PDA

Zobacz pełną wersję : White Balance Cap - zrób to sam



dżafeł
06-06-2008, 18:56
Jako, że ostatnio dużo się mówi o wynalazkach nakładanych na obiektyw do mierzenia balansu bieli (np. ExpoDisc lub White Balance Cap) to może kogoś zainteresuje domowa wersja tego cuda w niczym nie ustępująca oryginałom.

Opis można przeczytać tutaj (http://www.tapstream.com/sections/gear/diy/cheapodisc.html), a jeśli ktoś angielskiego nie rozumie, to proszę instrukcja:
1. Bierzemy dwa tanie filtry UV o takiej samej średnicy pasujące do obiektywu.
2. Wycinamy kółko w kupionym wcześniej za grosze filtrze z ekspresu do kawy.
3. Wkładamy wycięte kółko pomiędzy dwa filtry i przykręcamy filtry ze sobą.
4. Nakręcamy to na obiektyw, ustawiamy balans bieli na PRE, kadrujemy mniej więcej w stronę fotografowanego przedmiotu i robimy zdjęcie pomiarowe.
5. Zdejmujemy filtry i robimy idealną fotkę :)

Jak ktoś nie ma dwóch filtrów, to można przytrzymać papier przy obiektywie i zmierzyć balans - troche mniej wygodnie i może pomiar się czasem nie udać, ale to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie.

Sprawdzone, działa świetnie!
Enjoy :)

Motorniczy
06-06-2008, 20:13
tzn , że tyle tysięcy człek musi zapłacić , żeby wycinać potem coś z czegoś i przerabiać ? nie wystraczy głowa + aparat ? no ale płaci sie za napis na aparacie. Swoją droga to zmieszałem się jak to przeczytałem ale z drugiej strony "hand made" zawsze mnie kręciło , jednak nie do takiego stopnia:) Podrawiam

rychu_lhotse
07-06-2008, 09:01
Jako, że ostatnio dużo się mówi o wynalazkach nakładanych na obiektyw do mierzenia balansu bieli (np. ExpoDisc lub White Balance Cap) to może kogoś zainteresuje domowa wersja tego cuda w niczym nie ustępująca oryginałom.

Opis można przeczytać tutaj (http://www.tapstream.com/sections/gear/diy/cheapodisc.html), a jeśli ktoś angielskiego nie rozumie, to proszę instrukcja:
1. Bierzemy dwa tanie filtry UV o takiej samej średnicy pasujące do obiektywu.
2. Wycinamy kółko w kupionym wcześniej za grosze filtrze z ekspresu do kawy.
3. Wkładamy wycięte kółko pomiędzy dwa filtry i przykręcamy filtry ze sobą.
4. Nakręcamy to na obiektyw, ustawiamy balans bieli na PRE, kadrujemy mniej więcej w stronę fotografowanego przedmiotu i robimy zdjęcie pomiarowe.
5. Zdejmujemy filtry i robimy idealną fotkę :)

Jak ktoś nie ma dwóch filtrów, to można przytrzymać papier przy obiektywie i zmierzyć balans - troche mniej wygodnie i może pomiar się czasem nie udać, ale to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie.

Sprawdzone, działa świetnie!
Enjoy :)

Może jednak lepiej NEFy/RAWy robić? :)

JK
07-06-2008, 09:23
...... Wycinamy kółko w kupionym wcześniej za grosze filtrze z ekspresu do kawy. ...

Ale przed użyciem w ekspresie do kawy, czy już po?

Przecież to coś musi być neutralnie szare, czyli bez żadnych zafarbów. Na dodatek dotyczy to światła przechodzącego (przepuszczanego w kierunku matrycy), a nie odbitego, czyli popatrzenie na taki filtr, w celu wybrania najbardziej białego z kilku różnych niby-białych, bywa mało skuteczne. Jak będą jakieś odstępstwa od neutralnej szarości, to taki wynalazek nadaje się tylko do kosza.

wacki4
07-06-2008, 12:05
nie lepiej zamiast filtrów zastosować jakiś redukcji ?;) i 2 razem skręcić i w środek wstawić taki biały filtr ?;)

dżafeł
07-06-2008, 22:19
Ale przed użyciem w ekspresie do kawy, czy już po?

Przecież to coś musi być neutralnie szare, czyli bez żadnych zafarbów. Na dodatek dotyczy to światła przechodzącego (przepuszczanego w kierunku matrycy), a nie odbitego, czyli popatrzenie na taki filtr, w celu wybrania najbardziej białego z kilku różnych niby-białych, bywa mało skuteczne. Jak będą jakieś odstępstwa od neutralnej szarości, to taki wynalazek nadaje się tylko do kosza.

Przed użyciem w ekspresie :)

Nie robisz zdjęcia filtrowi, tylko przytykasz go do obiektywu szczelnie i robisz pomiar światła przechodzącego przez papierek. Fakt, jakoś to na neutralnie szare nie wygląda, ale działa zabójczo dokładnie i balans bieli wychodzi idealny. Nie wierzysz? Spróbuj, potem się wypowiadaj.


nie lepiej zamiast filtrów zastosować jakiś redukcji ?;) i 2 razem skręcić i w środek wstawić taki biały filtr ?;)

Można, wychodzi taniej, ale jak użyjesz filtru skylight to zdjęcie wyjdzie lekko docieplone po takim pomiarze :) Poza tym można bez niczego, samym papierkiem.
Chociaż w sumie oryginalne "mierniki" White Balance Cap można z hongkongu za 10 pln ściągnąć, albo na allegro za 20, także taniocha.

fotojacek
07-06-2008, 22:39
Nie próbowałem co prawda, ale filtry do kawy mają rózne kolory i co wazne różną gęstość czytaj przezroczystośc a to zapewne wpłynie na pomiar.

JK
07-06-2008, 23:32
.... Nie robisz zdjęcia filtrowi, tylko przytykasz go do obiektywu szczelnie i robisz pomiar światła przechodzącego przez papierek. Fakt, jakoś to na neutralnie szare nie wygląda, ale działa zabójczo dokładnie i balans bieli wychodzi idealny. Nie wierzysz? Spróbuj, potem się wypowiadaj.

Ale przecież człowiekowi z tym filtrem do kawy działa zabójczo. :wink: Wystarczy "przytknąć szczelnie" i "zmierzyć światło przez papierek". :mrgreen: Cóż, Polak potrafi. Nie ma rzeczy niemożliwych. A jak nawet są, to się zamiast papierka weźmie starą skarpetkę i też będzie OK. :grin:

dżafeł
08-06-2008, 00:01
Cóż, Polak potrafi. Nie ma rzeczy niemożliwych.

Cóż, to akurat nie polak wymyślił (patrz link w pierwszym poście ;)) Co do różnych kolorów filtrów - chyba logiczne jest, żeby kupić białe, nie brązowe - z innymi kolorami się nie spotkałem.

Widzę, że niepotrzebnie się podzieliłem tą "tajemną wiedzą" z coponiektórymi Polakami tutaj...

Valwit
17-06-2008, 16:10
tak na marginesie: http://cgi.ebay.ie/72mm-Custom-WB-Filter-72-mm-White-Balance-Lens-Cap-AX07_W0QQitemZ280237086054QQihZ018QQcategoryZ79002 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
jakosciowo na pewno nie bedzie gorszy od samemu zrobionego

bartoszkon314
26-01-2010, 18:02
tak na marginesie jak kolega
można kupić w dość stosunkowo niskiej cenie taki dekielek, wyjdzie taniej niż te 2 filtry
http://fotografuj.pl/News/Vivicap_dekielek_do_ustawiania_balansu_bieli_kaise r_fototechnik/id/3551

oraz w sklepie
http://www.fotoraf.com.pl/sklep/dekielek-white-balance-62mm-p-2053.html

freefly
26-01-2010, 19:46
Przed użyciem w ekspresie :)

Nie robisz zdjęcia filtrowi, tylko przytykasz go do obiektywu szczelnie i robisz pomiar światła przechodzącego przez papierek. Fakt, jakoś to na neutralnie szare nie wygląda, ale działa zabójczo dokładnie i balans bieli wychodzi idealny. Nie wierzysz? Spróbuj, potem się wypowiadaj.


Miałem kiedyś kamerę wideo z możliwością ręcznego ustawiania balansu bieli. Na obiektyw zakładało się mleczną nasadkę, która była w zestawie z kamerą, a następnie kierowało się obiektyw na źródło światła i dokonywało kalibracji.

bialogardzianin
27-01-2010, 10:08
... Fakt, jakoś to na neutralnie szare nie wygląda, ale działa zabójczo dokładnie i balans bieli wychodzi idealny. Nie wierzysz? Spróbuj, potem się wypowiadaj...

Ja z czystej ciekawości spróbuję, choć sam ustawiam WB w post procesie w NEFach pipetą w LR. Podaj proszę info jaki to filtr do kawy (marka, rodzaj, gdzie kupiony). Co znaczy "zabójczo dokładnie"? Robiłeś testy z oddaniem kolorów i bieli na zdjęciach? Każdy prezentuje swój DIY i jego efekty działania na fotografiach na forum, zatem czekamy!

JacekCz
04-02-2010, 15:13
tak na marginesie jak kolega
można kupić w dość stosunkowo niskiej cenie taki dekielek, wyjdzie taniej niż te 2 filtry

Ja coś takiego mam, czasem używam do WB (mimo zawsze używania NEF-ów). Dodam, że asekuruje się w ten sposób od zgubienia czarnego dekielka ;)

Tu było o sile światła (w odniesieniu do samoróbnego). Więc nie ma z tym jakis problemów, algorytm PRE zadowala się słabą siłą światła.

Przy okazji: wartość uzyskane z algorytmu PRE nie mają przełożenia na temperaturę barwową. Inaczej mówiąc ustawienie uzyskane z PRE nie da się wyrazić w temperaturze barwowej. Dlaczego tak, da się zrozumieć wnikając w fizykę światła i barwy, nie będę się tu rozpisywał.