnijmy raz jeszcze o braku śrubokręta, bo dawno nic o tym nie było.

soten
01-07-2008, 01:12
Jak jesteś początkującym użytkownikiem to brakiem podglądu GO i bracketingu bym się nie martwił. Bardziej brakowało by mi górnego wyświetlacza. Jest to naprawdę przydatna rzecz. A śrubokręt...fakt, dawno się o nim nie pisało.

zaza67
01-07-2008, 08:26
co wy wszyscy zawsze w d40, d60 z tym srubokretem przecież brak srubokreta = drozsze szkla i ot cala roznica . Ale ceny tych obiektywow spadaja mysle ze firmy produkujące obiektywy nie wypuscily na rynek duzej ilosci tych szkiel tylko dla tych puszek cos w tym musi byc myslac logicznie . Wedlug mnie nowe nikony beda juz bez srubokreta . Bo chyba taki nikkor 24/70/2.8 AFS za ponad 5 k nie jest specjalnie produkowany dla tych dwoch modeli nikona .

Zbigniew
01-07-2008, 08:34
Zdecydowanie protestuję przeciwko pisaniu o tanich szkłach z własnym napędem. Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim za 300-400 zł (obecna cena 50/1.8 ) będzie można kupić odpowiednik AF-S. Poza tym całe stada świetnych szkieł (60/2.8 Micro, 35, 85 i pełno innych, niekoniecznie Nikkorów) to wszystko modele bez napędu i dla kogoś, kto chce mieć w miarę tanio, a dobrze optycznie, nie ma dużej alternatywy.

wikary
01-07-2008, 08:46
"Wspomnijmy raz jeszcze o braku śrubokręta, bo dawno nic o tym nie było"
- jak bym chcial kupowac srubokrety to do marketu budowlanego bym pojechal ;)
po co komu srubokret jak szklo wszystko zalatwi? mamy za to mniejsze body. jak ktos zaczyna przygode z lustrem i nie ma na stanie "starych" szkiel to jest bez znaczenia. cena szkiel wysoka!- zaraz ktos powie- ale jak juz wspomniano- te szkla z silnikami tanieja :)
jesli ktos decyduje sie na d60 to zapewne nie potrzebuje stajni szkiel- a raczej 2 gora 3 i to nie z gornej polki...
"Bardziej brakowało by mi górnego wyświetlacza"
- uwiez mi ze po przesidce z kompaktowego aparatu to najmniejszy problem- ktory jest zaleta- jak dla mnie- wspomne tylko ze fajnie nikon to rozwiazal z tym czujnikiem zblizeniowym.

chad
01-07-2008, 10:16
To są akurat najmniejsze minusy tej puszki... :(

no dochodzi jeszcze brak śrubokręta oraz trzypunktowy autofocus, cośjeszcze ??

chad
01-07-2008, 10:17
To są akurat najmniejsze minusy tej puszki... :(

no dochodzi jeszcze brak śrubokręta oraz trzypunktowy autofocus, coś jeszcze ??

chad
01-07-2008, 10:21
Podgląd GO realizowany jest tak, że obiektyw przymyka się do wartości roboczej. Obraz w wizjerze zazwyczaj wtedy ciemnieje (jeśli masz ustawioną przysłonę większą niż minimalna) i uzyskuje taką ostrość (głębie) jaka wynika z tejże przysłony.
Co do bracketingu to zapewne nie ma br ekspozycji i WB (aczkolwiek tego nie jestem pewny) o br. ostrości natomiast nie słyszałem. Chodzi o wyostrzanie jpga?

Co do tego podglądu GO, to bez niego mimo regulacji przysłony, w wizjerze nie będe widział jak uzyskuję ostrość ?? Pytanie pewnie lamerskie, ale dopiero zaczynam wchodzić w temat.

Pienia
01-07-2008, 10:26
dziś przy cenie D80, to nie ma co kupować D40/60..(to jest moje zdanie)..do 80-tki dodać np. 18-17 (na giełdzie super ceny) i zestaw na start jest oki!!

Grzybu
01-07-2008, 10:42
Co do tego podglądu GO, to bez niego mimo regulacji przysłony, w wizjerze nie będe widział jak uzyskuję ostrość ?? Pytanie pewnie lamerskie, ale dopiero zaczynam wchodzić w temat.
Dokładnie. Zobaczysz tylko minimalną głębie ostrości, czyli taką jaką byś miał gdy ustawisz minimalną przysłonę (największy otwór). Przy innych wartościach, trzeba sobie niestety to wyobrażać ;) Dobrze jest też zapoznać się z terminem hiperfokalnej. Ułatwia to sprawę, gdy chcemy uzyskać nieskończoną GO.

avallardi
01-07-2008, 12:32
Poza tym całe stada świetnych szkieł (60/2.8 Micro, 35, 85 i pełno innych, niekoniecznie Nikkorów) to wszystko modele bez napędu i dla kogoś, kto chce mieć w miarę tanio, a dobrze optycznie, nie ma dużej alternatywy.

A ja się przymierzam za jakiś czas do kupna takiego cuda: Nikkor AF-S Micro 60mm f/2,8G i nie mam obaw o współpracę z moim D60 :)
Na dzisiaj to koszt ok. 1500zł. Zanim kupię (po Sigmie 10-20mm) to pewnie jeszcze potanieje i za ok. 1200-1300zł da się to szkiełko wyrwać.

mpwt
01-07-2008, 12:39
Tylko jak 60 AF-S stanieje, to tym bardziej 60 D. :D

avallardi
01-07-2008, 12:42
Tylko jak 60 AF-S stanieje, to tym bardziej 60 D. :D

I słusznie! Tak ma być!
W końcu za 60 AF-S to ja będę płacił a nie są to kosmiczne pieniądze.

zaza67
01-07-2008, 13:07
a ja jeszcze spytam czy te stare obiektywy bez AFS sa lepsze od tych nowych z AFS i z poprawiona optyka ?

ttorres
01-07-2008, 13:44
A ja ostatnio bylem w sklepie ogladac D80, bo sie zastanawialem czy jednak moj D60 byl dobrym wyborem, i moze sie to komus wydac glupie, ale D60 zdecydowanie lepiej mi lezy w rece i na to nie ma juz zadnego argumentu :P !!
Pozdrawiam ;]

piotr_74
01-07-2008, 14:05
dziś przy cenie D80, to nie ma co kupować D40/60..(to jest moje zdanie)..do 80-tki dodać np. 18-17 (na giełdzie super ceny) i zestaw na start jest oki!!

Hmmm do D40/D60 też można podpiąć to szkło jeżeli o to chodzi, zdjęcia wyjdą bardzo podobne albo takie same. A jednak różnica pomiędzy np D40 a D80 to jakieś w przybliżeniu 1000 zł. A spora część ludzi którzy kupują teraz lustrzanki amatorskie nie wykorzysta możliwości nawet D40.

avallardi
01-07-2008, 14:13
Hmmm do D40/D60 też można podpiąć to szkło jeżeli o to chodzi, zdjęcia wyjdą bardzo podobne albo takie same.

Myślę, że takie same, bo to w końcu zależy od fotografa...

K0L0
01-07-2008, 14:19
D80+N50/1.8 to 2000+400
D40+S30/1.4 to 1000+1400
Który zestaw lepszy?

avallardi
01-07-2008, 14:35
D80+N50/1.8 to 2000+400
D40+S30/1.4 to 1000+1400
Który zestaw lepszy?


Zaraz Ci wszyscy powiedzą, ża ten pierwszy, bo D80 ma śrubokręt i będziesz mógł fotografować kultową, legendarną, uniwersalną pięćdziesiątką za całe 400zł.
A Sigma 30mm też się z nim dogada.
A czego konkretnie szukasz? Jasnej stałki? Bo zakresy 50-tki i 30-tki są mimo wszystko trochę różne.
Jak będziesz nabywał potem stałki to sobie kup D80.

mpwt
01-07-2008, 14:56
Zaraz Ci wszyscy powiedzą, ża ten pierwszy

Nie wiem czy wszyscy ale ja na pewno.

nonnatus
01-07-2008, 15:02
"Wspomnijmy raz jeszcze o braku śrubokręta, bo dawno nic o tym nie było"
- jak bym chcial kupowac srubokrety to do marketu budowlanego bym pojechal ;)

taki sobie żarcik.średni raczej.



po co komu srubokret jak szklo wszystko zalatwi? mamy za to mniejsze body. jak ktos zaczyna przygode z lustrem i nie ma na stanie "starych" szkiel to jest bez znaczenia. cena szkiel wysoka!- zaraz ktos powie- ale jak juz wspomniano- te szkla z silnikami tanieja :)
jesli ktos decyduje sie na d60 to zapewne nie potrzebuje stajni szkiel- a raczej 2 gora 3 i to nie z gornej polki...


spróbuj więc manualnie ustawiać ostrość podczas jakiegoś reportażu np. teatru ulicznego... powodzenia...

mniejsze body to mniejsza ergonomia. spróbuj pofocić ze dwie, trzy godziny, to zobaczysz...

szkła z silnikami tanieją, ale nie są tanie.
IMO lepiej zapłacić więcej za puszkę (ze śrubokretem)i mieć dostep do wielu różnych szkieł
niż oszczędzić na puszce i być zmuszonym kupować droższe obiektywy. ale to moja opinia.



"Bardziej brakowało by mi górnego wyświetlacza"
- uwiez mi ze po przesidce z kompaktowego aparatu to najmniejszy problem- ktory jest zaleta- jak dla mnie- wspomne tylko ze fajnie nikon to rozwiazal z tym czujnikiem zblizeniowym.

nie kumam?

avallardi
01-07-2008, 15:10
szkła z silnikami tanieją, ale nie są tanie.
IMO lepiej zapłacić więcej za puszkę (ze śrubokretem)i mieć dostep do wielu różnych szkieł
niż oszczędzić na puszce i być zmuszonym kupować droższe obiektywy. ale to moja opinia.

Masz rację. Jak ktoś ma zamiar kupować starsze stałki powinien brać D80.
Moim zdaniem D60 powinni kupować albo zupełnie początkujący (którym 1 lub 2 szkła kitowe wystarczą - a sporo jest takich osób) albo ci, którzy dokładnie wiedzą czego chcą. Ja kupiłem z premedytacją to co mam w stopce i zrobiłbym to raz jeszcze. Mam już upatrzonych kilka szkieł na które będę składał i wszystkie mają własny napęd.

K0L0
01-07-2008, 15:18
Dziwie się że cały czas ta 50 na tapecie... ale czy kupowanie d80 tylko po to żeby pobawić się 50 ma sens? Dal mnie nie. Jest wiele ciekawszych pozycji jak N35/2, ale nikt o nich nie wspomina, bo kosztuje 1000zł i można go zastąpić S30/1.4. o szerokokątnych taż nikt nie mówi bo jest S10-20. tele też się znajdą w nikkorach i sigmach. Problem to stałki, ale muszą się w końcu pojawić.
Dużo zależy do czego nam potrzebny aparat. Jak ktoś robi ‘imieniny, wycieczki, wakcje,..’ i chce aby te fotki były dobre to d40 w zupełności wystarcza. A jak dla przyjemności fotografuje np. ptaki, robaki, sport czy inne bardziej zaawansowane kategorie i chce to robić w miarę profesjonalnie to niestety musi kupić aparat i szkła z wyższej pułki.
Mam d40 i jestem naprawdę zadowolny:) za jakiś czaaaas będę zmieniał puszkę. I będzie to s5/d200 albo d300 a dopiero wtedy będę miał dostęp do naprawdę dobrych szkieł(np.N35/1.4).

mpwt
01-07-2008, 15:25
Moim zdaniem D60 powinni kupować albo zupełnie początkujący

No i w tym punkcie bardzo mocno upraszczasz temat...

A był kiedyś taki niekończący się watek o D40. Na początku wątku posiadacze dali by się pozabijać za honor D40. Pod koniec wątku 1/4 przesiadła się na D80....

avallardi
01-07-2008, 15:25
Dziwie się że cały czas ta 50 na tapecie...

Ja się nie dziwię. To jest legenda optyki.

avallardi
01-07-2008, 15:26
A był kiedyś taki niekończący się watek o D40. Na początku wątku posiadacze dali by się pozabijać za honor D40. Pod koniec wątku 1/4 przesiadła się na D40....

OK

Sam wątek czytałem. Ale średnio mnie interesuje na co kto się przesiada. Nie muszę bronić honoru D40(x) i D60. Potrzebny mi taki mały aparat i już.
Więc go kupiłem. Ze śrubokręta korzystał nie będę. Bracketing mi niepotrzebny. Oprócz małego Nikona mam poważniejszy sprzęt fotograficzny z innej stajni foto (bo D60 to swego rodzaju pomocniczy aparat nr 2) i tam też z części funkcji nie korzystam (m.in. bracketingu), bo nie są mi potrzebne.

mpwt
01-07-2008, 15:27
Dziwie się że cały czas ta 50 na tapecie... ale czy kupowanie d80 tylko po to żeby pobawić się 50 ma sens? Dal mnie nie.

A dla wielu innych tak. P.S. czym fotografowałeś przed dSLR?


OK

Poprawione ;)

mpwt
01-07-2008, 15:28
Nie można już usuwać postów? Czy oślepłem?

K0L0
01-07-2008, 15:32
... czym fotografowałeś przed dSLR?...

Coolpix 3200 i czasem dalej to robie:)

Zbigniew
01-07-2008, 15:32
mpwt, nie można. Edytować też nie (oprócz 15 minut po napisaniu).
To wszystko przez robina ;)

K0L0
01-07-2008, 15:34
Ja się nie dziwię. To jest legenda optyki.

Legenda ale pod FX

avallardi
01-07-2008, 15:36
Legenda ale pod FX

Zapewniam Cię, że pod DX też.

mpwt
01-07-2008, 15:40
Legenda ale pod FX

Standard pod pełną klatkę filmu 135 a i legenda pod FX i DX.

Nota bene, przez 20 lat wcześniej miałem do dyspozycji tylko Zenita ET + Heliosa 55mm f2.

K0L0
01-07-2008, 15:41
A jakie znaczenie ma to czym wcześniej fotografowałem??

mpwt
01-07-2008, 15:43
A jakie znaczenie ma to czym wcześniej fotografowałem??

Zwykła ludzka ciekawość :D

nonnatus
01-07-2008, 15:48
Dziwie się że cały czas ta 50 na tapecie... ale czy kupowanie d80 tylko po to żeby pobawić się 50 ma sens? Dal mnie nie. Jest wiele ciekawszych pozycji jak N35/2, ale nikt o nich nie wspomina, bo kosztuje 1000zł i można go zastąpić S30/1.4. o szerokokątnych taż nikt nie mówi bo jest S10-20. tele też się znajdą w nikkorach i sigmach. Problem to stałki, ale muszą się w końcu pojawić.

ale magiel umysłowy...
o co kaman? nie kumam o co Ci chodzi. przecież było wiele wątków o tych szkłach.
w czym niby 35/2 jest ciekawsze od 50/1.8?
i co ma tutaj cena do tego? ludzie mają przecież droższe szkła niż to w/w.
CH.B. robił leicą z jedną stałką.chyba też 50tką (nie wiem na pewno) i nie na darmo jest uważany za guru reportażu.



Dużo zależy do czego nam potrzebny aparat. Jak ktoś robi ‘imieniny, wycieczki, wakcje,..’ i chce aby te fotki były dobre to d40 w zupełności wystarcza. A jak dla przyjemności fotografuje np. ptaki, robaki, sport czy inne bardziej zaawansowane kategorie i chce to robić w miarę profesjonalnie to niestety musi kupić aparat i szkła z wyższej pułki.

matko bosko chorzelowsko...
że niby robaczki to "bardziej zaawansowane kategorie" niż imieniny, wycieczki ...
i co znaczy "w miarę profesjonalnie"...
możesz rozwinąć swoją mysl glęboką?

K0L0
01-07-2008, 15:48
Zwykła ludzka ciekawość :D

To chyba nie jestem człowiekiem, bo mało mnie to interesuje:)

mpwt
01-07-2008, 15:51
To chyba nie jestem człowiekiem, bo mało mnie to interesuje:)

Dziękować Bogu, że nie jesteśmy podobni do siebie (w sensie ogólnym a nie tylko pytania). :)

K0L0
01-07-2008, 15:52
ale magiel umysłowy...
o co kaman? nie kumam o co Ci chodzi. przecież było wiele wątków o tych szkłach.
w czym niby 35/2 jest ciekawsze od 50/1.8?
i co ma tutaj cena do tego? ludzie mają przecież droższe szkła niż to w/w.
CH.B. robił leicą z jedną stałką.chyba też 50tką (nie wiem na pewno) i nie na darmo jest uważany za guru reportażu.


Chodzi mi to że dla wielu początkujących 35 jest o wiele bardziej uniwersalną ogniskową niż 50

mpwt
01-07-2008, 15:53
A dla wielu innych odwrotnie.

K0L0
01-07-2008, 15:57
matko bosko chorzelowsko...
że niby robaczki to "bardziej zaawansowane kategorie" niż imieniny, wycieczki ...
i co znaczy "w miarę profesjonalnie"...
możesz rozwinąć swoją mysl glęboką?

Kupujesz aparat i co chcesz robić? To co uważam z zwykłą fotografię to ‘imieniny.....’ i do tego wystarczy d40+18-55, czy nie?
A jak już ma robić robaki to potrzebuje obiektywów macro/mieszków a to już bardzie zaawansowane techniki(ostrzenie ręczne, lampy do macro). więsze pieniądze

‘w miarę profesjonalnie’ znaczy że profesjonalnie tylko że robione przez amatora(osoby która nie zarabia na fotografii, bo o takich jest w tym wątku) może źle to ująłem powinno być ‘na poziomie profesjonalnym’

chad
01-07-2008, 16:19
hey

czytam właśnie specyfikacje aparatów na fotopolis, i w rubryce pojawia się skrót "b.d." co to oznacza bo chyba nie bardzo dobry : )

mpwt
01-07-2008, 16:27
brak danych :)

A o którą rubrykę Ci chodzi?

chad
02-07-2008, 10:22
oj w paru rubrykach, nie bede teraz pisał, ale dzięki

chad
02-07-2008, 20:03
nie che zakladac nowego postu dla tego pytam w tym:

Widze że na niektórych obiektywach pojawiają wielkości ft i m, (czemu przy niektórych obiektywach jest pierścień do tych wielkości, a przy drugich nie ma ??) a tak poza tym to co to za wielkości : ) (czy chodzi o przysłonę).

Z góry dzięki za pomoc.

autograf
02-07-2008, 20:19
brak danych :)

A o którą rubrykę Ci chodzi?


oj w paru rubrykach, nie bede teraz pisał, ale dzięki

Kolego sympatyczny, oczekujesz odpowiedzi na swoje pytania, a sam nie umiesz takowej udzielić?

mpwt
02-07-2008, 20:37
Widze że na niektórych obiektywach pojawiają wielkości ft i m, (czemu przy niektórych obiektywach jest pierścień do tych wielkości, a przy drugich nie ma ??) a tak poza tym to co to za wielkości : ) (czy chodzi o przysłonę).


Dobrze, że nie mam pistoletu pod ręką (czytaj samobójstwo)... ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metr
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stopa_angielska

coroner
02-07-2008, 21:06
Koledzy forumowicze...
widzę, że znów ostro uderzyliście w D40... Niestety jak zawsze uderzają w niego Ci, którzy mają D80 i wyżej.. No cóż, powiem szczerze - gdyby było mnie stać na D80 nie celowałbym niżej - szczersze przyznaję że D80 mi się marzy. Ale mnie nie stać. Mam D40 i i tak jestem zadowolony. Dlaczego ?? Postaram się to opisać w prosty i przystępny sposób
- brak śrubokręta - wcale aż tak nie boli, szkieł AF-S i HSM jest co raz więcej, a stałki amatorowi nie są konieczne do szczęścia
- brak bracketingu - jakby nie można sobie tego zrobić ręcznie.....
- brak górnego wyświetlacza - uwierzcie mi, że po przesiadce z kompakta (i to mało zaawansowanego jakim jest Kodak z740) ta "wada" jest niezauważalna
- małe gabaryty - bardziej to zaleta jak wada, sprawdza się jako lustrzanka wycieczkowa, mi w rękach leży dobrze, a wcale małych ich nie mam :D
Nikon wywalił z najmniejszego D to, co amatorowi wcale nie jest konieczne do jego użytkowania, a pamiętajmy - jest on właśnie aparatem dla amatorów

EDIT: Wybaczcie, ze się rozpisałem o D40 w wątku o D60... Ale przeciez i tak wszyscy wiemy że to praktycznie to samo :D (nawet gabarytów nie zmienili)

Pozdrawiam

mpwt
02-07-2008, 21:16
Mam D40 i i tak jestem zadowolony. Dlaczego ?? Postaram się to opisać w prosty i przystępny sposób
- brak śrubokręta - wcale aż tak nie boli, szkieł AF-S i HSM jest co raz więcej, a stałki amatorowi nie są konieczne do szczęścia
- brak bracketingu - jakby nie można sobie tego zrobić ręcznie.....
- brak górnego wyświetlacza - uwierzcie mi, że po przesiadce z kompakta (i to mało zaawansowanego jakim jest Kodak z740) ta "wada" jest niezauważalna


Czekaj, czekaj. Dobrze czytam i rozumiem co napisałeś? Jesteś zadowolony bo nie ma śrubokręta, bracketingu, etc?

P.S. Wyobraź sobie, że niektórzy co mają D80 również robili zdjęcia D40. Tak, tak! Straszne, co? Nawet jedno co zamieściłem w forumowej galerii było chyba z D40... To jak ktoś nie ma D40 to już nie może nic o nim pisać? :neutral:

coroner
02-07-2008, 21:24
Nie chodzi o to, że jestem zadowolony z braku bracketingu, śrubokręta, etc. - jestem zadowolony POMIMO ich braku.
Marcin, chwała ci za to, że piszesz o tym, z czym miałeś styczność - niestety jednak zdecydowana większość jeżdżących po D40 jedyne co miala z nim wspólnego to przeczytała parametry na jakiejś stronie albo widziala w gablocie w salonie foto / media markt.

mpwt
02-07-2008, 21:27
jeżdżących po D40 jedyne co miala z nim wspólnego to przeczytała parametry na jakiejś stronie albo widziala w gablocie w salonie foto / media markt.

No i jakie minusy "Oni" wymieniają, które nie są minusami a plusami (albo są niczym ;) )? Czy mówią nieprawdę?

Każdy ma swoje plusy i minusy i na tej podstawie lub (niestety :( ) na zasobności portfela dokonuje wyboru. Ale to nie zmienia faktu, że D40 jest jaki jest. Kastrat, ot co.

piotr_74
02-07-2008, 21:35
Pozwolę się wtrącić.
- breakteking miałem w poprzednim aparacie i prawie z niego niekorzystałem da się żyć bez tego
- braku śrubokręta raczej nie odczuwam mam 2 szkła z hsm i w zupełnosci spełniają moje wymagania
- brak górnego wyświetlacza w Nikonie to wada, natomiast w Canonie w 400/450D jest to traktowane jako zaleta i duży wyświetlacz z tyłu jest bardzo chwalony i jakoś nikt nie narzeka na brak górnego wyświetlacza.
Nie robię zdjęć ślubnych ani plakatów jestem amatorem i miłośnikiem fotografii. A to czy zmienię Iso jednym naciśnięciem czy 3 nie sprawia mi wielkiej różnicy (i tak korzystam z auto iso)

Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, nie każdego stać na D80 nie każdy czuje potrzebę zakupu D80 ze śrubokrętem. Dziwię się użytkownikom D80 dlaczego nie kupią D200 czy D300 przecież wystarczy dołozyć parę złotych... przecież różnica w cenie jest niewielka... . Proporcjonalna jak pomiędzy D40 a D80. A poza tym ostatnio widziałem dumnego posiadacza z uwieszonym na szyi D80 który chodził i strzelał fotki... w trybie - green, lampa otwierała się prawie przy każdym strzale a on z uporem maniaka ją zamykał :).

mpwt
02-07-2008, 21:41
Dziwię się użytkownikom D80 dlaczego nie kupią D200 czy D300 przecież wystarczy dołozyć parę złotych... przecież różnica w cenie jest niewielka... . Proporcjonalna jak pomiędzy D40 a D80.

Co miałeś z matmy? :D

To ja się dziwie użytkownikom D60 czasem ;)

D40x 1199 zł
D60 1395 zł
D80 1830 zł
D200 3299 zł
D300 4688 zł


p.s. Za ceny nie odpowiadam. Dane z ceneo.pl

sebah
02-07-2008, 21:47
ale zwroc uwage ze za roznice pomiedzy d60 a d80 kupia juz 50/1.8 :mrgreen: nie no zarcik taki.

ale tak serio to naprawde oplaca sie pcozekac troche wiecej czas i uzbieraac te badz co badz 4 stowki i kupic d80 - jest to aparat z zupelnie innej bajki niz d60

mpwt
02-07-2008, 21:49
ale zwroc uwage ze za roznice pomiedzy d60 a d80 kupia juz 50/1.8 :mrgreen: nie no zarcik taki.

Bym nawet rzekł, że złośliwy jesteś... :p
ja czasem też, ale zawsze z podtekstem żarciku :mrgreen:

piotr_74
02-07-2008, 21:52
O moją matmę się nie martw tylko przeczytaj uważnie napisałem "proporcjonalnie" oczywiście w przybliżeniu
D80 - D40 1830/1150 = 1,5
D200 - D80 3299/1830 = 1,8

coroner
02-07-2008, 21:53
Strasznie się zacięliście na tą 50... Niby takie kultowe szkło... A tak na prawdę jest dla Nikonów niczym więcej jak tym, czym był Helios 44 dla Zenitów
D40 - kastrat mówicie... Ok... Ale wolę kastrowaną lustrankę niż kompakta którego miałem wcześniej. D80 średnio kosztuje jakieś 2000 z kitem, D40 1200. Dla amatora, który kupuje pierwszą lustrzankę to zasadnicza różnica...

mpwt
02-07-2008, 21:54
Ile procent wyniósł błąd? :D i jeszcze do D300 :D

Ale mówiąc poważnie, to różnica pomiędzy D60 a D80 nie jest duża, a w funkcjonalności już wbrew pozorom dużo. Natomiast cena z D80 do D200 już jest sporo...


Strasznie się zacięliście na tą 50... Niby takie kultowe szkło... A tak na prawdę jest dla Nikonów niczym więcej jak tym, czym był Helios 44 dla Zenitów

I tak i nie. Bo N50/1.8 nie jest sprzedawany w kicie! ;)
Ja osobiście żałuję, ze Nikon nie daje w kicie N50/1.8 tylko "badziewne" (a jak! ;) ) 18-55...



Ale wolę kastrowaną lustrankę niż kompakta którego miałem wcześniej.


Też bym chyba wolał... ale przed D70s cały czas robiłem Zenkiem... :p Zgadnij dlaczego? Aha, i tym Heliosem co go wymieniłeś.



D80 średnio kosztuje jakieś 2000 z kitem, D40 1200. Dla amatora, który kupuje pierwszą lustrzankę to zasadnicza różnica...

Ale różnica pod względem $$. A to chyba nie jedyna różnica. A ambitny amator może jeszcze rozważyć D80 + N50/1.8.

piotr_74
02-07-2008, 22:00
pisałem pomiędzy D40 a D80,a o D60 nic nie wspominałem... Ponieważ uważam że wybierając pomiedzy D40 a D60 wybrałbym D40.

mpwt
02-07-2008, 22:01
Ok, różnica dwóch używanych 50/1.8...

coroner
02-07-2008, 22:04
Marcin sam robiłbym Zenitem gdybym wyrabiał na filmy odbitki itp.. Pewnie do analogów jeszcze wrócę, ale dopiero, jak doszlifuję kunszt na cyfrze. Nikon dając zooma do zestawu raczej wie co robi - jest to obiektyw dość uniwersalny, i ma to ten zoom razy trzy.. Nie chcę przez to powiedzieć, że 50 nie jest uniwersalna, ale człowiek, który dopiero zaczyna nie jest świadomy przewagi optycznej stałek i dlatego raczej stawia na pewną uniwersalność. Różnica $$ to nie jedyna różnica, fakt, jak to ktoś już tutaj napisał wcześniej - wielu kupujących D40 nie potrafi nawet w pełni wykorzystać tego, co kupili. $$ to jednak mocny argument - uwierz mi, że gdybym miał pieniądze na D80 nie kupowałbym D40....

chad
03-07-2008, 11:21
Troche offtop zrobił się w tym poście, więc zadam jescze raz wcześniej zadane pytanie do czego służy pierścień w niżej podanym obiektywie pentaxa, m to metr a ft to stopa to jużwiem, ale co regulejemy dokładnie tym pierścieniem. Naczytałem sie juz troche teorii, więc niech żeby nie było ze ide na łatwiznę:

Obiektyw:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7479

Z góry dzieki

mpwt
03-07-2008, 11:24
Naczytałem sie juz troche teorii, więc niech żeby nie było ze ide na łatwiznę:

Chyba jednak, bo był cały wątek na forum po co to jest, jak to odczytywać i w ogóle. Ale wiedz, że to
pierścień do ustawiania ostrości... więc możesz teraz zapaść się ze wstydu pod ziemię :p

Myśleć, ludzie, myśleć!

coroner
03-07-2008, 11:32
No trafniej niż kolega mpwt nie dało się tego wyjaśnić... Działa to mniej więcej tak, że jak fotografowany obiekt stoi 10m (30ft) od Ciebie to ustawiasz ostrość na te 10m/30ft.
Jaśniej się chyba nie da..
Pozdrawiam

Remol71
03-07-2008, 11:47
Strasznie się zacięliście na tą 50... Niby takie kultowe szkło... A tak na prawdę jest dla Nikonów niczym więcej jak tym, czym był Helios 44 dla Zenitów
D40 - kastrat mówicie... Ok... Ale wolę kastrowaną lustrankę niż kompakta którego miałem wcześniej. D80 średnio kosztuje jakieś 2000 z kitem, D40 1200. Dla amatora, który kupuje pierwszą lustrzankę to zasadnicza różnica...

50mm przy DX IMHO do niczego nie pasuje. Za wąsko na standard, do portretu nijaki taki. Lepiej dozbierać i kupić Sigmę 30/1.4 HSM. Problem śrubokręta odpada, szkło jasne, same zalety.

mpwt
03-07-2008, 11:55
50mm przy DX IMHO do niczego nie pasuje. Za wąsko na standard, do portretu nijaki taki.

Ludziska, co wy gadacie? 50 na DX bardzo dobrze pasuje do portretu. Było o tym setki postów (nawet przyklejony wątek) i nie powtarzajcie w kółko bzdur. A te że jednym nie pasuje to za to drugim pasuje. Ja na DX mam częściej zapiętą 50 niż 35 (żeby nie było).

Remol71
03-07-2008, 11:59
Ludziska, co wy gadacie? 50 na DX bardzo dobrze pasuje do portretu. Było o tym setki postów ......

Napisałem wyraźnie IMHO !!!

mpwt
03-07-2008, 12:10
Napisałem wyraźnie IMHO !!!

Masz rację.

coroner
03-07-2008, 12:54
A ja sobie kiedyś kupię D80 i założe na niego i 50 i 35 i 105 i multum innych szkieł. A na razie nauczę się robić na D40 :)

carl00s
03-07-2008, 13:35
a wiecie skad sie te spory biora? Z lenistwa. I z wygodnictwa. Nie chce sie krecic pierscieniem ostrosci co? Lepiej zdac sie na automat... :P

A jak automata zabraknie? Kiszka nie? :P

Zarcik taki, coby rozladowac napiecie przed...

P.S.
Kto mi powie jaka ogniskowa najlepiej sie nadaje do portretu? Bo skoro 75 nie, to jaka?

mpwt
03-07-2008, 13:36
A jak automata zabraknie? Kiszka nie? :P

Ba! A jak ostrość ustawić?! ;)

avallardi
03-07-2008, 14:00
Kto mi powie jaka ogniskowa najlepiej sie nadaje do portretu? Bo skoro 75 nie, to jaka?

To są kwestie dość indywidualne. Na pełną klatkę są 2 fajne ogniskowe: 85mm i 135mm.

Co do szkieł - ja celuję w to szkiełko: Nikkor AF-S Micro 60mm f/2,8G. W przeliczniku daje 90mm czyli blisko 85.
75mm to IMHO trochę za mało.
A jak ktoś woli tę dłuższą ogniskową w DX to może sobie kupić ten oto wynalazek działający na śrubokręt: Nikkor AF 85mm f/1,8D. I wychodzi 127,5mm a to już zbliża do standardu 135mm.

Można też prościej: D700 + Nikkor AF DC 135mm f/2D. I nie trzeba niczego przeliczać.

coroner
03-07-2008, 14:06
Wszystko zależy jakie portrety się robi... Jeśli tylko twarz to pasuje mieć to 105.... Do popiersia to jakaś 85... A do całej sylwetki to chyba 50 najlepsza. To wszystko na DX. Moim skromnym zdaniem. Ale każdy ma swoje upodobania.

Pozdrawiam

blackside
06-10-2009, 22:09
Że odświerzę... Mam D60 i niestety nie mogę włączyś wspomagania AF przy recznym ostrzeniu czy ktoś wie jak wymusić... ?

Trick
07-10-2009, 08:03
Nie da rady, lampka działa tylko przy włączonym AF, przy manualnym ostrzeniu po prostu nie ma czego wspomagać.

marcin_03
07-10-2009, 09:03
Mi w d60 najbardziej przeszkadzał mylący się światłomierz przy ostrym świetle.

blackside
07-10-2009, 15:38
Kurcze tak mylałem bo grzebałem i nic...zreszta to logiczne.
marcin mi tam nic nie głupieje.
Czase albo często praca z CW jest kłopot bo głupoty robi, przynaj,mniej ciężko jest go przewidzieć i odpowiednio skorygować. Ja robię na matryco0wym i jest ok.

wer
15-10-2009, 02:49
Co do tego podglądu GO, to bez niego mimo regulacji przysłony, w wizjerze nie będe widział jak uzyskuję ostrość ?? Pytanie pewnie lamerskie, ale dopiero zaczynam wchodzić w temat.

Podgląd GO przy aparatach cyfrowych nie ma już takiego znaczenia. Jeśli bawisz się w patrzenie gdzie sięga GO znaczy się, że masz czas. Możesz po zrobieniu zdjęcia zobaczyć na ekranie. W wizjerze tego i tak dobrze nie zobaczysz. Przy zdjęciach reporterskich i tak nie będziesz miał czasu na to, żeby sprawdzać GO. W analogu to miało jak największy sens, bo mogłeś GO zobaczyć dopiero po wywołaniu filmu.

Co do bracketingu. Też podobnie, z bracketingiem wygodniej, ale to nie jest tak ważna funkcja jak w aparatach na klisze. Histogram i tak prawdę Ci powie.

Przesiadam się na D90, zdecydowały:
śrubokręt w body - oszczędność na szkłach
drugie pokrętło - przy manualu wygoda niesamowita

Z dodatkowych zalet:
Łatwiejszy dostęp do wielu funkcji, nie trzeba grzebać w menu (często odpalam aparat z pilota, w D60 podpiąłem pod func wybór trybu zdjęć)
Bardzo fajna funkcja (nie każdy skorzysta) z kilkoma zdefiniowanymi balansami bieli PRE.
Wysokie używalne ISO (chociaż nawet w D90 na 3200 nie było tak źle)
Histogram z rozbiciem na kolory, ale to już raczej do zabawy w studio.

D60 to bardzo fajny aparat i dający duże możliwości, ja oczekuję trochę więcej więc zdecydowałem się na przesiadkę piętro wyżej.

Jatin
15-10-2009, 08:58
Moim zdaniem D60 to bardzo dobra puszka na początek i argumenty typu brak śrubokręta są mało przekonujące bo szkieł jest w cholerę. Trzy polowy AF, da się do niego przyzwyczaić choć czasem brakuje punktu tu i ówdzie. Brak górnego LCD, hmm a który kastrat go mam ? Co do braku podglądu GO i brecketingu to rzecz względna ale myślę że komuś kto się z przesiada na lustro z idiotkamery to nie będzie przeszkadzało zwłaszcza że takiej puchy nie kupuje się na wieczność tylko na początek żeby zobaczyć jak to jest z lustrem. Ja osobiście kupiłem D60 dla żony (bo 300 były za ciężkie :P ) i jako aparat awaryjny używam go na imprezach jak jestem w stanie w którym boję się brać do reki D300 :p a tak poważnie uważam że akurat D60 to bardzo przyzwoita konstrukcja amatorska i mogę ją polecić każdemu na początek żeby zapoznać się z lustrzankami.

P.S.
Dodaje (zwłaszcza dla niektórych użytkowników) że jest to opinia subiektywna i tak ją proszę traktować!!!

Nocturnal-Amnesia
16-10-2009, 21:28
D60 nie posiada bracketingu WB i ekspozycji. Niestety. Podglad glebi ostrosci tylko z odpowiednio zmodyfikowanymi szklami typu bodajze D (z pierscieniem przyslony w kazdym razie).

Lub przerobionymi m42/psix itp. słowem wszystko bez popychacza przysłony.