PDA

Zobacz pełną wersję : D200 AF-C i Lock on



ictus
16-06-2008, 18:02
jako ze duzo nieostrych fotek trafia mi sie z VRa przy relatywnie niewielkich predkosciach fotografowanych obiekow mam pewne watpliwosci co do ustawien funckji a5 (Focus tracking with lock-on)... zawsze mialem to na normal no i bylo tak ze af ze szklami z AFSem chodzil w sumie tak samo jak w srubokretach
wczoraj robiac testy "na sucho" wydawlo mi sie ze wylaczajac lock-on af ostrzy szybciej... czy moze byc tak ze ta funkcja dziala tylko z AFSami??? i czy ma ona wplyw na ostrzenie na obiekty poruszajace sie w kierunku aparatu???

sprocket
17-06-2008, 01:25
Ustaw sobie piorytet ostrosci na AF-c bo standardowo nie jest ustawiony a funkcje a5 tak jak piszesz zostaw na off. Funkcje a5 z pozycji normal moze miec ustawione phantomek kiedy fotografuje sport albo jurgen kiedy sledzi uciekajacego dzika :) ja i znajomy juz dawno zauwazylismy ze ustawienie aktywne spowalnia tylko AF.

mrpawcio
17-06-2008, 02:31
Autor wątku też się sportem mocno zajmuje:) I to dosyć szybko przemieszczającymi się "obiektami" :P

ictus
17-06-2008, 16:11
no wlasnie... z tym ze u mnie problemy wystepowaly nawet przy wolno poruszajcych sie obiektach

Valwit
17-06-2008, 17:52
lock-on dziala tez z af-s, to co tutaj ustawiasz to opoznienie zniam aparat zacznie ostrzyc na kolejny obiekt bo poprzednio sledzony zniknal/uciekl. przykladowo sledzisz obiekt w odleglosci 30m i nagle zostaje on zakryty obiektem w odleglosci 10m. wylaczony lock-on spowioduje natychmistowe wyostrzenie na 10m. im wiekszy lock-on tym dluzej aparat bedzie czekal az obiekt w odleglosci 30m znowu sie pojawi. czyli w tym wypadku im wolniejszy obiekt sledzisz tym wiekszy lock-on bo dluzej bedzie trwalo zanim aparat znowu bedzie mogl ten obiekt chwycic.

jesli obiekt porusza sie szybko w kierunku na lub od aparatu to istotnie moze byc problem. obiektyw nie podaje aparatowi odleglosci w metrach tylko przekazuje strefe/zakres. jesli obiekt jest akurat na pograniczu to aparat moze uznac nagle pojawila sie przeszkoda i nie ostrzyc. wtedy trzebaby lock-on wylaczyc. w D3/300 jest tu ciut lepiej bo aparat sledzi tez kolor obiektu.

JK
17-06-2008, 18:47
lock-on dziala tez z af-s, to co tutaj ustawiasz to opoznienie zniam aparat zacznie ostrzyc na kolejny obiekt bo poprzednio sledzony zniknal/uciekl. przykladowo sledzisz obiekt w odleglosci 30m i nagle zostaje on zakryty obiektem w odleglosci 10m. wylaczony lock-on spowioduje natychmistowe wyostrzenie na 10m. im wiekszy lock-on tym dluzej aparat bedzie czekal az obiekt w odleglosci 30m znowu sie pojawi. czyli w tym wypadku im wolniejszy obiekt sledzisz tym wiekszy lock-on bo dluzej bedzie trwalo zanim aparat znowu bedzie mogl ten obiekt chwycic.

jesli obiekt porusza sie szybko w kierunku na lub od aparatu to istotnie moze byc problem. obiektyw nie podaje aparatowi odleglosci w metrach tylko przekazuje strefe/zakres. jesli obiekt jest akurat na pograniczu to aparat moze uznac nagle pojawila sie przeszkoda i nie ostrzyc. wtedy trzebaby lock-on wylaczyc. w D3/300 jest tu ciut lepiej bo aparat sledzi tez kolor obiektu.

Dzwonią, dzwonią, tylko nie za bardzo wiadomo gdzie. Niby wiesz o co chodzi, ale ten pomysł z działaniem "Focus tracking lock-on" w trybie AF-S jest jakiś mało sensowny, żeby nie powiedzieć, ze bzdurny.

AF-S, czyli pojedynczy autofocus działa tak, że natychmiast po ustawieniu ostrości blokuje ją. Ostrość może być ustawiona ponownie (na nowym obiekcie lub na obiekcie, który zmienił położenie) dopiero po puszczeniu spustu lub/i AF-ON (w zalezności od tego, jak to jest poustawiane). Tu nie ma miejsca na żaden "lock-on".

Ten parametr zaczyna mieć znaczenie wtedy, gdy zostanie ustawiony AF-C, czyli kiedy zostanie włączone śledzenie obiektu. W tym trybie autofocus usiłuje śledzić obiekt, przewidywać zmiany jego położenia i tak ustawiać ostrość, żeby ten obiekt był cały czas ostry. Problemem jest to, że w normalnych sytuacjach, w których używa się AF-C, może nastąpić chwilowe przesłonięcie obiektu, przez inny obiekt, który znajduje się bliżej obiektywu. Wtedy układ AF nie wie, czy ma natychmiast "przejąć" i śledzić ten nowy obiekt, czy go "przeczekać". Jeśli ta funkcja zostanie wyłączona, to ostrość "przejdzie" na ten bliższy obiekt, który na dodatek zacznie być śledzony. Jeśli funkcja jest włączona, to można ustawić krótszy lub dłuższy czas na "przeczekanie" intruza. W tym czasie układ AF stara się tak ustawiać ostrość, żeby śledzić obiekt, którego nie widzi, ale usułuje przewidzieć, gdzie on jest. W instrukcjach piszą, że "lock-on" działa tylko na obiekty "znacznie oddalone" od obiektu śledzonego, czyli na obiekty mocno rozostrzone. Jeśli takich obiektów nie ma, to wpływ tego parametru na ustawianie ostrości nie istnieje, bo nie ma potrzeby uruchamiania tego algorytmu. Nie sądzę, żeby wartość tego parametru miała jakiekolwiek znaczenie dla szybkości działania AF, jeśli śledzony obiekt nie jest przesłaniany.

Valwit
17-06-2008, 19:42
Dzwonią, dzwonią, tylko nie za bardzo wiadomo gdzie. Niby wiesz o co chodzi, ale ten pomysł z działaniem "Focus tracking lock-on" w trybie AF-S jest jakiś mało sensowny, żeby nie powiedzieć, ze bzdurny.

mhm. tyle ze ictus pytal o obiektywy af-s. lock-on to inna czesc pytania, i jasne ze dziala w trybie af-continuos

:)

JK
17-06-2008, 19:48
mhm. tyle ze ictus pytal o obiektywy af-s. lock-on to inna czesc pytania, i jasne ze dziala w trybie af-continuos

:)

Może jednak czytaj uważniej. Ictus pyta o obiektywy AF-S (czyli takie z silnikiem) i o śrubokręty, czyli takie bez silnika, które pracują w trybie AF-C, czyli z ciągłym autofocusem, w trybie śledzenia obiektu. W innym przypadku pytanie o "Focus tracking lock-on" nie ma sensu.

Valwit
17-06-2008, 20:02
i doskonale go zrozumialem.

eot z mojej strony

ictus
17-06-2008, 20:35
JK, pytalem czy lock on dziala tylko ze szklami AFS...
z tego co do tej pory zaobserwowalem to nie dziala ze srubokretami i w przypadku obiektow poruszajacych sie nawet z nieznaczna predkoscia (rowerzysci np) ostrzenie jest spowolnione... natomiast robiac zdjecia "od tylu" czyli obiektow oddalajacych sie nie mialem problemow... no ale okaze sie niedlugo czy to przypadkiem nie wina jakiejs awaryji

JK
17-06-2008, 21:17
Nigdzie nie widziałem zastrzeżenia, że śledzenie działa inaczej dla obiektywów z silnikiem i bez. Układ MultiCam-xxxx jest w obu przypadkach ten sam i tylko zmienia się element wykonawczy. Obiektyw z silnikiem jest zazwyczaj bardziej precyzyjny od tego ze śrubokrętem i może dlatego wydaje się, że są jakieś różnice.

JohnnyB
18-06-2008, 01:47
Śledzenie działało u mnie z 80-200 bez silnika w D50 i D300. Działało nawet w D50 z tamronem 90 ;-)
W 80-200 AF-S działa dużo lepiej niż w wersji bez silnika więc - działa.

ictus
18-06-2008, 17:02
nie chodzi o sledzenie ... bo to mozna nawet manualem robic... tylko o lock on

JohnnyB
18-06-2008, 22:57
bo to mozna nawet manualem robic
No teraz to mnie posadziłeś głęboko w fotelu.

Tak czy inaczej - Lock-on działa u mnie i na tamronie90 i tamronie 28-75 i nikkorze 80-200 af-s.

Czy teraz odpowiedź jest poprawna i satysfakcjonująca?