PDA

Zobacz pełną wersję : numeracja plikow w D80



Valwit
23-06-2008, 10:20
czy moglby mi ktos przypomniej jak przestawic d80 zeby numeracja plikow byla wlaczona i liczyla od jakiegos konkretnego numeru, np 2000? samo wlaczenie numeracji powoduje ze liczni sie nie kasuje, ale nie wiem jak go podbic po zmiana nazwy plikow skutkuje tym ze aparat robi nowy katalog.

vredota
23-06-2008, 10:42
A po co tak kombinować?

Valwit
23-06-2008, 10:59
po to zeby nie miec takich samych nazw plikow.

who
23-06-2008, 14:11
ale i tak po 10000 zdjęciach licznik się zeruje i leci od 0001 :) i tego nie ma jak obejść
no i tego żeby od konkretnego numeru zaczynał to też nie ma

Valwit
23-06-2008, 14:16
ale i tak po 10000 zdjęciach licznik się zeruje i leci od 0001 :) i tego nie ma jak obejść
no i tego żeby od konkretnego numeru zaczynał to też nie ma

ale 10k zdjec tym aparatem to jakies 5 lat.

Chaos1987
23-06-2008, 14:33
ale 10k zdjec tym aparatem to jakies 5 lat.

No chyba żartujesz, są tacy co w kilka/naście miesięcy tyle wycykają.

Valwit
23-06-2008, 14:35
No chyba żartujesz, są tacy co w kilka/naście miesięcy tyle wycykają.

to chyba ty zartujesz, bo nie sadze aby ci "tacy" uzywali mojego aparatu.

Chaos1987
23-06-2008, 14:40
to chyba ty zartujesz, bo nie sadze aby ci "tacy" uzywali mojego aparatu.

spoko nie zrozumielismy się, że chodzi o dokładnie "ten" "twój" aparat :) peace

Synapse
23-06-2008, 15:15
Może się mylę (poprawcie mie jak tak) ale to chyba nie jest możliwe.. Co prawda nigdy tego nie potrzebowałem ale patrząc w instrukcję chyba tak się pokombinowac nie da żeby wystartować od jakiejś liczby..

Valwit
23-06-2008, 16:18
Może się mylę (poprawcie mie jak tak) ale to chyba nie jest możliwe.. Co prawda nigdy tego nie potrzebowałem ale patrząc w instrukcję chyba tak się pokombinowac nie da żeby wystartować od jakiejś liczby..

mylisz sie. robilem to kiedys tylko nie pamietam jak. po wylaczeniu ciaglej numeracji aparat uzywa najnizszej mozliwej liczby czyli jak zmienisz nazwe jakiejs fotki na 5000 to nastepna w tym katalogu bedzie 5001. sek w tym zeby d80 to zapamietal. dlatego byla jakas kombinacja z resetem numeracji i zmiana nazwy pliku. w kompaktach czy nawe d70 wystrczy zmienic nazwe pliku. w d80 troche namotali.

cetoslava
23-06-2008, 16:59
ale 10k zdjec tym aparatem to jakies 5 lat. :lol:
Mam aparat od nowości 3 miesiące a na liczniku 8000. W żadnym wypadku nie jestem profesjonalnym fotografem, nigdy nie sprzedałam żadnego zdjęcia. W 99% amator :D
No ale rozumie, że niektórzy oszczędniej korzystają z puszki.

Z tego co wiem, nie da się tego ustawić. Spokojnie i dowolnie można zmienić hurtowo nazwy już na kompie programem ACDSee32. W 5 sekund ponumeruje Ci po kolei kilkaset plików, od liczby którą sobie ustawisz.

kroma
23-06-2008, 17:20
:lol:
Mam aparat od nowości 3 miesiące a na liczniku 8000. W żadnym wypadku nie jestem profesjonalnym fotografem, nigdy nie sprzedałam żadnego zdjęcia. W 99% amator :D
No ale rozumie, że niektórzy oszczędniej korzystają z puszki.

Z tego co wiem, nie da się tego ustawić. Spokojnie i dowolnie można zmienić hurtowo nazwy już na kompie programem ACDSee32. W 5 sekund ponumeruje Ci po kolei kilkaset plików, od liczby którą sobie ustawisz.


A powiedz ile z tych zdjęć jest dobrych i ile wywołałeś już zdjęć? :P

cetoslava
23-06-2008, 17:25
WywołałAm niewiele. Ale tak to już jest, że na kilkadziesiąt zdjęć uznam, że powiedzmy kilka nadaje się do oglądania. Większość zdjęć z tych 8000 to imprezowe galerie cykane seriami (mniej więcej po 200 na imprezę). A tak to biorę aparat wszędzie gdzie się da, no i nazbierało sie ;)

Oneil
08-07-2008, 22:19
ale 10k zdjec tym aparatem to jakies 5 lat.

10 k przekroczone, - 2 lata , rodzinnie, plenerowo, wycieczkowo. Fakt pierwsza 500 to było "testowanie" :)

Rafrashu
09-07-2008, 00:12
po to zeby nie miec takich samych nazw plikow.

batch rename............
zastanow sie czy chcesz miec wszystkie pliki nazwane "_DSC9565"

żółto-czarny
09-07-2008, 09:55
Wyczaiłem, że da się wystartować od konkretnej liczby, mając na karcie tylko jeden plik ze zmienionym na kompie numerem. Paradoksalnie jednak, trzeba mieć ciągłą numerację właśnie na OFF :) Każde przestawienie na ON powoduje założenie nowego katalogu i numerki lecą po swojemu. Niestety, jest to rozwiązanie dobre dopóki nie zmienimy karty, bo wtedy będzie: 0001, 0002...

GGrzegorz
09-07-2008, 14:02
po to zeby nie miec takich samych nazw plikow.

Na to jest dużo lepsze rozwiązanie niż gmeranie w liczniku. Przy zrzucaniu zdjęć stosuję zmianę nazw plików tak, by otrzymać proste i użyteczne 20080708_8567.NEF (data+licznik). Jeśli nie trzaskasz >10000 plików dziennie ;) lub nie korzystasz podczas sesji z kilku body, to nazwy są unikalne (ponieważ fragment nazwy pobierany jest z daty modyfikacji pliku, to w pewnych okolicznościach podana metoda "wymięka").

Przykład: TotalCommander, "Narzędzie wielokrotnej zmiany" [CTRL+M] i zastosowanie szablonu dla nazwy pliku [YMD]_[N5-8]
Dla JPG można jeszcze zastosować fajną wtyczkę, która potrafi czytać EXIFy i zamiast plików DSC_2435.JPG możesz mieć 20080502-NIKON D80-f8.0-t1_30-a8.0-iso200-size1000x547.jpg ;)
Wtyczka (http://totalcmd.pl/download/wdx/mda/Exif) niestety nie czyta RAW, szkoda.

Seeker
09-07-2008, 19:40
Valwit, z metod "tradycyjnych", to swietny bedzie "Multiren" (pelna wersja po wyslaniu maila do autora, a demo tez smiga, tylko komunikaty wyskakuja). Uzywam regularnie od paru lat i nie narzekam. Jest podglad przed operacja, undo i wiele innych pozytecznych elementow. Operuje na plikach, katalogach, podkatalogach i czym sobie zyczysz. No i pod MUI oczywiscie ;)

Co do sztuczek w aparacie, zobacz, czy na karcie nie ma czegos w rodzaju indeksu w katalogu innym, niz zdjecia, byc moze glownym..

Valwit
09-07-2008, 20:23
Valwit, z metod "tradycyjnych", to swietny bedzie "Multiren" (pelna wersja po wyslaniu maila do autora, a demo tez smiga, tylko komunikaty wyskakuja). Uzywam regularnie od paru lat i nie narzekam. Jest podglad przed operacja, undo i wiele innych pozytecznych elementow. Operuje na plikach, katalogach, podkatalogach i czym sobie zyczysz. No i pod MUI oczywiscie ;)

Co do sztuczek w aparacie, zobacz, czy na karcie nie ma czegos w rodzaju indeksu w katalogu innym, niz zdjecia, byc moze glownym..

zmienic nazwe w kompie to banal, zreszta jak juz mialbym tego typu zabawek uzywac to wole nikon transfer bo jest ladnie zintegrowany z view nx i cnx 2. i potrafi jedoczesnie kopiowac w 2 miejsca, co jest mile bo mam backup w lanie. :)

Seeker
09-07-2008, 20:44
U mnie to jest raczej "OpusTransfer" ;)

Zrzucam rosnaca serie numerow, a potem automatem traktuje kolejne miesiace.
Nie bawie sie za kazdym podejsciem.

fader_audio
10-07-2008, 13:46
ja narazie mam o 9100 klatek, ale po wakacjach 10k minie na bank. aparat mam od kwietnia 2007 roku...

FlashGordon
10-07-2008, 22:31
Po raz nie wiem który polecam cam2pc. Moje pliki i foldery układają się tak: 2008 06/2008 03 30 #/20080630_1851(11)1.jpg, czyli: YYYY MM/YYYY MM DD #/YYYYMMDD_hhmm(ss)x.jpg, gdzie, YYYY - rok, MM - miesiąc, DD - dzień, hh - godzina, mm - minuty, ss - sekundy, x -ewentualny numer kolejny dla fotek zrobionych w tej samej sekundzie. # to znacznik, że taki folderek trzeba przejrzeć i wyrzucić nieudane fotki. Po przejrzeniu usuwam # i daję zamiast tego opis. Wybaczcie, że opisałem jak dla kretyna, ale to naprawdę rewelacyjne rozwiązanie i to chciałem tylko podkreślić ;)

Aha, i można w tym programie zdefiniować folder źródłowy. Czyli jak się ma 9100 fotek w jednym folderze, to można te fotki potraktować cam2pc i ułożą się jak trzeba :D

Oczywiście nie trzeba robić tak złożonych ścieżek. Dla mnie to wygodne, ale można np. dawać inne nazwy plików, nie zagnieżdżać tak folderów... program w pełni konfigurowalny.

skalpel
20-11-2008, 19:51
Wyczaiłem, że da się wystartować od konkretnej liczby, mając na karcie tylko jeden plik ze zmienionym na kompie numerem. Paradoksalnie jednak, trzeba mieć ciągłą numerację właśnie na OFF :) Każde przestawienie na ON powoduje założenie nowego katalogu i numerki lecą po swojemu. Niestety, jest to rozwiązanie dobre dopóki nie zmienimy karty, bo wtedy będzie: 0001, 0002...

Mam Nikona D90. I mam właśnie taki sam problem jak w temacie wątku. Tak jak tu kolega napisał, trzeba mieć opcję na OFF i wtedy numeruje po kolei od ostatniego zdjęcia, które jest na karcie. A tylko jak się przestawi na ON, to tworzy nowy folder i liczenie zaczyna się od 0001. Jak zrobić, jak to ustawić, żeby mieć numerację wg liczby zdjęć zrobionych przez aparat? Bo mam np. teraz tak, że zrobiłem 180 zdjęć. To ostatnie zdjęcie zostawiłem na karcie, zmieniłem mu nazwę na ...180.jpg. I chcę żeby kolejne zdjęcie, które zrobię, miało nazwę ...181.jpg. Chcę, żeby np. po sformatowaniu karty lub włożeniu nowej karty pamięci, żeby numerowanie plików było kontynuowane od ostatniego użytego numeru (nawet jak się skasuje np. ostatnie zdjęcie).
Dzięki za odpowiedź. :)

żółto-czarny
20-11-2008, 21:47
Chcę, żeby np. po sformatowaniu karty lub włożeniu nowej karty pamięci, żeby numerowanie plików było kontynuowane od ostatniego użytego numeru (nawet jak się skasuje np. ostatnie zdjęcie).
Dzięki za odpowiedź. :)
Na to, to ja już nie jestem mądry :???: Co prawda mam na obu kartach specjalne "czarne zdjęcie", któremu nadaję numer ostatniej fotki, ale jak jestem w terenie i zmieniam kartę, to i tak nie mam okazji zmiany tego numeru. Trudno - niech leci od 0001, a ja i tak przenumeruję sobie wsadowo w Irfanie.