PDA

Zobacz pełną wersję : zamiana D300 na D3 studio i na zewnatrz



christipoher
11-06-2008, 11:03
Witam Panstwa
zastanawiam sie wlasnie czy nie kupic sobie body D3 zamiast D300. Posiadam D300 z fajnym zestawikiem szkiel staloogniskowych i czasem tez foce w terenie, ale najbardziej potrzebny mi aparat do studio i tu pojawia sie pytanie:
czy kupowac D3 i robic zestaw uniwersalny czy zostac przy D300 i kupic cos innego do studia?
Jak juz wczesniej przegladalem forum ludzie robia D3 w studio i podobno jest dobrze a do tego D3 mozna wykorzystac jeszcze w plenerze:)
Teraz bede mial troche przyplywu gotowki i czeka mnie totalna wyprzedaz szkiel i mamiyi -chlip chlip( no chyba ze kupilbym 645AFDII ze scianka-cena 22tys zl:) w usa i mial szalenczy sprzet :))
Chyba raczej nie stac mnie na 2 systemy czyli mamiye i nikona poniewaz fotografia nie przynosi mi az takich dochodow na dzien dobry, poza tym musze sie jeszcze duuuzo nauczyc jak pracowac w studio i wogole. Bede mial teraz sporo modelek do fotek nie beda z tego duze pieniadze ale szansa na zrobienie sensownego portfolio i zalezy mi na jakosci zdjec-czyli od konca czerwca i mam 3 tygodnie na podjecie decyzji.
Po kilku sesjach z d300 odchodzi mi ochota na studio
poradzcie :)

Jacek_Z
11-06-2008, 11:13
Po kilku sesjach z d300 odchodzi mi ochota na studio

dlaczego?

niskie iso 100 jest w obu puszkach takie samo - realizowane softem.
FF to fajniejsze rozmycie. Ale: jesli pracujesz na otwartych przysłonach (np portrety z ostrymi tylko oczkami) - warto. Jeśli przymykasz - nie warto. Często jeśli to takie foty studyjne na gładkich tłach - to nie ma tam rozmycia tła.

Znaczenie może mieć też długość studia i posiadane ogniskowe - stałki. Ale kupic inne szkło to nie problem. Oczywiście na FF obiektywy stracą cropa i będą widziały szerzej (tzn normalnie :-D)

christipoher
11-06-2008, 11:48
Jacku
widziałem to iso 100 w D300 i powiem szczerze nie zrobiło to na mnie wrażenia:( niestety
Poza tym masz rację moje studio nie jest wielkie gabarytowo więc wychodzę prawie na korytarz robiąc całą sylwetkę szkłem 85mm z D300 i tutaj jest wlasnie problem:) nie posiadam żadnego zooma 24-70 albo co, więc nie podejdę bliżej (poza tym w studio raczej stałki) i moja 85 i 105DC przy sywetce wymiekają:(
D3 ma mniejsze pixele i nie robi takiego zafarbu czerwonego w studio (tak mi się wydaje?- nie znalazłem żadnych postów na ten temat) z i poza tym argument ostrych oczu też do mnie bardzo przemawia:)
najlepiej byłoby kupić mamiyie ze ścianką i mieć iso 50:) no ale to po prostu wydatek nie z tej ziemi( nawet te 22 tys zł- body AFDII i scianka)
eh chyba ciężka decyzja przede mną
z racji tego że nie mieszkam teraz w PL body D3w tym kraju kosztuje 4600eu w sklepie(szok) ale mam kolegę w Hong Kongu który mi go sprowadzi za 10,5 tys zł i do tego...3-letnia gwarancja worldwide więc mam zagwostkę czy warto
reasumując zastanawiam się czy D3 aż tak mocno przewyższy D300 pod względem jakości obrazu i odwzorowania kolorów, braku zafarbów i tym podobne, bo jesli tak to kupuje D3 bez mrugania okiem:)

Jacek_Z
11-06-2008, 12:04
widziałem to iso 100 w D300 i powiem szczerze nie zrobiło to na mnie wrażenia:( niestety
w D3 zrobi takie samo. One mają fajnewysokie czułosci (D3 wręcz super) , ale niskie "normalne" - 200 jest OK, 100 -niestety wręcz słabe.

Poza tym masz rację moje studio nie jest wielkie gabarytowo więc wychodzę prawie na korytarz robiąc całą sylwetkę szkłem 85mm z D300 i tutaj jest wlasnie problem:) nie posiadam żadnego zooma 24-70 albo co, więc nie podejdę bliżej (poza tym w studio raczej stałki) i moja 85 i 105DC przy sywetce wymiekają:(
skoro 85 jest za długie to kup 50/1.4


D3 ma mniejsze pixele i nie robi takiego zafarbu czerwonego w studio (tak mi się wydaje?- nie znalazłem żadnych postów na ten temat)

sądzę, że kolorystycznie oba body pracują podobnie. Otrzymane kolorki to kwestia profilu, wywołania NEfa itp.

reasumując zastanawiam się czy D3 aż tak mocno przewyższy D300 pod względem jakości obrazu i odwzorowania kolorów, braku zafarbów i tym podobne, bo jesli tak to kupuje D3 bez mrugania okiem:) w tym nie będzie przewagi D3. Jego inność w studiu (i na niskich iso poza studiem) wynika z róznic między FF i DX, czyli GO, plastyka, ogniskowe itp. Moim zdaniem - dodam by uniknąc polemik :)

Maryj
12-06-2008, 22:55
Nie opłaca ci się to, zdjęcia będą tak samo dobre w studio, ale w plenerze ... 6400 iso ,super zabawka

ReSeT_Pl
12-06-2008, 23:17
do pleneru to chyba zdecydowanie D3 faniejszy :) wygodniejszy itp, a za ta cene warto, chociaz to juz trzeba samemu sie zdecydowac co by sie chcialo bo ta Mamiya z przystawka bardzo kusi

krystek
15-06-2008, 09:38
imho, zostaw sobie mamcie i w nia zainwestuj najpierw

ekoms
17-06-2008, 00:27
Przeczytaj sobie ten wątek. http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=44358
Zobaszysz tam, że kolory d300 są inne niż d3 (osobiście nie lubię takiego zafarbu)
d300 lubi czerwono purpurowe zafarby i nie tylko w studio

sailor
18-06-2008, 02:30
a ja bym radzil zamiast zastanawiac sie nad kolejnym sprzetem nauczyc sie do konca wykorzystac mozliwosci posiadanego ;) i jak posiadany zarobie na lepszy i przestanei wystarcac to zmienic :)

andrzej_laskowski
20-06-2008, 13:07
a ja bym radzil zamiast zastanawiac sie nad kolejnym sprzetem nauczyc sie do konca wykorzystac mozliwosci posiadanego ;) i jak posiadany zarobie na lepszy i przestanei wystarcac to zmienic :)

Dokładnie tak.

rabijki
20-06-2008, 13:12
nie jestem przekonany czy d3 jest remedium. zawsze warto sie zastanowic czy wina za bledy nie lezy przypadkiem po stronie tego ktory trzyma aparat w reku:-)
olo

volvo
20-06-2008, 19:33
zależy co focisz, generalnie do studia kupił bym średni format chyba że to co osiągasz na małych matrycach Ci wystarcza więć wtedy D3
D3 dla mnie ejst skreślony z powodu braku systemu czyszczenia matrycy - czekam na nowszy model a póki co D300 :)

sailor
20-06-2008, 23:01
zależy co focisz, generalnie do studia kupił bym średni format

najtanszy sredni format to 40tys pln w wyakonaniu mamyi .. troche lepszy za dwa razy tyle .. znajdz klienta dzieki ktoremu to sie zwroci :)


D3 dla mnie ejst skreślony z powodu braku systemu czyszczenia matrycy - czekam na nowszy model a póki co D300 :)

dziwne ludzie maja kryteria wyboru .. niewazne jakie zdjecia robi.. wazne ze nie ma systemu czyszczenia matrycy .. :D

fIlek
20-06-2008, 23:09
D3 dla mnie ejst skreślony z powodu braku systemu czyszczenia matrycy - czekam na nowszy model a póki co D300 :)

:shock: hę?

kh29228
20-06-2008, 23:19
najtanszy sredni format to 40tys pln w wyakonaniu mamyi

można kupić zestaw bez cyfrowej ścianki - będzie troche taniej

volvo
20-06-2008, 23:37
dziwne ludzie maja kryteria wyboru .. niewazne jakie zdjecia robi.. wazne ze nie ma systemu czyszczenia matrycy .. :D

taa... dziwnie ludzie oceniają czyjeś przemyślenia! :) póki co wystarcza mi 2Xs i 300 następca D3 pewnie będzie jeszcze większą rewolucją więc wtedy go sobie kupię albo i nie bo przecież D3 to sprzęt reporterski a nie typowo studyjny, Nikon zapowiada wprowadzenie na rynek modelu typowo studyjnego - odpowiedź na Canona 1Ds M III który ma 20 m pix, jakie będzie miał paramery? to się okaże ale jego wejście na pewno będzie wielkie - Nikon zapowiada również, że ten model będzie równocześnie sprzedawany z D3 i nie jest jego następcą ale uzupełnieniem oferty.

christipoher
21-06-2008, 12:54
co do mamiyi to mozna ja miec za 20 tys :) ze scianka tylko dodatkowe obiektywy i reszta i juz bedzie 40tys, co do nikonka studyjnego...chyba poczekamy troszkę na niego

volvo
21-06-2008, 16:48
terminu nawet nieoficjalnego nie ma jeszcze ale myśle, że max rok

wilk325
21-06-2008, 16:55
taa... następca D3 pewnie będzie jeszcze większą rewolucją więc wtedy go sobie kupię albo i nie bo przecież D3 to sprzęt reporterski a nie typowo studyjny, Nikon zapowiada wprowadzenie na rynek modelu typowo studyjnego - odpowiedź na Canona 1Ds M III który ma 20 m pix, jakie będzie miał paramery? to się okaże ale jego wejście na pewno będzie wielkie - Nikon zapowiada również, że ten model będzie równocześnie sprzedawany z D3 i nie jest jego następcą ale uzupełnieniem oferty.

Z tego co wyczytałem http://www.photoclubalpha.com/2008/04/16/nikon-d3x-244-megapixel-sensor-leak/
to D3x będzie typowym aparatem studyjnym, a nie reporterskim. Może poczekać na tego D3x i wtedy zamienić.

christipoher
21-06-2008, 17:41
ale jakbys mial do wyboru nikona studyjnego a sredni fromat w tej samej cenie co bys wybral?- bo w usa mamiya PHASE III plus scianka to wydatek bedzie okolo 22tys zl plus obiektyw portret 150 2.8 5tys plus pare innych- poza tym inna plastyka i wogole- nie porownywalem np najlepszego canonka 1 marklIIIs i mamiyi- ale byłoby chyba na korzyść mamiyi:)
mysle ze studyjny nikon bedzie kosztowal okolo 15-18 tys zl...i ciekawe co w niego wsadza:)

volvo
22-06-2008, 09:10
nikt nie powiedział, że dobry sprzęt jest tani, chcesz dobrego sprzętu? to musisz płacić! wżyciu nie ma kompromisów :)

D3X premiera podobno we wrześniu!!!!!!!!! 24 megapix!!!!!!!!! :D

sailor
22-06-2008, 13:04
co do mamiyi to mozna ja miec za 20 tys :) ze scianka

znajdz mi taka oferte z faktura a biore od razu 2 sztuki :)

Nikon zapowiada również, że ten model będzie równocześnie sprzedawany z D3 i nie jest jego następcą ale uzupełnieniem oferty.

nikon nic nie zapowiada na razie .. :) to uzytkownicy doszukuaj sie przeciekow :D

nie porownywalem np najlepszego canonka 1 marklIIIs i mamiyi- ale byłoby chyba na korzyść mamiyi:)

owszem na korzysc mamuski bo nie da sie inaczej przy tym rozmiarze matrycy. aczkowliek do 99.9% zastosowan markIII wystarcza w zupelnosci. podobnie wystarczal bedzie d3x. a maja przy okazji ta zalete ze mozna je wyniesc ze studio i jakas reporterke zrobic, czy chocby poradny plener
poza tym mamiya to taki niskokosztowy sredni format .. powiedzmy takie sony alfa ;D ... jesli juz lista zyczen do srednej klatki to sinar hy6 .. jedyny ktory ma matryce 6x6cm :D

rabijki
22-06-2008, 18:25
sailor
pewny jestes ze sinar ma matryce 6x6?
z tego co pisza w specyfikacji jest jako jedyny gotowy na przyjecie takiej przystawki (jako jedyny liczac cala serie z rodziny). na razie z tego co wiem ma matryce 4,5x6.

moge miec oczywiscie stare info, w koncu katowice to prowincja:-) jesli tak daj linka na to info.

dzieki
olo

Jacek_Z
22-06-2008, 21:14
jest opcja obracania ścianki w sinarze - czyli jest kadr prostokątny, bo dla kwadratu to by był bezsens
http://www.optyczne.pl/1032-nowo%C5%9B%C4%87-Rotacyjny_adapter_do_systemu_Sinar_Hy6.html

sailor
22-06-2008, 21:56
za materialami promocyjnymi:
"allows for free choice of format: Square 6x6 or rectangular 6x4.5. With the latter, by changing the back orientation without altering the camera position, portrait or landscape format can be chosen."

wiec chyba w zaleznosci od przystawki mozemy miec kwadrat lub prostokat

rabijki
22-06-2008, 22:37
no chyba tak
pytalem bo wpadla mi w rece informacja ze to przyszlosciowy patent z tym 6x6 bo sinar jeszcze przystawki nie opracowal w tym rozmiarze.
olo

volvo
22-06-2008, 23:20
nikon nic nie zapowiada na razie .. :) to uzytkownicy doszukuaj sie przeciekow :D


wiem z kim rozmawiałem i wiem co mi mówił, jeśli nie znasz żadnego pracownika nikon polska - twoja strata, musisz liczyć tylko jak to nazwałeś na przecieki, których doszukują się użytkownicy... :D

christipoher
23-06-2008, 10:13
No coz Panowie... moja konkluzja jest chyba taka- kupie w koncu ten D3...I OBY zarobil na siebie wystarczajaco duzo tak abym mogl sobie pozwolic na D3X albo mamiyike...w sumie darze ja nieklamanym sentymentem...ale coz milosc nie wybiera a kasa wazna(nic odkrywczego) a co do Mamiyi Sailor to oczywiscie nie w pl za taka cene...wiec fakturka vat odpada no ale USA ..(moge sie cieszyc 10letnia wiza:) i oby tylko koniunktura sprzyjala:)

sailor
23-06-2008, 11:31
wiem z kim rozmawiałem i wiem co mi mówił, jeśli nie znasz żadnego pracownika nikon polska - twoja strata
przepraszam o wszechwiedzacy ... wiecej nie osmiele sie ja malutki zabrac glosu w twojej dyskusji :D

(ps. podejscei "pan wie kto ja jestem" i "pan wie jakie mam znajomosci" przejadlo sie z poprzednim systemem)


No coz Panowie... moja konkluzja jest chyba taka- kupie w koncu ten D3...I OBY zarobil na siebie wystarczajaco duzo

myslisz ze zarobi wiecej niz d300?
czemu? ja bym nie zmienial tylko poczekal

christipoher
23-06-2008, 13:05
Moze i masz racje Sailor ze D300 pouzywac i poczekac na cos lepszego ale mi szykuje sie kilka wyjazdow niedlugo -tzn. na przelomie wakacji sierpien/wrzesien w kilka fajnych miejsc (Balkany, Elbrus i takie tam) i chcialbym zrobic jakis reportaz malutki wiec D3 bedzie mial zastosowanie, nie twierdze ze D300 bylby gorszy (poza szumami wiekszymi od D3 )-jedyny minus to jest to ze w gory nigdy nie lubie dzwigac duzo sprzetu a D3 wazy wiecej (w gorkach nawet 100g potrafi przytloczyc:)
ale uwazam ze D3 bedzie optymalnym rozwiazaniem- raz nie kupie drugiego aparatu stricte studyjnego bo mnie nie stac(no na fujiS5pro to bym mial:) a mam malo miejsca w studio-crop mnie zabije a chcialbym pracowac wygodnie, 2-szykuja mi sie wyjazdy i reporterka wiec chyba decyzja podjeta. Jak sie naucze robic dobre zdjecia w studio to wtedy moze kupie cos studyjnego a tak powinno mi wystarczyc D3 jako uniwersalne rozwiazanie, nawet chyba za dobre dla takiego leszczora jak ja:)
Panowie chyba watek zamykamy i dziekuje za wszystkie rady i opinie
pozdrowienia

sailor
23-06-2008, 19:47
jak uwazasz :) d300 sobie spokojnie z reporterka poradzi tym bardziej ze jak mowiles zalezy ci na wadze. ja sprawilbym sobie zamiast d3 troche fajnego szkla i dokupil d70s jako backup (o jakims fm2 i paru rolkach slajdow nie wspomne bo mnie tu zagryza :P)
ale ja dziwny jestem i mam dziwne podejscie do sprzetu :)

christipoher
24-06-2008, 11:22
Owszem D300 poradzi sobie z reporterka...a co do szkiel to juz chyba mam prawie wszystko co mi trzeba na tą chwilę. Slajd z małego obrazka.....eeeee nie po tym jak zrobłiem rolke na srednim mamiyi 645 AF mojego kumpla 4 lata temu juz mi sie nie podoba:)- tylko że skan średniego formatu kosztuje- jeśli zrobisz to zarobkowo-pół biedy. a poza tym -tam gdzie jadę to minimum sprzetu muszę mieć więc jak zataszcze średniaka i maly obrazek z 1-2 obiektywami to chyba siódme poty wyleje. Powiem tak jesli ktos przezyje wejscie na Mont Blanca z pełnym plecaczkiem i srednia mamiyia i do tego malym obrazkiem na szczyt:) chyle mu czoła:) bo sam tak zrobiłem - to nie jest mistrzostwo świata aczkolwiek spory wysiłek (nota bene mielismy małą śniezycę w nocy jak wychodzilismy) i wspominałem to dłuuugo:)

fotoGRAFIK
25-06-2008, 12:15
siema - jak jesteś w lublinie to pokazałbyś to 105DC bo mnie to i 135 tak samo bardzo ciekawi ;-D

sorry za OT

christipoher
25-06-2008, 16:52
Hey no niestety nie uda sie:(
bo mieszkam teraz w Irlandii a do Pl przyjezdzam okazyjnie-a co Cie ciekawi? moge Ci wyslac sample-portret ext- powiem tak -rzeznia:) i...sprzedaje do bo musze kupic ciut innego szkla:)

luxius
25-06-2008, 21:33
a pomyslales o fuji s5 pro? kosztuje teraz w jessopie 472 funty....
zrob sobie w jakims sklepie prae fotek o ibejrzyj , i do tego rozwaz , ze to aparat za dwa tysiaki.....

christipoher
26-06-2008, 00:05
hej oczywiscie fuji s5pro jest za 2 tys:) wiem wiem no ale.... mysle ze D3 bedzie juz bardziej uniwesalny...poza tym mam male studio i crop zbędny...niestety:( no ale zastanawiałem się nad fuji wcześniej ale chyba to średni pomysł..

luxius
26-06-2008, 11:41
do studio? dobry pomysl
na cholere ci taka kobyla do studio?:)

christipoher
26-06-2008, 12:04
nie o to chodzi ze kobyla:) ale nie stac mnie na 2 aparaty ktore maja cropa-szkoda kasy-lepiej jest miec jedna pelna klatke moim zdaniem i tyle... Fuji S5pro bylby fajny ale 2 aparaty z cropem czy jeden FF lepszy:) to juz co kto lubi, zreszta do D3 musze dolozyc tylko 4,5tys:) a tyle juz D300 zarobil:) wiec chyba nie bedzie tak zle...Mam naprawde za male studio by sie bawic w cropy i post processing bo fotografia nie jest moim jedynym, zajeciem:) i tutaj chyba pies pogrzebany...

Jacek_Z
26-06-2008, 12:50
..Mam naprawde za male studio by sie bawic w cropy ...
a od czego są obiektywy o krótszych ogniskowych?

marszull
26-06-2008, 14:17
Z twoich odpowiedzi wyglada na to ze decyzja juz zapadla ;-)

Jacek_Z
26-06-2008, 14:30
zgadza się :-D, a wątek jest po to by się upewnić :-D

th3big
26-06-2008, 21:38
zgadza się :-D, a wątek jest po to by się upewnić :-D

Bardziej utwierdzić... kolega pewnym zapewne był, jest, a wątek ma mu pomóc pozostać w tym stanie świadomości ;-)