PDA

Zobacz pełną wersję : SB-800 i pomiar swiatla?



mmalkow
02-05-2006, 13:42
Witam,

Stalem sie szczesliwym (na prawde!) posiadaczem SB800, rozgryzam ja i rozgryzam...
Duzo funkcji juz poznalem i musze powiedzec, ze lampa jest na prawde OK.

Nasuwa mi sie jednak pytanko, jak ustawic w aparacie balans bieli, zeby bylo ok? Lampa podobno mierzy temp. swiatla i przesyla do aparatu info dot. WB
po ustawieniu WB na A nie daje sobie zbyt dobrze rady, jak przestawie na FLASH to jest ok, ale czy wtedy ma sens tego pomiaru temp. barwowej swiatla i calego tego przesylania danych przez i-TTL?

Jak to jest wlasciwie z tym pomiarem temp. swiatla zastanego przez SB800?

I nie rozpoczynajac nowego watku: MADE IN ... no wlasnie, made in co macie lampe i aparat (d70s) ?? moj aparat jest z tajlandii ale lampa - z japonii!!! (pewnie dlatego, ze przywieziona z usa :D )

Al Bundy
02-05-2006, 13:55
Na której stronie instrukcji wyczytałeś ze SaBina mierzy barwę światła? Nawet jeśli, to Nikoś robi to samo a wydaje mi się że to on tu rządzi z WB a nie lampka. D70 i klon zawsze miał z tym problemy - musisz się przyzwyczaić...

mmalkow
02-05-2006, 15:22
na 5 stronie polskiej instrukcji widnieje:
"Komunikacja temperatury barwowej otoczenia
We współpracy z odpowiednią lustrzanką cyfrową, SB-800 automatycznie przekazuje do aparatu informacje o temperaturze barwowej. W ten sposób balans bieli w aparacie zostaje automatycznie dopasowany, aby w momencie wykonania zdjęciua, sensor aparatu był przygotowany do rejestracji faktycznej temperatury barwowej."

jak to przełożyć na jakiś normalny język?

Pomiar matrycowy w aparacie ponoć jakoś dobiera właśnie temp. barwową - ale tu jest napisane że automatycznie przekazuje do aparatu informacje o temperaturze barwowej - czyli jaki WB musi być ustawiony w aparacie, AUTO? jeśli tak to coś kijowo działa... zdjęcia BARDZO MOCNO czerwone....

Al Bundy
02-05-2006, 19:17
:P Przeskoczyłem tą stronę...

Wracając do tematu - focąc lampą zawsze ustawiony mam Flash i nie mam problemów...

mmalkow
02-05-2006, 22:05
no ja chyba tez tak zrobie.
Aha, nie wiem czy to przez picie (zbyt dużo, nazbyt %) ale jakoś lepiej chyba wychodzą jak jest na FLASH i jeszcze na -1

Gamling
02-05-2006, 22:09
Ustawienie WB zalezy od proporcji miedzy swiatlem zastanym a blyskowym. Jesli tylko doswietlasz lampa to ustawiasz na zastane, jesli lampa jest glownym oswietleniem to WB na flash.

mmalkow
02-05-2006, 22:13
a nie trzeba ustawic na lampie TTL BL - jesli sie tylko doswietla??
WB w aparacie to wiadome, ze trzeba kombinowac, z tym, ze lampa miala dawac informacje o temp. swiatla i niby jakims cudem sam aparat mial sie ustawic prawidlowo... cos jednak nie idzie...

Gamling
02-05-2006, 22:15
a nie trzeba ustawic na lampie TTL BL - jesli sie tylko doswietla

No raczej trzeba, i to nawet z minusem jak chcesz delikatnie.

mmalkow
02-05-2006, 22:17
a z tym przekazywaniem informacji
dot. temp. barwowej jak jest??

Gamling
02-05-2006, 22:18
Jakos nie widze zeby cos takiego dzialalo.

mmalkow
02-05-2006, 22:19
czyli to na stronie 5 to zwykła ściema?

Gamling
02-05-2006, 22:22
Nie wiem, moze przekazuje jakies informacje do korpusu, a moze D70 nie potrafi z nich zrobic uzytku? Ciekawe jek jest w D200.

Al Bundy
02-05-2006, 22:48
A może poprostu nie wszystko napisali. Instrukcja zarówno lampy jak i D70 jest mocno okrojona. Spróbujcie np. wg instrukcji wyzwolić zdalnie SaBinę.... Napisali owszem że można - nie napisali jak. Tamto udało mi się po wielu testach... Tu może być podobnie...

Kundzior
02-05-2006, 23:41
Lampa przekazuje inf o temp. barwowej i Aparat na AWB powinien automatyczni po podpięciu lampy ostawić WB na Flash mimo ze nadal bezie w AutoWB. nie pamiatam ile Kelwinów ma Flash, Ale zdaje sie że od 4300 do 7400 zależy od palnika. Pomiędzy tymi wartościami jest albo cieplej albo zimniej ale zawsze na WB dla Flasha.

Jacek_Z
02-05-2006, 23:58
to jest raczej bełkot marketingowy. po prostu lampa informuje body ze jest włączona i da błysk o 5500 K. Czy body bedąc ustawione na inną WB to przekalkuluje i uśredni w proporcji do mocy zastane/błysk - watpię.
mam ogromną nadzieję, że nie będzie mi przestawiała lampa WB na flash bo bym sie wkurzył. ciekawe jak atrakcyjnie by wygladał ktos o zachodzi słońca dopalony lampką. Zreszta mozna to sobie sprawdzić (nie przy tej pogodzie)