PDA

Zobacz pełną wersję : umowa



bejot
11-06-2008, 21:50
Wiem, że poruszany był już wątek umowy na sesję zdjęciową, ale w trochę innym kontekście niż moja sytuacja.

Zamierzam udać się do fotografa i zrobić sobie sesję. Nie jestem zawodową modelką, tylko osobą prywatną, która chcę zlecić taką pracę wybranemu fotografowi. W związku z tym że charakter tych zdjęć najprawdopodobniej będzie dość intymny, zależy mi, żeby fotograf nie miał prawa do wykorzystywania tych zdjęć. Mam tu na myśli nie tylko np. jego stronę internetową, ale również portfolio czy cokolwiek innego.

Czy mam w ogóle prawo wymagać od fotografa podpisania takiej umowy? Czy on może odmówić jej podpisania? I co najważniejsze, jak powinna taka umowa wyglądać?

Z góry dzięki za pomoc

Motorniczy
11-06-2008, 21:54
Może sama sobie zrobisz takie zdjęcia aby być pewna , że nikt Cię nie oszuka ? Idziesz w złym kierunku .

graf
11-06-2008, 21:57
Oczywiście masz prawo tego wymagać od fotografa a on Tobie powinien to zagwarantować np. zapisami w umowie. Prawdę mówiąc na Twoim miejscu skorzystał bym z usług renomowanego fotografa (a takich w Poznaniu nie brakuje), dla którego ujęcia, nawet te intymne, nie stanowiłby wyjątkowej sytuacji. Co do umowy to zawrzyj w niej postanowienia dot. kar umownych w przypadku naruszenia jej postanowień.

bejot
13-06-2008, 12:29
Dzięki Graf!
Motorniczy, nie wiem po co te emocje. Nie ma w tym nic złego, że nie chce, aby zdjęcia były wykorzystane bez mojej zgody. Nikogo z góry nie oskarżam, chcę się tylko zabezpieczyć.

Jacek_Z
13-06-2008, 12:45
zależy mi, żeby fotograf nie miał prawa do wykorzystywania tych zdjęć. Mam tu na myśli nie tylko np. jego stronę internetową, ale również portfolio czy cokolwiek innego.

Czy mam w ogóle prawo wymagać od fotografa podpisania takiej umowy? Czy on może odmówić jej podpisania? I co najważniejsze, jak powinna taka umowa wyglądać?
masz prawo tego wymagać (ty płacisz - ty wymagasz :-D). Ustal to przed sesją !!! Jeśli fotograf się na taki warunek nie zgodzi - to po prostu musisz poszukac innego fotografa. Bo to co się będzie działo ze zdjęciami - to kwestia umówiania się obu stron. Ja dość często jestem w takiej sytuacji - na sesji "normalnej" czasami pod koniec robimy np trochę aktów. Co z nimi się będzie działo decyduje dziewczyna. Często takie "beztwarzowe", anonimowe akty zgadza się pokazywać.

Umowa - to może być po prostu jego oświadczenie, że nie będzie używał zdjęć.
Co do fotografa - wybierz takiego, który już takie zdjęcia robił, bo jeśli dobrze rozszyfrowuje to co chcesz powiedzieć przez "intymne", to większość fotografów będzie chciała takie fotki robić, ale efekty mogą być różne. Zapoznaj się z dorobkiem fotografa.

JanuszWaw
13-06-2008, 13:26
Cześć,
1. jedyne czego nie możesz to ... pozbawić autorstwa twórcy fotografii ,
2. umowę (cywilno-prawną) zawierają, a podpisując godzą się na jej treść obie strony, toteż chcąc uniknąć niespodzianek możesz zawrzeć zastrzeżenia dotyczące:
- braku zgody na inne wykorzystanie fotografii w innym celu niż ten wynikający z treści umowy, a w szczególności braku zgody na: <i tu wymieniamy na co w szczególności się nie zgadzamy. Część zostało wymienionych>,
- zobowiązanie się autora do usunięcia ze swoich zasobów wszystkich (materialnych, tj. odbitki, wydruki, itp., niematerialnych, tj. oryginały plików zdjęć, kopie tychże, pliki zmodyfikowane, skany, itp) materiałów powstałych w związku z realizacją przedmiotu umowy.

Żeby te zastrzeżenia miały jakąkolwiek wartość i skuteczność w przypadku egzekucji celowym jest (o czym pisano powyżej) określenie kar umownych.
To tak na szybko - pozdr -

Paweł M
18-06-2008, 20:19
ap ropo poznania proponuję usługi fotografa Sailora ;) Pewnie się zgodzi :)