PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr polaryzacyjny jaki i czy warto?



Prekto
04-05-2006, 11:34
witam,

mam już d50 i obiektywy (jakie widać w podpisie) a że zaczynją się wakacje i jadę nad morze do Tunezji chciałbym aby robione zdjęcia byly ostre, soczyste kolory i takie tam :D i tak sobie myslę że filtr polaryzacyjny (chyba najlepiej kołowy) byłby przydatny.

proszę o opinię i rekomendację jakie filtry?
jako że obiektywy nikon i sigma mają inną średnicę to będę musial kupić do każdego obiektywu,
czy są praferowane filtry do sigmy a inne do nikona?

pozdrawiam,
Prekto

Buculus
04-05-2006, 11:52
Do cyfry tylko kolowy. Linowe nie beda polaryzowac. One sa do analogow :) A jaki? Powiedzialbym, ze najlepszy na jaki cie stac. Z firm godnych polecenia na pewno Marumi WPC, Hoya (ale tylko HMC albo Super HMC) no i oczywiscie Heliopan (ci maja jednak przeziebione ceny :D ). Zreszta jak ALF przyjdzie to wyjasni :) Nie bede sie tu w jego kompetencje wbijal :mrgreen:

Pozdrawiam
Buculus

HYPER
04-05-2006, 12:08
Polecam B+W MRC Slim i Heliopana SH-PMC Slim - te filtry stanowia klase same dla siebie.

Prekto
04-05-2006, 14:49
a i jeszcze
czy warto stosować filtry ochronne?? jeżeli tak to jakie?? czy nie pogarszają jakości zdjęcia??

pozdrawiam,
Prekto

Valdek_Tychy
04-05-2006, 14:57
Ktoś powiedział (nie wiem kto),że do ochrony obiektywu służy dekielek więc kupowanie filtra tylko dla ochrony mija się z celem.Słabej jakości filtry pogarszają jakośc zdjęć czasami nawet dość znacznie.Jeśli kupować to tylko filtry wielopowłokowe np.Hoya HMC czy super HMC.Wiąże się to z nieco większymi kosztami ale warto.

jmj
04-05-2006, 15:22
ochronny:
hoya super HSMC PRO1 - tyle ze warto pomyslec czy filtr nie bedzie wiecej wart od szkla.
:-)
Polar moze byc B+W vMRC slim (dla katow szerokich warto) podobna uwaga jak wyzej

Jacek_Z
04-05-2006, 16:23
Do cyfry tylko kolowy. Linowe nie beda polaryzowac. One sa do analogow
To nie tak. Liniowy będzie polaryzować. Filtry polaryzują światło i każdy z nich działa i to robi, korpus tu nie ma nic do rzeczy.
Także do niektórych analogów (do bardzo wielu) polecane sa filtry kołowe. Powód zalecania kołowych jest inny.
Skutek stosowania filtra liniowego może być taki - fałszowanie wyników pomiarów naświetlenia. Dlatego mowa jest tylko o zaleceniach. Filtr liniowy działa, może tylko światłomierz w body źle mierzyć naświetlenie (i prześwietlać). A to ze wzgledu na to, że może sam mieć "własną" polaryzację i może (a nie musi, zależy od kąta) powstać dla układu światłomierza efekt jak przy stosowaniu dwóch filtrów liniowych skręconych względem siebie - wygaszanie światła.
Jak robisz na cyfrze i zobaczysz histogram to wiadomo, czy było OK, czy nie.
To tak dla wyprostowania tematu. Teraz chyba wszystkie filtry polaryzacyjne na obiektywy sa kołowe.

heffi
04-05-2006, 17:44
nie wiem na jakim "etapie" focenia jestes ale ja na poczatek po przejrzeniu kilku recenzji i testow uzytkownikow popartych przykladami (fotki) postanowilem kupic filtr polaryzacyjny z dolnej polki .... poki co jest to Matin. Dostalem go pare dni temu i zamierzam sie glebiej przyjrzec jakie efekty / artefakty mozna uzyskac. Jesli interesuja Cie wyniki postaram sie zamiescic cokolwiek na forum.....

Pozdrawiam :)

HYPER
04-05-2006, 17:53
Odnosnie tego co napisal Jacek_Z chcialbym napisac, ze uzywam zarowno polarow liniowych jak i kolowych i nie bylo nigdy problemow z naswietlaniem a uzywalem ich z F5, F100, F80, D70 i obecnie z D200 - tak wiec polecam jakiekolwiek (liniowe lub kolowe) byle jak najlepszej jakosci :D

marekon
04-05-2006, 18:06
Czy kupiłeś tego Matina ,czt też inny.Jeśli tak tak to opisz jak działa.Czy warto wogóle go kupować ten rozmiar B+W kosztuje prawie 3 setki.Więc?

[ Dodano: Czw 04 Maj, 2006 ]
Sorry zapomniałem linka :oops: http://www.allegro.pl/item101299809_filtr_circular_polarizer_62mm_matin_ nowa_jakosc.html

jmj
04-05-2006, 18:20
Czy kupiłeś tego Matina ,czt też inny.Jeśli tak tak to opisz jak działa.Czy warto wogóle go kupować ten rozmiar B+W kosztuje prawie 3 setki.Więc?


masz dobre szkla
kup filtr zamaist złudzen

Buculus
04-05-2006, 18:28
Do cyfry tylko kolowy. Linowe nie beda polaryzowac. One sa do analogow
To nie tak. Liniowy będzie polaryzować. Filtry polaryzują światło i każdy z nich działa i to robi, korpus tu nie ma nic do rzeczy.
Także do niektórych analogów (do bardzo wielu) polecane sa filtry kołowe. Powód zalecania kołowych jest inny.
Skutek stosowania filtra liniowego może być taki - fałszowanie wyników pomiarów naświetlenia. Dlatego mowa jest tylko o zaleceniach. Filtr liniowy działa, może tylko światłomierz w body źle mierzyć naświetlenie (i prześwietlać). A to ze wzgledu na to, że może sam mieć "własną" polaryzację i może (a nie musi, zależy od kąta) powstać dla układu światłomierza efekt jak przy stosowaniu dwóch filtrów liniowych skręconych względem siebie - wygaszanie światła.
Jak robisz na cyfrze i zobaczysz histogram to wiadomo, czy było OK, czy nie.
To tak dla wyprostowania tematu. Teraz chyba wszystkie filtry polaryzacyjne na obiektywy sa kołowe.

Z tego co ja sie orientuje (a nie znaczy to, ze mam racje) to do lustrzanek z pomiarem swiatla TTL należy stosować filtry polaryzacyjne kołowe (nigdy liniowe). Ich działanie polega na tym, że "pierwsza" warstwa stanowi właściwy filtr polaryzacyjny a druga z powrotem przekształca światło w niespolaryzowane. W przeciwnym wypadku dochodziło by do dużych błędów pomiaru gdyż lustro w aparacie za którym są czujniki pomiarowe jest ustawione pod kątem i także częściowo polaryzuje światło. W efekcie kręcenie polaryzatorem powodowało by zmianę pomiaru w zależności od ustawienia filtra. Dla tego napisalem, ze do DSLRow nie powinno sie zakladac liniowych :) Wiedze ta zaczerpnalem z jakiejs strony internetowej, ktorej autor wcale przeciez nie musial miec racji :)

Pozdrawiam
Buculus

jmj
04-05-2006, 18:35
Buculus


masz racje
jednak to zjawisko o ktorym piszesz nie tyle jest dla lustrzanek regula, ile sie niektorym lustrzankom zdarza
faktycznie polar kolowy eliminuje problem

ALF
04-05-2006, 19:12
spokojnie robiłem polarem liniowym heilopana zarówno na F70 jak i na D50 z różnymi obiektywami...ale ja zwykle nie korzystam z pomiarów...robię na manualu, a światłomierzem jest oko :D ...po 36 latach cykania można się przyzwyczaić :P

jeśli polar stanowi dla ciebie ważny i często używany filtr, to kup przynajmniej przyzwoity...np. hoya HMC lub marumi MC, albo b+w NC...jeśli stać ciebie na większe wydatki to te same firmy, ale wyższa półka hoya SHMC lub PRO, marumi MC WPC, b+w MRC...

filtry UV służą nie tylko do oslony soczewki obiektywu, ale przede wszystki do likwidacji przeniebieszczeń wywołanych promieniowaniem UV...wbrew temu co pisano kiedyś, występuje ono współcześnie również na nizinach, wyżynach i terenie podgórskim (zwłaszcza tu widać je na codzień)...a ponieważ filtr UV lub skylight 1A jest założony na obiektyw niemalże na stałe powinien być jak najwyższej jakości z jak największą ilością powłok ochronnych...

Władca Pixeli
04-05-2006, 19:28
Linear polarizers are incompatible with cameras that rely on split-beam optics for functions like metering and auto-focus. High-end digital SLRs may require circular polarizers.
Filtr może mieć wpływ na pomiar światła i na ustawienie ostrości w pewnych modelach aparatów.

Jacek_Z
04-05-2006, 21:15
buculus - pewnie zastosowałeś w swoim pierwszym poscie skrót myślowy, bo teraz jak napisałes obszerniej to sie z tym zgadzam. Ale najpierw napisałes skrótowo - liniowe nie będą polaryzować. A to nie jest prawdziwe stwierdzenie, jak ktos bedzie szukał tu wiedzy to byłby wprowadzony w błąd, dlatego sprostowałem.

Poza tym można stosować liniowe wszędzie, tylko należy wtedy mieć ograniczone zaufanie do wskazań swiatłomierza. Ale odchyłki będa raczej bardzo małe. Dla analoga gdzie negatyw ma dużą tolerancję naświetlenia będzie to prawie bez znaczenia, należy uważać tylko przy pracy na slajdach. Ale można i z tego wybrnąć. Pomiar światła bez polaru, a potem skorygowanie wskazania o około 1,5 F.
Producent ma obowiązek informowac o niekompatybilności pomiaru aparatu z polarem liniowym - skoro daje przekłamanie. Choc to przekłamanie może być rzędu 1/3 F, a czasami w ogóle go nie być (zależy od kąta, więc w pewnych sytuacjach jest a w pewnych nie) Ale nie znaczy to, że nie mozna stosować, tylko, że nie jest to zalecane ze względu na pomiar swiatłomierza, a nie o efekt zdjęciowy.
Przy cyfrze gdzie jest mozliwośc podglądu histogramu uwazam, że problemu nie ma i mozna stosowac.

Buculus
04-05-2006, 21:34
Hmmm - tylko czy warto sobie komplikowac zycie? Skoro kolowy bedzie dzialac bezproblemowo to co da nam wiecej liniowy? No moze jest tanszy :) Mysle jednak, ze jak kupowac to kolowy i z glowy :)

Pozdrawiam
Buculus

jmj
04-05-2006, 21:39
liniowy jest zazwyczaj tanszy
jesli nie masz lub nie uzywasz TTL liniowy jest OK

Prekto
04-05-2006, 23:03
dzięki za wszystkie odpowiedzi

ale tak sobie poczytałem na forum, artykulik Alfa o filtrach i dochadzę do wniosku, że chyba najlepiej będzie jak zakupię najpierw dobre filtry UV na obydwa obiektywy a dobiero później będę myślał o innych filtrach. W końcu obiektyw sprawny (bez zarysowań) to duża część sukcesu dobrych fotek.
czy idę dobrym torem??

filtry UV są tańsze od filtrów polaryzacyjnych więc będę mógł od razu kupić dwa bo chcę przeznaczyć ok 350-400 zł na filtry.

proszę o radę czy lepiej kupić na początek filtry uv?
jeżeli tak to proszę o polecenie możliwie najlepszej opcji filtrów do podanej kwoty.


pozdrawiam,
Prekto

ALF
05-05-2006, 01:15
możesz zaoszczędzić...bdb filtry marumi UV MC WPC:
67mm - 138zł
58mm - 97zł
ceny z raysfoto.pl

jarek76
05-05-2006, 08:43
Ostatnio używałem polara liniowego z D50 i nie zauważyłem poblemów z pomiarem światła.
W każdych warunkach mierzył dobrze
Pozdrawiam

zuto
05-05-2006, 10:11
troche z innej beczki ale tez o filtrach...
może ktoś mi doradzi. ostatnio bawiłem się u znajomego systemem Cokin no i mi sie to spodobało. a pytanie jest takie: mam D50 z kitem, tym co kręci mordką... jak to sie ma do systemu Cokin? czy nie za bardzo sobie próbuje życie pokomplikować?

jarek76
05-05-2006, 10:25
Nawet jak obiektyw kręci mordką możesz stosować system Cokina
Wyposażony jest on w obrotowy holder. Jak obiektyw złapie ostrość to wystarczy holder obrócić i pstryknąć zdjęcie.
Na pewno nie skomplikujesz sobie życia. A zestaw filtrów połówkowych jest bardzo przydatny.

[ Dodano: Pią Maj 05, 2006 10:27 am ]
Nie wyobrażam sobie robienia zdjęć przy takiej okropnej pogodzie jak była na długi weekend bez filtrów połówkowych. Hyba że masz czas i chęci wycinac na kompie przepalone niebo i wklejać niebieske :D

zuto
05-05-2006, 10:32
@jarek76
dzieki za odpowiedż... więc kupuje, no i cza sie uczyć nimi posługiwać

a co do pogody... to w bieszczadach była całkiem całkiem... no może oprócz jednego dnia...

ps.
i jeżeli jeszcze możesz doradzić to na wstępie w jaką połówke mam sie zaopatrzyć?

ALF
05-05-2006, 11:24
hitech ND0,9 z miękkim przejściem...do kupienia w raysfoto.pl

Damianus
05-05-2006, 13:21
Wiele sie mówi o tym żeby kupować filtry z najwyższej półki i że ma to ogromny wpływ na zdjęcia .Chyba nie ma co przesadzać !
Hmm 2 lata temu też planowałem wyjazd do Tunezji i postanowiłem nabyć polara bo tam panuje duże nasłonecznienie a chciałem mieć ładnie wysycone kolorystycznie zdjęcia. Kupiłem za 140 zł na allegro filtr Hakuby przykręciłem do tokiny 77 mm 28-70 pro II 2,8 i byłem bardzo zadowolony z efektów. Zdjęcia które przywiozłem zachwyciły każdego kto je oglądał w albumie i mi się także podobają (bez fałszywej skromności ) Obecnie zmieniłem obiektyw na tamrona 28-75 2,8 i także kupiłem filtr Hakuby za 120 zł tym razem. Jak mówi jedna reklama "Po co przepłacać...."


Jeżeli zamierzasz wydać ok 300 zł na zdjęcia to kup sobie dobrą UV i takiego jak ja polara a zapewniam cię że będziesz zadowolony .

Zaoszczędzoną kasę wydaj lepiej na podróż jeepami na Saharę bo to jest naprawdę wypas.

Próbkę zdjęć z Tunezji z mojej wyprawy możesz zobaczyć na mojej stronie .

Pozdrawiam

jarek76
05-05-2006, 14:27
hitech ND0,9 z miękkim przejściem...do kupienia w raysfoto.pl
0,6 też się przyda.
Ja bym kupił te dwa. Do tego można je łączyć :mrgreen:

ALF
05-05-2006, 17:24
Damianus, powiększ te zdjęcia, a zrozumiesz dlaczego hakuba kosztuje 1/3 ceny marumi :lol:
ale fkatycznie, jeśli nie zamierzacie powiększać, robicie pocztówki (10/15) to hakuba (polar) wystarczy...

ajt
05-05-2006, 18:19
Kiedyś kupiłem polara Hakuba właśnie. Niby z wyższej półki, wielopowłokowy, ale okazało się, że daje lekki zielonkawy zafarb. No i teraz Hakuby unikam :)

bodzio
05-05-2006, 22:02
Polecam B+W MRC Slim i Heliopana SH-PMC Slim - te filtry stanowia klase same dla siebie.

A przykładowe ceny??? I gdzie można kupić???

ALF
05-05-2006, 23:45
hihi...są droższe od kita :lol:

misiek502
06-05-2006, 00:10
Polecam B+W MRC Slim i Heliopana SH-PMC Slim - te filtry stanowia klase same dla siebie.

a czy warto zakupić B+W MRC niet slim ??

MzMarcin
06-05-2006, 01:49
misiek502,
OCZYWIŚCIE lepiej niż slima marumi... jeśli nie używasz szerokokątnych obiektywów(czyli od 20mm w dół).
Czyli nie slima można na wszelkie kity srity TAMRONY 28-75 na cyfrze, na analogu używać normalnych B+W którą są tylko tyć tyć grubsze od SŁAWNEGO marumi. Które wcale nie jest super cienkie bo ma przecież gwint zewnętrzny…
A jako sam filtr to B+W bankowo będzie lepsze i nie chodzi mi już nawet to co zobaczysz na odbitkach tylko na to jak ten filtr jest zrobiony. No gołym okiem widać po wyglądzie szkła w B+W Uv-ce a Marumi Uv różnice… Poza tym na B+w mam kilka pyłków które schodzą po zdmuchnięciu a marumi wiecznie zapierniczony w babolach(nie wiem serio o co z tym biega). No tak żałuję ze nie dołożyłem do b+w wtedy ze eh poza tym na slajdzie na ekranie różnicę widać…(17-35) znów jak zrobiłem na 50-ątce kiedyś z bw i bez różnicy nie ma…

ALF
06-05-2006, 02:25
MzMarcin, a widzisz...ja mam odwrotnie B+W wywaliłem bo wiecznie zafajdany i czyszczenie go to była porażka, a z marumi MC nie miałem najmniejszych problemów...

MzMarcin
06-05-2006, 02:33
ALF,
B+W MRC :) sorry zapominam cały czas... o tym fakcie wspomnieć :)

bodzio
06-05-2006, 06:48
hihi...są droższe od kita :lol:

Ale którego??? Chyba nie 18-70?!?

Vadim
06-05-2006, 08:39
Zdecydowanie polecam B+W MRC w wersji F-PRO. Poza samym szkłem, które jest bezdyskusyjnie jednym z najlepszych, mamy oprawki z mosiądzu i standard grubości 4mm (niewiele grubsze od wersji slim). Używam skylighta B+W i jest znakomity, a właśnie teraz dokupiłem UV. Polecam. Cena dla standardowej średnicy 52 mm poniżej 100 pln.

Pozdrawiam

Krasnall
06-05-2006, 12:34
Kurcze, od 2 lat robie bez polaryzacyjnego i w sumie nie narzekam... Ale może powinienem? Dotychczas w przypadku zdjęć takich (http://krasnall.firmadelta.pl/wp-content/photo/wakacje/DSC_7809.jpg) i takich (http://krasnall.firmadelta.pl/wp-content/DSC_7979.jpg) raczej było dobrze (no chyba że ze mną jest coś nie tak), problem pojawiał się tylko tam, gdzie trzeba było sfotografować wysoki obiekt o 12.00 i słońce chcąc niechcąc waliło w obiektyw, tak jak tutaj (http://krasnall.firmadelta.pl/wp-content/photo/wakacje/DSC_7765.jpg). Czy w takiej sytuacji filtr coś pomoże?

MzMarcin
06-05-2006, 12:40
Vadim,
D O K Ł A D N I E o tym mówię...

Oprawki F-pro są na tyle grubsze że już nie robi to róźnicy. Jak będzie winieta na f-pro to i na marumi też...
A slim to slim wystarczy spojrzeć na b+w albo heliopana żeby zrozumieć co znaczy słowo slim.

ALF
06-05-2006, 13:43
B+W polaryzacyjny kołowy Kaesemann MRC Slim 77mm - 550,00 zł
B+W polaryzacyjny kołowy MRC 77 mm - 420zł
marumi polaryzacyjny kołowy MC WPC 77mm - 391zł
marumi polaryzacyjny kołowy MC 77mm - 345zł
różnice w cenie chyba widać (przy czym cena heliopana z allegro, a marumi ze sklepu), a gwarantuję ci, że na zdjęciach, które robisz nie zobaczysz różnicy :D

misiek502
06-05-2006, 22:43
MzMarcin,
no i nabyłem B+W MRC polaryzacyjny kołowy F-PRO czekam na przesyłkę :D :D :D

Prekto
07-05-2006, 14:12
MzMarcin,
no i nabyłem B+W MRC polaryzacyjny kołowy F-PRO czekam na przesyłkę :D :D :D

a gdzie kupiłeś?

pozdrawiam,
Prekto

[ Dodano: Nie 07 Maj, 2006 ]
Alf czy możesz napisać jaka jest grubość oprawki filtru Marumi UV MC WPC Slim bo nie mogę nigdzie znaleść.


Pozdrawiam,
Prekto

Vadim
07-05-2006, 14:40
ALF

Cena z allegro heliopana???

misiek502
07-05-2006, 14:45
[quote="Prekto"]a gdzie kupiłeś? [size=9]

Allegro

Prekto
07-05-2006, 15:16
[quote=Prekto]a gdzie kupiłeś? [size=9]

Allegro

i właśnie teraz moje pytanko: Czy wszystkie filtry B+W oznaczone B+W UV MRC lub B+W POL CIR MRC to są filtry z serii F-Pro bo nigdzie nie jest to opisane i na allegoro także nie znalazłem. Dopiero w opisie filtrów jest coś wspomniane o F-Pro ale nie wiem czy to jest do tego filtra.

a tak się pytam bo jeżeli jest tak, że to są F-Pro to wtedy mam możliwość taką:
Sigma
Marumi UV MC WPC Slim 58mm - 97 zł
B+W UV MRC - 58mm - 115 zł
Nikon
Marumi UV MC WPC Slim 67mm - 138 zł
B+W UV MRC - 67mm - 160 zł

a z opisów użytkowników wychodzi, że obydwie firmy należą do czołówki a jak wydawać pieniądze to trzeba wydać je jak najlepiej więc porównując te filtry i za i przeciw (nie patrząc na kasę ale tylko te bo drożej już nie chcę :D ) - nie wiem co wybrać.
więc poczekam na odpowiedzi czy to są F-Pro i będę myślał dalej oczywiście z Waszą pomocą :mrgreen:

Pozdrawiam,
Prekto

Vadim
07-05-2006, 15:30
Prekto

Wszystkie filtry B+W MRC produkowane od bodaj dwóch lat to są filtry F-PRO. Za to niczego ekstra się nie dopłaca, taka jest teraz technologia B+W. Standardem stał się model oprawki F-PRO o grubości 4 mm. Slim u B+W to 2mm. I to jest slim, a nie naciągane 3mm.
I jeszcze dodam, że wszystkie oprawki B+W MRC F-PRO mają przedni gwint.

Pozdrawiam

MzMarcin
07-05-2006, 15:36
Vadim,
dokładnie tak

Prekto
07-05-2006, 15:51
Prekto

I jeszcze dodam, że wszystkie oprawki B+W MRC F-PRO mają przedni gwint.

Pozdrawiam

a właśnie o co chodzi z przednim gwintem?
a czy nie będzie problemów z obiektywem Nikon 18-70 i filtrem B+W (winetowanie).


Pozdrawiam
Prekto

ALF
07-05-2006, 15:56
tak, ale slimy B+W nie mają przedniego gwintu...jak dla mnie są bezużyteczne...

Vadim
07-05-2006, 16:02
Prekto

Jak założysz B+W MRC F-PRO do 18-70 to nie będziesz miał żadnego winietowania. Ja mam w analogu przy 28/2.8, używałem z 24/2.8 i nic nie było. Praktycznie do 20mm można stosować bez obaw o winietowanie. I będziesz miał ten tak upragniony przez ALF-a gwint przedni.

Pozdrawiam

HYPER
07-05-2006, 19:26
ALF wlasnie po to sie produkuje prawdziwe filtry Slim by mialy oprawki najwezsze jak tylko technologia pozwala. Nie nazywaj prosze "pseudo slimow" z gwintem Slimami bo to jest naciagana terminologia. Po to sie produkuje dekielki do filtrow Slim, zeby nie narzekac na brak gwintu przedniego.

misiek502
08-05-2006, 00:10
HYPER,
co racja to racja :)

MzMarcin
08-05-2006, 01:59
HYPER,
"Po to sie produkuje dekielki do filtrow Slim, zeby nie narzekac na brak gwintu przedniego."
Ale widzisz żeby to tylko o dekielek biegało ;). A jak dokręcisz holder Cokina do B+W??
:( :(

ALF
08-05-2006, 03:47
no cóż...wciąż są tacy, co wierzą reklamom :P
jedynym filtrem, którego slimowa wersja bez gwintu jest do przyjęcia jest polar, ale jęsli ktoś często używa, to nawet jego wolałbym z przednim gwintem, a nie jakiś zubożony wynalazek :?

bodzio
08-05-2006, 08:26
ALF, A jak wygląda sprawa z czyszczeniem tych filtrów, B+W i Marumi, o których pisałeś. Bo słyszałem nienajlepsze opinie o filtrach Hoya.

Pozdrawiam.

ALF
08-05-2006, 10:07
z marumi MC nie miałem nigdy problemów, hoya czyści się tak sobie, a z B+W bywa różnie...starsze filtry czyszczę normalnie, ale miałem nowego polara i to była tragedia...kurz i pyłki bez problemów, ale nie daj Bóg dotknąć palcem albo czymś tłustym...oddałem go za pół ceny...nie wiem, może to zależy od serii albo konkretnych powłok...obecnie mam 3 kompensyjne i 3 skylighty B+W (5 z nich to starsze konstrukcje) i z nimi nie ma tego problemu...

quadalcanal
25-05-2006, 21:36
ALF, witam, chyba niechcaco sie poznalismy w Golddomie przy Robercie z fotką buków.
czy jak mam szerkie szklo 17-35 to musze kupic wersje SLIM by uniknąc winietowania?
prosze o pomoc za pare dni chce cos sensownego kupic do 300 zł....
pozdr

MzMarcin
25-05-2006, 21:58
quadalcanal,
Jak masz nikkora 17-35/2.8 to nie musisz. Wystarczy standardowy polar b+w.

ALF
26-05-2006, 02:15
chyba tak :D ...jak się trochę obrobię to może umówimy się na jaki plenerek :P
lub marumi MC WPC...droższe szkła mają lepszą konstrukcję i na ogół mniej od tańszych lub wcale nie winietują...

quadalcanal
26-05-2006, 08:03
ALF bardzo chetnie wybiore sie w plener. a co poleciłby pan z polara liniowego do 250 zł max/? moej skzlo to sigma 17-35 (crop wynosi 1.7 w moim pudelku)

Wolski
26-05-2006, 11:29
Przegladnalem ten watek i nikt :) nie napisal o filtrach Tiffen czy to znaczy ze nie sa za dobre ? i raczej ich nie polecacie.

ALF
26-05-2006, 11:45
Wolski, to bardzo dobre filtry, ale w europie mniej popularne...mają bardzo twarde szkło i nawet wersje bezpowłokowe są mniej podatne na uszkodzenia niż wielopowłokowe filtry konkurencji...
quadalcanal, na forum nie ma panów :P wszyscy jesteśmy sługami na ołtarzu fotografii...
czemu polar liniowy? do AF raczej kołowy, choć przyznam, że z powodzeniem używałem liniowego heliopana :D
w tej cenie to poszukał bym raczej dobrej używki marumi, b+w, heliopana, może też być hoya, ale od wersji HMC w górę...

bobroy
05-07-2006, 08:26
Hej,
właśnie stoję przed zakupem filtra-polarka do szkła 28-105 (jak w stopce). Człowiek, który wywołuje mi slajdy polecał kupić B+W MRC w wersji Slim. Zastanawiam się jednak, czy warto brać Slima? Czy ten obiektyw będzie winietował z normalnym filtrem?

ALF
05-07-2006, 11:13
w analogu nie będzie...imho kupowanie b+w nie ma sensu bo lepiej dopłacić do heliopana albo wersja econo marumi WPC

Wozik
13-07-2006, 21:01
Dorzucę swoje 3 grosze:

http://wozik.com/?p=36