PDA

Zobacz pełną wersję : Uniesienie lustra - niemożliwe



autograf
29-06-2008, 00:29
Siemka, coś nachrzaniłem w D80 ale nie wiem co.
Podniesienie lustra w menu nie jest podświetlone, i pojawia się komunikat
Ta opcja jest niedostępna przy bieżących ustawieniach.

Niestety nie mam przy sobie instrukcji. Wiecie o co come on?

sToh
29-06-2008, 00:45
Nie znam sie na d80 . ale spróbuj na Trybie M.

autograf
29-06-2008, 00:47
Nie działa w M. Powinno w każdym działać. Mam syfa na matrycy i muszę się dostać do matrycy.

Fenek
29-06-2008, 00:56
Bateria naładowana na full?

baqu
29-06-2008, 00:56
Uniesienie lustra w D80 działa przy odpowiednim naładowaniu baterii. Naładuj baterię i na pewno opcja będzie dostępna.

autograf
29-06-2008, 01:10
Dzięki Fenek i baqu. Już ładuję aku, zobaczymy czy pomoże. A w ogóle to chciałem się dostać do matrycy bo jakiś babol mi wychodzi na fotkach. Wymusiłem na manualu na 30sek, podejrzałem matrycę - czystko. Polar i szkło również.

Skąd to się mogło wziąć. Jest taka mała smuga.

autograf
29-06-2008, 01:25
NEFy z ustawieniami default prosto z puchy. Wyostrzone po zmniejszeniu. Plama jest dokładnie w tych samych miejscach kadru.

1
http://img165.imageshack.us/img165/2548/plama01cz9.jpg (http://imageshack.us)

2
http://img73.imageshack.us/img73/654/plama02iu2.jpg (http://imageshack.us)

3
http://img57.imageshack.us/img57/5949/plama03dt7.jpg (http://imageshack.us)

Seeker
29-06-2008, 01:54
Moze jednak sprobuj gruchy ;)

Gdyby aku nie pomoglo, sprawdz jeszcze "moje menu".

autograf
29-06-2008, 01:56
Moje menu już sprawdziłem, jest ustawione na pełne. Możliwe, że tego babola nie widać gołym okiem?

sqb
29-06-2008, 02:54
naladowac baterie do pelna i nie ma mowy zebys lustra nie podniosl.

pozdrawiam.

Yuras
29-06-2008, 10:16
..ustawiasz Bulb na Manulalu przytrzymujesz spust migawki i jedziesz gruchą!! ..w czym problem.. :]

JK
29-06-2008, 10:26
..ustawiasz Bulb na Manulalu przytrzymujesz spust migawki i jedziesz gruchą!! ..w czym problem.. :]

I jak przez nieuwagę lekko zwolnisz nacisk na spust, to będziesz migawkę i lustro w serwisie wymienił - ale w czym problem?

Grzybu
29-06-2008, 10:26
Możliwe też że szukasz nie w tym rogu co trzeba. Na matrycę pada obraz obrócony.

kronos28
29-06-2008, 10:39
syf na matrycy. One rzadko kiedy są takich rozmiarów że są widoczne :) podziałaj gruchą i zniknie a jak nie da rady no to pozostaje czyszczenie kontaktowe, ale ja bym to robił w serwisie a nie samemu.

Yuras
29-06-2008, 10:53
I jak przez nieuwagę lekko zwolnisz nacisk na spust, to będziesz migawkę i lustro w serwisie wymienił - ale w czym problem?

..Jacku, gruchą operuje się z bezpiecznej odległości, gdzie widzisz zagrożenie dla migawki i lustra?? ..nie rozumiem!! ..chyba, że osobiście starasz się zasysać syfki trzymajac końcówke 1mm nad matrycą ;)

JK
29-06-2008, 11:14
..Jacku, gruchą operuje się z bezpiecznej odległości, gdzie widzisz zagrożenie dla migawki i lustra?? ..nie rozumiem!! ..chyba, że osobiście starasz się zasysać syfki trzymajac końcówke 1mm nad matrycą ;)

Nikon zaoferował do tego celu specjalną funkcję, bo uznał, że twój sposób, choć możliwy, nie jest bezpieczny. Nikon chciał zabezpieczyć użytkownika przed przypadkowym zamknięciem migawki i opuszczeniem lustra, co moze skutkować uszkodzeniem tych elementów i własnie dlatego body sprawdza, czy akumulator jest odpowiednio naładowany. Ta specjalna funkcja pozwala na bezpieczne podniesienie lustra i otwarcie migawki, bez podawania napiecia na matrycę. Po coś to wszystko zrobiono - chyba nie dla jaj? Ale ty moższ robić jak czcesz. Przecież to twój aparat. Możesz nawet ustawić migawkę na 10 sekund i grać w rosyjską ruletkę - zdążę, nie zdążę? Jak kiedyś nie zdążysz, to pewnie zrozumiesz o co chodzi i wtedy przejdzie ci zamiłowanie do eksperymentowania.

Yuras
29-06-2008, 11:53
Nikon zaoferował do tego celu specjalną funkcję, bo uznał, że twój sposób, choć możliwy, nie jest bezpieczny. Nikon chciał zabezpieczyć użytkownika przed przypadkowym zamknięciem migawki i opuszczeniem lustra, co moze skutkować uszkodzeniem tych elementów i własnie dlatego body sprawdza, czy akumulator jest odpowiednio naładowany. Ta specjalna funkcja pozwala na bezpieczne podniesienie lustra i otwarcie migawki, bez podawania napiecia na matrycę. Po coś to wszystko zrobiono - chyba nie dla jaj? Ale ty moższ robić jak czcesz. Przecież to twój aparat. Możesz nawet ustawić migawkę na 10 sekund i grać w rosyjską ruletkę - zdążę, nie zdążę? Jak kiedyś nie zdążysz, to pewnie zrozumiesz o co chodzi i wtedy przejdzie ci zamiłowanie do eksperymentowania.

.."Nikon zaoferował" ..ale z tą subtelną różnicą Jacku, że owe "zaoferowanie" nie zadziałało, więc podpowiedziałem rozwiązanie alternatywne, które przy operowaniu gruchą zdaje się być bezpieczne. Mało na tym forum nieodpowiedzialnych dzieciaków, więc pozwól, że każdy w miare odpowiedzialnie zdecyduje na ile bezpieczne. Idąc tokiem Twojego rozumowania, Nikon "oferuje" równiez usługę czyszczenia marycy za nielada 80PLN i pewnie przy tym korzysta z opcji nie zawsze działającej.. jak w tytule wątku :) ..bez urazy Jacku ..zakończmy ten OT

autograf
29-06-2008, 12:06
Nie było mnie kilka godzin, a tu taka awantura :mrgreen:
Bateria naładowana, lustro się podnosi. Teraz trza do apteki po gruchę i jazda z koksem.

Dziękówki dla Wszystkich!

Yuras
29-06-2008, 12:15
Nie było mnie kilka godzin, a tu taka awantura :mrgreen:
Bateria naładowana, lustro się podnosi. Teraz trza do apteki po gruchę i jazda z koksem.

Dziękówki dla Wszystkich!

..czyli masz już wszystko co Nikon zaoferował.. ;) ..sprawdź w aptece co by grucha talku nie miała w środku, przed czyszczeniem ciśnij pare razy "na sucho".. powodzenia.

grudzinsky
29-06-2008, 12:16
babol na matrycy. tez taki mialem w D70 ;) teraz mam takiego, ze nawet grucha nie pomaga :D na cale szczescie jest tylko jeden i klopotu z latkowaniem nie ma ;)
kilka razy grucha dmuchnac i powinno pomoc :)

autograf
29-06-2008, 12:17
..czyli masz już wszystko co Nikon zaoferował.. ;) ..sprawdź w aptece co by grucha talku nie miała w środku, przed czyszczeniem ciśnij pare razy "na sucho".. powodzenia.

To wiem, i najlepiej duuuży rozmiar ;)

ekonet
29-06-2008, 12:18
Nie było mnie kilka godzin, a tu taka awantura :mrgreen:
Bateria naładowana, lustro się podnosi. Teraz trza do apteki po gruchę i jazda z koksem.


..czyli masz już wszystko co Nikon zaoferował.. ;) ..sprawdź w aptece co by grucha talku nie miała w środku, przed czyszczeniem ciśnij pare razy "na sucho".. powodzenia.
Nie "sprawdź w aptece" (bo co zobaczysz? Pojedyncze cząsteczki talku?), lecz po zakupie przepłucz solidnie tę gumową kiszkę i wysusz (wiem, wiem - kusi, żeby zaraz przedmuchać matrycę...).

autograf
29-06-2008, 12:46
Nie "sprawdź w aptece" (bo co zobaczysz? Pojedyncze cząsteczki talku?), lecz po zakupie przepłucz solidnie tę gumową kiszkę i wysusz (wiem, wiem - kusi, żeby zaraz przedmuchać matrycę...).

To nie ma w aptece takich beztalkowych? Czy też te właśnie beztalkowe (pomimo swojej nazwy) ów proszek posiadają w swoich wnętrznościach?

ekonet
29-06-2008, 13:07
To nie ma w aptece takich beztalkowych? Czy też te właśnie beztalkowe (pomimo swojej nazwy) ów proszek posiadają w swoich wnętrznościach?
Zaufasz? Bo ja nie. Wolę wypłukać.

Paprycjusz
29-06-2008, 13:10
Są bez talku, wystarczy poprosić. Ale potem dla pewności i tak lepiej dmuchnąć kilka razy na sucho.

Seeker
29-06-2008, 23:22
Odbiegajac od talku...
JK zaproponowal uzycie specjalnej funkcji
"menu/ustawienia/uniesienie_lustra",
ktora sie dezaktywuje wylaczeniem zasilania.
Proste i pewne w uzyciu. Po jaka cholere kombinowac...?

Malo tego, ta funkcja dziala (dokladnie w D80).

Polsar74
30-06-2008, 00:21
Siemka, coś nachrzaniłem w D80 ale nie wiem co.
Niestety nie mam przy sobie instrukcji.

kupiłeś mieszkanie i wciąż nie masz w nim miejsca na tę malutką książeczkę ?
To powinien być twój słownik / modlitewnik / czerwona książeczka itp., itd.
:mrgreen:



ps.
swoją drogą bez problemu można sobie ściągnąć z "mułka" wersję przeskanowaną lub z Nikon.com - wersję GB

autograf
30-06-2008, 00:35
kupiłeś mieszkanie i wciąż nie masz w nim miejsca na tę malutką książeczkę ?
To powinien być twój słownik / modlitewnik / czerwona książeczka itp., itd.
:mrgreen:

Takiś dowciapny? Jeszcze się na nowe nie przeniosłem i wszystkie skarby mam w Kielcach. Ale jeśli Cię to pocieszy, to już niedługo.

A w ogóle to chyba przejdę na ciemną stronę..

who
30-06-2008, 08:17
swoją drogą bez problemu można sobie ściągnąć z "mułka" wersję przeskanowaną lub z Nikon.com - wersję GB

a to nie lepiej z nikon.pl ściągnąć polską ;) są dostępne od jakiś dwóch tygodni :)

Polsar74
30-06-2008, 09:13
A w ogóle to chyba przejdę na ciemną stronę..

gdzie sie wybierasz ?

autograf
09-07-2008, 17:34
Matryca wyczyszczona. Dzięki wszystkim.