PDA

Zobacz pełną wersję : Aberacja chromatyczna



CyfraL
02-07-2004, 23:14
ELito ;) Jutro lece na slub do znajomej i pomyslalem sobie, ze pomoge jej w utrwaleniu tak waznych dla niej chwil. Dlatego postanowilem zrobic cos, co by ulatwilo w uzyskaniu lepszej jakosci zdjec. Chodzi tu o obiektyw jakim dysponuje Sigma UC 28-70/2.8-4 D i o bardzo ciezka modulacje ostrosci w nim. Pozyczylem od szwagra Nikkora 28-80 1:3.3-56 G. Szklo jest ciemniejsze i wydawalo by sie, ze zamienil stryjek siekierke na kijek, ale... Ku mojemu zdziwieniu, zdjecia wychodza o klase ostrzejsze! Na Sigmie obiekty na ktore ostrzylem (zarowno manualnie, jak i automatycznie) wychodzily rozmydlone. Gdy w gniezdzie siedzi Nikkor, mozna spokojnie pokusic sie o stwierdzenie zyleta. Jednak jest jedno ale. Pojawila sie aberacja chromatyczna, ktorej nie doswiadczylem na zadnym zdjeciu robionym na sigmie, a jak juz byla, to naprawde znikoma. Podaje przyklad:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.akostojek.com.pl/~lukasz/d70/aberacja/aberacja.jpg)

Pytanie. Jaki bylby wasz wybor na ta okazje. Czy pozostalibyscie przy szkle jasniejszym (ale mam wrazenie, ze o szklach gorszej jakosci) czy szklo ciemniejsze, ale ostrzejsze i ze sklonnoscia do aberacji?

admin
02-07-2004, 23:27
Przede wszystkim wez oba szkla, sprawdz na miejscu jakie beda warunki zastane, swiatlo, pogoda itd. Moim zdaniem zrobisz lepiej fotografujac Nikkorem, jesli swiatla bedziesz mial pod dostatkiem. Jesli jednak bedzie to ciemny kosciol czy urzad, 2.8 na pelnej dziurze moze byc potrzebne. Jak z lampa? Czym bedziesz swiecil?

Ps. Widzialem juz bardzo duzo slubow foconych przez amatorow ale nie zawsze, Nikkorem 28-80/3.3-5.6G Efekty bardzo dobre i wiele osob bylo zaskoczonych jakoscia zdjec. Aberacja sie nie przejmuj. Na papier przenosi sie znacznie mniej niz w formie elektronicznej.

Bierz oba szkla!

CyfraL
02-07-2004, 23:33
Swiatelko niestety bede miec tylko z wbudowanej lampy :( Po nocach sni mi sie 800-tka, ale jeszcze duzo wody w Wisle uplynie zanim ja wepne w moja stopke. Jakie warunki w kosciele beda tego niestety nie wiem. Uroczystosc jest w innym miescie na dodatek ktorego nie znam. Szkla biore obydwa. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

admin
02-07-2004, 23:46
Powodzenia i pochwal sie efektem. Gdybys mieszkal w Lodzi, pozyczylbym Ci 800. Jej mozliwosci nie da sie przecenic.

hesja
02-07-2004, 23:47
hmmmm koledze... po fachu... moze i pozyczylbym 800-tke
musze sie dobrze zjawisku przyjzec
ja robie na nikkorze 35-70 2,8 i... jutro zonke sfoce na tle okna...
pażiwiom uwidim

maroo
02-07-2004, 23:49
Faktem jest, że o 28-80G w temacie ostrości nie mogę powiedzieć żadnego złego słowa (a wygląga na przecież jak plastikowa atrapa obiektywu).
Mimo jego ceny i tandetnej budowy jest optycznie bardzo dobry.
Jednak abberacje (i to dosyć duże) udało mi się nim uzyskać.
Dziwi mnie to tym bardziej, że nie mam ich na żadnym zdjęciu z 70-300G, gdzie o takowe o wiele łatwiej....

admin
02-07-2004, 23:54
Hesja, 35-70/2.8 to bardzo dobre szklo. Na pewno nie mozna go porownac do rzeczonego 28-80/3.3-5.6G :) Napisz i podziel sie linkiem jak Ci wyszlo.

Maroo, nie wymagajmy od kitowego szkla Nikkora zbyt wiele. I tak oceny na photodo sa dla niego bardzo laskawe. Musze przejrzec swoje archiwum z tym szklem... :)

krzysztof jot
08-07-2004, 23:25
Swiatelko niestety bede miec tylko z wbudowanej lampy Zobaczymy co z tego wyjdzie.

No też chciałbym to zobaczyc - ślub na wbudowanej w D70 lampie... lampie, która daje cień od obiektywu prawie w całym zakresie zooma. Tej lampy nie powinno sie nawet właczyć na chwile.... niestety do D70 musisz kupić lampe, ta wbudowana jest tragiczna. Kup SB600 to juz nie tak wiele. A jak cię zaskoczyła ostrosć 28-70G, to jeszcze bardziej ostry jest AF-S 24-85. Polecam, zwłaszcza, że niewiedzieć czemu dość tanio go sprzedają... :D

Anonymous
24-12-2005, 19:49
to próbny post.