PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i makro - jaki obiektyw?



pjfox
14-12-2004, 01:47
Witam.
Jestem świeżym posiadaczem D70Kit (-:

Pytanie mam jak w temacie - b. lubię temat makro, więc do Kita by dokupić (może nie od razu, ale im szybciej tym lepiej (-: ) jakiś obiektywik macro.

Poczytałem conieco na forum - pasowała mi wstępnie z opisów Sigma bodajże 70-300 Super Macro II - - no ale z opinii (np. maroo ((-: ) jednak wynika, że tele to tele, a macro to macro - jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego (-:

Więc na tele to będe zbierał, ale do macro bym coś od razu wciągnął może....

Co byście polecali dla nowego (oczywiście nie za drogo - budżet dalej się nie może pozbierać po zakupie body (-: )


a chcę robić zdjęcia w stylu:

http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=408763#Z
http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=408770#Z

czy np. takie (-:
http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=141817#Z


pozdro
pj

ddMON
14-12-2004, 01:52
Jak nie za drogo, to chcąc robić taaakie fotki, pewnie będzie duży kłopot - fajna głębia ostrości!

maroo
14-12-2004, 09:15
Jak tanio to Cosina(Soligor) 100/3,5 (W manualnych nie działa pomiar światła)

Jak drożej to Nikkor 60 lub 90 albo Sigma 50 lub 105.

Jednak aby uzyskać aż takie powiększenia dodatkowo polecam zakup pierścieni makro.

Albo jakiegoś Coolpixa lub innego kompakta z dobrym makro.
Będzie taniej, wygodniej i łatwiej będzie uzyskać większą głębię ostrości.

pjfox
14-12-2004, 09:21
no wlasnie tak tez myslalem

nad jakims olympusem np. takim max do 1000zl
tylko
miec d70 i kupowac drugiego cyfraka do makro?((-:

JaW
14-12-2004, 13:42
Do takich fotek spokojnie wystarcza obiektyw o skali 1:1, zresztą ta trzecia to robiona kompaktem G3. Jak widac - rowniez w makrofotografii nie sprzet jest najwazniejszy, tylko fotograf. Dokup sobie do D70 na przyklad Sigme 50mm f/2.8 Macro - ale koniecznie nowy typ, bo stare mają skale 1:2, za niewiele ponad 1000 zł bedziesz miał dobry, bardzo ostry i uniwersalny obiektyw makro-portret. Jesli chcesz cos dluzszego, to polecam Tamrona 90mm f/2.8 Macro - koszt cos okolo 1500 zł. Najlepszy (i najdrozszy) bedzie Nikkor 100mm Micro, ale mysle, ze i z Sigmy wychodza swietne fotki - zalezy kto trzyma aparat :)
Kupowanie kompakta specjalnie do makro (jesli sie ma lustrzanke) to pomyłka, zapomnij o tym.

gALL
14-12-2004, 14:49
Jak do D70 to:
1. Nikkor AF-D 60/2.8 micro
2. Sigma 50/2.8 EX macro
3. Tamron SP 90/2.8 macro
4. Nikkor AF-D 105/2.8 micro
5. Sigma 105/2.8 EX macro.

Pomijam 180 makro i zooma Nikkora makro.

W tej kolejnosci poniewaz masz cropa, bez cropa to 3,4,5,1,2.

Krzysiek
14-12-2004, 20:21
Ja tak jak JaW polecam tamrona 90 (ostry jak brzytwa). Mozna trafic uzywany za ok. 1000 zl.

gaLL wyjasnij prosze dlaczego do aparatow z cropem polecasz krotsze a do innych dluzsze obiektywy.

pjfox
14-12-2004, 21:18
ok thx za odpowiedzi

a z innej beczki (-;

może ktoś z Wrocka ma jakieś macro? tak by podpiąć i oblookać jak to śmiga....?
stawiam pifo
abo2(-:

ALF
14-12-2004, 23:40
obiektywy zostały już chyba wszystkie wymienione...długa sigmę sobie odpuść, jest za ciężka do makro - no chyba, że kwiatki itp...
do obiektów nieruchomych - pierścienie
do obiektów płaskich - mieszek
do obiektów ruchomych (np owady) - soczewki

adik
15-12-2004, 01:49
Bardzo fajna odpowiedz.Wlasnie mialem zadac to pytanie.Dzieki ALF:)

pjfox
15-12-2004, 09:44
No dobra - soczewki to da się kupić - można znaleźć po sieci
a pierścienie?

@nia
15-12-2004, 09:51
są na allegro za jakieś 550 zł o ile dobrze pamiętam...

ALF
15-12-2004, 14:30
na allegro sprzedaje sklep z krakowa -jest ok!
możesz też kupić w raysfoto pierścionki marumi...
apropo's...kupiłem dzisiaj +10D B&W za 70 dyszek...żyleta :lol:

@nia
15-12-2004, 14:40
@ALF
gdzie kupiłeś to B&W?

ALF
15-12-2004, 14:46
na alledrogo :mrgreen: dzisiaj przyszło...zaraz idę cyknąć szron :P

adik
16-12-2004, 03:54
Dawaj dawaj fotke.+10 to juz nice:>

ALF
16-12-2004, 12:34
Dawaj dawaj fotke.+10 to juz nice:>

ooo...nie tak szybko...założyłem świerzy film, więc wycykam go pewnie w ciągu jakichś dwóch tygodni - mam do makro osobny aparat :wink:

aldus
19-12-2004, 18:49
Spotkałem na Allegro takie coś: Nikon Close-Up NO.5T. Czy ktoś wie coś bliżej poza tym, że to soczewka achromatyczna?

glisek
19-12-2004, 23:13
do jakiego obiektywu jest sens kupowac soczewki?
pytanie bierze sie z tad, ze z pierscieniami posrednimi KITowy obiektyw niespecjalnie wspolpracuje (za blisko jest plszczyzna ostrzenia), czy to samo bedzie z soczewami do tego obiektywu?
Jak wspolpraca z AF 50/1.8? i z AF 70-300G?

ALF
19-12-2004, 23:43
tp raczej nie kwestia obiektywu, ale temtu...jeśli chcesz cykac owady, to wyłącznie soczewki, jeśli mało ruchome robale, to pierścienie...pierścionki będą najlepiej współpracować z jasnym,krótkim, lub średnim obiektywem - czyli 50-105 najwyżej 2;8 - pierścionki zabierają światło...soczewy nie, więc moga współpracować z ciemniejszymi obiektywami, ale dadzą zniekszatłcenia na obrzeżach...

glisek
20-12-2004, 00:03
tp raczej nie kwestia obiektywu, ale temtu...jeśli chcesz cykac owady, to wyłącznie soczewki, jeśli mało ruchome robale, to pierścienie...pierścionki będą najlepiej współpracować z jasnym,krótkim, lub średnim obiektywem - czyli 50-105 najwyżej 2;8 - pierścionki zabierają światło...soczewy nie, więc moga współpracować z ciemniejszymi obiektywami, ale dadzą zniekszatłcenia na obrzeżach...

ALF, co do pierscionkow, to nie ma problemu z ich uzywaniem i z krotkimi i dlugimi obiektywami (przynajmiej tymi co je mam), jedynie z KITem jest problem, tylko z pierscionkiem 12 mm jeszcze mozna wyostrzyc, przy dluzszych niestety ostrzenie jest juz na pierwszej soczewie, albo poza nia.
Z 70-300 G bardzo fajnie pierscionki chodza, fakt troche swiatla brakuje, wiec muchy w locie nie sfoce.
Ale z tego co napisales o soczewach wnioskuje, ze nie ma znaczenia do jakiego szkielka je podepne, bo i tak bedzie dzialac. Wiec chyba w moim przypadku najlepiej mi bedzie zakupic te o srednicy 52 mm, by do piecdziesiatki pasowaly, a zawsze jeszcze mozna pierscienie dorzucic. Dzieki

ALF
20-12-2004, 12:07
jeśli chodzi o soczewki i średnicę, to lepiej kupić większe - na największą średnicę obiektywu i zastosować przejściówki...pamiętaj, ze soczewki są sporo gorsze na obrzeżach, więc jak kupisz większe, to będziesz miał mniejsze zniekształcenia i większą ostrość bliżej brzegów...ja mam średnice 52, 55, 58, więc kupiłem na 58...bo trafiła się okazja, ale chciałem kupić na 62...

glisek
20-12-2004, 18:13
Dzieki, cenna uwaga.

tomekd
21-12-2004, 15:58
Witam wszystkich Użytkowników.
Wreszcie udało mi się pozbyć problemów związanych z wolnym łączem internetowym i mogę bez przeszkód przeglądać i uczestniczyć w Forum.
Moje pytanie dotyczy właśnie D70 i makro. Czy ktoś z Was może mi udostępnić do wglądu jakieś fotki zrobione obiektywem 18-70 DX lub 24-120 VR z zastosowaniem pieścieni lub soczewek makro? Po powyższych postach nie spodziewam się wysokiej jakości tego typu zdjęć lecz dla własej informacji chętnie je zobaczę. Będę wdzięczny za informacje na temat jakości zdjęć zrobionych którymś z powyższych zestawów lub za same zdjęcia.
Z góry dziękuję za pomoc.

glisek
21-12-2004, 22:37
Tomku D., jak bede mial chwile czasu, to postaram ci sie pare sampli z KITa podeslac, ale powiekszenia z pierscieniami nie sa spcjalne, w sumie daja ci tylko tylke, ze mozesz (czyt. musisz) focic blizej obiektu zainteresowania. Druga sprawa, o czym wspominal ALF, to pierscionki zabieraja troche swiatla, wiec czasy tez sa dluzsze, bo i szkielko ciemnawe.

adik
22-12-2004, 00:56
Wlasnie czy ktos moglby podrzucic jakies sample makro z roznych kombinacji??Soczewki pierscienie obiektywy??

tomekd
22-12-2004, 11:44
Grzegorzu
dzięki za informacje i czekam na sample. Widzę również że korzystasz z Nikkora 50 1.8, jak możesz to powiedz jak Twoim zdaniem ten obiektyw sprawuje się z pierścieniami. Pare sampli... wielkie dzięki. Uczepiłem się tak tych pierścieni z powodu ich relatywnie niskiego kosztu. Wiem że fotki wykonane za ich pomocą pozostawiają trochę do życzenia ale jako początkujący nie mogę sobie pozwolić na zakup obiektywu makro. :(

Gumers
23-12-2004, 23:45
Panowie tylko błagam, założenie pierścionków czy dioptri na kita nie da Wam takich zdjęć jak były w likach plgnioto !!!!
Podstawą jest obiektyw ze skalą 1:1, a jak się go nauczysz, to następnie możesz się pokusić na rozbudowę. Nie piszę tego złośliwie, lecz wręcz przeciwnie. Nakupujecie wszystkiego i nie poznacie zalet i wad rozwiązań. Po czym się okaże, że jedyne macro które się Wam podoba to pies ;) ale mały ratler :)
Później to już tylko czołganie po trawie i kombinowanie jak doświetlić, czym wiatr zasłonić, gdzie odbłyśnik ik jak się pozbyć delirium w rękach - reszta to już pestka :)

Z tego co pamiętam filtr +10d daje skalę 1:1 z każdego obiektywu, ale cena takiego filterka powinna by być nieco niższa by był opłacalny w kupnie na próbę.

glisek
24-12-2004, 01:04
Panowie tylko błagam, założenie pierścionków czy dioptri na kita nie da Wam takich zdjęć jak były w likach plgnioto !!!!
Podstawą jest obiektyw ze skalą 1:1,....

Gumers, to tez wyzej napisalem, ze KIT z pierscieniami jest do kitu (a przy okazji dementuje moja informacje, ze nie da sie wyostrzyc z KITem z trzema pierscieniami, otoz mozna ale obiekt musi byc nie miej niz 1 cm od pierwszej soczewy, a i powiekszenie do kitu - znaczy sie nie ma sensu).
Pewnie, ze obiektyw makro jest do takiej zabawy najlepszy, ale od czegos trzeba zaczac, a jednak soczewy i pierscionki wychodza relatywnie tanio w porownaniu z dobrym obiektywem makro.
NIe wiem jeszcze (moze ktos wie) jak wyglada sprawa wspolpracy takiego obiektywu z soczewami i pierscieniami. Pytam, bo powoli przekonuje sie sam o koniecznosci zakpu jakiego jasnego szkielka makro....

ALF
24-12-2004, 01:42
zawsze możesz zrobić to co ja...kupić body na m42, jasny obiektyw, pierścionki i soczewy...za mniej więcej 600zł co jest połową ceny dobrego obiektywu makro do nikona (bez osprzętu)...

Gumers
24-12-2004, 12:25
Glisek, ja wiem że od czegoś trzeba. Tylko chciałem uczulić tych którzy zaczynają, że od razu nie będą robili takich fotek. Myślę że to co zaproponował ALF jest włąśnie lepszym rozwiązaniem. Analog daje możliwość poznania wielu tajników wszelkiej fotografii nie tylko makro. Błona uczy a cyfra często ogłupia i prowadzi do stagnacji. Trzeba później wiele przecierpieć by się z tego wygrzebać. Czasami mam wrażenie że ci co pracują na mikroskopach mają lepszy start :)
Niestety kit z pierdzionkami to chyba najgorszy z możliwych osprzęt. Ciemny i jeszcze ciemniejszy. Same poruszenia, mydło i AF w sumie nie działa. Poza tym 1 cm od szkła to często ucieczka modela lub zasłonięcie celu własnym cieniem aparatu.
Naprawdę zakupienie jakiegoś zestawu za 600pln to dobry pomysł, chyba nawet małpa z makro to lepszy pomysł.
Niestety istnieje przekonanie że drogi sprzęt robi zdjęcia lepsze w każdej dziedzinie. Jeszcze raz się potwierdza że dobry fotograf wie jak osiągnąć efekt każdym pudełkiem. Irytujące jest tylko że niektóre małpy osiągają efekt zbliżony do sprzętu zakutego w makro, mieszki, dedykowane lampy i Bóg jeden wie co jeszcze.

Więc drogi adepcie jeśli to wszystko co napisałem Cię nie przeraża, będzie z Ciebie makro zawodnik !!!! :)

pjfox
24-12-2004, 13:37
Zgadzam się z przedmówcą.
W fotografii wogóle, a cyfrowej zwłaszcza to ja jestem dość nowy, i cały czas się uczę (no ciężko iść do tyłu (-: ) i to moje opinie (pomijając pytanie z początku wątka... (-: )
Mam aktualnie G5 i D70. Makro z G5 mi pasuje, choć bawiłem się też Olympusem c720 (z rok temu) i makro z niego w sumie mi najbardziej pasowało,( no nie miałem wtedy tez porównania (-: ). Makro z G5 jest też niezłe - choć nie zawsze są odpowiednie warunki i nie zawsze jest jak wziąć ze sobą statyw (akurat do G5 miałem taki pożyczony lekki aluminiowy - przy moim DF60 wygląda jak z zestawu "Barbi fotografem" (-: ).

Tak się zastanawiam, czy żeby nie popłynąć za bardzo z kasą, nie pogonić G5 i nie kupić coś tańszego do makro - wspominałem już o tym wcześniej, ale w sumie to smutne - mieć fajne body, a bawić się w szukanie głuptaka tylko do makro...(g5 jednak drogawy jak tylko do makro.... no można go zawsze mieć jako drugi aparat kompakt, na imieniny cioci, czy wziąć na krótki spacer, czy na drogę do pracy (-: - a w analoga to jakoś nie chcę się bawić - nie podchodzi mi to po prostu (-:



Ja, jak będzie okazja, to na początek wciągnę polecaną i omawianą i pojawiającą się na forum czy to jako temat czy jako info w stopce (-: - Cosinę 100/3.5 Macro - jak się pojawi okazja (i pieniążki).


Jak widać - temat jest mocno rozległy, mnie na pewno czeka dużo nauki, dużo teorii, i trochę zakupów - które trzeba przemyśleć (-: (a najpierw na pewno dobrze by było potestować (jak się da (-: ) .)

ufff siem rozpisałem siem (-:

aldus
27-12-2004, 22:40
Od niedawna jestem posiadaczem Micro Nikkora 60 f/2,8. Dziś dopiero miałem trochę czasu, by się nim pobawić. Na pierwszy ogień poszło odwzorowanie 1:1 (sztuczne oświetlenie, bez flesza) - i od razu niespodzianka: nie można ustawić liczby przysłony mniejszej niż 5 (wszystko w manualu). Może dlatego, że głębia ostrości i tak jest już liczona w grubościach włosa. W miarę oddalania obiektywu stają się dostępne coraz mniejsze liczby przysłony. Mam nadzieję, że to zachowanie jest normalne.
Nurtuje mnie taka rzecz: przy odwzorowaniu 1:1 odległość przedmiotowa dla tego szkła wynosi 21,9 cm, czyli po uwzględnieniu grubości korpusu i długości obiektywu, daje to odległość 7 - 8 cm między fotografowanym obiektem a końcem obiektywu. Przy foceniu płochliwych modeli może to być problem. Czy zastosowanie pierścieni lub soczewek spowoduje zwiększenie tej odległości przy niezmienionej skali odwzorowania?
Pozdrawiam, Włodek

ALF
28-12-2004, 03:32
Czy zastosowanie pierścieni lub soczewek spowoduje zwiększenie tej odległości przy niezmienionej skali odwzorowania?


chyba wręcz przeciwnie...

aldus
28-12-2004, 10:05
Mi też tak wychodziło, ale chciałem się upewnić. Robiłem eksperyment ze zwykłą lupą przyłożoną do obiektywu i było tak, jak piszesz ALF. Czyli co - żeby uzyskać większą odległość trzeba szkła o dłuższej ogniskowej?

glisek
28-12-2004, 14:31
Czyli co - żeby uzyskać większą odległość trzeba szkła o dłuższej ogniskowej?

Raczej tak, jak robilem zdjecia z pierscieniami i obiektywem 70-300G, to dla jadnego pierscienia odleglosc byla nawet kolo 1 metra, niewiem jak to wyglada z obiektywami macro, ale pewnie tak samo. Ciekawe jaka odleglosc ogniskowania ma ten Nikkor 105 micro, wieksza od AF 60 micro?

Krzysiek
28-12-2004, 21:02
[quote=aldus]Ciekawe jaka odleglosc ogniskowania ma ten Nikkor 105 micro, wieksza od AF 60 micro?
napewno wieksza, jaka nie wiem dokladnie. Jezeli komus zalezy na wiekszej odleglosci przedmiotowej to tylko obiektyw o wiekszej ogniskowej, ok. 100 mm powinno wystarczyc do wszystkich zastosowan. Chyba, ze kogos stac to 180-200 mm.

chalzen
28-12-2004, 22:08
ALF to nieźle przepłaciłeś
apropo's...kupiłem dzisiaj +10D B&W za 70 dyszek...żyleta
no chyba że masz ich kilka za te pieniądze :)

tomekd
28-12-2004, 23:58
Koledzy, dziękuję za - jak dla mnie - dość dużą ilość informacji na temat zestawów z pierścieniami. Moje pytanie o pierścienie było powodem tego że w pradawnych :wink: czasach używałem zestawu z pierścieniami produkcji USSR. Na owe czasy efekt - jak na moje potrzeby (głównie foto insektów) - był w miarę zadawalający. W chwili obecnej widzę że można osiągnąć dużo lepszy rezultat po inwestycji w obiektyw makro. Będę się mocno skłaniał w tym kierunku. Z powodu dużej ilości na rynku tego typu obiektywów może możecie mi doradzić coś "przyzwoitego" i o w miarę "przyzwoitej" cenie? Będę wdzięczny za pomoc popartą Waszym doświadczeniem.


robilem zdjecia z pierscieniami i obiektywem 70-300G, to dla jadnego pierscienia odleglosc byla nawet kolo 1 metra
...czekam na obiecane zdjęcia (oczywiście tylko i wyłącznie w Twojej wolnej chwili Grzegorzu) a efekt zestawu powyżej interesuje mnie szczególnie...

ALF
29-12-2004, 01:16
ALF to nieźle przepłaciłeś
apropo's...kupiłem dzisiaj +10D B&W za 70 dyszek...żyleta
no chyba że masz ich kilka za te pieniądze :)

wiesz ile kosztuje nówka B&W na alledrogo za zwykłą hamę cza dać ponad stówę :?: :mrgreen:

zobacz tutaj (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38106742)

glisek
29-12-2004, 11:44
...czekam na obiecane zdjęcia (oczywiście tylko i wyłącznie w Twojej wolnej chwili Grzegorzu) a efekt zestawu powyżej interesuje mnie szczególnie...

Tomku, zdjecia z tego zestawwu musze odszukac, a z innych zestawow obiektyw/pierscien to albo dorobic, albo
Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum. , albo
Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

chalzen
29-12-2004, 19:00
70 dyszek
ALF
Ile to jest?

Anonymous
30-12-2004, 04:00
70 dyszek
ALF
Ile to jest?

meac culpa :oops: 7 dyszek :mrgreen:

ALF
30-12-2004, 05:06
to wyżej sem ja...cóś mnie wylogneło :twisted:

Anonymous
09-01-2005, 18:15
czy ten obiektyw nadaje sie do nikona d70 (potem soczewki macro )

mam nikona d70 + 18-70

http://www.acephotodigital.com/sc/main_item.asp?id=964584852

Goldenos
09-01-2005, 20:23
Nadaje się jak nic, zależy tylko, czy będzie Tobie odpowiadał i zależy, co zamierzasz focić. Piękne szkiełko :)

pjfox
09-01-2005, 23:55
Gościu miły
a będziesz to szkło kupował? jakaś wysyłka?
bo w takiej cenie to i ja bym wciągnął......

a 2 razem taniej wysłać niż osobno (-:

ALF
10-01-2005, 00:15
do makro trochę krótka ogniskowa...lepiej w granicach 90-105...nawet do soczewek...

Lolas
10-01-2005, 01:26
Przymierzam sie do zakupu "czegos do makro" ale coraz bardziej mam namieszane w glowie.
Pierscienie juz skreslilem (przynajmniej na razie) bo troche boje sie utraty swiatla. Co prawda mam 50/1.8, ale szkoda wydac 550zl na testy :)
Najblizszy jestem kupieniu soczewek (na pewno +10 do extreme i przynajmniej jedna mniejsza np. +3) bo w razie porazki mozna z niewielka strata sprzedac je na allegro (mowie o stracie kwotowej, a nie procentowej).

Oczywiscie najlepszy bylby obiektyw o skali 1:1 i tu myslalem o Sigmie 50/2.8 DG lub 105/2.8 DG. Trudno mi sie zdecydowac ktory blizszy bylby moim potrzebom/oczekiwaniom. Teoretycznie majac 50/2.8 moglbym sprzedac nikkora 50/1.8 i uzywac Sigmy jako portret+makro, ale 105 kusi wieksza odlegloscia od obiektu (przy skali 1:1) a przy okazji calkiem przyzwoitym tele.
Ludzie, poradzcie cos bo nie wiem co robic. Moze ktos mial podobne dylematy i podejmowal juz podobna decyzje.

Pozdrawiam
Lolas

glisek
10-01-2005, 01:40
Przymierzam sie do zakupu "czegos do makro" ale coraz bardziej mam namieszane w glowie.
Pierscienie juz skreslilem (przynajmniej na razie) bo troche boje sie utraty swiatla. Co prawda mam 50/1.8, ale szkoda wydac 550zl na testy :)
Najblizszy jestem kupieniu soczewek (na pewno +10 do extreme i przynajmniej jedna mniejsza np. +3) bo w razie porazki mozna z niewielka strata sprzedac je na allegro (mowie o stracie kwotowej, a nie procentowej).

Oczywiscie najlepszy bylby obiektyw o skali 1:1 i tu myslalem o Sigmie 50/2.8 DG lub 105/2.8 DG. Trudno mi sie zdecydowac ktory blizszy bylby moim potrzebom/oczekiwaniom. Teoretycznie majac 50/2.8 moglbym sprzedac nikkora 50/1.8 i uzywac Sigmy jako portret+makro, ale 105 kusi wieksza odlegloscia od obiektu (przy skali 1:1) a przy okazji calkiem przyzwoitym tele.
Ludzie, poradzcie cos bo nie wiem co robic. Moze ktos mial podobne dylematy i podejmowal juz podobna decyzje.

Pozdrawiam
Lolas

Tak, to trudna sprawa.
Pierscienie z AF 50/1.8 cakiem dobrze wspolpracuja, a i skala odwzorowania przyzwoita ( nie mierzylem jaka), z soczewkami nie mialem jeszcze do czynienia, ale w najblizszej przyszlosci to zmienie.
A polecalbym jednak jakis konkretny obiektyw makro, np, Nikkor Micro 105/2.8
Wszystko zalezy od tego, jaka kase sie chce na szkielka wydac. Na pewno cenowo soczewy najtaniej...

Lolas
10-01-2005, 01:41
Ktos wspominal chyba o Soligorze / Cosinie 100mm. Bawilem sie chwile podobnym obiektywem, ale wydaje mi sie ze byl To Soligor 105mm. Obiektyw dosc toporny. AF dziala glosno i wydaje niezdrowe dzwieki, jest wolny i nieprecyzyjny. Ostrzenie reczne dosc trudne, bo pierscien obraca sie niezupelnie plynnie. Ale fotki calkiem ciekawie wychodza, a biorac pod uwage cene trzeba przyznac ze jest to propozycja warta rozwazenia. Szczegolnie dla osob zaczynajacych zabawe z makro, dla ktorych przede wszystkim licza sie koszty.
Niestety szkielko nie nalezy do latwo dostepnych, szczegolnie jesli chcemy kupic je za sensowna cene.
Ponizej zamieszczam fotke zrobiona tym obiektywem:
http://www.lolas.pl/foty/soligor-105/lech.jpg

I druga, tez pstryknieta tym szkielkiem, ale uzbrojonym dodatkowo w soczewke +10:
http://www.lolas.pl/foty/soligor-105/klawiaturka.jpg

Przy takiej glebi ostrosci nie wyobrazam sobie focenia robali z uzyciem soczewki.

[ Dodano: Pon Sty 10, 2005 12:56 am ]


A polecalbym jednak jakis konkretny obiektyw makro, np, Nikkor Micro 105/2.8
Wszystko zalezy od tego, jaka kase sie chce na szkielka wydac. Na pewno cenowo soczewy najtaniej...

Wlasnie odkrylem, ze zasada "Nikkor duzo drozszy od Sigmy" nie sprawdza sie w kazdym przypadku. Nowy Nikkor Micro 105/2.8 = 2000zl, Sigma 105/2.8DG zaledwie 100zl tansza.
Co nie zmienia faktu ze to i tak kupe kasy :(

ALF
10-01-2005, 02:42
jest jeszcze tamron 90...naprawdę niezły...poszukajcie w archiwum forum, były linki do testów porównawczych sigmy, nikkora i tamrona...

mario
10-01-2005, 09:25
Gościu miły
a będziesz to szkło kupował? jakaś wysyłka?
bo w takiej cenie to i ja bym wciągnął......

a 2 razem taniej wysłać niż osobno (-:

Witam.
Jak by co to ja też się piszę.

glisek
11-01-2005, 02:59
Wlasnie odkrylem, ze zasada "Nikkor duzo drozszy od Sigmy" nie sprawdza sie w kazdym przypadku. Nowy Nikkor Micro 105/2.8 = 2000zl, Sigma 105/2.8DG zaledwie 100zl tansza.
Co nie zmienia faktu ze to i tak kupe kasy :(

Hehe, wlasnie czekam na 105tke nikkora, mysle ze mnie wyniesie kolo 1850 :)
A wtedy to dopiero zaszaleje ;)

pjfox
11-01-2005, 08:28
a co sądzicie o tym obiektywie?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39276346

Lolas
11-01-2005, 10:44
glisek, 105-ke sprowadzasz z zagranicy czy masz taka cene w Polsce?
Pytam, bo dla mnie wazna jest mozliwosc otrzymania faktury vat

aldus
11-01-2005, 10:44
Miałem podobną sigmę (70-300). Funkcja makro chyba w zakresie 200-300 mm, na pewno nie miała skali odwzorowania 1:1 (chyba 1:2 lub mniej), dość ciemne szkło.
Pozdrawiam

Lolas
11-01-2005, 11:12
aldus, jest tak jak piszesz. makro w ograniczonym zakresie ogniskowych, odwzorowanie 1:2. Przy slabym oswietleniu pojawia sie problem z drganiami lustra, ktore przy tak dlugim obiektywie wyraznie wplywaja na pogorszenie ostrosci.
Mimo to szkielko jest dobre do zastosowan amatorskich, bo laczy uniwersalnosc (spory zakres ogniskowych i jeszcze makro) z calkiem niezla jakoscia (oczywiscie mam na mysli jakosc w tej klasie cenowej).

aldus
11-01-2005, 15:31
Nie chcę, broń Boże, dyskredytować tego szkła. Tak jak napisałeś, w tej klasie cenowej to bardzo przyzwoite szkiełko. Dodatkowo na plus należy mu zapisać bardzo przyjemne i miękkie (przynajmniej na moje oko) rozmycie tła.

ALF
11-01-2005, 18:29
mam tą sigmę i potwierdzam...do 1;1 konieczna jest specjalne soczewka...albo niespecjalna :wink:
ciut ciemne, długie i ciężkie, ale daje radę...tylko jedna sprawa - dobry statyw i nikon FG, a zdjęcia będą super :mrgreen:

Kamwojcik
11-01-2005, 19:34
Gościu miły
a będziesz to szkło kupował? jakaś wysyłka?
bo w takiej cenie to i ja bym wciągnął......

a 2 razem taniej wysłać niż osobno (-:

Witam.
Jak by co to ja też się piszę.

No to byloby nas juz 4! :D

ALF
11-01-2005, 20:12
Gościu miły
a będziesz to szkło kupował? jakaś wysyłka?
bo w takiej cenie to i ja bym wciągnął......
a 2 razem taniej wysłać niż osobno (-:
Witam.
Jak by co to ja też się piszę.
No to byloby nas juz 4! :D

będzie łatwiej oclić :mrgreen:

Kamwojcik
11-01-2005, 20:28
ALF, no cos wtym jest, a niby czemu obiektyw mialby byc clony?? Czy jak wioze zalozmy kabel USB do aparatu, tez musi byc clony? Juz sie kiedys zastanawialem nad tym. Przeciez to nie jest urzadzenie elektroniczne, tylko akcesoria..

Moze mi ktos odpowie??

ALF
11-01-2005, 20:34
wybacz, ale 4 sztuki tego samego obiektywu to już ilość handlowa... :wink:

Kamwojcik
11-01-2005, 21:56
Zgadzam sie..

glisek
11-01-2005, 22:37
glisek, 105-ke sprowadzasz z zagranicy czy masz taka cene w Polsce?
Pytam, bo dla mnie wazna jest mozliwosc otrzymania faktury vat

Nie z Polski. na ebayu kupilem. Mam nadzieje, ze przyjdzie :)