PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] Fuji s5 pro i opadająca szczęka :)



Strony : 1 2 [3] 4 5 6

Kasandra
06-03-2009, 21:22
a tak to czytałam gdzieś, że te małe piksele nie działąją, tylko zapomniałam od jakiego iso

kurdt
06-03-2009, 22:40
a tak z innej beczki - powiedzcie mi drodzy użytkownicy S5 jaką wartość przyjmuje d-range w trybach symulacji filmów? bo z tego co wiem po wyborze któregoś z nich znika dostęp do własnoręcznego ustawienia rozpiętości.

podbije bo chyba gdzieś utonęło w gąszczu innych Waszych rozważań ;)

!AGresT
06-03-2009, 22:56
Z tego, co teraz sprawdziłem, wynika, że w trybach symulacji filmów nie ma dostępu do: d-range, color, tone i sharpness. Widocznie takie symulacje są tworzone poprzez odpowiednie ustawienie tych parametrów, więc późniejsza możliwość ich regulacji "rozregulowała" by efekt symulacji.

kubedes
07-03-2009, 03:22
Przecież przy takim wyciąganiu forsujesz tylko cienie, a reszta obrazu jest gładka, bez szumu. Forsowanie i wyciąganie to dwie różne rzeczy. Forsowanie stosuje się dla całego obrazu, wyciąganie tylko do cieni.

mathu gadasz do ludzi językiem z czasów analogu.
skąd oni biedni mają wiedzieć co to jest forsowanie?:mrgreen:

a poważniej - to pierwszy raz czytam o forsowaniu na cyfrze. to jest w końcu świadome i zamierzone działanie.
jak dotąd wszystkie podobne zabiegi nazywane były ratowaniem "bo coś nie wyszło".
muszę jutro spróbować z D70s sforsować ISO 200 na 800. bardzo jestem ciekaw efektów.

elanek
07-03-2009, 03:32
Otworzyłem fotki Kasandry ACR-em. Nie umiem wydobyc z tego tego czegoś, o czym mówicie. Przykłady wydają mi się nietrafione - ekstremalne. Na ISO 1600 zachowują się podobnie starsze puszki Dxx. Proszę o jakieś bardziej życiowe przykłady, lepiej naświetlone, a nie jakieś ekstremalne akcje, gdzie światła maluteńko, jak ze zdjęc koncertowych...
Nakręcony jestem na to fufu, ale mam jeszcze 7 dni triala z ACRem, więc chciałbym potestowac :)

hubacz
07-03-2009, 09:44
kubedes dawno temu byla dyskusja na ten temat na CF i jednoznacznie wyszlo ze np ISO 400 wyciagnae ze 100 jest czyms innym niz 400 z aparatu (najprosciej sprawdzic to na kompakcie z Rawami).

Kasandra
07-03-2009, 09:56
elanek właśnie miały być niedoświetlone, żeby zobaczyć jak się wtedy zachowuje, a zachowuje się właśnie niestety tak. Poprawnie naświetlonych masz w necie całą kupę, nawet i w tym wątku padały do nich linki;-)

wojteh
07-03-2009, 10:45
zdjęcia z koncertu - dwa podejścia do wywołania :
acr - zabawy w PS
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/DSCF0448%20copy.jpg

link do duzego: http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/DSCF0448%20copy_big.jpg

wywołanie z HU i potem wariacje w PS

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/DSCF0448%20copyHU.jpg

link do dużego: http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/DSCF0448%20copyHU_big.jpg

elanek
07-03-2009, 11:33
elanek właśnie miały być niedoświetlone, żeby zobaczyć jak się wtedy zachowuje, a zachowuje się właśnie niestety tak. Poprawnie naświetlonych masz w necie całą kupę, nawet i w tym wątku padały do nich linki;-)

Wiem, wiem :)
Chodziło mi o to, że dla mnie jako słabego zawodnika w obróbce ACRem te zdjęcia były, hmmm, nieprzydatne. Za trudne do obróbki :)
Sam trzaskam sobie czasem koncertówki, ale do prywatnego archiwum - ekspozycję mam raczej stałą (jeśli swiatło się dramatycznie nie zmienia), którą sobie na początku ustalam. Tzn. reaguję na zmiany :)
RAFów poszukam, ale kiepsko mi idzie to szukanie - chodzi o bardziej "życiowe" zdjęcia :), nie z ekstremalnych robótek

yossarian
07-03-2009, 12:47
Hmmm..

Wygląda na to że wątek poszedł w buraki. S5 nie jest znany z tego że niewiadomo ile wyciąga z cieni. Śmiem twierdzić że w tym zakresie zachowuje się minimalnie lepiej od D70, ale niewiele się od niego różni.

Główną różnicą jest jego zachowanie w światłach. A tego te sample akurat słabo dotyczą.

karabud
07-03-2009, 13:13
Ale to jest chyba oczyiste ze w swiatlach rzadzi:P natomiast mysle ze warto sie przyjzec jak radzi sobie z wyciaganiem z cieni. Zreszta nie po to go stworzono zeby wyciagac a po to zeby zapisac szczegoly zarowno w swietle jak i cieniach w jak najwiekszym stopniu:)

wojteh
07-03-2009, 13:18
jestem pewien ze ten aparat - jak i mój s3pro - jest do światła stworzony - nie w naszych szerokościach geograficznych najlepiej sie sprawdza gdzie ciemno i szaro

The Fly
07-03-2009, 13:19
Wysłam Raf'a na rapidshare'a który pokaże jak to S5Pro ratuje mi dupę kiedy lampa zawodzi i nie zdąży błysnąć a ja głupek się nie zorientuję :>.

http://rapidshare.com/files/206387808/DSCF4305.RAF.html

Wiadomo: Fill Light i Ekspozycja do góry i zdjęcie nagle się ukaże :).

Pozdrawiam!

karabud
07-03-2009, 13:56
No ta fota daje rade!

Kasandra
07-03-2009, 15:37
to czemu moje w takiej sytuacji szumią jak Morze Bałtyckie podczas sztormu? :mrgreen:

The Fly
07-03-2009, 15:53
Bo za mocno rozjasniłaś :). Ja to zdjęcie ładnie obrobiłem w PS'ie i na wydruku praktycznie nie widać szumu. A pozatym zrób takie zdjęcie innym aparatem który nie kosztuje milionów i spróbuj rozjasnić :]. Ciekawe czy w ogóle coś się pokaże :).

!AGresT
07-03-2009, 16:53
mathu gadasz do ludzi językiem z czasów analogu.
skąd oni biedni mają wiedzieć co to jest forsowanie?:mrgreen:

a poważniej - to pierwszy raz czytam o forsowaniu na cyfrze. to jest w końcu świadome i zamierzone działanie.
jak dotąd wszystkie podobne zabiegi nazywane były ratowaniem "bo coś nie wyszło".
muszę jutro spróbować z D70s sforsować ISO 200 na 800. bardzo jestem ciekaw efektów.

Skoro jestem człowiekiem cyfry bardzo chętnie dowiem się, co to był w analogu forsowanie cieni bez rozjaśniania w światłach.
W końcu zarabiam na życie fotografią dopiero 18 lat, mogło mi umknąć...

z tego:
Napisał mathu Zobacz post
Przecież przy takim wyciąganiu forsujesz tylko cienie, a reszta obrazu jest gładka, bez szumu. Forsowanie i wyciąganie to dwie różne rzeczy. Forsowanie stosuje się dla całego obrazu, wyciąganie tylko do cieni.

Nadal chętnie dowiem się, czy rzeczywiście zrobienie zbyt ciemnego zdjęcia na iso 100 i rozjaśnianie przy wołaniu do 400 (czyli elektroniczne forsowanie - naświetlam na 100, wołam jak 400) daje lepszą jakość niż prawidłowo naświetlone 400.

!AGresT
07-03-2009, 16:56
kubedes dawno temu byla dyskusja na ten temat na CF i jednoznacznie wyszlo ze np ISO 400 wyciagnae ze 100 jest czyms innym niz 400 z aparatu (najprosciej sprawdzic to na kompakcie z Rawami).

To, że innym, to oczywiste, jednak ciekaw jestem, czy to możliwe, że lepszym.

wojteh
07-03-2009, 17:14
a ja z innej beczki czy w S3pro mozna ustawic potwierdzedzie ostrosci "bip'em" ?

!AGresT
07-03-2009, 17:48
a ja z innej beczki czy w S3pro mozna ustawic potwierdzedzie ostrosci "bip'em" ?

Nie znalazłem takiej funkcji, jest tylko beep do przycisków przy obsłudze menu.

Swoją drogą, co jakiś czas trafiam na koncertach fotografów, używających tej funkcji....
I co się potem dziwić, że coraz częściej nie chcą nas wpuszczać...

mathu
07-03-2009, 20:11
Skoro jestem człowiekiem cyfry bardzo chętnie dowiem się, co to był w analogu forsowanie cieni bez rozjaśniania w światłach.
Obejrzyj sobie krzywą charakterystyczną dowolnego filmu, to zrozumiesz. Typowa matryca nie potrafi tak naświetlać i dlatego trzeba taką krzywą zasymulować przy wywoływaniu rawa. A do tego jeszcze większość wywoływaczek defaultowo obcina dynamikę matrycy do 8EV odrzucając przedział cieni "żeby było kolorowo i kontrastowo".


Nadal chętnie dowiem się, czy rzeczywiście zrobienie zbyt ciemnego zdjęcia na iso 100 i rozjaśnianie przy wołaniu do 400 (czyli elektroniczne forsowanie - naświetlam na 100, wołam jak 400) daje lepszą jakość niż prawidłowo naświetlone 400.
Dlaczego z uporem maniaka mieszasz dwie różne rzeczy?
W wątku jest mowa o forsowaniu z ISO3200 na np. ISO6400, gdzie tu niby ktoś pisał o forsowaniu ze 100 na 400?

pebees
07-03-2009, 20:34
Mateusz, nie trolluj już :)

wojteh
07-03-2009, 23:21
beep nieraz się przydaje - mam wrazenie - ze mój s3pro nie ostrzy w punkt - musze to dokładnie sprawdzić ...

!AGresT
07-03-2009, 23:42
W wątku jest mowa o forsowaniu z ISO3200 na np. ISO6400, gdzie tu niby ktoś pisał o forsowaniu ze 100 na 400?

Ja
Wywnioskowałem to z Twojej wypowiedzi:
Napisał mathu Zobacz post
"A wyciąganie na ISO100 ma jeszcze większy sens, bo dynamika to zapas w światłach + 8EV środka + zapas w cieniach."
Z której, moim zdaniem, wynika, że zdjęcie poprawnie naświetlone (wykorzystujące pełny zakres dynamiki matrycy) jest gorsze, niż "wyciągane - z kontekstu rozmowy "forsowane".Mi się wydaje, ze jeżeli ustawię poprawnie ekspozycję tak, ze najciemniejszy i najjaśniejszy punk kadru będą znajdowały się w zakresie obejmowanym przez dynamikę matrycy, to żadne wyciąganie niczego więcej nie doda. Takie jest moje zdanie, dlatego pytam, co i w jaki sposób mam (mogę?) zyskać. Czy chodzi o to, że skoro matryca traci zakres dynamiki wraz ze wzrostem czułości, to robiąc zdjęcie na 100 iso (max dynamika) w warunkach wymagających np. 400 i "wyciągając je" uzyskam taką jakość jak przy naświetleniu na iso100 i zachowam dynamikę ze 100?

mathu
08-03-2009, 00:23
Wywnioskowałem to z Twojej wypowiedzi:
Napisał mathu Zobacz post
"A wyciąganie na ISO100 ma jeszcze większy sens, bo dynamika to zapas w światłach + 8EV środka + zapas w cieniach."
Z której, moim zdaniem, wynika, że zdjęcie poprawnie naświetlone (wykorzystujące pełny zakres dynamiki matrycy) jest gorsze, niż "wyciągane - z kontekstu rozmowy "forsowane".
Gdzie tu masz coś napisane o forsowaniu? Nie widzisz że tekst o forsowaniu ISO1600 i wyciąganiu cieni w ISO100 to dwie różne rzeczy?


Mi się wydaje, ze jeżeli ustawię poprawnie ekspozycję tak, ze najciemniejszy i najjaśniejszy punk kadru będą znajdowały się w zakresie obejmowanym przez dynamikę matrycy, to żadne wyciąganie niczego więcej nie doda. Takie jest moje zdanie, dlatego pytam, co i w jaki sposób mam (mogę?) zyskać.
Jeżeli naświetlisz prawidłowo to wywoływaczka RAW i tak weźmie z tego naświetlenia jakieś środkowe 8EV a resztę wyrzuci żeby zdjęcie było kontrastowe i nasycone. Po prostu te cienie które zmieściły się w dynamice będą przez takie prymitywne wywoływanie czarne i dlatego trzeba je ręcznie rozjaśnić, a przy okazji odzyskać białe światła. Klisza fotograficzna robiła to "sama", bo poza liniowym odcinkiem w środku zakresu miała też łągodne ugięcie na cieniach i światłach, a typowe wywoływaczki RAW ich defaultowo nie robią (to chyba pozostałość z czasów kiedy aparaty cyfrowe miały problem z uzyskaniem nawet tych 8EV). Zrobisz zdjęcie okna w pokoju i wszystko zarejestrujesz, a wywołując na defaultowych ustawieniach i tak dostaniesz czarne pomieszczenie i białe światła. I czym mniej szumiący aparat tym więcej można zmieścić w tych cieniach (a dodatkowo Fuji S5 ma drugie tyle w światłach).
Oczywiście jeśli scena ma mniej niż te 8EV to taki efekt nie wystąpi.

!AGresT
08-03-2009, 01:23
Czy chcesz powiedzieć, że programy do konwersji RAW obcinają obraz do 8ev? Ciekawa informacja - znaczy, że fuji produkuje oprogramowanie, które nie obsługuje w pełni matrycy? Czyli, jak wywołam raw z PhaseOne lub N D3 w C1, to też dostanę obraz o zakresie 8EV? Jesteś tego pewien i na jakiej podstawie?

robin102
08-03-2009, 01:31
Kurde, a moja miła pani sprzedająca używanego S5 zrobiła się mniej miła bo się rozmyśliła :(
Kutfffa mać z tymi babami :) . Ja tu napalony :) Po zabawie kilkoma rawami stwierdziłem, że ten sprzęcior fajne pliki generuje nawet jak je LR2.0 traktuję.
A teraz mi został zakup nowego za 2700 zł. Nie na na taki wydatek chyba nie pójdę. Nie dawno D300 sprzedałem za 3kzł. Masakra normalnie.

!AGresT
08-03-2009, 01:43
A mówiłem, że będzie się działo...
Ktoś wspominał, że w GB wciąż są w atrakcyjnej cenie.

The Fly
08-03-2009, 01:49
Z cenami nie chce się wierzyć normalnie. Ja w lipcu ubieglego roku kupiłem tą zabawkę za 2499zł.

karabud
08-03-2009, 02:13
A ja w grudniu za niecale 1600zł(to było ok 350funtow). Refrub ale oczywiscie nowy fabrycznie zapakowany:) A teraz chca 3 tys prawie heh. Spoko ja to przeczekam, wsyzstko poleci za pare miesiecy ostro w dol, teraz warto sprzedawac.

The Fly
08-03-2009, 09:03
Refub to używany sprzęt :].

Wojteksw
08-03-2009, 10:00
Kurde, a moja miła pani sprzedająca używanego S5 zrobiła się mniej miła bo się rozmyśliła :(
Kutfffa mać z tymi babami :) . Ja tu napalony :) Po zabawie kilkoma rawami stwierdziłem, że ten sprzęcior fajne pliki generuje nawet jak je LR2.0 traktuję.
A teraz mi został zakup nowego za 2700 zł. Nie na na taki wydatek chyba nie pójdę. Nie dawno D300 sprzedałem za 3kzł. Masakra normalnie.

Robin S5 w Saturnie W-wa Targówek przecenili na 2599,- jest ostatnia szt. Trochę macany, ale nowy. Myślę, że odpowiednia rozmowa i kupisz go taniej.

karabud
08-03-2009, 11:09
I tu sie kolega myli ze to uzywany sprzet. Jest to sprzet ze sklepów/kupców który nie został użyty.W najgorszej opcji powystawowy. W końcu wiem co mówię bo mam taki ladny papierek i w nim to pisze. Wręcz moge dodać że z pewnego względu to lepszy zakup - są one sprawdzane, żeby z nich zwrotów nie było. Fakt krótsza gwarancja, ale powtórze to sprzęt który w znacznej większości nigdy nie był użyty.

wojteh
08-03-2009, 12:09
robin oststnio na allegro był nowy za 1990 zł - ale wydaje mi się że napisz w dziale handlowym na forum - ze chcesz kupić - ja swoje s3pro w ciagu 15 minut kupiłem w super stanie i w dobrej cenie

robin102
08-03-2009, 12:17
Się kolega Panie kolego Karabud trochę myli :(.
Refub to każdy sprzęt który producentowi opłaca się odświeżać. Zdarzyć się mogą sztuki półkowe z wystaw, ekspozycji, targów ect choć te zazwyczaj po pracownikach i ich rodzinie się rozchodzą. Reszta to sprzęt naprawiany ze zwrotów od klientów lub ze zwrotów ze sklepów bo w sklepach też się urządzenia psują, a raczej ludzie je psują. To także sprzęt z wielokrotnych naprawa gwarancyjnych uzdatniany z wszystkimi wymogami technologicznymi dla danego urządzenia. Często jest to też sprzęt ze zwrotów bo w bogatych krajach gdzie rzooondzi konsument może sobie aparat zwrócić po kilku dniach. Często takie urządzenia mają taka małą złotą nalepeczkę PASSE czy jakoś tak :) W cywilizowanych krajach sprzedawca ma obowiązek informować klienta, że sprzęt jest taki to, a taki. U nas niestety nie. Stąd wiele wątków w stylu kupiłem aparat, a tam 656 fotek na liczniku :)
Zupełnie nie widzę korzyści w kupowaniu REFURBÓW, chyba że cena jest bardzo, bardzo atrakcyjna.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

robin ostastnio na allegro był nowy za 1990 zł - ale wydaje mi się że napisz w dziale handlowym na forum - ze chcesz kupić - ja swoje s3pro w ciagu 15 minut kupiłem w super stanie i w dobrej cenie
No myślę, myślę i kombinuje. Na nówkę kasy szkoda bo jej brak, poza tym znów się boję :) ;), że jak kupie S5 to D700 sprzedam :)

karabud
08-03-2009, 12:50
W większości jest nowy albo wogóle nieuzywany. Mój jest 100% nowy. 0 przebieg i zużycie. Refrub to nie zniszczony po naprawach(choc nam w Polsce ciezko w to uwierzyc ze moga dawac sprzet taniej bo jest z polki lub ze zwrtou tygodniowego). Taki sprzęt uszkodzony czy używany/zużyty to wraca do klienta. Refrub nie może mieć żadnyh wad wizualnych poza tym co fabryka z racji swojej niedoskonałości nie wytworzy. Podejrzewam ze refrub to nieraz albo w duzej wieksozsci duzo lepszy niz wystawowy u nas.

Kasandra
08-03-2009, 12:51
poza tym znów się boję :) ;), że jak kupie S5 to D700 sprzedam :)
ale z jakim zyskiem :mrgreen:

wojteh
08-03-2009, 13:29
ja swój e d700 teraz bym sprzedał o 1/3 drożej - ale pytanie jaka jest kwota odtworzeniowa - i dopiero po tym mamy zysk

mathu
08-03-2009, 14:11
Czy chcesz powiedzieć, że programy do konwersji RAW obcinają obraz do 8ev? Ciekawa informacja - znaczy, że fuji produkuje oprogramowanie, które nie obsługuje w pełni matrycy? Czyli, jak wywołam raw z PhaseOne lub N D3 w C1, to też dostanę obraz o zakresie 8EV? Jesteś tego pewien i na jakiej podstawie?
Na defaultowych ustawieniach - dokładnie tak.
Pokażę dwie fotki których użyłem w wątku o dynamice:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/5064/dscf01792is9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img223.imageshack.us/img223/4959/dscf0179ku8.jpg)

Na górze zdjęcie wywołane na defaultowych ustawieniach ACR, na dole po przyciemnieniu świateł i rozjaśnieniu cieni.

dargry
08-03-2009, 21:51
Jak chcesz wyciągać na ISO1600 to kup D90 a nie S5. Ten aparat jest zaprojektowany do pracy na ISO100.

Straszne... ISO 1600 w Fuji używalne bez problemu, szum taki jak w D90 przy ISO 500. Mialem D90 i sprzedalem bo taki syf wychodzil na fotkach, że szkoda gadać. Fujik przy nim to jest bajka. Może wtestach wychodz ą porównywalnie, rzeczywistość jest dużo gorsza dla Nikona. Poza tym w Fuji 1600 to jest rzeczywiste 1500, a w Nikonie 1145 ( sprawdźcie sobie na stronie: http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/258%7C0/(appareil2)/294%7C0/(appareil3)/295%7C0/(onglet)/0/(brand)/Fujifilm/(brand2)/Nikon/(brand3)/Nikon ). Jeśli aparat nie trzyma parametrów, to o czym tu mówić. Porównajcie sobie na tej stronie inne aparaty, pozdrawiam.

jazco
08-03-2009, 23:20
sprawdźcie sobie na stronie: http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/258%7C0/(appareil2)/294%7C0/(appareil3)/295%7C0/(onglet)/0/(brand)/Fujifilm/(brand2)/Nikon/(brand3)/Nikon ).

Pod tym samym adresem Nikon D90 ma lepszy DR na ISO większym od 800 i podobno mniejszy szum.
W czym wołasz RAWy? (tak z ciekawości pytam)

Pozdrawiam

mathu
09-03-2009, 00:43
Oglądałem przed zakupem rawy z D90 i nie zgodzę się że szumi gorzej od S5... D90 ma chyba najmniej szumiącą matrycę ze wszystkich APS-C.

!AGresT
09-03-2009, 04:18
Na defaultowych ustawieniach - dokładnie tak.
Pokażę dwie fotki których użyłem w wątku o dynamice:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/5064/dscf01792is9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img223.imageshack.us/img223/4959/dscf0179ku8.jpg)

Na górze zdjęcie wywołane na defaultowych ustawieniach ACR, na dole po przyciemnieniu świateł i rozjaśnieniu cieni.

Co to są defaultowe ustawienia? Jeśli używasz innego niż fuji programu do wołania, w puszce musisz mieć ustawione DR 400%, wtedy przetwarzany jest cały zakres.

Witusch
09-03-2009, 11:17
Straszne... ISO 1600 w Fuji używalne bez problemu, szum taki jak w D90 przy ISO 500. Mialem D90 i sprzedalem bo taki syf wychodzil na fotkach, że szkoda gadać.

Dawno takich bzdur nie czytalem... Proponuje najpierw nauczyc sie robic zdjecia, a potem wyrokowac na temat, ktory aparat to syf a ktory nie. Widzialem wystarczajaco duzo bardzo dobrych zdjec, zrobionych D90 (nawet na ISO 3200!!!) zeby uznac, to co napisales za niesmaczny dowcip.

kurdt
11-03-2009, 22:22
Dobra, ponieważ nie udało mi się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi z tego co znajduje się w paru wątkach o S5pro, zapodaję dwa zagadnienia, w których proszę Was o pomoc. Piszę tutaj, aby nie zaśmiecać i nie tworzyć kolejnego wątku.

1. Czy używacie jakichś zamienników standardowego akumulatora NP-150 do Fuji S5Pro?
Niestety stoję przed problemem zakupu dodatkowych ogniw i nie wiem czy porywać się na oryginalne, których w zasadzie nigdzie nie można dostać, czy kupić coś z allegro - dodając do tego pytanie "co?". Widzę że najtańsze zamienniki są po 56 zł ale one mają jakąś dziwną pseudo wysoką pojemność i nie wiem jak to się będzie w stosunku do aparatu zachowywać.

2. Jakiej szybkości kart pamięci używacie? Czy S5 potrafi efektywnie wykorzystać karty o szybkości x233? Czy rzeczywiście zapisuje na nich zdjęcia szybciej? Czy wystarczy jakieś standardowe x133?

Articool
11-03-2009, 22:47
Ad1) Osobiście zakupiłem oryginał. Był sprowadzany z GB za przyzwoite pieniądze. Nie jestem zwolennikiem półśrodków, choć niektórzy sobie chwalą...


Tutaj masz link do sklepu (http://www.aver.pl/product_info.php?products_id=1265&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2009-03&utm_content=1265), spróbuj a może się uda :)

Ad2) Z tego co wiem to aparaty mają zdolność zapisu z prędkością około 15Mb/s więc wszystko powyżej jest zbyteczne ALE przydaje się jak zgrywasz poprzez czytnik na kompa pod warunkiem oczywiście, że posiadasz stosowny czytnik, umożliwiający tak szybki transfer ;]

waldek
11-03-2009, 23:33
...Czy używacie jakichś zamienników standardowego akumulatora NP-150 do Fuji S5Pro? ...

http://www.batimex.pl/towar.asp?idtowaru=2325&menu=99&menu2=106
Niestety ostatnio podrożał o 50%.

kurdt
11-03-2009, 23:50
http://www.batimex.pl/towar.asp?idtowaru=2325&menu=99&menu2=106
Niestety ostatnio podrożał o 50%.

o widzisz - gdyby kosztował połowę tego to bym spokojnie wziął a tak to trochę boli bo potrzebuję co najmniej dwa...

waldek
11-03-2009, 23:55
Te sensowne zamienniki zawsze były drogie ( nie wspomnę już o oryginałach ).
Tańszych niż 100 zł ( z przesyłką ), jak szukałem we wrześniu 2008 - nie było.

tomitom
12-03-2009, 00:02
Dobrą alternatywą wydaje się grip od D200 i partia aku AA.

kurdt
12-03-2009, 00:11
Dobrą alternatywą wydaje się grip od D200 i partia aku AA.

Pytanie czy ktoś to sprawdził na 100% bo trochę postów przerzuciłem gdzie ludzie pisali, że na takich akumulatorach robią z s5pro - UWAGA - 2 zdjęcia :]

Waldo11
12-03-2009, 01:06
Podaj link do tych postów, ciekawy jestem dlaczego?

fotomarek_k
12-03-2009, 01:29
Używam s5 z gripem - poniżej link do postu na forum Fuji, gdzie o swoich doświadczeniach z zasilaniem AA pisałem:

http://fujiklub.pl/viewtopic.php?t=5301&start=15

ps.Te dwie foty, to może na AA-"zdechlakach" :-) Albo, gdy coś pokręcone w menu-jest tam wybór rodzaju ogniw...
Albo z gripem coś "nie teges" :-)

Waldo11
12-03-2009, 01:56
Używam s5 z gripem - poniżej link do postu na forum Fuji, gdzie o swoich doświadczeniach z zasilaniem AA pisałem:

http://fujiklub.pl/viewtopic.php?t=5301&start=15

ps.Te dwie foty, to może na AA-"zdechlakach" :-) Albo, gdy coś pokręcone w menu-jest tam wybór rodzaju ogniw...
Albo z gripem coś "nie teges" :-)

Czyli tak jak się domyślałem.

Korzystając z okazji odgrzeję temat męczony tu przez kilka osób:

Jak oceniasz szumy z raw przy ISO 1000-1250 (1250 to zdaje się maximum czułości przy której działają S-pixele). Zaznaczam że nie chodzi mi o JPEG-i prosto z puszki.

Pytam bo masz ten korpus, było tu kilka sprzecznych opinii.

fotomarek_k
12-03-2009, 02:14
Wywoływane w FinePix Studio (dają na płytce z aparatem, chociaż nieco schowany głębiej), zapisywane do jpg czy tifa, niczym się nie różni w ostrości i szczegółach od jpga bezpośrednio z aparatu-moim zdaniem oczywiście :-) . Zrobiłem sobie porównanie kiedyś, bo już sam miałem wątpliwości po przeczytaniu tylu wypowiedzi, że szumi jak D200 :-) Myślę, że szumi wtedy, gdy woła się w różnych, niekoniecznie najlepiej dobranych "wywoływaczach". Ja wykorzystuję cały zakres ISO-do powiększeń 20x30 praktycznie bez znaczenia...

ps.Porównywałem na 3200 (pod względem szumów) z D700-w cieniach nieco bardziej widać w s5 kolorowy, ale "szmerek" raczej niż "szum". Dotyczy to formatów j.w.

ps.II Jeśli o S-pixele chodzi, to uważam, że do 1000 ISO działają w pełni-przy 1250 już raf jest mniejszy o połowę. Ja w pomieszczeniach głównie na 1000 pracuję-tak jak się kiedyś na filmie 200 czy 400 "standardowo" robiło :-) Oczywiście nie w studio-tam to 100 i na s3, bo mi jakoś lepiej "leży" :-)

Waldo11
12-03-2009, 02:25
No to może rzeczywiście szczęka opada.

Myślę o korpusie coby uzupełnił moje D200, bo one potrafi fotografować do ISO800 co najwyżej, i powoli się przekonuję do S5.

fotomarek_k
12-03-2009, 02:38
Myślę, że najlepiej osobiście kilka fotek zrobić, pooglądać i zdecydować :-) Gdy s3 rozważałem (przesiadka z d70), to mi obrazek b.pasował-ale body pod względem funkcji ascetyczne się zdawało... Może Ci prędkości brakować, ale za to dłuższe czasy "utrzymasz", bo mniej "trzepie" lustrem-przynajmniej mi się tak zdaje :-))

Waldo11
12-03-2009, 02:46
Od prędkości mam D200. Ale ono nie daje rady przy wysokim ISO.

Natomiast słyszałem wiele dobrego o zakresie tonalnym, kolorach Fuji - tu wszyscy są zgodni.

Potrzebuję niestety by to działało na skrajnie wysokim ISO, stąd moje pytanie o te nieszczęsne szumy...

Opinie zasłyszane rozciągają się od "porównywalny z D200" do "bliski D300". Ale pierwszy raz słyszę że jest bliski D700.
Kurczę , mam zagwozdkę.

Nie ukrywam że ta druga ewentualność byłaby dla mnie pociągająca w połączeniu z zakresem tonalnym tego korpusu. Miałbym dwie pieczenie....

Przy okazji: masz S3 czy S5 ?

fotomarek_k
12-03-2009, 03:02
Oba...I chętnie bym FF zamówił, ale nie chcą wyprodukować :-)

Waldo11
12-03-2009, 03:16
Oba...I chętnie bym FF zamówił, ale nie chcą wyprodukować :-)

Znaczy, masz o jeden za dużo...

Sprzedać trzeba, koniecznie, nie blokować kapitału, wymienić na szkło jakieś nowe, sprzedać za każdą cenę:mrgreen:


No, ja pokręcę nosem, i może za ten S5 zapłacę conieco (no nie za dużo, krajzys jest) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

fotomarek_k
12-03-2009, 03:28
OK-"jakbyco" to się odezwę i masz prawo pierwokupu zaklepane :-)

Kasandra
12-03-2009, 10:19
No dobrze, a czy ktoś miał styczność z gripem delty i AA?bo mnie trochę to pożeranie prądu w spoczynku przeraża, chyba, żeby wrzucając do torby wyjmować baterie?

fotomarek_k
12-03-2009, 10:56
Ja używam tego gripa. Jak pisałem wcześniej, daje się zauważyć zużycie prądu w trakcie spoczynku. Nie nazwałbym tego jednak "pożeraniem". Z dnia na dzień to nie trzeba wyjmować AA :-) To zużycie daje się zauważyć na każdym typie akku, ale w dłuższych okresach. O ile dobrze pamiętam, to się zacząłem temu przyglądać, gdy po zdjęciach aparat z oryginalną baterią w gripie pokazywał jeszcze 30% naładowania, a na kolejnych zdjęciach po tygodniu padł mi b.szybko. Nie mam pojęcia, jak ten problem wygląda w nikonowskich oryginałach. Tu jest o tyle lepiej, że można przed dłuższą przerwą włożyć NP i przełącznikiem odciąć dopływ prądu.

Żeby było śmieszniej-sprawdziłem przed chwilą jak to ja zostawiam...I okazało się, że zostawiłem ostatnio aparat (nie grip :-) ) na ON. Zamiennik na którym było zasilanie rozładował się zupełnie-na pocieszenie, oryginał obok też już pokazuje tylko 84% :-)
Tak, że nie ma co się specjalnie przejmować, tylko przed zdjęciami podładować i mieć troszkę prądu w zapasie.

Kasandra
12-03-2009, 11:01
Fotomarku ale mi chodzi konkretnie tylko o AA ,a nie zamienniki czy orginalne baterie nikona, gdyż wybieram się na 2 tygodnie w dzikie góry pod namiot i nie ukrywam, że AA byłyby dla mnie wybawieniem w razie czego. Rozumiem, że te ponad 1000 fotek na AA to właśnie stosując Deltę tak?a byłbyś tak dobry i podał jeszcze, którą?bo chyba są różne wersje aczkolwiek już wszystko mi się miesza i tak;-)

fotomarek_k
12-03-2009, 11:12
:-) No i mam problem :-) Wygrzebałem nawet pudełko i poza angielskim, niemieckim oraz polsko-angielskim napisem:"Battery Pack do lustrzanek cyfrowych" oraz Delta Nikon D200 nic więcej nie "pisze" :-). Ja kupowałem w netowym sklepie FOTO-TIP-jest tam Kolega z tego Forum i dają upusty dla "tutejszych" po podaniu forumowego nicka. Podpytaj może, czy to od jednego producenta mają...

ps.Weź w te góry zapas AA, na noc zmieniaj na "magazynek" z bateriami NP (które możesz zrobić OFF) i ciesz się wydajnością 1000 +
na każde 6 szt. AA
ps.II Uwaga-na oryginalnych bateriach nikona nie zrobisz nawet 1 fotki-muszą być NP Fuji (lub zamiennik).

Kasandra
12-03-2009, 11:29
dzięki za rady!!!

tomaha35
12-03-2009, 11:51
Ja mam delte i za żadną cholere nie chce mi chodzić na AA , nie wiem czym to jest spowodowane:(

Ale jako ciekawostkę powiem że wkładam jako drugi aku nikona i Fujik śmiga :) Aku nie jest orginalne , nie sprawdzałem z orginałem .

mir
12-03-2009, 11:56
A który kolega pracuje w Foto-Tip, jaki ma nick?

fotomarek_k
12-03-2009, 19:58
tomaha35 napisał:
Ja mam delte i za żadną cholere nie chce mi chodzić na AA


Sprawdź może, czy akku AA kontaktują z blaszkami w "magazynku"...Dwukrotnie miałem okazję "usprawniać" Deltę podginając właściwie wszystkie te styki. "Plus" akku AA z reguły nie sięga do "tych blaszek", bo plastiki między które blaszki wsunięto są zbyt grube. Ten wypust (+) AA nie sięga do blaszki, bo krótkawy :-)

ps.Spotkałem gdzieś info, że ktoś miał te styki w Delcie oklejone folią-jak zdjął, to "poszło"...

Nick forumowego Kolegi z tej firmy - Gamling. Wystarczy jednak w opisie zamówienia wspomnieć o upuście dla userów Forum N i podać swój nick. Zdaje się, że ten upust to ok. 5% było.

Co do akku od nikona, to zdaje mi się, że próbowałem przez gripa tę baterię z procesorem (e) i "nie poszło"...Wkrótce będę miał okazję, to sprawdzę zamiennik bez procesora-jakby, to jest ich spory wybór i niedrogie...

Waldo11
12-03-2009, 20:53
OK-"jakbyco" to się odezwę i masz prawo pierwokupu zaklepane :-)

Nie zdzierżyłem i kupiłem dzisiaj.

Ty i podobni "zakonnicy Fuji" - będziecie mieć mój portfel na sumieniu.

Ciekawy jestem, jak mi zdjęcia wyjdą,
na pierwszy rzut oka aparat podobny do D200, ale menu słabo chwytam.

mathu
12-03-2009, 20:57
Nie zdzierżyłem i kupiłem dzisiaj.

Ty i podobni - będziecie mieć mój portfel na sumieniu.
Podejrzewam że jak już S5 zniknie ze sklepów, to jego cena na rynku wtórnym pójdzie mocno w górę. Póki co nic nowego poza (od biedy) D700 nie ma szans go zastąpić.

Articool
12-03-2009, 21:37
na pierwszy rzut oka aparat podobny do D200, ale menu słabo chwytam.

Jak dla mnie to jest klon D200 jeśli chodzi o image ;]

Fakt menu jest takie sobie i lekko zawiłe, ale idzie się go nauczyć jak wszystkiego. Na szczęście nie trzeba za często do niego zaglądać, przynajmniej ja to robię bardzo rzadko.

Życzę przyjemnej zabawy i samych udanych kadrów z nową zabawką ;]

Kasandra
12-03-2009, 22:21
gratuluję i ciesz się z zakupu
będziesz na pewno zadowolony, więc raczej nam będziesz piwo stawiał, a nie sumieniu;-)))

fotomarek_k
12-03-2009, 22:57
Również gratulacje...i witamy w "klubie" :-)
Nim zaczniesz "męczyć rawy", spróbuj jpgów. Zobacz jak w PSie dają się korygować miejscowo światła i cienie w jpg...
No i podziel się wrażeniami :-)

Kasandra
13-03-2009, 00:01
no właśnie, jak z tymi jpgami, bo ja się ich panicznie boję i w RAWach robię, a te z kolei ważą masakrycznie dużo.
Czyli w zwykłym jpgu też te małe piksele działają tak?

!AGresT
13-03-2009, 00:05
Bez przesady. Karty pamięci naprawdę nie są teraz drogie a różnica w obróbce raf-a i jpg-a jest nie do przecenienia. Pamiętajcie, ze obrabiając jpg, prawie zawsze tracimy na jakości, w raf nie zmieniamy parametrów, tylko je nadajemy. 25MB - da się z tym żyć.

Kasandra
13-03-2009, 00:15
no nie wiem czy nie są drogie a na 4giga wchodzi niecałe 150 zdjęć...

Paablitos
13-03-2009, 00:18
Gratulacje Waldo...
Wyslalem ci PW.

Pozdr. Pawel

ulster
13-03-2009, 00:47
Witam,pozwolicie że podepnę się do tematu. Kupiłem S5 i mam mały problem.Baterie naładowałem[ok 4h] i po włączeniu aparatu ekran na moment błyska,na wyświetlaczu pojawiają sie wszystkie parametry i ikonka pełnej baterii i niemal natychmiast wszystko gaśnie,pozostaje tylko mrugająca ikonka baterii z jedną kreską. Zasilacz świeci,pokazując ze bateria naładowana.Bateria to NikonEN-EL3e.Miał ktoś coś takiego?

!AGresT
13-03-2009, 01:03
no nie wiem czy nie są drogie a na 4giga wchodzi niecałe 150 zdjęć...

To prawie sześć rolek filmu jest... Naprawdę nie trzeba robić pierdylionów zdjęć, żeby dobre były...

tomitom
13-03-2009, 01:37
Witam,pozwolicie że podepnę się do tematu. Kupiłem S5 i mam mały problem.Baterie naładowałem[ok 4h] i po włączeniu aparatu ekran na moment błyska,na wyświetlaczu pojawiają sie wszystkie parametry i ikonka pełnej baterii i niemal natychmiast wszystko gaśnie,pozostaje tylko mrugająca ikonka baterii z jedną kreską. Zasilacz świeci,pokazując ze bateria naładowana.Bateria to NikonEN-EL3e.Miał ktoś coś takiego?


Magia albo spisek rządów PO!!
Człowieku było o tym setki razy na tym forum :)

mathu
13-03-2009, 01:41
no właśnie, jak z tymi jpgami, bo ja się ich panicznie boję i w RAWach robię, a te z kolei ważą masakrycznie dużo.
Czyli w zwykłym jpgu też te małe piksele działają tak?
Działają i całkiem nieźle można z nich wyciągać. Ale RAW jest zawsze lepszy.

mir
13-03-2009, 08:16
Witam,pozwolicie że podepnę się do tematu. Kupiłem S5 i mam mały problem.Baterie naładowałem[ok 4h] i po włączeniu aparatu ekran na moment błyska,na wyświetlaczu pojawiają sie wszystkie parametry i ikonka pełnej baterii i niemal natychmiast wszystko gaśnie,pozostaje tylko mrugająca ikonka baterii z jedną kreską. Zasilacz świeci,pokazując ze bateria naładowana.Bateria to NikonEN-EL3e.Miał ktoś coś takiego?

Ja miałem identyczną sytuacje jak kupiłem prawie nowa baterie od kolego z forum. Oryginalna bateria z Nikona D200 nie będzie działać z Fuji chociaż wyglądają identycznie to ta z D200 ma jakiś procesor czy coś który rozpoznaje body, musisz kupić dedykowana do Fujika.

MirekM
13-03-2009, 09:13
Działają i całkiem nieźle można z nich wyciągać. Ale RAW jest zawsze lepszy.
To ile EV jesteś w stanie wyciągnąć z bieli JPEGa ? Tak na prawdę to najlepiej robić RAW + Jpeg . Robiąc tylko w RAW , pełny zoom na podglądzie mamy tylko zaraz po zrobieniu zdjęcia . Jeśli ponownie wracamy do podglądu zoom jest ograniczony . W przypadku Jpeg , zoom jest pełny .

Rycerz
13-03-2009, 09:36
uściślając to 4 rolki slajdów ;) ale i tak masakrastycznie dużo!

Kasandra
13-03-2009, 09:49
uściślając to 4 rolki slajdów ;) ale i tak masakrastycznie dużo!
no to zazdroszczę, że tak mało robisz. Ja nie jestem w stanie na malunim ekraniku ocenić fotki. No i zobacz ile robią podczas jednego ślubu ludzie-od 800 zdjeć w górę (gary się pochwalił liczbą pod 2000 nawet). Jadąc na 2 tygodnie w góry wolałabym robić w jpgu, bo mi na 4 giga wejdzie ich bardzo dużo, a nie 150 dlatego mnie ciekawią te jpgi czy naprawdę z nich np wyciągnę przepalone niebo, czy taki manewr tylko z RAWa

pebees
13-03-2009, 09:52
jpgi czy naprawdę z nich np wyciągnę przepalone niebo,
Nie wyciągniesz.

mathu
13-03-2009, 10:01
Nie wyciągniesz.

http://www.kenrockwell.com/fuji/s5/dynamic-range.htm

Na dole.

Mariusz888
13-03-2009, 10:03
:) ciekawie to wyszło...

!AGresT
13-03-2009, 10:05
uściślając to 4 rolki slajdów ;) ale i tak masakrastycznie dużo!

Tak sobie siedzę i myślę... jakim cudem wyszło mi sześć?

Kasandro, bo nie chodzi o to, żeby oceniać na ekraniku, tylko żeby zrobić dobrze. Wybierz odpowiedni kadr (jeden, dwa z danego miejsca a nie 30), popatrz na światłomierz i pstry - jest. W ilu ciekawych, naprawdę wartych uwiecznienia miejscach będziesz? 20?, 40? - i tak zostaje Ci po 3 ujęcia na każde (o ile znów nie wyszła mi jakaś inna matematyka ;).
Myślę, że ten wyjazd, to dobry moment, żeby się nauczyć myśleć nad zdjęciami - przełącz w aparacie na raf i miej w głowie, że robisz 150 zdjęć na wyjeździe i już. Uwierz mi, będą to duuużo lepsze zdjęcia, niż te milionpięćsetsto jotpegów, które przywieziesz.

wojtek_em
13-03-2009, 10:13
mnie ciekawią te jpgi czy naprawdę z nich np wyciągnę przepalone niebo, czy taki manewr tylko z RAWa

Takie rzeczy to tylko w RAF-ie ;)
A tak na serio, można zastosować podbicie dynamiki w jpg, ale musisz wybrać ręcznie dynamikę w menu aparatu PRZED zdrobieniem fotki - później wartości dynamiki nie zmienisz.
Ale generalnie lepiej w RAF - wiadomo.
Ja zazwyczaj robie jpg Fine + RAF - trochę to zajmuje miejsca, ale karty CF są teraz tak bezczelnie tanie i dużo miejsca w plecaku nie zajmują :mrgreen:

Kasandra
13-03-2009, 10:23
Myślę, że ten wyjazd, to dobry moment, żeby się nauczyć myśleć nad zdjęciami - przełącz w aparacie na raf i miej w głowie, że robisz 150 zdjęć na wyjeździe i już. Uwierz mi, będą to duuużo lepsze zdjęcia, niż te milionpięćsetsto jotpegów, które przywieziesz.
myślę, że nie;-))
nie będę się ograniczać, a oceny mogę dokonać dopiero na monitorze, więc wolę przywieźć 2000 i wybrać z tego 3, ale mieć spokojne sumienie, że "a czemu ja nie zrobiłam tak lub tak, takiego jeszcze kadru"


Ja zazwyczaj robie jpg Fine + RAF - trochę to zajmuje miejsca, ale karty CF są teraz tak bezczelnie tanie i dużo miejsca w plecaku nie zajmują :mrgreen:

no właśnie nie są tanie. Za 4 giga 70 zł, czyli kupując np 5 takich 350zł. Może dla Ciebie to bezczelnie mało, a dla mnie kupa szmalu, dla zobrazowania to prawie całe ubezpieczenie mojego samochodu
Jak już robię w RAWie to po co mi jpg?tak tak wiem zoom, ale też nie zauważyłam, żebym nawet i kilka godzin póżniej zzoomować obrazka nie mogła, przecież wieczorami sobie fotki oglądam jak jestem poza domem i nie mam jak zgrać.

pebees
13-03-2009, 10:27
http://www.kenrockwell.com/fuji/s5/dynamic-range.htm

Na dole.
Nawet nie zaglądam, i nie wiem, czy to polemika czy potwierdzenie, bo jak Cię znam, to jest to trollowanie :P
Z jpg nie wyciągniesz nic ani z supercienia (0,0,0) ani z przepału (ff/ff/ff), choćbyś się usmarkał.

fotomarek_k
13-03-2009, 10:46
Kasandro, można poprawić światła w jpg w b.dużym zakresie, ale wyciągnąć to tylko z rawa...
Pobaw się, próbując opanować korzystanie z rozszerzonej dynamiki. Masz kilka trybów pomiaru ekspozycji, da się więc robić tak foty, by to niebo było OK bez głębokiego postprocesu. W ostateczności jpga z cieni można "podciągnąć" również i moim zdaniem bardziej bezkarnie-wszystko zależy, jak chcesz potem te foty wykorzystać.

pebees- racja z tymi liczbami, ale w przypadku tej technologii matryc cień i światła bardzo trudno opisać skrajnymi (0,0,0,) albo (255,255,255). Statystykami się nie bawię, ale jak sprawdzam niekiedy wartości "przepalonych" świateł,to jeśli już, to wtedy jedna wartość sięga 255...Stąd ryzykowne ich "ciąganie", bo zafarby włażą.

Kasandra
13-03-2009, 10:58
Aha dziękuję. Po prostu się naczytałam, że mam miec prawidłowo naświetloną podłogę, niebo mogę mieć poprzepalane i mam się nie martwic tym. Ba, że nie musze się nawet bawić w szare połówki...
Mam szare połówki, więc się nimi będę bawić, bo jakoś się do tego co napisałam przekonać nie mogę. Tak czy siak dziękuję, rozumiem, że takie rzeczy to i tak tylko z RAWa

samek
13-03-2009, 11:07
...bo nie chodzi o to, żeby oceniać na ekraniku, tylko żeby zrobić dobrze. Wybierz odpowiedni kadr (jeden, dwa z danego miejsca a nie 30), popatrz na światłomierz i pstry - jest. W ilu ciekawych, naprawdę wartych uwiecznienia miejscach będziesz? 20?, 40? - i tak zostaje Ci po 3 ujęcia na każde (o ile znów nie wyszła mi jakaś inna matematyka ;).
Myślę, że ten wyjazd, to dobry moment, żeby się nauczyć myśleć nad zdjęciami - przełącz w aparacie na raf i miej w głowie, że robisz 150 zdjęć na wyjeździe i już. Uwierz mi, będą to duuużo lepsze zdjęcia, niż te milionpięćsetsto jotpegów, które przywieziesz.

Jesteś (-śmy) starej daty :) Jeszcze z filmów - to uczyło innego spojrzenia. Teraz można naciskać spust raz po razie - a karty wciąż coraz większe i tańsze. Oczywiście są miejsca i tematy gdy to się przydaje - nie chciałbym generalizować. Ale współczesność poszła w wielokrotność :)

wojtek_em
13-03-2009, 11:10
no właśnie nie są tanie. Za 4 giga 70 zł, czyli kupując np 5 takich 350zł.

Ja mówię, że karty są tanie - porównując z cenami chociażby sprzed 2-3 lat...lub z kosztem zakupu i wywołania profesjonalnych slajdów/negatywów + skanowania (slajd-ok.25zł+wołanie ok.12zł+skan ok. 10 zł=47 zł czyli koszt karty wielokrotnego użycia 2GB)

Fotografia to droga zabawa ;)

jpg + raf = wygoda
Jeżeli wszystkie parametry ekspozycji są ok, to nie tracę czasu na obróbkę raf-a, tylko kopiuję jpg.
Jeżeli zależy mi na super-hiper jakości (np. do wydruku o boku ponad 1m) to oczywiście raf.

mathu
13-03-2009, 11:14
Nawet nie zaglądam, i nie wiem, czy to polemika czy potwierdzenie, bo jak Cię znam, to jest to trollowanie :P
Z jpg nie wyciągniesz nic ani z supercienia (0,0,0) ani z przepału (ff/ff/ff), choćbyś się usmarkał.
Jakbyś tam popatrzył, to zauważyłbyś że S5 nie wstawia do JPG wielkich plam z ff/ff/ff...
To nie są JPG generowane tak prymitywnie jak w większości aparatów. To jest jeden z niewielu aparatów, w których od biedy da się pracować na samych JPG.

pebees
13-03-2009, 11:17
Jakbyś tam popatrzył, to zauważyłbyś że S5 nie wstawia do JPG wielkich plam z ff/ff/ff...

Jeśli nie ma ff/ff/ff to nie ma przepału, proste i konkretne. Więc co tu mówić o wyciąganiu z przepałów, jeśli ich nie ma?

Kasandra
13-03-2009, 11:21
Ja mówię, że karty są tanie - porównując z cenami chociażby sprzed 2-3 lat...lub z kosztem zakupu i wywołania profesjonalnych slajdów/negatywów + skanowania (slajd-ok.25zł+wołanie ok.12zł+skan ok. .
ciekawa teoria, bo ja zawsze ceny porównuję do tego ile zarabiam i dopiero na tej podstwie wyciągam wnioski czy coś jest tanie czy drogie.


jpg + raf = wygoda
Jeżeli wszystkie parametry ekspozycji są ok, to nie tracę czasu na obróbkę raf-a, tylko kopiuję jpg.
Jeżeli zależy mi na super-hiper jakości (np. do wydruku o boku ponad 1m) to oczywiście raf.
no tak to ma sens poniekąd,gdyż w sumie prawidłowo naświetlony RAW nie potrzebuje więcej nakładu pracy z mojej strony-natychmiast go zamieniam na jpg. Zwłaszcza, że przy fuji nie musze babrać się z kolorkami-są super od razu. Więc tylko rozmiar i wyostrzanie plus jakies rameczki, winietki itd ewentualnie.
Ja jestem zachwycona jeśli o to chodzi, zwłaszcza, że jestem noga z obróbki.

mathu
13-03-2009, 11:29
Jeśli nie ma ff/ff/ff to nie ma przepału, proste i konkretne. Więc co tu mówić o wyciąganiu z przepałów, jeśli ich nie ma?
No ale jeśli przepał jest w rawie, to także nie uda się nic wyciągnąć. A pytanie dotyczyło właśnie tego, czy trzeba używać rawów, żeby korzystać z dynamiki S5. Odpowiedź - niekoniecznie, JPG mimo pozornie niewiele większej od innych aparatówo dynamiki zawierają tak naprawdę dużo więcej informacji w światłach.

wojtek_em
13-03-2009, 11:34
ciekawa teoria, bo ja zawsze ceny porównuję do tego ile zarabiam i dopiero na tej podstwie wyciągam wnioski czy coś jest tanie czy drogie.
Ja też, kiedyś kupowałem karty 1, 2 GB, bo te większe wydawały mi się za drogie, teraz za kartę 8 GB płacisz ok 100 zł, czyli tyle samo, co kiedyś za 2 GB. Chodzi mi o to, że cena za 1 MB danych zapisanych na karcie z roku na rok maleje, czyli karty tanieją :-D



no tak to ma sens poniekąd,gdyż w sumie prawidłowo naświetlony RAW nie potrzebuje więcej nakładu pracy z mojej strony-natychmiast go zamieniam na jpg. Zwłaszcza, że przy fuji nie musze babrać się z kolorkami-są super od razu. Więc tylko rozmiar i wyostrzanie plus jakies rameczki, winietki itd ewentualnie.
Ja jestem zachwycona jeśli o to chodzi, zwłaszcza, że jestem noga z obróbki.

A czy oddając pliki do druku w labie zaznaczasz, żeby nie robili żadnych korekt?
Jeżeli nie, to pliki raf nie mają raczej sensu, ponieważ i tak zdjęcia korygowane są wg widzimisie obsługi labu :???:

Kasandra
13-03-2009, 11:41
A czy oddając pliki do druku w labie zaznaczasz, żeby nie robili żadnych korekt?
Jeżeli nie, to pliki raf nie mają raczej sensu, ponieważ i tak zdjęcia korygowane są wg widzimisie obsługi labu :???:

a czy od tego nie są czasem te słynne profile barwne?gdzieś się je wgrywa i jest. Nie wiem, nie umiem, nie robię odbitek na papierze.
PS-gdzie Ty dorwałeś 8giga za 100zł?możesz na priv napisać o ile to jest karta dobrej firmy i nie podróbka no name. Bo ja za 4giga daję ok.70zł ;-(

pebees
13-03-2009, 11:51
No ale jeśli przepał jest w rawie, to także nie uda się nic wyciągnąć.

A kto mówi o przepałach w rawie? Poza tym, raw jest nieco szerszy, i do 1EV możesz przepalić i wyciągniesz nawet w moim staruszku bez problemu.


A pytanie dotyczyło właśnie tego, czy trzeba używać rawów, żeby korzystać z dynamiki S5.
Nieprawda, było tak:



jpgi czy naprawdę z nich np wyciągnę przepalone niebo,
Nie wyciągniesz.


I tego się trzymajmy :)

Rycerz
13-03-2009, 11:52
4 rolki x 22,40zł slajd = 89,60 i jeszcze 4 rolki x 22,00zł wołanie = 88,00 co razem daje kwotę 177,60zł plus ramkowanie ;) to karta za 139zł to taniośc ;) można ją użyc ponownie ;)

MirekM
13-03-2009, 11:55
No ale jeśli przepał jest w rawie, to także nie uda się nic wyciągnąć. A pytanie dotyczyło właśnie tego, czy trzeba używać rawów, żeby korzystać z dynamiki S5.
Tak , czytam Ciebie i dochodzę do wniosku że chyba nigdy nie robiłeś w RAFach i nie wiesz co to ciągnięcie z przepałów . Oczywiście jak we wszystkim i tu są granice . Są przepały z których nie wyciągniemy niczego , ale do 4 EV można spokojnie . Jest jeszcze jedna uwaga , nie każdy program z takiego zakresu dobrze ciągnie . PS , LR ciągną nieźle , ale SylkyPix czy DarkRoom już moim zdaniem słabiej . Natomiast jeśli możemy zrobić ze statywu , to warto zaprząc Photomatixa do HDRa (mowa o HDR a nie pseudo) i wykończyć wynik np. w LR .

!AGresT
13-03-2009, 11:55
myślę, że nie;-))
nie będę się ograniczać, a oceny mogę dokonać dopiero na monitorze, więc wolę przywieźć 2000 i wybrać z tego 3, ale mieć spokojne sumienie, że "a czemu ja nie zrobiłam tak lub tak, takiego jeszcze kadru"


Tylko powiedz mi, czy te zdjęcia będą wynikiem użycia Twojego pomysłu i talentu, czy tylko dziełem przypadku - jak strzelę 2000, to się jakieś trzy z tego wybierze? A jak nie? Tak to można nawet z zawiązanymi oczami i z biodra...
Ja do znudzenia będę powtarzał, że oceny można dokonać podczas robienia zdjęć - to moim zdaniem odróżnia świadomego fotografa od pstrykacza. Naprawdę można nauczyć się planować kadr, wyszukiwać temat, komponować obraz. To przecież Ty tworzysz obraz a nie przypadek, on ma odzwierciedlać Twoje postrzeganie miejsca/sytuacji. Naprawdę jesteś zadowolona z tego, że robisz 2000 zdjęć i wychodzi Ci kilka dobrych? Co myślisz podczas robienia 1997 pozostałych?

mathu
13-03-2009, 11:56
A kto mówi o przepałach w rawie? Poza tym, raw jest nieco szerszy, i do 1EV możesz przepalić i wyciągniesz nawet w moim staruszku bez problemu.
No przecież sam napisałes, że przepalenie jest wtedy, kiedy osiągamy maksymalną wartość. To samo dotyczy rawów.


Nieprawda, było tak:


no właśnie, jak z tymi jpgami, bo ja się ich panicznie boję i w RAWach robię, a te z kolei ważą masakrycznie dużo.
Czyli w zwykłym jpgu też te małe piksele działają tak?

pebees
13-03-2009, 12:07
A kto mówi o przepałach w rawie? Poza tym, raw jest nieco szerszy, i do 1EV możesz przepalić i wyciągniesz nawet w moim staruszku bez problemu. No przecież sam napisałes, że przepalenie jest wtedy, kiedy osiągamy maksymalną wartość. To samo dotyczy rawów.

Tak? Pokaż mi w rawie ff/ff/ff. Gadasz bzdury i tyle, nie będę już z tym polemizował.



Nieprawda, było tak:
no właśnie, jak z tymi jpgami, bo ja się ich panicznie boję i w RAWach robię, a te z kolei ważą masakrycznie dużo.
Czyli w zwykłym jpgu też te małe piksele działają tak?


No i zobacz, co pokazujesz. Mówię, na które pytanie odpowiedziałem, z czym później polemizowałeś, a Ty pokazujesz mi tu inne pytanie, na które nie odpowiadałem. Czyli trollujesz. Zaprzestań tego, proszę, tu nie usenet, i tu tego nie będziemy tolerować.

Rycerz
13-03-2009, 12:10
Tylko powiedz mi, czy te zdjęcia będą wynikiem użycia Twojego pomysłu i talentu, czy tylko dziełem przypadku - jak strzelę 2000, to się jakieś trzy z tego wybierze? A jak nie? Tak to można nawet z zawiązanymi oczami i z biodra...
To przecież Ty tworzysz obraz a nie przypadek

zbyt często zdajemy się na przypadek i magiczne własciwości jasnego szkła, profi-sprzętu, czy też programów do obróbki czyli ich niby-zdolności ratowania naszej niewiedzy :(
twoje uwagi są bardzo mądre :) ale chyba jakieś nieżyciowe się zrobiły i trącą dawnymi czasami :( jakbym słyszał siebie...
;)
czy wybieramy s5 bo ma magiczną zdolnośc usuwania przepałów z nieba? jeśli to ma byc jedynym kryterium wyboru puszki to coś jest nie tak chyba...szczególnie że nie zawsze ma taką zdolnośc ;)

Kasandra
13-03-2009, 12:17
Ja do znudzenia będę powtarzał, że oceny można dokonać podczas robienia zdjęć - to moim zdaniem odróżnia świadomego fotografa od pstrykacza. Naprawdę można nauczyć się planować kadr, wyszukiwać temat, komponować obraz. To przecież Ty tworzysz obraz a nie przypadek, on ma odzwierciedlać Twoje postrzeganie miejsca/sytuacji. Naprawdę jesteś zadowolona z tego, że robisz 2000 zdjęć i wychodzi Ci kilka dobrych? Co myślisz podczas robienia 1997 pozostałych?

a kto powiedział, że jestem świadomym fotografem?
mi pasuje pstrykanie, a ocenę tego co wyszło robię na komputerze i tyle.
I tak jak pisałam jakoś na ślubach 800 zdjęć na jeden dzień to norma, a czasem po 2000 rozumiem, że ci fotografowie są zwykłymi pstrykaczami, a biorą za to pieniądze?wow;-))
Rycerz zrozum, że dla mnie tanie/drogie to jest coś w porównaniu z MOIMI zarobkami, a nie z czym innym;-))

!AGresT
13-03-2009, 12:18
czy wybieramy s5 bo ma magiczną zdolnośc usuwania przepałów z nieba? jeśli to ma byc jedynym kryterium wyboru puszki to coś jest nie tak chyba...

Już o tym wspominałem. Dla mnie ta cała dyskusja, co można uratować i powyciągać jest po prostu niezrozumiała. Jakiś mądry projektant przewidział umieszczenie w s5 światłomierza oraz możliwość dowolnego ustawiania przysłony i czasu naświetlania. Ba!, nawet w dość znacznym zakresie możemy regulować czułość! Czy naprawdę prawidłowe ustawienie trzech parametrów naświetlania przy wydatnej pomocy wskazań światłomierza znajduje się poza możliwościami umysłowymi większości użytkowników aparatów? To jakiś wiedza tajemna, czy co? Po co kombinować z jakimś ratowaniem, skoro można po prostu poprawnie naświetlić?

Kasandra
13-03-2009, 12:20
Ja zacytowałam magików z forum fuji-tam tak pisano, a jak każdy wie w górach bez szarej połówki się człowiek nie obejdzie. No to tam pisali, że można szare połówki wyrzucić, bo wystarczy prawidłowo naświetlić podłogę, a niebem się nie przejmować.
Dla mnie to dziwne i nie mam zamiaru połówek wyrzucać

!AGresT
13-03-2009, 12:22
1. a kto powiedział, że jestem świadomym fotografem?
mi pasuje pstrykanie, a ocenę tego co wyszło robię na komputerze i tyle.
2. I tak jak pisałam jakoś na ślubach 800 zdjęć na jeden dzień to norma, a czasem po 2000 rozumiem, że ci fotografowie są zwykłymi pstrykaczami, a biorą za to pieniądze?wow;-))

at1 - skoro tak, to ok, Twoja decyzja
at2 - tak uważam. Wykonanie na przygotowaniach, ślubie, weselu i plenerze więcej niż 250-300 zdjęć uważam za pstrykanie. A co do tego ma fakt, że pieniądze biorą?

mathu
13-03-2009, 12:58
No i zobacz, co pokazujesz. Mówię, na które pytanie odpowiedziałem, z czym później polemizowałeś, a Ty pokazujesz mi tu inne pytanie, na które nie odpowiadałem. Czyli trollujesz. Zaprzestań tego, proszę, tu nie usenet, i tu tego nie będziemy tolerować.
Nie trzeba koniecznie używać rawów, żeby korzystać z dużej dynamiki S5 w światłach. Nie mam zamiaru ciągnąć dalej tego tematu.


Już o tym wspominałem. Dla mnie ta cała dyskusja, co można uratować i powyciągać jest po prostu niezrozumiała. Jakiś mądry projektant przewidział umieszczenie w s5 światłomierza oraz możliwość dowolnego ustawiania przysłony i czasu naświetlania. Ba!, nawet w dość znacznym zakresie możemy regulować czułość! Czy naprawdę prawidłowe ustawienie trzech parametrów naświetlania przy wydatnej pomocy wskazań światłomierza znajduje się poza możliwościami umysłowymi większości użytkowników aparatów? To jakiś wiedza tajemna, czy co? Po co kombinować z jakimś ratowaniem, skoro można po prostu poprawnie naświetlić?
Co rozumiesz przez poprawnie naświetlić? Tak ciężko zrozumieć, że dopiero S5 zapewnia taką pojemność w światłach jak film analogowy? Że nikt tu nie mówi o ratowaniu żeby przesuwac ekspozycję, tylko o kompresji tonalnej?

!AGresT
13-03-2009, 13:07
Co rozumiesz przez poprawnie naświetlić? Tak ciężko zrozumieć, że dopiero S5 zapewnia taką pojemność w światłach jak film analogowy? Że nikt tu nie mówi o ratowaniu żeby przesuwac ekspozycję, tylko o kompresji tonalnej?

Poprawnie naświetlić (już o tym tutaj pisałem) to znaczy tak dobrać parametry naświetlania, aby najjaśniejszy i najciemniejszy z rejestrowanych punktów mieścił się w rejestrowanym zakresie tonalnym. Tak jak na matówce wielkiego formatu mierzy się kontrasty sondą, tak w lustrzance można użyć pomiaru punktowego.
S5 nie zapewnia "takiej pojemności w światłach" jak film analogowy i daleko mu do tego.

Rycerz
13-03-2009, 13:19
Kasandra ja pisałem ogólnie niekoniecznie do ciebie ;)

Kasandra
13-03-2009, 14:32
he he protestuję Agrest czemu mnie cytujesz skoro to nie ja powiedziałam?
Ja ciągle mówię, że w górach się nie da poprawnie naświetlić całej klatki bez użycia szarych połówek.
Wyczytałam, że przy Fuji mam się tym nie martwić i chciałam sie dowiedzieć czy tylko mam się nie martwić w przypadku RAWa czy i przy JPGu.
Niemniej jednak utwierdzacie mnie tylko w przekonaniu, że eksperymentować z przepałami nie będę i szarych połówek się nie pozbędę

!AGresT
13-03-2009, 14:34
he he protestuję Agrest czemu mnie cytujesz skoro to nie ja powiedziałam?


Hmmm.. faktycznie, coś poszło nie tak - oczywiście to jest wypowiedź Mathu.
Przepraszam.

mathu
13-03-2009, 15:01
Poprawnie naświetlić (już o tym tutaj pisałem) to znaczy tak dobrać parametry naświetlania, aby najjaśniejszy i najciemniejszy z rejestrowanych punktów mieścił się w rejestrowanym zakresie tonalnym. Tak jak na matówce wielkiego formatu mierzy się kontrasty sondą, tak w lustrzance można użyć pomiaru punktowego.
Ale zrozum że jak naświetlisz poprawnie, super poprawnie, z wykorzystaniem zewnętrznego światłomierza, to i tak po wczytaniu RAW-a do wywoływaczki zobaczysz przepalone niebo, bo każda wywoływaczka jest dostosowana do ograniczonej dynamiki matryc innych aparatów i ucina światła w pewnym miejscu. Dopiero bawiąc się suwakami ("ratując przepalenia", przy czym nie jest to ani ratowanie, ani nie są to rzeczywiste przepalenia) zobaczysz że faktycznie wszystko zmieściło się w dynamice. W ACR np. sprowadza się to do ustawienia ujemnej korekcji ekspozycji na -3.5EV (wtedy pokazują się zarejestrowane detale w światłach), a potem rozjaśnienia cieni przy pomocy Fill Light. Dopiero wtedy zdjęcie zawiera wszystko to co zarejestrował aparat.
Film analogowy robi to automatycznie. Jeżeli znasz inną metodę automatycznego otrzymania na zdjęciu całej dynamiki matrycy Super-CCD to prosze podaj ją, bo ja jeszcze nie spotkałem programu który potrafi to zrobić lepiej.


S5 nie zapewnia "takiej pojemności w światłach" jak film analogowy i daleko mu do tego.
Zapewnia około 15EV całkowitej użytecznej dynamiki. Spokojnie można robić takie zdjęcia jak analogiem na filmach kolorowych.

!AGresT
13-03-2009, 15:09
Ale zrozum że jak naświetlisz poprawnie, super poprawnie, z wykorzystaniem zewnętrznego światłomierza, to i tak po wczytaniu RAW-a do wywoływaczki zobaczysz przepalone niebo, bo każda wywoływaczka jest dostosowana do ograniczonej dynamiki matryc innych aparatów i ucina światła w pewnym miejscu. Dopiero bawiąc się suwakami ("ratując przepalenia", przy czym nie jest to ani ratowanie, ani nie są to rzeczywiste przepalenia) zobaczysz że faktycznie wszystko zmieściło się w dynamice. W ACR np. sprowadza się to do ustawienia ujemnej korekcji ekspozycji na -3.5EV (wtedy pokazują się zarejestrowane detale w światłach), a potem rozjaśnienia cieni przy pomocy Fill Light. Dopiero wtedy zdjęcie zawiera wszystko to co zarejestrował aparat.
Film analogowy robi to automatycznie.


Zapewnia około 15EV użytecznej dynamiki.

Co Ty człowieku z tymi ograniczonymi wywołaczkami? Już pytałem - czy jeśli robię zdjęcia dajmy na to PhaseOne 45+ i wywołuje w C1 to też mi coś ucina? Skąd Ty masz taką wiedzę? FinePix też nie obsługuje aparatu, do którego został napisany?
Poza tym, robiłem w Hiszpanii zdjęcia w słoneczny dzień, błękitne niebo, białe budynki, dużo zacienionych miejsc - wszystko było ok, bez żadnych przepałów czy czerni.

Film analogowy niczego nie robi automatycznie.

Maksymalny zakres dynamiki s5 to około 12EV przy 100iso

mathu
13-03-2009, 16:15
Co Ty człowieku z tymi ograniczonymi wywołaczkami? Już pytałem - czy jeśli robię zdjęcia dajmy na to PhaseOne 45+ i wywołuje w C1 to też mi coś ucina? Skąd Ty masz taką wiedzę? FinePix też nie obsługuje aparatu, do którego został napisany?
Ale ja NIE MAM Capture One i prawdopodobnie nikt w tym temacie tez go nie używa.
Podobnie z softem Fuji który jest powolny i drogi.
Standard na forum to ACR i Lightroom, a tam trzeba się bawić suwakami, bo defaultowo będą w przypadku S5 niepotrzebne przepalenia.


Film analogowy niczego nie robi automatycznie.
Na pewno niczego sam nie ucina.


Maksymalny zakres dynamiki s5 to około 12EV przy 100iso
To zależy od przyjętej granicy szumu.

!AGresT
13-03-2009, 16:18
Ale ja NIE MAM Capture One i prawdopodobnie nikt w tym temacie tez go nie używa.
Podobnie z softem Fuji który jest powolny i drogi.
Standard na forum to ACR i Lightroom, a tam trzeba się bawić suwakami, bo defaultowo będą w przypadku S5 niepotrzebne przepalenia.


Ale napisaleś: "każda wywoływaczka jest dostosowana do ograniczonej dynamiki matryc innych aparatów"
Po drugie, jeśli masz ustawione w aparacie DR na 400% (W2), to pełen zakres zostanie przez ACR i Lightroom przeczytany.

P.S. Jeszcze: "Na pewno niczego sam nie ucina."
Tak jak i matryca. Rejestruje obraz w danym zakresie - jeśli różnica oświetlenia przekracza ten zakres, zapisuje w tych miejscach czerń lub biel (w uproszczeniu) - dotyczy to tak samo kliszy jak i matrycy. Tyle że w przypadku kliszy ten zakres jest szerszy. Więc używając Twojej nomenklatury tak samo "ucina", tylko mniej.

"To zależy od przyjętej granicy szumu." - ??? - tego to już nie rozumiem. Co ma zakres dynamiki wspólnego z szumem? i co to jest "granica szumu"?

BugsBunny
13-03-2009, 16:35
Podobnie z softem Fuji który jest powolny i drogi.
FinePix Studio jest darmowy - dołączany do aparatu, i zawiera konwerter RAW pracujący tak samo jak w Hyper Utility ( z minimalnie mniejszą funkcjonalnością ). Powolny - owszem, ale efekt jest wart czekania.
robienie zdjęć Fuiji S5/S3 po to, żeby je potem wywoływać w programach nie czytających informacji z R-pixeli jest lekko bez sensu IMHO. Po to masz odpowiedni program żeby ustawić w nim dynamikę na tyle ile trzeba i mieć pełny zakres informacji w kadrze nie ruszając ekspozycji, nie psując obrazka fill-lightem, recovery czy czymś podobnym

marszull
13-03-2009, 16:39
ale acr i LR (ten sam silnik) bardzo dobrze wola raf z fuji
zreszta wystarczy poszukac na forum

R
13-03-2009, 16:42
ACR obsluguje cala matryce fuji. Pisal o tym jakis magik od adobe na ich forum. Jak poswiecisz na to chwile czasu to wygooglasz.

mathu
13-03-2009, 16:48
Ale napisaleś: "każda wywoływaczka jest dostosowana do ograniczonej dynamiki matryc innych aparatów"
W takim razie myliłem się i C1 tak nie robi. Wybaczysz mi?


Po drugie, jeśli masz ustawione w aparacie DR na 400% (W2), to pełen zakres zostanie przez ACR i Lightroom przeczytany.
No i co z tego że zostanie przeczytany, jeśli defaultowo wyświetli mi tam biel. Dopiero po zabawie suwakami dostanę to co chcę i nie ma to nic wspólnego z prawidłowym doborem ekspozycji. Ekspozycja jest prawidłowa, to program głupieje przy Super-CCD.


P.S. Jeszcze: "Na pewno niczego sam nie ucina."
Tak jak i matryca. Rejestruje obraz w danym zakresie - jeśli różnica oświetlenia przekracza ten zakres, zapisuje w tych miejscach czerń lub biel (w uproszczeniu) - dotyczy to tak samo kliszy jak i matrycy. Tyle że w przypadku kliszy ten zakres jest szerszy. Więc używając Twojej nomenklatury tak samo "ucina", tylko mniej.
Ale PROGRAM DO WYWOŁYWANIA RAW mi ucina jeśli nie użyję w nim niestandardowych ustawień (bo -3.5EV żeby dostac normalne zdjęcie to nie jest standardowe ustawienie). Przecież cały czas i ja i inni którzy piszą o "ratowaniu" mają na myśli program a nie matrycę.


"To zależy od przyjętej granicy szumu." - ??? - tego to już nie rozumiem. Co ma zakres dynamiki wspólnego z szumem? i co to jest "granica szumu"?
Stosunek sygnału do szumu przy którym przyjmujemy że obraz jest już zbyt niskiej jakości.
Użyteczna dynamika to poziom przy którym następuje przepalenie podzielony przez poziom przy którym szum jest zbyt silny.

kurdt
17-03-2009, 00:48
czy ktoś testował s5 z sb-900 jakoś sensowniej? działa wszystko jak powinno?

Strus
17-03-2009, 01:26
Stosunek sygnału do szumu przy którym przyjmujemy że obraz jest już zbyt niskiej jakości.
Użyteczna dynamika to poziom przy którym następuje przepalenie podzielony przez poziom przy którym szum jest zbyt silny.

WOW To z wikipedii ? ;)


czy ktoś testował s5 z sb-900 jakoś sensowniej? działa wszystko jak powinno?


Co to znaczy sesowniej ? Mozna testowac nie sensownie ? I czemu ma nie dzialac ? Czy Nikon D200 na przyklad dziala z sb900 inaczej niz z sb800 ?

kurdt
17-03-2009, 01:40
Co to znaczy sesowniej ? Mozna testowac nie sensownie ? I czemu ma nie dzialac ? Czy Nikon D200 na przyklad dziala z sb900 inaczej niz z sb800 ?

"nie sensownie" znaczy - założyć na sanki błysnąć raz i powiedzieć "działa!" ;) "sensowniej" znaczy sprawdzić czy wszystkie funkcje, które w normalnym użytkowaniu są potrzebne zachowują się poprawnie.

Strus
17-03-2009, 02:19
Ok To teraz wyjasnij dlaczego ma nie dzialac poprawnie ?

S5 to zasadniczo wolniejsze D200 z inna matryca. Wiec zapytam jeszcze raz - czy D200 dziala z sb900 jakos inaczej ? Albo odwracajac sytuacje czy sb900 dziala z D200 jakos inaczej ?

tomitom
17-03-2009, 08:27
u mnie działa wszystko z wyjątkiem auto balansu po nałożeniu holdera z folijkami - ale w moim d300 też to nie działa więc jest wsio ok.

fotomarek_k
17-03-2009, 17:20
Ja również chętnie się dowiem, co nie "śmiga" w SB 900 w zestawie z s5. Czytałem, że nie przestawia się na DX, a z ręcznie ustawionego DX, przełącza na FF (FX).
Ktoś używa tego zestawu i potwierdzi lub zdementuje?

Rycerz
17-03-2009, 17:59
zmieniając temat: ceny puszek nikona poszybowały w górę a fuji można nadal kupic nieśmiganą nówkę poniżej 3tys. więc czuję że będzie więcej nowych użytkowników tej puszki...nowych i bardzo zadowolonych :)
ciekawe czy podrożeje? ;)

slawson38
17-03-2009, 18:32
Ceny Fuji też poszły do góry.W styczniu szło kupić nówkę za 2300-2400, teraz za ok 2900.

robin102
17-03-2009, 20:09
ciekawe czy podrożeje? ;)
No jak będziemy kupować po cichutko, powolutku po jednej sztuce na twarz co by się sprzedawcy nie jorgnęli to nie podrożeje bo ojro spada. A jak będziemy się ekscytować i zrobimy cenotwórczy wątek jaki istnieje z D700 to i fujik pójdzie na wyścigi bo obudowa ta sama i nie wprawiony klejent się pomylić może więc czemu za S5 nie brać 7999zl :mrgreen:
Warto by zapytać kolegi o niku Hondac dlaczego sprzedał S5 potem kupił D700 by go sprzedać i kupić znów S5 :)
ps.
S5 realnie za 2700zł plus przesyłka kupić można.

Fr3dzia
17-03-2009, 20:23
Ja również chętnie się dowiem, co nie "śmiga" w SB 900 w zestawie z s5. Czytałem, że nie przestawia się na DX, a z ręcznie ustawionego DX, przełącza na FF (FX).
Ktoś używa tego zestawu i potwierdzi lub zdementuje?

Tak potwierdzam, nie działa na DX. Dopiero po ustawieniu funkcji zoom na manual i ustawieniu ręcznie DX widać, ze palnik cofa się w głąb lampy w stosunku do położenia przy opcji FX. Funkcja automatycznego doboru balansu w przypadku filtrów działa tylko z D3, D700 i pewnie nowszymi puszkami, natomiast w przypadku D300, D200, F6, seria D2 należy wybrać balans bieli ręcznie, instrukcja strona D-36. Więcej rzeczy nie zauważyłem żeby nie działały.

kubedes
17-03-2009, 20:30
S5 realnie za 2700zł plus przesyłka kupić można.

Gdzieś w kraju?

vinci99
17-03-2009, 20:46
S5 mierzy swiatlo z manualnymi szkielkami?

mathu
17-03-2009, 21:01
Tak.

robin102
17-03-2009, 22:00
Gdzieś w kraju?
Tak w Polsce u sprawdzonego-znanego TIPa z Poznania :)

andrzejw
18-03-2009, 09:33
To ja jeszcze raz: mam S5 i SB-900, na SB900 FX-DX na auto i lampa po założeniu na S5 i włączeniu ustawia się na DX automatycznie - może to po prostu przypadek albo defaultowe ustawienie w przypadku braku sygnału z body, nie wiem, ja mogę powiedzieć że u mnie działa.

pozdrawiam
wierzba

Seeth
18-03-2009, 12:16
SB900 automatycznie ustawia się na DX po podłączeniu do aparatu w którym matryca też jest DX ;)

mathu
18-03-2009, 12:18
SB900 automatycznie ustawia się na DX po podłączeniu do aparatu w którym matryca też jest DX ;)

http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1185244&postcount=637

Seeth
18-03-2009, 12:28
No ale z nikonami to działa, a że fuji to korpus D200 to myślałem że powinno być tak samo ;)

mathu
18-03-2009, 14:06
No ale z nikonami to działa, a że fuji to korpus D200 to myślałem że powinno być tak samo ;)
Nie masz wrażenia że pytający też o tym wie?

Seeth
18-03-2009, 14:11
Nie zauważyłem aby andrzejw zadawał pytanie

mathu
18-03-2009, 14:21
Nie zauważyłem aby andrzejw zadawał pytanie

http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1184978&postcount=633

Seeth
18-03-2009, 14:22
ja się odnosiłem do wypowiedzi powyżej mojego postu ;)

robin102
18-03-2009, 15:13
Kolega który używa S5 i zapisuje tylko w rawach po ichniemu nazwany RAF mówił, że przy zapisie takiego pliku podgląd obrazka nie jest pełny tzn. nie można go na LCD tak mocno powiększyć jak zapisany w JPG, ale jest za to wykrywanie twarzy i LV :)
aparat pełen niespodzianek normalnie :)

Rycerz
18-03-2009, 15:23
średnio rozumiem jak to wykrywanie twarzy działa :(

Kasandra
18-03-2009, 15:32
Ja w ogóle nie rozumiem tego o czym Wy tu piszecie, ale to nic, bo aparat jest rewelacyjny i naprawdę z czystym sumieniem polecam go każdemu. A przy tych szalejących cenach to Fufu porównując jakość/cena jest mistrzem i nic lepszego się nie znajdzie.

tomitom
18-03-2009, 15:32
wykrywa twarz na zrobionym już zdjęciu i po naciśnięciu przycisku obraz na LCD zoomuje od razu na twarz - przydatny bajer do portretow

mathu
18-03-2009, 16:00
Kolega który używa S5 i zapisuje tylko w rawach po ichniemu nazwany RAF mówił, że przy zapisie takiego pliku podgląd obrazka nie jest pełny tzn. nie można go na LCD tak mocno powiększyć jak zapisany w JPG
No niestety tak jest i trzeba przez to robić RAW+JPG żeby móc oceniać ostrość na LCD.

carantoni
18-03-2009, 23:00
Wątek kobyła normalnie a ja tu ze swoim pytaniem wyskoczę.

Posiadam d70s i jestem z niego zadowolony. Ale przyszedł czas na zmianę i tu do wyboru jest d90, d300 i s5 pro.
Zalety ma każdy ale ja się skupię na wadach:
d90 - plastikowość, mało szczelny korpus, brak pomiaru światła i przysłony z m42 (dla mnie dość ważne), no i te notoryczne errory
s5 pro - mała matryca (co czasem mnie boli w 70-tce), model nie jest jednak jakąś nowością
d300 - cena (w grę wchodzi ewentualnie tylko używany)

Fotografuję głównie las, czasem się pyli, czasem kurzy. Stąd martwi mnie słaba szczelność 90-tki. D300 nowe jest poza mym zasięgiem finansowym, niestety. O s5 pro dowiedziałem się natomiast dość niedawno i wciąż nie mogę uwierzyć że sprzęt wydany 3 lata temu wciąż może stanowić konkurencję dla nowego jeszcze body Nikona. I wcale mnie nie odstrasza nazwa firmy bo nie o to przecierz chodzi, ale fakt że w Polsce sprzęt ten nie jest jeszcze jakoś specjalnie popularny.

Odnośnie Fuji mam kilka pytań:
1. Przeczytałem że podobnie jak wyższe modele Nikona mierzy światło i odczytuję wartość presłony ze starymi manualkami i m42, tak?
2. W d200 problemem były odklejające się gumy, jak jet tutaj?
3. Większość zdjęć pejzarzowych z tego aparatu mniej lub bardziej (przez szerokie spektrum tonalne) przypomina HDRy. Czy to efekt postobróbki czy tak właśnie działa matryca?

Żeby nie tworzyć osobnego wątku proszę więc Was o radę. Dodam że forum przestudiowałem wzdłuż i wszerz ale wątpliwości wciąż nurtują.

wojtek_em
18-03-2009, 23:10
Odnośnie Fuji mam kilka pytań:
1. Przeczytałem że podobnie jak wyższe modele Nikona mierzy światło i odczytuję wartość presłony ze starymi manualkami i m42, tak?
Pod tym aspektem D200=S5Pro


2. W d200 problemem były odklejające się gumy, jak jet tutaj?
W moim narazie nic się nie odkleja, ale pewnie będzie podobnie :(



Żeby nie tworzyć osobnego wątku proszę więc Was o radę. Dodam że forum przestudiowałem wzdłuż i wszerz ale wątpliwości wciąż nurtują.


Wątpliwości - zawsze pewnie będą, ale mnie rozpiętość tonalna/dynamika powaliły (zwłaszcza po przesiadce z d70 ;) )
Nie żałuję zakupu :mrgreen:

fotomarek_k
18-03-2009, 23:31
Światło z manualami wszelkimi mierzy, ale przysłony z m42 nie pokazuje.
Po ok. roku gumy w moim jeszcze bez uwag.
Efekty z szerokiej dynamiki będziesz miał nawet w jpgu-coś tam zawsze lepiej "trącić" Ps-em. Z rafa to już rzeczywiście prawie HDR :-)

mathu
18-03-2009, 23:37
s5 pro - mała matryca
???


3. Większość zdjęć pejzarzowych z tego aparatu mniej lub bardziej (przez szerokie spektrum tonalne) przypomina HDRy. Czy to efekt postobróbki czy tak właśnie działa matryca?
Ta matryca działa tak, że tam gdzie w innym aparacie masz przepalenie, tu nie masz przepalenia. To wszystko. A jak to wykorzystasz, to twoja sprawa.
Zdjęcia z S5 wyglądają przez to po prostu "analogowo".

carantoni
18-03-2009, 23:57
Szybkie rady - to lubię.

Czyli ogólnie polecacie s5 bo sami je posiadacie, tak?
A może znajdzie się osoba która miała i użytkowała przez pewien okres czasu (a nie trzymała w łapkach w sklepie) s5 i d90?
Bo pewnie na tym stanie.

I jeśli można to prosiłbym o zamieszcznie w tym wątku, podanie linka lub przesłanie na pocztę (carantoni@o2.pl) zdjęcia krajobrazu które prawdziwie pokazywałoby możliwości matrycy ale bez późniejszej obróbki (tj udane i dobrze naświetlone zdjęcie z dużą rozpiętością tonalną). Zapewne każdy z was takie posiada (i jest z niego dumny ;))
Wiem że fotografia cyfrowa nierozłącznie wiąże się z zabawą na komputarze ale co tam można wyciągnąć to wiem, interesuje mnie bardziej ta elastyczność matrycy.
A jeśli chodzi o jej "małość" to chodziło mi po prostu o mniejsze możliwości cropowania. Zawsze prawdziwe 12mln jest bardziej szczegółowe niż interpolowane i wyostrzone do 12 - 6mln, prawda?

mathu
19-03-2009, 00:00
Czyli ogólnie polecacie d90 bo sami je posiadacie, tak?
Ktoś ci tu polecił D90...?

carantoni
19-03-2009, 00:04
pomyłka, nie podburzam ;P

mathu
19-03-2009, 00:20
I jeśli można to prosiłbym o zamieszcznie w tym wątku, podanie linka lub przesłanie na pocztę (carantoni@o2.pl) zdjęcia krajobrazu które prawdziwie pokazywałoby możliwości matrycy ale bez późniejszej obróbki (tj udane i dobrze naświetlone zdjęcie z dużą rozpiętością tonalną).

Musisz jeszcze zdefiniować co rozumiesz przez "bez późniejszej obróbki". JPG prosto z body nie różni się jakoś drastycznie od tego co dostaniesz z innego aparatu. Prawdziwy potencjał tkwi w rawach, a tam z kolei odpowiednia obróbka jest wymagana.

Nie bardzo mam co wrzucić z krajobrazowych, ale może to ci pokaże jaki potencjał tkwi w tej matrycy:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img27.imageshack.us/img27/9562/dscf06752.jpg)

Tak wygląda RAW wywołany na "default" w ACR. Po paru ruchach suwaczkami:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/8066/dscf0675.jpg)

Analogicznie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/2946/dscf10581.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/9606/dscf1058.jpg)

carantoni
19-03-2009, 00:33
Wygląda dość zachęcająco.
Ktoś jednak zarzucił że zdjęcia wychodzą mydlano i nieostro (ale w sumie co do tego ma matryca) a kolory są zbyt mdłe i pastelowe. Prawda to?

I jeszcze jedna prośba (coby skumulować i dla potomnych kilka zdjęć coś pokazujących na jednej stronie) o przyklad szumu na jakimś wyższym iso.
Na d70s jest totalna kaszana tzn szum jest kolorowy, pstrokaty i do tego tworzą się swego rodzaju pionowe smugi i pasy. Wygląda to dość obrzydliwie, a z sampli d90 wynika że ten szum ma podobny charakter.
Dodam że w d70s użyteczne iso kończyło się na 320 ;(
W s5 podobnież szum wygląda raczej jak analogowe ziarno, co chciałbym zobaczyć na własne oczęta.

mathu
19-03-2009, 00:59
Ktoś jednak zarzucił że zdjęcia wychodzą mydlano i nieostro (ale w sumie co do tego ma matryca)
Wychodzą mało ostro z powodu bardzo silnego filtra AA.


a kolory są zbyt mdłe i pastelowe. Prawda to?
Jak ktoś jest przyzwyczajony do wyjaranych kanałów i kontrastowych fotek o małej dynamice to faktycznie poprawnie zrobione zdjęcia z S5 mogą się wydać mdłe i pastelowe... Tylko że takie właśnie powinny być.


I jeszcze jedna prośba (coby skumulować i dla potomnych kilka zdjęć coś pokazujących na jednej stronie) o przyklad szumu na jakimś wyższym iso.
http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/ISO/


Na d70s jest totalna kaszana tzn szum jest kolorowy, pstrokaty i do tego tworzą się swego rodzaju pionowe smugi i pasy. Wygląda to dość obrzydliwie, a z sampli d90 wynika że ten szum ma podobny charakter.
D90 ma bardzo dobre wysokie ISO. Chyba najlepsze w APS-C.

Strus
19-03-2009, 09:19
Wiecie co , sorki, ale juz mi rece opadaja. Ile razy mozna pytac o to samo ?? Ile razy mozna odpowidac to samo ?? Nie znudzilo Wam sie ? Za tydzien kolejna osoba odkryje ze S5 istnieje i zada te same pytania. A jak czytam ze ktos sie pyta o ISO to juz mnie krew zalewa.

aneheli
19-03-2009, 11:20
Strus ma racje, przecież to wszystko już było nawet w tym wątku, czasami trzeba przygooglować ciut, sporo tematów i porównań iso znajdziecie też na forum fuji www.fujiklub.pl

carantoni
19-03-2009, 18:25
Mathu - dzięki za pomoc.

Pewnie że było i pewnie że jeszcze będzie. Na tym to polega że ktoś zadaje pytanie a ktoś inny na nie odpowiada.
Nie ma się co oburzać...
A moje kilka pytań spowodaowło że na dwóch stronach jest odpowiedź na większość nurtujących pytań na temat Fuji s5 pro i to z przykładami.

Szkoda tylko że nie znalazł się nikt ktoby miał zarówno d90 jak i s5. Bo generalnie o taką konfrontację najbardziej mi chodzi.

kubedes
19-03-2009, 20:44
Kolega z pracy ma D70s, S5 i D300. Miał na dłuższych testach D80, D700. Na D700 mógłby sobie pozwolić, ale nie czuje takiej potrzeby.
Jego opinia o ww jest następująca:
Najbardziej ostry jest D70s na niskich iso (najsłabszy filtr AA) natomiast S5 wygrywa w plastyczności obrazka - głównie przez szerszą od konkurentów dynamikę.
Używa S5 i widziałem zdjęcia wykonane przez niego (S5) i jego syna (z D300) w identycznych miejscach i porach - wspólne plenery.

Jak tylko będę miał kasę idę do sklepu po S5 :-D.

mathu
19-03-2009, 21:11
natomiast S5 wygrywa w plastyczności obrazka

Co to jest plastyczność obrazka?

fotomarek_k
19-03-2009, 21:49
mathu napisał:
Co to jest plastyczność obrazka?

:mrgreen: Był cały wątek o tym, co to ta plastyka- a przynajmniej dużo, duuużo stron :)

I zdaje się, że nie wypracowano "jedynie słusznej" definicji :-D

mathu- nie prowokuj, nie podburzaj :-)

carantoni
19-03-2009, 22:05
Najbardziej ostry jest D70s na niskich iso (najsłabszy filtr AA) natomiast S5 wygrywa w plastyczności obrazka - głównie przez szerszą od konkurentów dynamikę.

Pytanie do użytkowników - czy ta "nieostrość" nie dyskredytuje tego aparatu?
Wiem że podostrzyć w PSie można zawsze i wszystko ale faktycznie oglądając sample w pełnym rozmiarze (po interpolacji do 12 mpln pix) i porównując do d90 widać tą mydlaność. Niby jest ostro ale jednak nie bardzo ostro.
Jeki jest tego powód? Wspomniana interpolacja, filtr odszumiający czy może po prostu sample robione na jakościowo słabszych szkłach (dyskryminacja?).

kubedes
19-03-2009, 22:20
Co to jest plastyczność obrazka?
Masz S5 - zrób nim poprawne zdjęcie i popatrz na nie. Będziesz wiedział co to jest plastyczność/plastyka obrazka :mrgreen:

Strus
19-03-2009, 22:34
Pytanie do użytkowników - czy ta "nieostrość" nie dyskredytuje tego aparatu?


Oczywiście że dyskredytuje.... tragedia normalnie

oglądając sample w pełnym rozmiarze (po interpolacji do 12 mpln pix) i porównując do d90 widać tą mydlaność. (...)
Jeki jest tego powód?

Lubie jak pytający sam sobie odpowiada na zadawane pytanie tylko po to aby w podsumowaniu zapytać o to coś już sam stwierdził. :mrgreen:

carantoni
19-03-2009, 22:55
Strus - ironizujesz; wcale na swoje pytanie nie odpowiedziałem. No chyba że wszystkie z czynników które podałem tak oddziaływują?
Oglądalem Twoją galerię i podoba mi się. Skoro masz już jak widzę z tą puchą doświadczenie to powiedz co najbardziej doskwiera Ci z jej wad (jeśli jakie są ;))

Ponoć nie ma żadnych problemów we współpracy z obiektywami wszelakiej maści firm, wystarczy mocowanie Nikona, prawda to czy zdarzają się jakieś wpadki?
To samo z Nikonowskimi lampami i gripem od d200, wyjątek to jedynie baterie które są dedykowane, tak?

mathu
19-03-2009, 23:08
Masz S5 - zrób nim poprawne zdjęcie i popatrz na nie. Będziesz wiedział co to jest plastyczność/plastyka obrazka :mrgreen:
Wiesz, inni mi tłumaczyli że plastyka to przecież:

a) ostre odwzorowanie mikroszczegółów w matrycach Canona
b) miękki bokeh Sigmy 30/1.4
c) kolory uzyskiwane z Olympusa E1

Zdecydujcie się wreszcie i ustalcie jedną wersję.

Możemy zacząć od twojej definicji w odniesieniu do S5.


Pytanie do użytkowników - czy ta "nieostrość" nie dyskredytuje tego aparatu?
Wiem że podostrzyć w PSie można zawsze i wszystko ale faktycznie oglądając sample w pełnym rozmiarze (po interpolacji do 12 mpln pix) i porównując do d90 widać tą mydlaność. Niby jest ostro ale jednak nie bardzo ostro.
Jeki jest tego powód? Wspomniana interpolacja, filtr odszumiający czy może po prostu sample robione na jakościowo słabszych szkłach (dyskryminacja?).
Zdjęcia są lekko nieostre z powodu filtra AA. Nie da się tego wyostrzyć, filtr wycina szczegóły w inny sposób niż robi to niezbyt ostry obiektyw.

Po usunięciu filtra można uzyskać coś takiego:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1020&message=30647659

The Fly
19-03-2009, 23:11
Chyba to jest normalne że jak rozciągasz obrazek dwukrotnie to robi się nieostry w powiększeniu :>.
Ostrość zdjęć nie jest rewelacyjna ale za to ingerencja w zdjęcia jest mała (jak wiadomo NEF to już jednak nie jest czysty zapis z matrycy). Po lekkim podostrzeniu w PS uzyskuje się dobry efekt bez zbytniej utraty jakości.

6Mpix starcza, nie martwcie się :). Chyba że do reklamy to nie bardzo.

Baterie od D200 nie pasują. Reszta tak.

The Fly
19-03-2009, 23:14
btw Jak to jest z tym usuwaniem AA? Po usunięciu co się pogarsza (bo ostrość widzę idzie mocno w górę).

kubedes
19-03-2009, 23:26
btw Jak to jest z tym usuwaniem AA? Po usunięciu co się pogarsza (bo ostrość widzę idzie mocno w górę).

Przykłady różne ( z filtrem i bez):
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=27962950&page=1
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&message=27460146&changemode=1
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=28802430&page=1
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&message=28366391&changemode=1
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=28466406&page=1

marusek
19-03-2009, 23:27
Używam zamiennie S5 i D90 (służbowy) - i dobrze, że mogę zamiennie. Strasznie trudno mi się zdecydować, który włożyć do torby.
Co do ilości szczegółów (ostrość to bzdura - zawsze lepiej podostrzyć w komputerze niż w aparacie) na niskich ISO to różnica między S5 i D90 nie jest wielka. Na wyższych D90 lepiej się prezentuje.
Podsyłałem tu na forum porównania - ale to w innym wątku. Już mi się nie chce robić porównań. Robię zdjęcia i jestem szczęśliwy czego i innym życzę.

choć na koniec dodam: zastanawiam się, czy nie sprzedać S5 i ni ekupić do domu D90. Małe to, lekkie, niewiarygodnie dobre robi zdjęcia... prawie jak fuji ;)
Pewno nigdy bym o tym nie pomyślał, gdyby nie stary S3 z wymienioną już migawką ;) Bo jednak te fujikowe kolory... ehh

wojteh
19-03-2009, 23:27
ostrość bez filtra hiperjądrowa!

czy mozna s3 tez usunąć filterek??? jest gdzieś opis jak samemu to zrobić lub gdzie to robią za $ ???

marusek
19-03-2009, 23:32
no a bez filtra AA nie pojawi sie jak zmora MORA?

mathu
19-03-2009, 23:35
Pamiętajcie że przy braku filtra pojawią się problemy z morą. Super-CCD jest na nie szczególnie narażona z powodu specyficznej interpolacji.

marusek
19-03-2009, 23:43
S3 pokazuje more nawet z filtrem.


Aaaaa wiem, czym mogę wam S5 obrzydzić :))
S5 przekłamuje czasami kolor. Nie wiem dokładnie na czym polega to zjawisko - dotyczy to chyba filtra AA i jakiegoś zakresu światła. Efektem tego jest przekłamanie CZERNI w bordowo-brunatne kolory. Coś podobnego występuje w D50. S3 tego nie ma (w każdym razie nie na taką skalę). Zaobserwowaliście coś podobnego u siebie?

Nie wiem, czy to sie otworzy, ale chodzi mi o to, co widac tu (http://picasaweb.google.pl/zwolski/DropBox?authkey=Gv1sRgCMWu87Tf1tavdQ#5315017913714 769762)

tomaha35
20-03-2009, 00:07
[QUOTE=marusek;1189940]S3 pokazuje more nawet z filtrem.


Aaaaa wiem, czym mogę wam S5 obrzydzić :))
S5 przekłamuje czasami kolor. Nie wiem dokładnie na czym polega to zjawisko - dotyczy to chyba filtra AA i jakiegoś zakresu światła. Efektem tego jest przekłamanie CZERNI w bordowo-brunatne kolory. Coś podobnego występuje w D50. S3 tego nie ma (w każdym razie nie na taką skalę). Zaobserwowaliście coś podobnego u siebie?

QUOTE]

Owszem, zaobserwowałem ale tylko w "zimowym" świetle ...momentami byłem załamany , ale Lightroom przy wołaniu genialnie wszystko "prostował". Za to w warunkach studyjnych jest bajka, oddanie kolorów prawie że perfekcyjne. Za to w ostrości trzeba podciągać ostro suwaczkiem do góry , wartości ustawiane w puszce niestety ale zwiększają IMHO szumy. WB przy sztucznym świetle - bardzo ale to bardzo dobre ( Nikusie D200 wyglądają kiepsciutko). Porównanie S3 z S5 ostrość zdecydowanie na plus dla S3, ale jak pisałem wyżej po zabawie z suwaczkiem S5 wypada równie dobrze .

marusek
20-03-2009, 00:13
A ja mam doświadczenia akurat odwrotne - zdecydowanie ostrzejszy jest S5.
Zreszta to duperele. Zastanawia mnie, że pomimo tego, co kiedys czytalem, jednak jest różnica w obrazowaniu miedzy S5 i S3.

I jeszcze jedna przywara S5 - czy ktoś z was próbował robić S5 zdjęcia nocne z bardzo niewielką (śladową) ilością światła? Mi takie po prostu nie wychodzą!

mathu
20-03-2009, 00:16
I jeszcze jedna przywara S5 - czy ktoś z was próbował robić S5 zdjęcia nocne z bardzo niewielką (śladową) ilością światła? Mi takie po prostu nie wychodzą!
Niestety pojawia się szumik w cieniach. Standard przy długich naświetlaniach CCD. Ale absolutnie nie ma tragedii.

The Fly
20-03-2009, 07:20
Niestety również zauważyłem podobne efekty. Przy słabym świetle plus wyciąganie w PS czarny jest fioletowy ale oczywiście w kilka sekund jest to do skorygowania. Przy długim naświetlaniu (standardowe pasy świateł) na czarnym niebie dostałem mnóstwo szumów pomimo ISO100, i to bardziej kolorowych niż zwykle. (Czas koło 15 sekund)

kubedes
20-03-2009, 18:42
Pamiętajcie że przy braku filtra pojawią się problemy z morą. Super-CCD jest na nie szczególnie narażona z powodu specyficznej interpolacji.

Moim zdaniem to filtra zdejmować nie trzeba, S5 jest wystarczająco ostre.

Tak jeszcze wracając do głównego tematu wątku czyli szczęki ...
linki wygrzebał z zakładek mój kol. Marek wyżej wymieniony posiadacz S5.
przyjemnego odbioru.

S5:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=25197693
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=24896980
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=29641468
długi czas naświetlania: http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=24075702 - gdzieś czytałem że nie najlepiej wychodzi na S5, cóż ...
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=29060800 - makro
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/519539 - porównanie z D200 na Tamronie 28-75.
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=27912672 - nocne zdjęcia
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/567920 S5 z Tamronem 17-50
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=27369142
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=24766333
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=24672432 -widoczki :-)
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1021&message=22322897&changemode=1
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=28419414 - futrzaki

S5 bez filtra AA:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=28444276

i z S3
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=24786940
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1020&thread=24217530

mathu
20-03-2009, 18:58
No i przez ciebie ceny znowu polecą o kilkaset zł w górę ;>

kubedes
20-03-2009, 20:05
No i przez ciebie ceny znowu polecą o kilkaset zł w górę ;>

eee nie polecą.
przecież to stara, ba przestarzała konstrukcja, wielkie pliki, szumy na wysokim ISO, ITD.
a taką ostrość jak nie lepszą można osiągnąć z D70s lub D50, które jak "powszechnie wiadomo" maja najsłabsz filtry AA.

Poza tym do takich zdjęć jak powyżej to niestety potrzebne są odpowiednie szkła jak choćby Nikkor 200 f/2.0 z pierwszego linka.

carantoni
27-03-2009, 16:37
Czy ktoś wie co oznacza że obsługuje karty CompactFlash Typ I, CompactFlash Typ II?
Czy to znaczy że np Sandisk CompactFlash Extreme III 8 GB (30 MB/sek) nie będzie działał. No i czy wogóle ma sens kupno tak szybkiej karty, zważywszy że body do najszybszych nie należy; wykorzysta tą szybkość czy lepiej kupić coś wolniejszego ale pojemnego bardziej?

kubedes - nagadałeś i ceny od razu poleciały do góry ;P

BugsBunny
27-03-2009, 20:05
Czy ktoś wie co oznacza że obsługuje karty CompactFlash Typ I, CompactFlash Typ II?
Czy to znaczy że np Sandisk CompactFlash Extreme III 8 GB (30 MB/sek) nie będzie działał. No i czy wogóle ma sens kupno tak szybkiej karty, zważywszy że body do najszybszych nie należy; wykorzysta tą szybkość czy lepiej kupić coś wolniejszego ale pojemnego bardziej?

będzie działał
CF I są cieńsze, poza tym wyglądają jak każda CF
body nie wykorzysta pełnej prędkości, ale jakoś tak jest że nawet powolne body na szybszej karcie pracuje szybciej
inna sprawa że w przypadku Fuji pojemność jest dość ważna, jak nie możesz pozwolić sobie na więcej to kup wolniejsze ale dwie; S5 obsługuje karty 8GB, nie wiem jak z większymi

carantoni
27-03-2009, 20:18
A polecicie jakim programem obrabiać raf-y?
Gdzieś przeczytałem że tylko firmowy soft w pełni wykorzysta tą olbrzymią rozpiętość tonalna, prawda to?
Nie jestem jakimś olbrzymim fanem camera raw (pewnie dlatego że z nefami z mojego nikona radzi sobie dość średnio), stąd mogę pracować na czymś niezbyt popularnym. Ważne żeby w 100% wykorzystało potencjał, bo ja dam z siebie wszystko ;P

BugsBunny
27-03-2009, 20:23
Gdzieś przeczytałem że tylko firmowy soft w pełni wykorzysta tą olbrzymią rozpiętość tonalna, prawda to?

nie, to nie jest prawda
soft firmowy, ACR albo Lightroom - zależy co właściwie potrzebujesz zrobić z RAWami

samek
27-03-2009, 20:29
...Nie jestem jakimś olbrzymim fanem camera raw (pewnie dlatego że z nefami z mojego nikona radzi sobie dość średnio)...

Że niby ACR sobie nie radzi z nefami z D70s? Bo to widzę u Ciebie w stopce.
A to ACR ma sobie radzić czy operator?

carantoni
27-03-2009, 21:17
Wiem że ACR jest ogromnie przyjazny i wogóle ale efekty (przynajmniej u mnie) są generalnie mniej ciekawe niż z dedykowanych Nikona. Wiem że to nie tylko moja opinia...
Z Pentaxem jest odwrotnie, tj wciskam auto i zdjęcie zazwyczaj wychodzi takie że sam już lepiej nie posuwaczysz.
Pewnie można dojść do super rezultatów ale to czasu wymaga sporo, a po co tracić czas na obróbkę. Lepiej robić zdjęcia.
ale ot się zrobił bo co ma nikon do fuji ;p

Chciałem porównać efekty poobróbkowe, ale po ściągnięciu z netu orginalnych raf nie mogę go otworzyć w silkypix. Próbowałem z kilkoma samplami. Co mogę robić źle? A może to vista?
Jeśli ktoś zna, ewentualnie może zamieścić gdzieś jakiegoś surowego rafa będę wdzięczny.

MirekM
27-03-2009, 21:26
Silkypix czyta normalnie RAFy , także Lightroom (ale od wersji 1.7) , C1 , Darkroom , DXO . Z przeglądarek np. FastStone Image Viewer .

Kasandra
27-03-2009, 22:09
Pomocy!!!
mam babola na matrycy i chcę go zdmuchnąć, ale nie mogę się do niego dostać.
Jak chcę tak jak w instrukcji jest napisane, a więc:
SetUp--> Maintenance--->no i teraz problem bo zakładki Mirror Lock Up nie mam aktywnej;-((( jest szara i się w nią wejść nie da.
Jak to aktywować?
Ewentualnie jak się dobrać do martycy inaczej

samek
27-03-2009, 22:15
...SetUp--> Maintenance--->no i teraz problem bo zakładki Mirror Lock Up nie mam aktywnej;-((( jest szara i się w nią wejść nie da.
Jak to aktywować?...

Prawdopodobnie włożyć w pełni naładowaną baterię :)

Kasandra
27-03-2009, 22:17
Skąd wiedziałeś?;-))))
dzięki!
Ten aparat jest taki mądry, że nigdy mnie nie przestanie zaskakiwać!

samek
27-03-2009, 22:25
Skąd wiedziałeś?...

Podglądałem.

Kasandra
27-03-2009, 22:34
:mrgreen:

ryzykant78
28-03-2009, 00:05
będzie działał
CF I są cieńsze, poza tym wyglądają jak każda CF
body nie wykorzysta pełnej prędkości, ale jakoś tak jest że nawet powolne body na szybszej karcie pracuje szybciej
inna sprawa że w przypadku Fuji pojemność jest dość ważna, jak nie możesz pozwolić sobie na więcej to kup wolniejsze ale dwie; S5 obsługuje karty 8GB, nie wiem jak z większymi
ja mam karte 16GB i obsluguje bez problemu

mathu
28-03-2009, 19:34
Wiem że ACR jest ogromnie przyjazny i wogóle ale efekty (przynajmniej u mnie) są generalnie mniej ciekawe niż z dedykowanych Nikona. Wiem że to nie tylko moja opinia...
Fuji to nie Nikon.
Jeżeli masz dostęp do ACR to nie rozglądaj się już dalej.

Valush
31-03-2009, 11:46
Fuji to nie Nikon.
Jeżeli masz dostęp do ACR to nie rozglądaj się już dalej.

Witam wszystkich. Jakby nie patrzeć - S5 z nikona ma tylko body i "część" przyjętych rozwiązań wykonawczych. Poza tym to już nie Nikon - wnętrze z totalnie innej bajki, a czy lepsze czy gorsze to już kwestia gustu i nie należy nad tym zbytnio dywagować

robin102
31-03-2009, 16:58
Jakby nie patrzeć - S5 z nikona ma tylko body i "część" przyjętych rozwiązań wykonawczych.
Samo body jakby lepiej wykonane, staranniej spasowane i guziczki-pstryczki ładniejsze, jakby pocieszniejsze :)

carantoni
31-03-2009, 21:37
W końcu się zebrałem, zdecydowałem i zamówiłem.

S5 Pro

Czekam...

wilk325
31-03-2009, 21:45
Samo body jakby lepiej wykonane, staranniej spasowane i guziczki-pstryczki ładniejsze, jakby pocieszniejsze :)

Zapomniałeś dodać, że gumy się tak nie odklejają.:)

pebees
31-03-2009, 21:46
W końcu się zebrałem, zdecydowałem i zamówiłem.

S5 Pro

Czekam...
Aż zapisze zdjęcie? .... :D

carantoni
31-03-2009, 21:54
Pebees - very funny, haha.

vinci99
31-03-2009, 23:37
Cytat:
Napisał carantoni


W końcu się zebrałem, zdecydowałem i zamówiłem.

S5 Pro

Czekam...

Aż zapisze zdjęcie? ....
Dobre, dobre....hehe

raider
01-04-2009, 00:26
S3 pokazuje more nawet z filtrem.


Aaaaa wiem, czym mogę wam S5 obrzydzić :))
S5 przekłamuje czasami kolor. Nie wiem dokładnie na czym polega to zjawisko - dotyczy to chyba filtra AA i jakiegoś zakresu światła. Efektem tego jest przekłamanie CZERNI w bordowo-brunatne kolory. Coś podobnego występuje w D50. S3 tego nie ma (w każdym razie nie na taką skalę). Zaobserwowaliście coś podobnego u siebie?

Nie wiem, czy to sie otworzy, ale chodzi mi o to, co widac tu (http://picasaweb.google.pl/zwolski/DropBox?authkey=Gv1sRgCMWu87Tf1tavdQ#5315017913714 769762)


Podobnie ma D2H/D2Hs, gdzie tłumaczy się to właśnie tym, że filtr AA jest słabszy niż zazwyczaj.

mathu
01-04-2009, 01:15
Podobnie ma D2H/D2Hs, gdzie tłumaczy się to właśnie tym, że filtr AA jest słabszy niż zazwyczaj.
A nie filtr IR?

BTW nie rozumiem gdzie na tym przykładzie mam szukać tego przekłamywania czerni... Chodzi o torbę? Balans bieli sobie ustaw...

Valush
01-04-2009, 11:17
A polecicie jakim programem obrabiać raf-y?
Gdzieś przeczytałem że tylko firmowy soft w pełni wykorzysta tą olbrzymią rozpiętość tonalna, prawda to?
Nie jestem jakimś olbrzymim fanem camera raw (pewnie dlatego że z nefami z mojego nikona radzi sobie dość średnio), stąd mogę pracować na czymś niezbyt popularnym. Ważne żeby w 100% wykorzystało potencjał, bo ja dam z siebie wszystko ;P

Co do softu to używam S7Raw i LR - S7Raw trochę szybszy w pracy ale wolniejszy w zapisie, ale jakość wyjściowa porównywalna, no i oba programy bardzo dobrze interpolują.:mrgreen:

mathu
03-04-2009, 13:25
Dynamika w praktyce (jak widać przy takich kontrastach 35/2 na pełnej dziurze trochę nie wyrabia). Bez żadnej lampy, goły S5 i to na ISO400:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img16.imageshack.us/img16/626/dscf1435.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img18.imageshack.us/img18/946/dscf1478f.jpg)

Kolorki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img8.imageshack.us/img8/6228/dscf1560c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/9150/dscf1564.jpg)

robin102
04-04-2009, 11:47
Kolorki cudne z S5 są. AWB w D700 to jak teraz widzę w ogóle nie powinien istnieć jako funkcja w body. Wczoraj wieczorem pomieszałem trochę oświetlenia w domu, a to świeczka, a to telewizor, a to żarówki tradycyjne i 2 świetlówki kompaktowe. Kilka fotek i szok normalnie. Nawet na tym lichym wyświetlaczu LCD z aparatu wszytko mam kolorystycznie tak pokazane jak w rzeczywistości jest. Wierzyć się nie chce normalnie. Piękna sprawa. Nawet moje podkrążone oczy w autoportrecie wyglądają jak trzeba :)
ps
Pytanie do użytkowników czy linijkę korekcji ekspozycji na górnym LCD da się odwrócić aby szła po normalnemu ( od lewej do prawej ) podobnie jak to mogę zrobić w D700 ?


do MODERACJI
może by tak dwa wątki o S5 w jeden zlepić

tomitom
04-04-2009, 12:21
nie da się :< dlatego też w d300 i d3 obróciłem po nienormalnemu czyli malejąco

sprocket
04-04-2009, 13:37
Robin pokaz tego autoportreta ;)

robin102
04-04-2009, 18:57
Robin pokaz tego autoportreta ;)
Sprocket, a co chciałbyś zrobić odbitkę, postawić na kredensie żeby dzieci Ci cukru z cukiernicy nie podjadały :mrgreen:

-------------------------------
Coś pomotałem w tym chińskim MENU czy tak ma być:
w trybie A przednie kółko funkcyjne wprowadza korekcję ekspozycji, nie chce żeby tak było :(

Menu jest odjazdowe, a instrukcja obsługi to dopiero fajna komedia :)
Nigdy bym nie wpadł na to, że opcje pracy LCD ustawia się na wyświetlanym zdjęciu przysikając przycisk ktróryś tam, chcialem zmniejszyć jasnosć LCD
jakie siuprajsy jeszcze będą :mrgreen:

BugsBunny
04-04-2009, 19:16
raz się pomęczysz, poustawiasz jak trzeba i koniec :)

Strus
04-04-2009, 20:11
Coś pomotałem w tym chińskim MENU czy tak ma być:
w trybie A przednie kółko funkcyjne wprowadza korekcję ekspozycji, nie chce żeby tak było :(

Tak MOZE byc ale nie MUSI :D Nie mam teraz puszki pod reka bo bym podpowiedzial. Z pamieci nie da rady bo ustawilem to kilka miesiecy temu.... Menu moze i skomplikowane w porownaniu z N ale zasadniczo sie go nie oglada. Raz ustawiasz i po sprawie. Ja do menu wchodze tylko jesli chce sabinka zadalnie z puszki sterowac

robin102
04-04-2009, 20:38
Żarty się skończyły. Zeznawać mi tu proszę jak zrobić aby w trybie A przednia rolka nic mi nie zmieniała w ekspozycji :) była nie aktywna jak to mam w D700.
ps.
przy okazji gmerania w menu rozwiązałem zagadkę którą kiedyś sam postawiłem., czyli jak przełączać aby można było wartość przesłony ustawiać pierścieniem na szkle :) wymieni się za info o tej rolce z pytania wyżej :) :) :)

tomitom
04-04-2009, 20:44
przy okazji gmerania w menu rozwiązałem zagadkę którą kiedyś sam postawiłem., czyli jak przełączać aby można było wartość przesłony ustawiać pierścieniem na szkle :) wymieni się za info o tej rolce z pytania wyżej :) :) :)

tak ale wtedy nie da rady już zmieniać rolką albo pierścień przysłony albo rolka....chyba ze masz jakiś tajemny setup a ja nie "umim" dobrze ustawić...

BugsBunny
04-04-2009, 20:46
Żarty się skończyły. Zeznawać mi tu proszę jak zrobić aby w trybie A przednia rolka nic mi nie zmieniała w ekspozycji :) była nie aktywna jak to mam w D700.

setup/easy exposure compensation - ustaw na OFF
instrukcja angielska str. 157

robin102
05-04-2009, 11:56
Dzięki, dzięki
Powiedzcie czy nowy soft przyspiesza choć trochę pracę korpusu i co tam jeszcze wnosi ? Jakie numerki softu powinienem widzieć na LCD jeśli jest najnowszy ?
aaaaaaaa i jeszcze pytanko do wielbicieli tego wyjątkowego aparatu, czy Sandisk Extreme IV jest obsługiwany przez S5 ? czy będzie zauważalnie szybciej zapisywał RAFa niż na EXTREME III :)
a może jakieś dedykowane karty są do S5pro ? jakieś doświadczenia swoje macie w tym temacie :) ;)

mathu
05-04-2009, 12:07
Robin ale mów co z tym pierścieniem przysłon :>>>

mikkay
05-04-2009, 12:22
A ja mam pytanie odnośnie obróbki.
Wczoraj robiłem zdjęcia w plenerze (krzaczki, trochę jeziorka itp) i ustawiłem sobie symulację filmu F2 (slajd Fuji-Chrome). Przyznam, że w porównaniu ze STANDARD to był strzał w dziesiątkę. Na wyświetlaczu od razu lepiej i kolory cycek. Zgrałem na komputer RAFy i czar prysł... w ACR wygląda to najgorzej, w S7raw lepiej niż w poprzedniku, w C1 podobnie do s7, ale dalej to nie to co na wyświetlaczu... Co zrobić by po zgraniu raf'a w wywoływaczu był materiał wyjściowy jak w puszcze?

robin102
05-04-2009, 12:25
Robin ale mów co z tym pierścieniem przysłon :>>>
Można ustawić tak, że sterujesz wielkością otworu w szkle jak w prawdziwym aparacie czyli pierścieniem na obiektywie, o ile on jest. Ja tak lubię :)
Kiedyś doszukiwałem się tej funkcjonalności z kolegą bo przecież w D200 tak jest. Nie potrafiliśmy tego przełączyć guuuuuupki normalnie. To mnie powstrzymywało trochę przed zakupem, ale nie dałem wiary, że tej opcji nie ma i wczoraj znalazłem w chińskim menu, bo mam tylko chińskie :)
Oczywiście przełączać sie tego szybko nie da na sterowanie rolką bo znów trza sie przekopywać przez chinszczyznę.
A co z tym softem bo u mnie to wygląda tak:
soft A: 1. 03
soft B: 1. 12
tak ma być, czy coś nowszego jest ?
Wyrażę po raz kolejny swój entuzjazm. Aparacik idealny do fotografowania ludzi, no może nie za szybkich ludzi :mrgreen:

BugsBunny
05-04-2009, 12:26
A ja mam pytanie odnośnie obróbki.
Wczoraj robiłem zdjęcia w plenerze (krzaczki, trochę jeziorka itp) i ustawiłem sobie symulację filmu F2 (slajd Fuji-Chrome). Przyznam, że w porównaniu ze STANDARD to był strzał w dziesiątkę. Na wyświetlaczu od razu lepiej i kolory cycek. Zgrałem na komputer RAFy i czar prysł... w ACR wygląda to najgorzej, w S7raw lepiej niż w poprzedniku, w C1 podobnie do s7, ale dalej to nie to co na wyświetlaczu... Co zrobić by po zgraniu raf'a w wywoływaczu był materiał wyjściowy jak w puszcze?
po pierwsze - to co widzisz na wyświetlaczu aparatu to jpg
żeby było tak z RAFa to musisz go odpalić w sofcie Fuji, i to nie w tym darmowym tylko w Hyper Utility, i tam wybrać Film Simulation
poza tym, mimo pięknych kolorów ustawienia symulacji filmu mają dużą wadę - DR spada do standardowej

yossarian
05-04-2009, 12:32
Dzięki, dzięki
Powiedzcie czy nowy soft przyspiesza choć trochę pracę korpusu i co tam jeszcze wnosi ? Jakie numerki softu powinienem widzieć na LCD jeśli jest najnowszy ?
aaaaaaaa i jeszcze pytanko do wielbicieli tego wyjątkowego aparatu, czy Sandisk Extreme IV jest obsługiwany przez S5 ? czy będzie zauważalnie szybciej zapisywał RAFa niż na EXTREME III :)
a może jakieś dedykowane karty są do S5pro ? jakieś doświadczenia swoje macie w tym temacie :) ;)

No, przecież ostrzegaliśmy że to powolna maszyna :D

Ogólnie ten aparat wonlo pisze z natury. Wszystkie karty są w nim pierońsko wolne. Z jakichś dyskusji pamiętam że Thom Hogan twierdził że ograniczeniem jest kontakt pomiędzy procesorem a pamięcią w aparacie. Śmiem twierdzić że nie zauważysz różnicy pomiędzy Ultra II a Extreme III, więc używanie Extreme IV to już totalna przesada. Oczywiście obsługuje je, w tym sensie że zapisze na nich zdjęcia ;-)

Fuji wolny jest i basta! ;-)

mathu
05-04-2009, 12:34
Można ustawić tak, że sterujesz wielkością otworu w szkle jak w prawdziwym aparacie czyli pierścieniem na obiektywie, o ile on jest. Ja tak lubię :)
Ja też tego szukałem i nie znalazłem.

BugsBunny
05-04-2009, 12:40
Ja też tego szukałem i nie znalazłem.

setup/command dials/aperture setting - ustaw aperture ring

tomitom
05-04-2009, 13:06
Wyrażę po raz kolejny swój entuzjazm. Aparacik idealny do fotografowania ludzi, no może nie za szybkich ludzi :mrgreen:

Chyba mamy dwa różne s5pro bo w moim AF działa doskonale i potrafi ostrzyć naprawdę szybko poruszające się obiekty.

BugsBunny
05-04-2009, 13:24
Chyba mamy dwa różne s5pro bo w moim AF działa doskonale i potrafi ostrzyć naprawdę szybko poruszające się obiekty.
Robin chyba myśli o prędkości zdjęć seryjnych i przestojach na opróżnianie bufora, nawet ktoś wyjątkowo nieruchawy zdąży w tym czasie uciec :wink:

mathu
05-04-2009, 14:33
setup/command dials/aperture setting - ustaw aperture ring

Rewelacja, tego mi brakowało :D Wreszcie mam prawdziwy aparat.

igsux3
05-04-2009, 21:02
wrzuci ktos na raw.fotosite.pl jakies rawy z tego cuda? coraz bardziej mnie kusi... toć ta rozpietosc nawet na jpegach powala :)

Strus
05-04-2009, 21:08
Jutro cos wrzuce. Krajobrazik ? portrecik ? Autko ? Abstrakcja ze studia ? Do wyboru do koloru

carantoni
05-04-2009, 21:54
Ja poproszę krajobrazik. Taki przepalony, z dobrze naświetlonymi cieniami.

bradley
06-04-2009, 22:00
Tak "w temacie " softu jeszcze. Jest gdzieś polski opis "jak to zrobić"?

Strus
06-04-2009, 22:06
Jak CO zrobic ?

DADI
06-04-2009, 22:09
Tu macie 4 zdjęcia w RAF z przepałami (z jednym przepalonym chyba trochę przesadziłem :) ) i do wyciągnięcia cieni

http://rapidshare.com/files/218208127/Test.rar.html

bradley
07-04-2009, 00:23
...zaktualizować

DADI
07-04-2009, 00:37
...zaktualizować

ale co ?

edit :)

wgrywasz soft na kartę

naciskasz i trzymasz BACK następnie włączasz aparat. A potem to tylko strzałkami najedź na OK w wyświetlanym menu i potwierdzasz przyciskiem OK. Bateria musi być naładowana.

link do softu. ver. 1.12 http://www.fujifilm.com/products/digital/download/s5pro/fupd.html

bradley
07-04-2009, 00:55
...no, właśnie mniej więcej o to mi chodziło :-)
dzięki

Gootchio
07-04-2009, 10:34
Dzięki, dzięki
Powiedzcie czy nowy soft przyspiesza choć trochę pracę korpusu i co tam jeszcze wnosi ? Jakie numerki softu powinienem widzieć na LCD jeśli jest najnowszy ?
aaaaaaaa i jeszcze pytanko do wielbicieli tego wyjątkowego aparatu, czy Sandisk Extreme IV jest obsługiwany przez S5 ? czy będzie zauważalnie szybciej zapisywał RAFa niż na EXTREME III :)
a może jakieś dedykowane karty są do S5pro ? jakieś doświadczenia swoje macie w tym temacie :) ;)

Na Lexarze UDMA 300x vs. Extreme III praktycznie dochodzi jedno miejsce w buforze, ale o znaczących różnicach nie ma mowy... nikt nie mówił, że to jest sprzęt reporterski ;)

robin102
07-04-2009, 16:29
... nikt nie mówił, że to jest sprzęt reporterski ;)
Spoko spoko ja wiem jaki to sprzęt i do czego służy. To aparat bardzo specyficzny dla konesera fotografii niekoniecznie cyfrografii :) Z tą powolnością to sobie trochę żarty robię bo kto kupuje taki sprzęt wiedzieć o jego cechach powinien i tak go używać aby wszystkiego wystarczyło, braku szybkości też :) żeby wystarczyło :) AF jest żwawy i celny choć nie ma tej precyzji i powtarzalności co w D700. Autofocusowi w es-piątce zdarza się coś tam kombinować z niby doostrzaniem gdzie D700 od razu ustawi w punkt na 102, ale to tylko w trudniejszych warunkach oświetleniowych lub na trudnym temacie. Znacznie lepiej to wypada niż na moich szkłach było z D300 który jak głupiał to zawsze walił front-focusem, małym ff ale jednak. Generalnie AF to najszybsza rzecz w tym body, no może poza włącznikiem ON/OFF :mrgreen:
Tak sobie trochę domowo popstrykałem w trudnym świetle co by szumy przepędzić i o dziwo w dobrze naświetlonych fotach ich nie wiedzę, albo wzrok mi się pogorszył. Na ISO 1600 jest akceptowalny obrazek, na ISO 1000 bardzo dobrze jak dla mnie, choć troszkę miękko. Przypuszczam, że na papierze w formacie 15x21 będzie mjuuut sss malinooom. Oddanie kolorów i WB to wzór do naśladowania choć co do kolorystyki to minimalnie trzeba czasem magnetę korygować, ale na prawdę minimalnie.
Ale przestroga dla potencjalnych napaleńców na ten aparat który z racji pogibanych cen Nikona zyskuje w emerytalnym wieku drugą młodość małe ostrzeżenie: to nie jest aparat uniwersalny i nie dla każdego. Przymierzam się jakiś domowy teścik porównawczy paru obrazków zrobić z S5, D700, D300, D70s, ale zupełnie nie kamam jak się do tego zabrać, bo o ile szkło porównać z kilkoma korpusami to pikuś, ale korpusy z jednym szkłem to wymiękam :( Czym to wywołać, jak wywołać, na jakich ustawieniach, w ogóle czy rawy czy jpg ? wymięknę chyba. Sprawdzę w boju na ślubie.
Kumpel który foci Canonem 30D plus stałka 85mm jak zrobił parę fotek moim S5 i też stałką 85mm na ISO 1000 to też się zadziwił, ze Nikon, a taki dobry ;)
Tak czy siak melduje, że się polubiliśmy tzn. model S5 z modelem R102 :mrgreen:

ps
jestem bliski finalizacji przeróbki akumulatora od D300 D700 aby zasilać S5pro, może się uda :)

MR
07-04-2009, 16:50
a jak to wygląda w końcu te porównanie canona 5d mk1 z fuji s5 ? Fuji wychodzi taniej, ano i to crop. A jak zdjęcia i ogólnie aparaty ? miał ktoś do czynienia z obydwoma ?

Merde
07-04-2009, 17:25
Tu macie 4 zdjęcia w RAF z przepałami (z jednym przepalonym chyba trochę przesadziłem :) ) i do wyciągnięcia cieni

http://rapidshare.com/files/218208127/Test.rar.html

This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.

This limit is reached.

To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

Lipa, panie.

robin102
07-04-2009, 21:37
a jak to wygląda w końcu te porównanie canona 5d mk1 z fuji s5 ? Fuji wychodzi taniej, ano i to crop. A jak zdjęcia i ogólnie aparaty ? miał ktoś do czynienia z obydwoma ?
W sensie obrazka to stara piątka Canona to kiler , klasa sama w sobie. W temacie aparatu to durszlak z innymi udziwnieniami co nie przeszkadza wielu ludziom tworzyć nim piękne zdjęcia. Aparaty zupełnie nie porównywalne pod żadnym względem. Od dawna bylo tak i chyba dalej jest, że Nikon robi świetne aparty, a Canon zdjęcia. No jak ktoś chce to se może S5 PRO pod Nikona podciagnąć, chociaż jakości rejsetracji nikonowskiej to tu mało, ale wykonanie body S5 to pierwsza klasa.

miklo
07-04-2009, 23:06
A pamiętacie matrycę SR w kompakcie S20Pro? Zamieszczełem tu kiedyś przykład. Dla przypomnienia:

Testowałem wężyk od Practiki (zacinał się) i w trybie M i nie ustawionej ekspozycji trzymając aparat w łapie nadusiłem wężyk. Wyszedł piękny przepał:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img387.imageshack.us/img387/3942/dscf13341xu.jpg)

A teraz korekta w PS o -3.7EV i lekkie dociągnięcie dołu krzywą (wszystko w ACR, potem nie poprawiane):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img387.imageshack.us/img387/6523/dscf133412lf.jpg)

Fajne?