sinolog
22-06-2008, 15:45
Witam wszystkich,
Od paru dni siedzę nad moim skanerem Nikona. Skaner jest nowy. Korzystam z oprogramowania Nikon Scan 4.0.2. Zauważyłem jeden problem - gdy korzystam z podajnika SA-21 do filmów 35mm i probuje zrobić "preview", gdy opcje skanu mam ustawione jako pozytyw, wtedy skaner głupieje i pozycjonuje mi zdjęcia gdzieś po środku klatki, czyli pół jednej i pół drugiej klatki.
W momencie, gdy ustawiam jako "neg (color)" albo "neg (mono)" i robię preview wszystkich sześciu klatek, nie ma żadnego problemu i skaner pozycjonuje idealnie. Przy ustawieniu skanu na "pozytyw" podajnik wciąga klisze, niby wszystko jest OK, a potem po prostu nie trafia w klatki. Jak przestawiam mu na "negatyw" (obojętnie czy cz-b czy kolor) i daje jeszcze raz "preview" to jest idealnie.
Mam też ramkę FH-3 więc mogę skanować pojedynczo, ale wolałbym włożyć pasek
negatywu, zapuścić skan i iść na kawę.
Czy jest to zachowanie normalne, czy też skaner powinien iść do serwisu? Czym moze byc to spowodowane? Oprogramowaniem? Awaria czujnika w podajniku? Ale przeciez jakby byl walniety czujnik to przy skanowaniu jako negatyw wystepowal by ten sam problem, a jest OK.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc i podpowiedzi,
Pozdrawiam
Pawel
Od paru dni siedzę nad moim skanerem Nikona. Skaner jest nowy. Korzystam z oprogramowania Nikon Scan 4.0.2. Zauważyłem jeden problem - gdy korzystam z podajnika SA-21 do filmów 35mm i probuje zrobić "preview", gdy opcje skanu mam ustawione jako pozytyw, wtedy skaner głupieje i pozycjonuje mi zdjęcia gdzieś po środku klatki, czyli pół jednej i pół drugiej klatki.
W momencie, gdy ustawiam jako "neg (color)" albo "neg (mono)" i robię preview wszystkich sześciu klatek, nie ma żadnego problemu i skaner pozycjonuje idealnie. Przy ustawieniu skanu na "pozytyw" podajnik wciąga klisze, niby wszystko jest OK, a potem po prostu nie trafia w klatki. Jak przestawiam mu na "negatyw" (obojętnie czy cz-b czy kolor) i daje jeszcze raz "preview" to jest idealnie.
Mam też ramkę FH-3 więc mogę skanować pojedynczo, ale wolałbym włożyć pasek
negatywu, zapuścić skan i iść na kawę.
Czy jest to zachowanie normalne, czy też skaner powinien iść do serwisu? Czym moze byc to spowodowane? Oprogramowaniem? Awaria czujnika w podajniku? Ale przeciez jakby byl walniety czujnik to przy skanowaniu jako negatyw wystepowal by ten sam problem, a jest OK.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc i podpowiedzi,
Pozdrawiam
Pawel