PDA

Zobacz pełną wersję : krzywy/pol-sportowy wizjer w d2h



krystek
15-06-2008, 09:48
elorap. ostatnio przy piwie kumpel strasznie bultatl ze nie chcieli mu materialu do przekroju przyjac bo na niektorych zdjeciach byly uciete czobki glow ludzi i sie to edytorowi nie podobalo. on sam zarzekal sie, ze kadrowal dobrze, wiec skad taka roznica? po chwili testow stwierdzilismy dziwna rzecz. faktycznie, na zdjeciu od gory ucina minimalnie, ale zauwazalnie obraz, natomiast od dolu daje o tyle samo za duzo. wyglada to tak, jakby matryca byla troche za wysoko zamocowana.
w swoim tez odkrylem taki sam pol-sportowy wizjer, z ta roznica ze ja na gorze widze za malo, a na dole za duzo. napisalem do nkp, ale niedziela to dajmy im odpoczac, ciekawe jak sie wytkumacza, bo nie zlyszalem wczesniej o takich problemach nigdy

Nekosh
15-06-2008, 15:59
napisalem do nkp, ale niedziela to dajmy im odpoczac, ciekawe jak sie wytkumacza, bo nie zlyszalem wczesniej o takich problemach nigdy

Wytłumaczą sie tak jak zawsze - że remont mają :)

Zbigniew
15-06-2008, 18:02
Lol, krystek - fajny post :) Na trzeźwo nie załapałbym o co chodzi, ale akurat się znieczuliłem i doskonale rozumiem Twoją trudną sytuację :) Otóż miałem taki motyw w mojej starej Minolcie - obraz rejestrowany w stosunku do tego, co widziałem w wizjerze, był nieco przesunięty (na górze zostawiało więcej, a na dole ucinało). Aparat sprzedałem :-P, ale wcześniej kombinowałem co zrobić i napewno jednego nie zrobisz - nie przeregulujesz tego w domu, np. zmieniając płaszczyznę lustra :D Nie pytaj dlaczego :D

Mam nadzieję, że napisałem na temat :grin:

lesheck
15-06-2008, 18:03
Nie ma co sie tlumaczyc, trzeba zamocowac dobrze matryce. Mialem cos podobnego w D70. Dziwilem sie, ze wszystkie zdjecia maja krzywy horyzont (pijany jakis non stop bylem, czy co). Okazalo sie, ze matryca krzywo jest zamocowana. Oddalem i na gwarancji poprawili.

Jacek_Z
15-06-2008, 19:10
Wizjer D2H kryje chyba pole widzenia 100% i tego efektu nie powinno być. Natomiast w body, którego wizjer widzi mniej, jest oczywiście tak, że na zdjęciu jest więcej niż widać na matówce, ale dodaje się to nierówno - jednej strony dodane jest więcej, z drugiej - mało.

krystek
17-06-2008, 09:06
no niestety, nikon dalej milczy. poki co jakos mi to specjalnie nie przeszkadza jak o tym wiem, ale fakt faktem, ze wolalbym zeby matryca byla jednak rowno :P

raider
18-06-2008, 12:03
elorap. ostatnio przy piwie kumpel strasznie bultatl ze nie chcieli mu materialu do przekroju przyjac bo na niektorych zdjeciach byly uciete czobki glow ludzi i sie to edytorowi nie podobalo. on sam zarzekal sie, ze kadrowal dobrze, wiec skad taka roznica? po chwili testow stwierdzilismy dziwna rzecz. faktycznie, na zdjeciu od gory ucina minimalnie, ale zauwazalnie obraz, natomiast od dolu daje o tyle samo za duzo. wyglada to tak, jakby matryca byla troche za wysoko zamocowana.
w swoim tez odkrylem taki sam pol-sportowy wizjer, z ta roznica ze ja na gorze widze za malo, a na dole za duzo. napisalem do nkp, ale niedziela to dajmy im odpoczac, ciekawe jak sie wytkumacza, bo nie zlyszalem wczesniej o takich problemach nigdy

W moim D2HS na górze widzę lekko za mało, na dole jest równo. Pierwszy raz to sprawdziłem więc do tej pory nie zauważałem problemu :D

Zależy też jak się patrzy w wizjer - zmiana kątu patrzenia zmienia zakres widzenia w wizjerze (przynajmniej na obiektywie 50 mm z którym sprawdzałem).

Pozdr