PDA

Zobacz pełną wersję : TUMAX 386AFZ



poizon
01-05-2006, 00:04
Oto mój obiecany test lampy tumax dpt386afz-n

Parametry lampy:
- liczba przewodnia: 42 (przy 85 mm)
- ogniskowa: 24-28-35-50-70-85 mm
- 5-stopniowe ustawienie mocy błysku (tryb manualny)
- pochył palnika: 0°/45°/60°/75°/90°
- czas ładowania: od 0,5-9 sek.
- liczba błysków na komplecie baterii: ok. 80 - zasilanie: 4 x AA
- system oszczędzania energii
- wymiary: 72 x 100 x 125 mm
- waga: 270 g (bez baterii)

Na wstepie powiem ze wczesniej z lampami zewnetrznymi miałem doczynienia tylko jeden raz w zyciu. Posiadalem zewnetrzengo automatycznego culmana z dwoma palnikami w sony v1. Czyli moja ocena i test będzie bardzo subiektywny.

Wyglad
Lampa zbudowana jest solidnie, dobrze lezy w rece, prawiodlowo trzyma się na korpusie. Wykonana jest niestety z materiualu który na poczatku lekko smierdzi tanim plastikiem

Po uruchomieniu
Po wlaczeniu zoom lampy jedzie maxymalnie w tyl, pozniej maxymalnie w przod, a nastepnie ustawia się na odpowiedniej dlugosci ogniskowej. Caly proces trwa ok. 2 sekundy. Zoom jezdzi w miare szybko, lecz jest dosyc glosny. Dosyc glosny jest również swist ladowanych kondensatorow lampy.

Automatyka
Po niewielu probach jakie wykonalem lampa mogę powiedziec ze automatyka dziala. I tyle. Przy zdjeciach przedmiotow o bialej powierzchni z bliskiej odleglosci (ok. 1m) można zauwazyc tendencje do zbyt duzej jasnosci (pomocne staje się zalaczenie dyfuzora). Można powiedziec ze zdjecia sa na skraju przepalenia, ale nie sa przepalone. Przy odchyleniu palnika automatyka niestety zawodzi, zdjecia zawsze wychodza zbyt ciemne. Lampa nie potrafi sama strzelic z duza moca.

gadzety
Fotocela dziala, nie moglem jej jednak dokladnie sprawdzic gdyz mam d50 który robi zdjecie w czasie drugiego blysku, fotocela lampy strzela na pierwszy.
Dyfuzor nie robi wiekszej roznicy na zdjeciach
Odblysnik jest pomocny przy rozjasnianiu cieni na obiekcie przy odchylonym palniku

Kiedy zrobilo się ciemno
Lampa autofokusa zastepuje calkowicie lampke wspomagajaca korpus. Swieci na czerwono, robi kolko o prazkowanej faktorze. Niestety nie swieci w centrany punkt pomiaru ostrosci, tylko duzo powyzej, co jest dla mnie zupelnym nieporozumieniem bo aparat wariuje i nie wie gdzie nastawic ostrosc. Po paru moich sprytnych zabiegach AF lampy zaczal swiecic tam gdzie powinien. Wydaje się być skuteczniejszy i szybszy niż lampka korpusu, jednak za jego pomoca nie da się kadrowac w zupelnych ciemnosciach, bo ledwo co oswietla. Aparat dobrze lapie ostrosc na statycznych przedmiotach, w ruchu i przy duzych odleglosciach nie miałem okazji robic zdjec. Ja 10000razy bardziej wole biala lampke korpusu, niż ten AF lampy. Szkoda ze nie da się go odlaczyc.

Kilka razy padlo pytanie poco przycisk ISO. Otoz jest on niepotrzebny, ponieważ wartosc ta sama się ustawia przy iTTL.

Podsumowanie
Niestety nie miałem okazji dokladnie przetestowac lampy w akcji.
Lampa dziala, automatyka dziala (odpowiednie naswietlenie przy zmianie na korpusie ISO czy przyslony), o ile nie odchyli się palnika, wtedy robi się ciemno. Jak do tej pory lampa wywarla na mnie pozytywne wrazenie (oprocz AF), może dlatego ze nie miałem nigdy Sabinki w rekach. Można na niej polegac, choc czasem trzeba recznie ustawic parametry blysku. Ja jestem na TAK. Czy warta jest 500pln? Nie. Czy sb 600 wart jest 900pln? Nie. Czy sb 800 jest wart swojej ceny? Nie. Czy doplacilbym 300pln do sb-600? Nie. Jak dla mnie nie, nie, nie. To sa jakies kpiny aby tak astronomiczne ceny placic za lampe. No ale coz, nic nie poradzisz. Zaplacilem te najmniejsze pieniadze za lampe do nikosia i mam to na czym mi zalezalo – poprawnie dzialajaca automatyke, spora liczbe przewodnia, odchylany palnik w kazdym kierunku, dyfuzor, odblysnik…


lampa wbudowana

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images4.fotosik.pl/22/ocu5a6rhhny5a2by.jpg)

iTTL na wprost

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images1.fotosik.pl/59/b24lpgiwfnkrzclr.jpg)

iTTL na wprost + dyfuzor

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images3.fotosik.pl/58/hcgdwdexw4br5382.jpg)

iTTL 45*

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images1.fotosik.pl/59/nhv17vq62nff8nxq.jpg)

iTTL 45* + odblysnik

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images1.fotosik.pl/59/acqudtq57n32sx2j.jpg)

90* 1/2mocy

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images3.fotosik.pl/58/24uxgrrwcwc4t1nl.jpg)

60* 1/2mocy + odblysnik

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images1.fotosik.pl/59/ykitzv4gkd0elk9w.jpg)

szymony
01-05-2006, 00:24
No i kicha panie. 4 i 5 pozycja jest koszmarnie niedoświetlona, co może świadczyć o zbyt małej mocy błyskograta, lub zawodności działania układów pomiarowych.

Kaleid
01-05-2006, 11:04
4 i 5 robione w trybie BL ?

mad_mark
01-05-2006, 11:54
no wlasnie jak z tym magicznym BL. moze ktos potwierdzi czy to dziala z tumaxem?

Valdek_Tychy
01-05-2006, 12:35
Hm... widzę to tak: misia posadziłeś na podłodze i mniej więcej na tej samej wysokości ustawiony był aparat z lampą.Do sufitu ok.2,5m tam i spowrotem 5m więc jak miś ma być prawidlowo oświetlony?? nawet SB miałaby z tym problem

kalio
01-05-2006, 15:13
jakie fukncje sa dostepne w 386 z tych wymienionych ponirzej :
i-TTL, Auto Aperture (AA), GN, Auto, Manual, Rear Curtain, Repeating Flash, Red-Eye Reduction, AF, Zoom oczywiscie przy wspolpracy z D70s

arra
01-05-2006, 15:21
Hm... widzę to tak: misia posadziłeś na podłodze i mniej więcej na tej samej wysokości ustawiony był aparat z lampą.Do sufitu ok.2,5m tam i spowrotem 5m więc jak miś ma być prawidlowo oświetlony?? nawet SB miałaby z tym problem

Nie widze absolutnie zadnego problemu z misiem na podlodze i sabinka.

Valdek_Tychy
01-05-2006, 16:31
Hm... widzę to tak: misia posadziłeś na podłodze i mniej więcej na tej samej wysokości ustawiony był aparat z lampą.Do sufitu ok.2,5m tam i spowrotem 5m więc jak miś ma być prawidlowo oświetlony?? nawet SB miałaby z tym problem

Nie widze absolutnie zadnego problemu z misiem na podlodze i sabinka.

Przy świetle odbitym od sufitu ?? potrzeba dość sporej mocy światła a podejrzewam,że ów Tumax takiej nie posiada

arra
01-05-2006, 16:34
Hm... widzę to tak: misia posadziłeś na podłodze i mniej więcej na tej samej wysokości ustawiony był aparat z lampą.Do sufitu ok.2,5m tam i spowrotem 5m więc jak miś ma być prawidlowo oświetlony?? nawet SB miałaby z tym problem

Nie widze absolutnie zadnego problemu z misiem na podlodze i sabinka.

Przy świetle odbitym od sufitu ?? potrzeba dość sporej mocy światła a podejrzewam,że ów Tumax takiej nie posiada

To czemu na ostatnim dal rade?

poizon
01-05-2006, 19:32
na ostatnim dal rade i dotego byla to 1/2 mocy

Valdek_Tychy
01-05-2006, 20:09
na ostatnim dal rade i dotego byla to 1/2 mocy

plus odbłyśnik

kalio
02-05-2006, 08:16
Witam ponawiam moje pytanie o fikkcje tej lamy opisane funkcje sa oczywiscie w SB800 a interesuje mnie czy 386 posiada jakies odpowiedniki tychze funkcji.
Moze ma ktos instrukcje od tej lamppy w PDF ??

arra
02-05-2006, 08:46
na ostatnim dal rade i dotego byla to 1/2 mocy

plus odbłyśnik

No Na 45 st i na ostatnim jest plus odblysnik, jakies przeslanie bylo w Twoim poscie?

poizon
02-05-2006, 10:23
na ostatnim dal rade i dotego byla to 1/2 mocy

plus odbłyśnik

No Na 45 st i na ostatnim jest plus odblysnik, jakies przeslanie bylo w Twoim poscie?

Ze lampa ma odblysnik :lol:

mad_mark
02-05-2006, 11:05
to ze przy 1/2 mocy lampa dala rade to ok. ale chyba chodzi o to zeby wartosc blysku potrafila dobrac automatyka. i czy w koncu ktos wyjasni jak to jest z tym BL i tumaxem?

poizon
02-05-2006, 12:54
a co to jest BL?

mad_mark
02-05-2006, 14:44
poizon, sam do konca nie wiem ale podobno pomaga wlasnie przy zjdeciach z lampa odbita o sufitu. wlacza sie toto w menu aparatu, gdzies w opcjach flesza powinno byc iTTL BL.

szymony
02-05-2006, 17:39
poizon, sam do konca nie wiem ale podobno pomaga wlasnie przy zjdeciach z lampa odbita o sufitu. wlacza sie toto w menu aparatu, gdzies w opcjach flesza powinno byc iTTL BL.
Ale tworzycie :lol: Same mity i legendy. TTL BL to tryb pracy lampy (sabiny), który ma zastosowanie gdy błyskograt ma być światłem uzupełniającym (czytaj np.dopalanie cieni).
I ustawia się go oczywiście na błyskogracie, a nie w body.

mad_mark
02-05-2006, 21:58
szymony, no wlasnie 8)
dokladnie o to mi chodzilo 8)

Gamling
02-05-2006, 22:06
Nic dziwnego ze to zdjecie jest niedoswiatlone jesli palnik byl wycelowany w sufit. Sam mam SB800 i zawsze takie ustawienie palnika wymaga korekcji na plus.

szymony
02-05-2006, 22:09
Nic dziwnego ze to zdjecie jest niedoswiatlone jesli palnik byl wycelowany w sufit. Sam mam SB800 i zawsze takie ustawienie palnika wymaga korekcji na plus.

45° to chyba troszkę krzywy ten sufit :wink:

Gamling
02-05-2006, 22:11
45° to chyba troszkę krzywy ten sufit

Ups myslalem ze to 90. No ale w takim wypadku wszystko zalezy od ustawienia palnika lampy, bo jak byl na np 80mm to nic dziwnego ze tak wyszlo. Ale jak byl na szerokim koncu to juz nie powinno.

poizon
04-05-2006, 21:05
niewazne czy ustwie palnik pod 45 czy 90 stopniami, niedoswietlenie jest takie samo. ognisowa lampy tez tu nic nie zmienia.

pawl_s
10-05-2006, 11:13
Ja mam to samo z moim Metz 44AF-4 (bez i) na F80. Jak odchyle lampe, to na automatyce niedoswietla i nic nie pomaga, tylko odblysnik.

Pozdrawiam,
Pawel

mihow
10-05-2006, 11:36
To praktycznie taka sama lampka jak moja, tylko, że ja muszę zoom ustawiać ręcznie :)

pawl_s
10-05-2006, 14:12
Wlasnie sie zastanawiam czy Metza nie sprzedac (bo mam wersje bez i), a jesli Tumax dziala i z TTL i z iTTL to dla mnie bomba :). No i Metz w poziomie jakis taki nieruchawy.

Ktos gdzies pisal o doswietlaniu AF, ze z Tumaxem nie swiecil wbudowany. Z Metzem jest tak samo.

mihow
10-05-2006, 14:33
No niestety w moim modelu Tumaxa także wbudowany AF asist na body nie świeci.
Świeci tylko ten czerwony na lampie. Ale ten z kolei jest do niczego i obiektyw glupieje i nie wie jak ustawić ostrość...

pawl_s
10-05-2006, 15:39
Po paru moich sprytnych zabiegach AF lampy zaczal swiecic tam gdzie powinien.

poizon moglbys opisac co zrobiles, czym i jak?

Wlasnie dzis do mnie przyszla. Sprawdzalem w ciemnym pokoju, u mnie AF dziala bez zarzutu :). Po szybkim sprawdzeniu wydaje sie, ze wszystko dziala prawidlowo. Jak na razie wszystkie zdjecia sa doswietlone prawidlowo.

Jedyna wada to pisk. W porownaniu z Metz'em, to ta lampa jest glosna. Ale mi to nie przeszkadza.

irekka
10-05-2006, 19:52
Asystent AF może świecic lub nie - to można ustawić w menu, ale świeci zawsze ten z lampy gdy jest właczona, a ten z body gdy lampa zewnętrzna jest wyłączona. Lampa wbudowana pracuje w iTTL BL - z tego co pamietam to w manualu jest iTTL, a przy automatyce iTTL BL.

Michał Jędrak
10-05-2006, 20:53
A czy może ktoś mnie 'oświecić' i opisać jak ta lampa Tuman działa bezprzewodowo (tzw. Creative Light System). Ostatnio musiałem zrobić szybką sesję i zamiast wyciągać z samochodu duży statyw i lampę studyjną, to po prostu wziąłem leciutki statyw i podpiąłem SB-600 do parasolki. Cała sesja wyszła fantastycznie, nie musiałem biegać z kablami i mącić z pomiarem światła. Dlatego też pomyślałem, żeby kupić kilka takich lamp, to bym nie woził ze sobą sprzętu studyjnego. Wiadomo, że nie oświetlę tym samochodu, mocy spokojnie starcza na fotografię ludzi. Właściwie tylko do tego używam mojej SB-600 i jeśli Tuman też potrafi się dogadać bezprzewodowo to 'se kupie'. Z góry dzięki za info.

Matam
22-05-2006, 12:35
Jak widzę kilka osób zaopatrzyło się w Tumaxy 386, ale skromnie się panowie chwalicie jak się sprawują!!! Zapewne oprócz mnie na forum teraz i w przyszłości będą zainteresowani tańszą lampką. Dlatego podzielcie się opiniami i doświadczeniami z użytkowania lampki, już trochę fotek zapewne udało się wam popełnić z tą lampką.
Zdradźcie jak jest z tą automatyką? Myli się tak mocno?
Jak z tą mocą? Nie powinna być słabsza od sb600 chyba?
W tej samej cenie jest Sigma 500 ST bez lcd - czy to lepszy wybór?
Z jednej strony chciałoby się zaoszczędzić i kasiorki i oczekiwanie na lampkę, ale z drugiej szkoda inwestować w coś co się do końca nie sprawdza!! Np. jeśli automatyka tak mocno się myli, albo jest za słaba,, albo tak głośna, że na ślubie lub innych imprezach rzuca się na uszy!?

pink
02-06-2006, 11:31
...no stało się. Zamówiłem tę lampę. Dzis ma dostarczyć kurier. Zobaczymy co to jest...

KECIF
02-06-2006, 13:18
...no stało się. Zamówiłem tę lampę. Dzis ma dostarczyć kurier. Zobaczymy co to jest...

Mam nadzieję że się podzielisz uwagami :P

patrycjusz
02-06-2006, 15:29
podziel sie uwagami :-) Nie rob standardowych testów z msiem w domu, tylko ja po prosze wykorzystanie tej lampy w portrecie

pink
02-06-2006, 15:45
no to lamp właśnie otrzymałem.

1 wrazenie wygladu...
Powiem szczerze, że wyślałem iż bedzie gorzej, ze bedzie to dośc tandetny, lekko jasny czarny plastik. Tak wcale nie jest. Wykonanie jest przyzwoite, czerń jest OK ;). Głowica rusza sie w każdej płaszczyźnie ok i pewnie. To tyle narazie.
Postaram sie dziś lub w weekend zrobic testy a może nawet testy porównawcze z sb-600.

pawl_s
02-06-2006, 16:32
Ano porob testow troche. Powiedz jak Twoja jest glosna, tez laduje kondensatory i piszczy dalej jak moja, czy moze siedzi cicho? No i testy z odbiciem zrob. :) Milej zabawy.

pozdrawiam
Pawel

mad_mark
02-06-2006, 18:38
tumax jest w koncu mocniejszy od sb 600 czy slabszy??

patrycjusz
02-06-2006, 20:00
testy pokazą. ;]

mad_mark
02-06-2006, 23:51
no tak, ale jak to jest z ta liczba przewodnia?
nigdy nie wiedzialem jak to kalkulowac w zaleznosci z mm, a producenci podaja wlasnie rozne LP przy roznych mm. Frustraiting.

irekka
03-06-2006, 09:21
Producenci bardzo sprytnie podaja LP zazwyczaj przy najdłuższej ogsniskowej jaką zoom potrafi obsłużyć - stąd żeby porównac wprost trzeba odnaleźć w instrukcji wspólne ogsnioskowe i czułości.

mad_mark
03-06-2006, 13:49
irekka, no tak ale zadnej takiej instrukcji nie mam zeby porownac. a chetnie bym porownal tumaxa 386, sb 600 i sigme ef 500 super.

irekka
03-06-2006, 17:04
Ale są forumowicze posiadający tumaxa, sb600 oraz tacy co sigma im błyska.
Ja co prawda mam sb800 ale znalazłem szybko dane w Sieci dla sb600.
Na stronie producenta:
sb600:
Liczba przewodnia 30 m (ISO 100), 42 m (ISO 200) [przy ogniskowej obiektywu 35 mm]
Pozostałe chyba tez nie powinny stanowic problemu ?

pawl_s
03-06-2006, 18:33
Tumax 386: przy ISO 100 i zoom na 85 mamy LP 42 (dla Tumaxa nie mam tabelki)
Metz 44AF-4N: przy ISO 100 i zoom na 85 mamy LP 42 (przy zoom na 35 bedzie LP 28 )

Pozdrawiam,
Pawel

OBcY
03-06-2006, 21:46
Jeśli zebrałyby się osoby z Łodzi z Tumaxem, Metzem i SB-600 to można by zorganizować w siedzibie prawdziwe porównanie :-).

Navi
05-06-2006, 11:48
I jak wygląda praca z tym Tumaxem? Wart jest tych 500 zł? Czy lepiej dołożyć następne 250 zł do SB-600 i mieć problem z głowy...
Nastała cisza, więc nie wiem czy to konsternacja po zakupie Tumaxa czy brak czasu na przeprowadzenie testu "bojowego". Mam Soligora z fotocelą (pozostałość po innym aparacie) i powiem szczerze, że męczą mnie już manualne nastawy zoomu, przysłony i ruch głowicy jedynie w pionie. Chcę nabyć coś co pozwoli mi robić zdjęcia a nie zajmować się przede wszystkim lampą bez iTTL. Tumaxa mogę kupić już, na SB muszę poczekać miesiąc....

pink
05-06-2006, 13:59
A więc jak obiecałem tak zrobiłem.
W rekach miałem tumaxa 386 i sb 600.

Jakość wykonania tumaxa.
Jest ogólnie ok. Spasowanie plastików ładne, kolor ok :). Głowica jest o ok. 1,5 cm dłuższa niż w sb 600. Pozostałe wymiary podobne.
Wykonanie stopki w tumaxie sporo gorsze, krecenie głowica nie tak pewne. W tumaxie w czasie obrotów poziomych może dojść do zazebienia/zakleszczenia się takich dwóch bolczyków metalowych, które normalnie powinny po sobie się pośliznąć. Wygląda to nie najlepiej...

Włączenie lampy. Duży pisk kondensatora, głośne charczenie zooma. W sb tak nie ma. Pisk jest spory podczas normalnej pracy dalej :(.

I to jest wszystko co mogłem powiedzieć pozytywnego o lampie :))).
Do tego wszystkiego powyżej można się przyzwyczaić i zaakceptować.

Nie mogę zaakceptować sprawy zasadniczej czyli tego jak lampa oświetla.
1) Obiekty w odległości poniżej ok. 1,3 m są przepalane, szczególnie twarze. Można się tu ratować wbudowanym dyfuzorem i w odległości ok. 0,9 –1,3 m jakoś dyfuzor łagodzi. Poniżej 0,9 m masakra :(.
2) Lampa niestety koszmarnie niedoświetla zdjęć z odbicia. Niezależnie od kata głowicy. Korekta potrzebna ok. +0,7 do +1. W warunkach jakich testowałem obie lampy to sb-600 przeszła wszystkie testy pomyślnie !. Po prostu super !, a ta 386 nie :(. Sufit bialutki.... Łatwiej to ta już lampa nie będzie miała a i tak sobie nie poradziła.

Punkty 1 i 2 dyskryminują dla nie tę lampę. Przypominam, iż w tych samych warunkach sb-600 nie zrobiła mi ani jednego złego zdjęcia.


3) Dyfuzor strasznie zmienia kolorystykę. Wszystko się robi za plastyczne, lekko różowe...
4) Na + ;). Wspomaganie AF w lampie sprawowało się bdb. Ja uważam wspomaganie w body za nienajlepsze...

5) Nawet minimalne odgięcie w pionie czy poziomie głowicy powoduje iż lampa zaczyna błednie oświetlać.

6) Lampa 2 razy mi się zawiesiła. Raz ostro na tyle, że musiałem zdejmować ją z sanek bo i aparat zaczął migać kontrolkami na wyświetlaczu.

Na lamie cały czas miałem TTL BL (w SB-600 podobnie). Tu się BL nie sprawdziło kompletnie.


Reasumując. Szkoda kasy na tą lampę bo to pomyłka. Lampę oddaję niestety do sprzedawcy.
A teraz zdjęcia testowe. Nie mam bardzo czasu tu ładować wszystkiego a pełny test to 25 fotek i do tego plik xls z opisem parametrów wykonania każdego zdjęcia. Zdjęcia po resize + plik xls zajmują w zipie ok. 3 MB.
Powiedzcie gdzie mogę to umieścić aby mogło poleżeć dłużej i był łatwy dostęp to tam wrzucę. Czekam na takie info !.

Mogę ktoś będzie chętny to wrzuci te moje fotki obok siebie z tych dwóch lamp na forum. Będzie mi miło.
Przepraszam, że obiekty są pokroju misia i czasami ostrość trochę nawala :(. Testy robiłem dziś o 2 w nocy...

mad_mark
05-06-2006, 14:42
sprobuj na http://www.megaupload.com/

pink
05-06-2006, 15:16
link ze zdjeciami i plikiem xls tu link (http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=A338BEE5417E12E9)

lub tu link 2 (http://www.megaupload.com/?d=O0NIAYCL)

irekka
05-06-2006, 17:48
Chwila na lampie miałes cały czas BL ? A dlaczego nie testowaels tego w normolnym iTTL ? BL z definicji nie doświetla.

mad_mark
05-06-2006, 17:53
czy ktos w koncu powie co to jest BL ???

czy ktokolwiek tu zna znaczenie tego tajemniczego skrotu???

pawl_s
05-06-2006, 18:12
iTTL BL to iTTL Balanced Fill-Flash, uzywa sie go glownie po to zeby doswietlic motyw juz oswietlony przez inne zrodlo swiatla (redukcja cieni itp).

Ad 1) Tumax: nie udalo mi sie jeszcze w iTTL i iTTL-BL przepalic czegokolwiek. Robilem tez zdjecia z bardzo bliska, moja Sigma 28-80 Makro i przepalow nie bylo. Musze moze jeszcze poprobowac.
Ad 2) Co do Tumaxa, to punkt 3 i 5 jest identyczny. Tak jak ja tez pisalem, odchylenie glowicy powoduje ze trzeba przejsc w tryb manualny lampy. Faktycznie z testow widac, ze SB-600 radzi sobie z tym lepiej.
Ad 6) Jeszcze mi sie nie zdazylo, zeby lampa sie zawiesila, albo zeby byly jakies problemy z body. Moze za malo jeszcze zdjec zrobilem.

pink
05-06-2006, 18:34
Chwila na lampie miałes cały czas BL ? A dlaczego nie testowaels tego w normolnym iTTL ? BL z definicji nie doświetla.

nie udało mi sie uruchomic samego iTTL w Tumaxie. Zawsze było iTTL BL . Jak uzywałem klawisza "mode" to przechodziła lampa w tryb malualny jedynie. SB-600 faktycznie mozna było ustwić samo iTTL. W testach SB-600 tez jak tumax pracowała cały czas w iTTL BL

pawl_s
05-06-2006, 19:06
iTTL-BL jest uzywany zawsze jesli masz na aparacie ustawione Matrix albo Centralnie Wazony pomiar. iTTL wlaczasz przechodzac na SPOT. U mnie dziala bez problemu, sproboj u siebie.

irekka
05-06-2006, 19:24
Intrukcja do D70 strona 94 wymiania jak się zachowa lapma wbudowana przy róznych programach i róznych trybach pomiaru światła. Zewnętrzna lampa pozwala na szersze możliwości regulacyjne - piszę tu o sb800, Przy CW nie ma problemu ze zmiana z TTL BL na TTL.

pink
05-06-2006, 19:28
iTTL-BL jest uzywany zawsze jesli masz na aparacie ustawione Matrix albo Centralnie Wazony pomiar. iTTL wlaczasz przechodzac na SPOT. U mnie dziala bez problemu, sproboj u siebie.

Faktycznie miałem Matrix. Jednak w sb-600 mozna mimo tego ustawienia dowolnie zmieniać opcje w lampie. Wybranie SPOT powoduje, że nie da sie w sb-600 wybrać BL.
W tumaxie juz nie sprawdzę bo juz pojechała ode mnie...

mad_mark
05-06-2006, 19:33
pink, a jak ogolnie, tak od serca... sb 600 czy tumax? :)

pink
05-06-2006, 19:43
pink, a jak ogolnie, tak od serca... sb 600 czy tumax? :)
to chyba cos niewyraźnie napisałem :))).
Ja tumaxa kupiłem w piątek. Dzisiaj go oddałem !. Niestety to co zobaczyłe w porównaniu z sb-600 to porazka...
Do momentu zrobienia testu łudziłem sie iz sb-600 bedzie podobna. Jednak nie. SB-600 spokojnie robiła OK zdjecia gdzie tumax nie dał rady. Bo nie o to chodzi aby najprostsze warunki musiec korygować. Od tego mam mojego philipsa, którym wypracuje nawet lepsze warunki oswitlenia niz sb-600.
W tym porównaniu bezprzecznie wygrała sb-600. Punkt 1 i 2 jak napisałem sprawia ze tumax dla mnie jest wart 100 zł... a moze nawet tyle nie. No to teraz sigma do testów :)

mad_mark
05-06-2006, 19:46
oo to poczekam jeszcze na porownanie sb600 z sigma :) bedziesz mial wersje st czy super?

pink
05-06-2006, 19:55
oo to poczekam jeszcze na porownanie sb600 z sigma :) bedziesz mial wersje st czy super?

:))))
teraz to i ja poczekam na kogos innego.
Jeszcze jednej kasy nie odzyskałem za lampę :)))).
Ale fakt - taki test sigmy st i sb-600 jest potrzebny !. Moze to bedzie własnie sigma st...

patrycjusz
06-06-2006, 10:43
rowniez czekam na testy sb600 z sigma st :)

Jacek_Z
06-06-2006, 22:55
BL to w nomenklaturze lampy SB800 i 600 mające system CLS - Zrównoważenie błysku wypełniającego (występuje razem z TTL).
Czyli po polsku - dopasowanie mocy błysku do swiatła zastanego. mozna ustawić +/- byłysk w stosunku do swiatła zastanego

pink
07-06-2006, 11:34
BL to w nomenklaturze lampy SB800 i 600 mające system CLS - Zrównoważenie błysku wypełniającego (występuje razem z TTL).
Czyli po polsku - dopasowanie mocy błysku do swiatła zastanego. mozna ustawić +/- byłysk w stosunku do swiatła zastanego

a tak po naszemu to jak to działa ?. Tak na przykładzie poproszę ;).

patrycjusz
07-06-2006, 13:08
a tak po naszemu to jak to działa ?. Tak na przykładzie poproszę ;).


Lampa dopasowuje moc błysku do zastanych warunków i pełni fukcje wspomagającą zastane światło. Czy dobrze mysle?

pink
07-06-2006, 13:40
a tak po naszemu to jak to działa ?. Tak na przykładzie poproszę ;).


Lampa dopasowuje moc błysku do zastanych warunków i pełni fukcje wspomagającą zastane światło. Czy dobrze mysle?

ale tak to mozna powiedzieć okazdym rodzaju błysku lampy.
...zawsze analizuje warunki zastane
... wspomagająca funkcja. Kiedy jest to funkcja zasadnicza a kiedy wspomagająca ?

chyba trzebaby zobaczyć fotki z właczona tą funcją i bez, w warunkach kiedy należy BL zastosowac. A kiedy stosować BL ????

Jacek_Z
07-06-2006, 15:38
BL stosowac, gdy jest dużo swiatła zastanego (np w plenerze)
BL - ma rozjasniać cienie - to główne zadanie tego trybu. Naswietlenie zdjęcia jest osiągane generalnie swiatłem zastanym, błysk lampy ma byc niemal niewidoczny, subtelny, pomagający wypracować cienie. Zależy jakie jest otoczenie - używa się +albo- by błysk był słabszy od swiatła zastanego, albo mocniejszy (zalezy też od jasności głwnego obiektu i tła). mozna zaobserwowac na wyswietlaczu po zrobieniu zdjęcia czy dodać czy odjąc błysku.

w pomieszczeniach ciemnych (1 żarówka w pokoju to nic) - to to jest bez sensu, bo do czasu jaki zaproponuje body po włączeniu lampy np 1/60 bedzie za mało swiatła nawet przy zupełnie otwartej przysłonie.

pink
07-06-2006, 16:27
no niby tak. Tylko dlaczego sb-600 z włączoną funkcja BL robiła bdb zdjęcia w tych samych warunkach... ?

Może niech ktoś zrobi jeszcze test tumaxa z odbiciem od sufitu z wyłaczoną funkcja BL i dla porównania zdjęcie na wprost. Moze sie okaze, że miałem jednak skarb w reku... tylko niepotrzebnie miałem BL włączone....

pawl_s
07-06-2006, 16:44
Z palnikiem na wprost Tumax pracuje u mnie zawsze prawidlowo. Po odchyleniu musze przejsc na manual, bo ani iTTL ani iTTL-BL nie pracuje prawidlowo.

PS: pink niepotrzebnie zalozyles drugi topic, bo teraz pisza ludzie to samo na jednym i drugim.

pink
07-06-2006, 16:47
iTTL-BL jest uzywany zawsze jesli masz na aparacie ustawione Matrix albo Centralnie Wazony pomiar. iTTL wlaczasz przechodzac na SPOT. U mnie dziala bez problemu, sproboj u siebie.

A mógłbyś pokazać fotki tumexem wykonane w pomieszceniu (ciemnym) na wprost i z odbicia z wyłączoną funkcją BL ?. Poprawnie wtedy oświetla z odbicia czy dalej kaszana ?

[ Dodano: Sro 07 Cze, 2006 ]

Z palnikiem na wprost Tumax pracuje u mnie zawsze prawidlowo. Po odchyleniu musze przejsc na manual, bo ani iTTL ani iTTL-BL nie pracuje prawidlowo.

PS: pink niepotrzebnie zalozyles drugi topic, bo teraz pisza ludzie to samo na jednym i drugim.

w jednym czasie napisaliśmy ;). Ale juz wszystko wiem. Jednak z automatu nie da się prawidłowo oswietlić zodbicia :(

pawl_s
07-06-2006, 19:14
Najbardziej mnie dziwi to, ze lampa Metz 44AF-4N uzywana z F80 (dedykowana dla tego aparatu) u mnie zachowuje sie dokladnie tak samo, tzn. automatyka po odchyleniu palnika siada. A nie wydaje mi sie zeby mozna bylo firme Metz porownywac z firma robiaca Tumax'y. Dlatego jak dla mnie za ta cene Tumax jest OK. Takie jest moje zdanie, howgh. ;)

Pozdrawiam,
Pawel

Gamling
07-06-2006, 19:19
Zdziwisz sie pewnie ale Tumax jest podwykonawca Metza dla niektorych modeli, zreszta podobnie jak np Soligora.

pawl_s
07-06-2006, 19:29
A to mnie zaskoczyles :) Nie wiedzialem. W takim razie nie ma sie co dziwic, ze obie lampy dzialaja podobnie. Parametry tez maja takie same. Tyle, ze Metz jest cichszy.

life
02-08-2006, 00:44
dzis nabylem Tumaxa zastanawialem sie nad SB-600 ale chwilowo nie mam tyle kasy, moze za jakis czas kupie SB-600 a tumaxa zostawie jako zapas albo sprzedam :) pozyjemy zoabczymy

co do samej lampy to jakosc plastiku jest OK nie mam do czego sie doczepic, zmaina nachylenia palnika pracuje dobrze nic nie lata, nie trzeszczy jedyne co mnie wnerwia przy pracy to pisk :evil:

zrobilem pare fotek wraz z opisami dostepne tu (http://lifeweb.pl/work/tumax/tumax.htm).
Zaraz bedzie dym ze znowu misiek :) mam tez wersje z moja panna w roli modelki ;) ale foty robione byly w RAW wiec ew. kwestia wywoalna moze miec wplyw na odbior :)

acha ja nie zauwazylem zadnej ronicy miedzy trybem iTTL (spot) a iTTL BL (matrix) fakt ze wszystko robilem w nocy, moze w slneczny dzien sa jakies roznice ... zobaczymy, jeszcze bede mial okazje sprawdzic.

Jacek_Z
02-08-2006, 00:58
ciekawe jak inaczej miałby działac tryb BL w nocy.

wojteh
11-08-2006, 17:52
life dawaj testy z panną a nie "miski"

mad_mark
12-08-2006, 12:09
co do pisku... SB 800 tez delikatnie (wrecz minimalnie) piszczy jak ma wlaczone podswietlanie LCD.

lukaszsh
14-08-2006, 23:22
No to zglupialem, jestem poczatkujacy i chcialem kupic tego tumaxa, ale widze, ze chyba nie warto, mimo, ze wg. wczesniejszych postow to calkiem nie glupi sprzet.
Moze juz sie wyklarowalo zdanie na temat tego spretu?;-)

life
14-08-2006, 23:28
sprawa jest prosta chesz miec cos lepszego placisz dwa razy tyle (SB-600) lub jeszcze wiecej za SB-800 ale powiem tak na moje skropmne potrzeby lampa ta wystarcza i daje mi przyzwoite efekty!

mad_mark
15-08-2006, 03:51
lukaszsh, ja sie pokusilem na SB800 bo mialem okazje. Ale minie jeszcze przynajmniej rok zanim zaczne korzystac z funkcji ktorych w tumaxie brak.

lukaszsh
15-08-2006, 21:12
a jakie to funkcje?
jeszcze pytanko, z tego co sie orientuje to D70 moze pracowac zdalnie z lampami, czy tak jest i z Tumax386?
dzieki za odpowiedzi

pawl_s
15-08-2006, 21:42
Tumax jest wyzwalany fotocela, wiec mozesz blysnac lampa wbudowana zeby ja wyzwolic (pamietaj zeby lampe aparatu przelaczyc na manual).

mad_mark
15-08-2006, 23:38
lukaszsh, te funkce to wlasnie bezprzewodowe wyzwalanie iTTL, jakis stroby i pewnie jeszcze cos czego nazwy jeszcze nie znam bo nie doczytalem instrukcji do konca.

szumigt
14-09-2007, 13:25
Jeśli zebrałyby się osoby z Łodzi z Tumaxem, Metzem i SB-600 to można by zorganizować w siedzibie prawdziwe porównanie :-).

Witam !!!
Jestem dość nowy na tym forum i właśnie się przyglądam opiniom tego Tumax-a 386AFZ. Wiem żę wątek jest już dość wiekowy ale może zgłosiłby się ktoś z Łodzi lub okolic kto ma tego Tumax-a. Ja się właśnie zastanawiam nad jego kupnem i widzę że zdania są podzielone....

jacek.gold
14-09-2007, 22:43
ale stary kotlet!!!
NIE KUPUJ

szumigt
18-09-2007, 10:11
link ze zdjeciami i plikiem xls tu link (http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=A338BEE5417E12E9)

lub tu link 2 (http://www.megaupload.com/?d=O0NIAYCL)

Mam prośbę mógłbyś podesłać to na mojego maila. Właśnie namiętnie czytam opinie o tym Tumaxie i mam bardzo mieszane uczucia. Miałbym nadzieję że Twoje fotki mi by pomogły podjąć decyzję ...

takedi
23-09-2007, 19:36
Witam,
mój pierwszy post na tym forum niestety nie jest wesoły... nie kupujcie tej lampy... ja swojego Tumaxa kupiłem w czerwcu zesżłego roku, pochodziła jakieś 10 miesięcy i się zepsuł zoom. Wysłałem do serwisu (FOTO-TIP) jako, że była na gwarancji, i po tygodniu dostałem paczkę z powrotem tyle, że nie z moją lampą tylko z nową (poznałem po idealnym stanie wizualnym, moja była w paru miejscach porysowana) co dziwne nie było słowa wyjaśnienia (co było zepsute i co naprawili) myślę sobie no ok. dostałem nową, tyle że jeżeli dostałem nową to gdzie jest nowa gwarancja?
Zdumienie moje wzbudziło natomiast co innego - chodziła zupełnie inaczej niż poprzednia. Tak jakoś szybciej, ciszej, precyzyjniej itd. (poprzednia była po przejściach - pomyślałem?)
No i dziś po raz pierwszy włączyłem lampę od czerwca tego roku. Cały czas leżała bez baterii... i nic. wszystkie funkcje działają a błysku nie ma. Po godzinie wkur...... się na ten złom olałem ją i odłożyłem. Po 30 minutach myslę ,zobaczę sobie jeszcze raz może się sama naprawiła (hehe)....werble.... włączyłem ją ponownie naciskam przycisk READY/TEST a lampa jak nie pierdalnie, huk i taki, że moja małżonka kąpiąca dzieci wyleciała z łazienki w popłochu, a do tego woń palonego czegoś tam roznosząca sie po mieszkaniu.

I tak oto kończy się moja przygoda z Tumaxem. Nigdy więcej nie kupię żadnego wynalazku do mojego aparatu.
Wiecie co jest najgorsze, to że właśnie jestem w trakcie zmiany systemu na... uhm... inny i cały mój zestaw wystawiłem na sprzedaż.

Ok wyżaliłem sie.

Dobranoc ;)

mikkay
25-03-2009, 14:33
Ktoś używa tego w strobingu? Potrzebuję taniego, drugiego źródła światła wyzwalanego poprzez chińskie radio i zastanawiam się nad tym tumaxem.

Remoolus
26-03-2009, 14:18
Pomimo przeróżnych opinii na temat tej lampy postanowiłem ją zakupić. Mam Nikona d80 i oczywiście wolałbym nabyć oryginalną lampę najlepiej SB-800, ale wiadomo...finanse.
Właśnie dzisiaj lampa doszła do mnie kurierem. Pierwsze wrażenie pozytywne - lampa działa z D80. Dalej zaczynają się schody.
Po pierwsze po odchyleniu palnika zoom zaczyna szaleć i wydawać dźwięk podobny do ręcznego młynka do kawy. Pomaga wyłączenie lampy i ponowne włączenie. Widać automatyka bardzo kiepska.
Po drugie - i tutaj mam problem - po wykonaniu zdjęcia po chwili zapala się podświetlenie górnego panelu LCD na korpusie aparatu. Ktoś wie może czy to normalny objaw, czy też gdzieś tworzy się jakieś zwarcie. Podświetlenie panelu można wyłączyć ręcznie - lampka gaśnie, ale trzeba to robic po każdym zdjęciu. Akumulator zdechnie szybciej niż się obejrzę...
Może ktoś ma doświadczenie z tą lampą i coś podpowie? Z góry dzięki.

Remoolus
29-03-2009, 23:32
A tak na marginesie...czy może mi ktoś powiedzieć, czy zamiast jednorazowych baterii alkalicznych (tak jest napisane w instrukcji) można używać akumulatorków AA (na ten temat instrukcja nic nie mówi)?

XXL
30-03-2009, 13:26
A tak na marginesie...czy może mi ktoś powiedzieć, czy zamiast jednorazowych baterii alkalicznych (tak jest napisane w instrukcji) można używać akumulatorków AA (na ten temat instrukcja nic nie mówi)?
Podobny dylemat miałem z Tumaxem DSL880-AF, zaryzykowałem i przez prawie rok nic się nie stało. Plusem dla akumulatorków jest szybsze ładowanie lampy. Niestety ja też mam takie samo zdanie odnośnie działania automatyki- poprostu makabra.