PDA

Zobacz pełną wersję : kadrowanie na lcd po raz pierwszy....



BartekIgnasiak
16-12-2004, 13:49
FUJI S3 Pro

For the first time on any digital SLR, a pre-exposure Live Image Mode has been incorporated to enable photographers to frame and focus images without the need to use the viewfinder. Activated for up to 30 seconds prior to a normal exposure, Live Image Mode is ideal for shots using a tripod as well as effective capture of candid images.

antonjo
16-12-2004, 17:46
ciekawe... czy LCD w S3Pro jest odchylany jak w kompaktach ? jesli tak to jest to pomysł z sensem ... IMHO jak wolał bym duzy jasny wizjerr

:)

Anonymous
16-12-2004, 18:03
Wszystko pieknie, ale w moim mniemaniu to przeczy zalozeniem lustrzanki. Zeby jakikolwiek obraz padal na ekranik LCD musi rowniez padac na matrce - co oznacza, ze migawka musi byc otwarta. Do takich zeczy to sluza kompakty. Wyzszosc normalnej migawki w lustzrankach jest taka, ze chroni matryce przed promieniami swietlnymi gdy zdjec sie nie robi i nie moze jej zaszkodzc np. wystawienie bezposrednio na slonce - co w przypadku kompaktow w wyjatkowych sytuacjach moze byc szkodliwe. Pozatym jestem wogule przeciwny rozwojowi w tym kierunku... jeszcze chwila i lustrzanki beda krecic filmiki :/

Ja z kadrowaniem na wyczucie (kiedy nie moge spojzec w wizjer) nie mam wiekszych problemow. Na ogul trafiam w to co chce bez patrzenia (strzelajac ofty nad glowa czy calkiem przy ziemi). Pomysl mi sie nie podoba i nie popieram ani troche

adik_
16-12-2004, 19:19
antonjo ma rację... duży jasny wizjer.. w końcu lustrzanka to lustrzanka....

BartekIgnasiak
16-12-2004, 20:58
podalem jako ciekawostke....

Anonymous
16-12-2004, 23:10
podalem jako ciekawostke....
W ramach ciekawostek - Sony robi aparat z wymienną optyką z EVF na 4/3. NIE LUSTRZANKĘ. Oj - PMA w 2005 będzie ciekawe.

BartekIgnasiak
17-12-2004, 20:15
nie czuje sie zainteresowany tym peojektem...

Kaleid
17-12-2004, 20:31
Coz, podobno takową mial wypuscic tez Kodak...chyba wszyscy wrozacy systemowi 4/3 klęskę sie pomylili.

Anonymous
17-12-2004, 21:32
Coz, podobno takową mial wypuscic tez Kodak...chyba wszyscy wrozacy systemowi 4/3 klęskę sie pomylili.
Zobaczymy, męczę teraz E1 z masą szkiełek. Pięknie wykonany sprzet. W tej chwili chyba jedynu korpus hermetyczny w cenie poniżej 5kPLN w kicie. Nadal wydaje mi się jednak, że 4/3 to ryzykowna droga. Jeżeli technologia wyciskania dodatkowych elektronów z matrycy nie rozwinie się w ciągu najbliższych lat, będzie to ślepa uliczka.

Anonymous
17-12-2004, 21:35
mógł by ktoś zrobić wątek o systemie 4/3 ... bo chyba mało kto wie na czym to polega
Ze swojej strony wiem tyle że ma zamiast pryzmatu, 4 lustra w środku .. ale co jeszcz jest charakterystyczne dla tego rozwiązania ??

adik
17-12-2004, 21:59
Hehe.Musi byc wizjer.Ej to po co ja sie tyle emczylem z przejsciem na niego???Nie no niebedziemy profi jak na LCD bedziemy kadrowac.bez przesady.Acha spotkalem sie z ciekawym zjawiskiem.Przychodzi pan z gazety wielki fotograf...normalnie torbe firmowa mial i byl profi bo sie nierozebral w pomieszczeniu i koszulke...NO i statyw i wyskoczyl z fuji s7000.Wydaje mi sie ze dobry sprzet.I jakas lampe.Zaczelismy robic fotki po czym na koniec pan uslyszal ze dziekuja mu niechca fotek...I zrobil MI burdel.Ze jak to.Ze amatorszczyzna tak niemoze.Ze on z gazety.Ze "opisze".To jest dopiero frustracja...Musze cos z LCD miec coby sie klocic:P

Kaleid
17-12-2004, 23:10
Coz, zobaczymy. Nikt nigdy nie poweidzial ze lustrzanki musza miec matryce 35 mm. Ten caly cyrk przypomina sytuacje z przed wojny kiedy to szacowne grono kpiacym wzrokiem spogladalo na format 35mm

Sylwiusz
18-12-2004, 00:01
Jak dla mnie jedyna zaleta kadrowania na LCD bylby... zywy histogram - na biezaco mozna sobie poprawiac ekspozycje, to przyjemna sprawa :-)

[ Dodano: 17-12-04, 23:09 ]

Zobaczymy, męczę teraz E1 z masą szkiełek. Pięknie wykonany sprzet. W tej chwili chyba jedynu korpus hermetyczny w cenie poniżej 5kPLN w kicie. Nadal wydaje mi się jednak, że 4/3 to ryzykowna droga. Jeżeli technologia wyciskania dodatkowych elektronów z matrycy nie rozwinie się w ciągu najbliższych lat, będzie to ślepa uliczka.
Mam nadzieje, ze sie Olkowi sie powiedzie, wiecej konkurencji = wiekszy wybor dla nas i nizsze ceny :-) Ostatnio byl kolega u mnie z E-1 i musze przyznac, ze jak wzialem w rece potem swojego D70 to jakby zabawke... Pieknie wykonany sprzet, bardzo cicha praca (lusterko najcichcsze jakie slyszalem kiedyklowiek w jakiejkolwiek SLR...) i uszczelniony nie tylko korpus ale i szkla (przynajmniej te z wyzszej polki, w tym standardowo dolaczany do E-1 14-54/2.8-3.5). W czasie premiery w Polsce facet wkladal E-1 z 14-54 do wiaderka z woda, wyjmowal, odczekal chwilke, wlaczyl i robil zdjecia :-) Piekna sprawa, nareszcie nie traba by sie bac wody. Niestety najblizszy jaoscia wykonania i z uszczelnieniem aktualny Nikon to D2H, jednak sporo drozszy, choc ma oczywiscie wiele innych przewag nad Olkiem :-)
A co do matrycy, mysle, ze technologia idzie bardzo szybko do przodu i pewnie szybciej zobaczymy wysokiej jakosci matryce o gestym upakowaniu komorek swiatloczulych niz myslimy. Przypomnijmy sobie jaka byla jakosc filmow fotograficznych piecdziesiat lat temu i jak sie poprawila w tym czasie... a rozwoj elektroniki idzie jednak o niebo szybciej!

[ Dodano: 17-12-04, 23:32 ]

mógł by ktoś zrobić wątek o systemie 4/3 ... bo chyba mało kto wie na czym to polega
Ze swojej strony wiem tyle że ma zamiast pryzmatu, 4 lustra w środku .. ale co jeszcz jest charakterystyczne dla tego rozwiązania ??
Zamiast pryzmatu ma uklad kilku luster nowy E-300, E-1 ma normalny pentapryzmat. Wiecej o 4/3 poczytasz sobie tutaj:
http://www.four-thirds.org/en/index.html
a o aparatach tu:
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/cpg_digital_slr.asp
a ponizej nieco zdjec finskiego fotografa Lauri Sipu glownie z aparatow systemu 4/3 (polecam, sporo ladnych, przyrodniczych zdjec, ale jest tez pare fotek ze sprzetem Nikona w akcji, w tym F100, ktore przezylo "zderzenie" z niedzwiedziem ;-):
http://homepage.mac.com/lsippu/Menu3.html

Krakus
18-12-2004, 01:08
Jak dobrze zrozumiałem, system 4/3 ma crop factor = 2.

Anonymous
18-12-2004, 10:46
Jak dobrze zrozumiałem, system 4/3 ma crop factor = 2.
Dobrze zrozumiałeś. Crop factor 2, proporcję boków zdjęcia 4x3. Dodawany w kicie do E1 14-54 f/2.8-3.5 daje ekwiwalent 28-108 dla 36x24.
W średniej półce jest jeszcze 11-22 f/2.8-3.5, dający naprawdę milutki obraz.
Faktycznie wszystkie szkła z półki średniej i wysokiej są uszczelnione.

BartekIgnasiak
18-12-2004, 11:27
jesli sa dostepne odpowiednio szerokie szkla, to crop 2x nie stanowi problemu....
ale proporcje 4/3 to juz ciezsze do przelkniecia...

Anonymous
18-12-2004, 13:37
Szkiełka ciekawe to dopiero się zaczynają pojawiać. No i okazuje się, że są pierścienie zarówno do starych Zuiko jak i Nikkorów ;-).

Rave
18-12-2004, 13:49
hmmm ja bym to nazwal nie tyle kadrowaniem na ekranie co idealnym dopasowaniem(jesli mozna to tak nazwac, lcd niewiadomo jak bardzo przeklamuje) ekspozycji plus zobaczenie live jak flasz swieci itp itd.

Uwazam ze to bardzo ciekawa funkcja szczegolnie sprzyjajaca zdjeciom IR.

Sylwiusz
18-12-2004, 14:51
jesli sa dostepne odpowiednio szerokie szkla, to crop 2x nie stanowi problemu....
ale proporcje 4/3 to juz ciezsze do przelkniecia...
A to juz zalezy jak na to spojrzec. Wiekszosc profesjonalnych formatow (np. sredni 6x4.5, 6x7 czy 6x8 czy tez duzy 10x13 cm) maja proporcje blizsze wlasnie 4/3 i ludzie, ktorzy z tymi formatami pracuja lubia to... To tylko najbardziej rozpowszechniony format - 35mm - przyjal bardziej "panoramiczny" stosunek bokow.

[ Dodano: 18-12-04, 13:53 ]

Szkiełka ciekawe to dopiero się zaczynają pojawiać. No i okazuje się, że są pierścienie zarówno do starych Zuiko jak i Nikkorów ;-).
Pierscienie sa prawie do wszystkiego co wymyslono i co wazniejsze dziala pomiar swiatla, czego czasem brakuje w D70:
http://www.cameraquest.com/adapt_olyE1.htm