PDA

Zobacz pełną wersję : Jak się robi przy świetle zastanym?



adam_grzy
13-12-2004, 14:22
Witam,
od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem F75 ze standardowym 28-80 i poznaję tajniki fotografii.
Ostatnio natknąłem się na nie do przeskoczenia dla mnie problem, a mianowicie - fotografowanie przy sztucznym świetle zastanym.
Próbowałem robic zdjęcia przy zwykłych żarówkach ale wychodzą pomarańczowe i na kolory nie da się w ogóle patrzeć.
Jak sobie radzicie z czymś takim? Czy można kupić żarówki o tem. barwowej identycznej jak światło dzienne?
w jak to wygląda w fotografii czarno-białej?
Pozdrawiam

Jerry
13-12-2004, 14:28
Do kolorowej trzeba stosowac filtry konwersyjne. Przy b/w nie ma problemu.

adam_grzy
13-12-2004, 15:01
dzięki,
a jak się dobiera takie filtry?
rozumiem, że muszę wiedzieć jakie mam żarówki, żeby można było coś dobrać?
czy filtr zakłada się na źródło światła czy na obiektyw?
Pozdrawiam

Jerry
13-12-2004, 15:41
Filrty zaklada sie na obiektyw a dobiera sie wg. temperatury barwowej swiatla.
Musisz znalezc odpowiednie tabele. Istnieja rowniez swiatlomierze mierzace temp. barwowa.

kacperek
13-12-2004, 17:56
Witam,
od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem F75 ze standardowym 28-80 i poznaję tajniki fotografii.

Witam serdecznie uzytkownika podobnego sprzetu, ja zastanawiam sie nad filtrami cokina ale o tym juz bylo na forum.

jacadym
13-12-2004, 21:29
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego filmu, właśnie do świadła sztucznego.
Ale nie jest tak łatwo dostępny - trzeba się trochę nachodzić aby znaleźć odpowiedni sklep :(
Filmy Kodaka: http://wwwpl.kodak.com/PL/pl/professional/professionalFilmsReversalStudio.shtml

szymony
13-12-2004, 22:15
Witam,
od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem F75 ze standardowym 28-80 i poznaję tajniki fotografii.
To chyba bardziej Kit, a nie standart :wink:

Ostatnio natknąłem się na nie do przeskoczenia dla mnie problem, a mianowicie - fotografowanie przy sztucznym świetle zastanym.
Próbowałem robic zdjęcia przy zwykłych żarówkach ale wychodzą pomarańczowe i na kolory nie da się w ogóle patrzeć.
Zdjęcia czy slajdy? Slajdy to rozumiem, ale zdjęcia? Mimo że negatywy (w zdecydowanej wiekszości) są dostosowane do swiatła dziennego, to w labie nie powino być problemu z odfiltrowaniem.

jak to wygląda w fotografii czarno-białej?

Problem prawie nie istnieje.

Gamling
14-12-2004, 10:19
Alternatywa dla filtrow na obiektyw jest specjalna folia konwersyjna nakladana na zrodlo swiatla. Natomiast co do B&W to problem jest duzo mniejszy ale nie znika calkowicie bo temperatura swiatla potrafi delikatnie zmienic odcien.