PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie na koncercie



wozek
05-06-2008, 09:54
Witam,
Za kilka tygodni wyjeżdżam na festiwal muzyczny i potrzebuję kilku porad od bardziej doświadczonych.
Jakie polecacie ustawienia? Przy późniejszej porze lampa będzie niezbędna, tylko podobno artyści nie zyczą sobie błysków jak grają. Pozostaje więc duże ISO i rozjaśniać do granic możliwości... ale martwią mnie poruszenia.

Przemek Paśnik
05-06-2008, 10:25
Hej! na koncercie niestety wysokie iso jest niezbędne, do tego czasem opłaca się użyć spota, jeśli masz zewnętrzną lampę - TTL/TTL BL z korekcją w dół (nawet do -3). Ostatnio coś takiego mi się nawet sprawdzało, ale musisz pokombinować. Sample: http://www.mmsilesia.pl/1639/2008/5/11/coma-w-sosnowcu-fotorelacja?category=kultura Pozdrawiam

ovserwator
05-06-2008, 10:47
Lampy nie uznaję...szukam po prostu światła :)

Porady:
- krótkie czasy albo monopod lub ostatecznie statyw
- ISO 800 i wyżej
- małe liczby przysłony
- nastawy czasu i przysłony ręczne i kontrola histogramu - przy tak dynamicznie zmieniających się światłach nie ufam pomiarom dokonywanym przez światłomierze itp.

PaRaGaS
05-06-2008, 17:22
Ja robię na ISO800+, czasy w ostateczności 1/30s (da się), f/2.8.
Jeżeli doświetlane lampą, to tylko przy mocnym oświetleniu scenicznym, 1/40s i lampa w manualu na 1/128 lub 1/64.
Chociaż ja zazwyczaj focę z bliskiej odległości. Tutaj (http://www.flickr.com/photos/paragas/sets/72157605397076662/) są foty z ostatniego koncertu, który robiłem - właśnie z takimi ustawieniami.
Zdarzyło mi się zrobić ze dwa koncerty w naprawdę ciemnej dziurze na wbudowanej lampie z maksymalną ujemną korekcją błysku i czasem naświetlania coś koło 1/6s. Ciekawe efekty wychodziły, ale nie polecam.

Fenek
05-06-2008, 17:56
W zasadzie koledzy powiedzieli już wszystko. :) Z ISO nie ma co schodzić poniżej 800 (a i 1600 nie należy się bać jak się poprawnie naświetli). Pomiar obowiązkowo spotem (matryc i CW zgłupieją na 100%) albo jeszcze lepiej - jechać na manualu i nabierać doświadczenia. Po paru godzinach nauczysz się "na oko" oraz ze wspomożeniem histogramu dobierać ekspozycję. Przede wszystkim postaw na jasny, szeroki kąt. Raczej f/2.8 to minimum (kiedyś robiłem kitem 3.5-4.5 i nie było to szczególnie dogodne...). Jeśli muzycy nie szaleją po scenie, to i amatorskie tele z VR da radę. Lampę odpuść sobie z miejsca, no chyba że zastanego światła będzie tak mało, że żadnych sensownych czasów się nie uzyska.

bono32
05-06-2008, 18:54
na koncertach w jaki sposób dostac sie pod samą scene omijająć ochrone , ugadujecie się z ochroną ktora wpuszcza , na jakies ligitymacje? prosze o info jak to wygląda

wozek
05-06-2008, 19:00
Wielkie dzięki za cenne wskazówki.
Polecacie więc samodzielne ustawienie (tryb M) f i metodą prób, błędów poprawiać w trakcie koncertu? W zasadzie festiwal będzie trwać trzy dni, czyli dużo czasu na ew poprawki, ale niestety jestem mocno początkujący i nie wiem czy podołam robić wszystko na manualu. Rozumiem - człowiek uczy sie na własnych błędach. Szkoda mi tylko będzie tylko straconych zdjeć z wypadu na który długo czekałem ;). Chciałbym mieć co wspominać.
Może lepiej jak będę robił na S i sam ustawiał migawkę?

Soprano
05-06-2008, 19:06
No wlasnie, wlasciwie kazdy ma swoja wlasna "recepte" na koncerty. Ja na ten przyklad zawsze robie na spocie, natomiast nad ekspozycja panuje przez +-EV (guziczek i pokretelko). Ale spokojnie mozesz sobie ustawic na stale -1 EV dac sobie spota i mierzac na twaz bedzie git. Czas 1/60 powinna wystarczyc, zeby nie bylo poruszen, no chyba, ze artysci niczym Axel Rose. :) ISO to takie jakie jet potrzebne, ale na mniej niz 800 to chyba nie ma co liczyc. Lampe sobie odpusc od razu, nie jest elegancko "walic" ludzia po oczach, skup sie raczej na tym swietle ktore zastaniesz, jest o niebo lepsze. Co do obiektywu, to juz roznie bywa, zalezy jakie masz warunki sceniczne, czasami szeroko sie po prostu nie da (np. srodek dnia i wszedzie poza scena fatalne blokowiska, a sciany sceny niczym ser szwajcarski), wtedy warto szukac tla i robic portety, lub scene wasko np tele i z daleka.
tutaj przyklad takich warunkow i takiego rozwiazania http://www.kadr.nazwa.pl/slideshows/lubin1/lubin1.html

Soprano
05-06-2008, 19:26
na koncertach w jaki sposób dostac sie pod samą scene omijająć ochrone , ugadujecie się z ochroną ktora wpuszcza , na jakies ligitymacje? prosze o info jak to wygląda


No wlasnie albo omijajac ochrone, albo za ich zgoda. To juz zalezy jednak od rangi imprezy, czasami wystarczy pokazac aparat, troche pogadac i brykasz pod scena (tak wlezlismy z ovserwatorem na swoj pierwszy koncert, ale mysmy sie jeszcze powolali na jakies nazwisko, co bylo niby szefem i nie wazne, ze to nazwisko nic o nas nie slyszalo), natomiast na ogol konieczna jest akredytacja, a te tez sa rozne, najlepiej miec "organizator", bo nie traktuja cie wtedy jak jakiego paparazzi, bo z "media" to roznie bywa.

wozek
05-06-2008, 19:59
Zbyt duże ziarno nie będzie przeszkodą na ISO 800 i wyższej? Z dego co pamiętam na moim D40 przy tych ustawieniach troche "mży" i niezbyt to wygląda.

Fenek
05-06-2008, 21:09
Zbyt duże ziarno nie będzie przeszkodą na ISO 800 i wyższej? Z dego co pamiętam na moim D40 przy tych ustawieniach troche "mży" i niezbyt to wygląda.

Twoje zdjęcia będą oglądane na 99% w formacie nie większym, niż ten:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img372.imageshack.us/my.php?image=dsc3431sff5.jpg)
I tak strasznie ten szum przeszkadza w odbiorze zdjęcia? ;)

Soprano
05-06-2008, 21:18
No Fenek to chyba nie najlepszy przyklad, tutaj szum faktycznie psuje niezle ujecie.

Wozek, jesli dobrze naswietlisz to nie powinno byc z tym duzego problemu.

Fenek
05-06-2008, 22:07
No Fenek to chyba nie najlepszy przyklad, tutaj szum faktycznie psuje niezle ujecie.

Wozek, jesli dobrze naswietlisz to nie powinno byc z tym duzego problemu.

Odróżniajmy szum od światła rozproszonego przez dymek. Popatrz na przykład na spodnie, które dymkiem objęte nie są.

Inny przykład: postać akurat "niezadymiona" i jakoś szum nie wali po oczach. Także w ciemniejszych partiach zdjęcia. A w tle widać jak prześlicznie dymek potrafi poudawać szum. :razz: (a to zdjęcie tak samo jak poprzednie przy ISO 1600)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img357.imageshack.us/my.php?image=dsc1065sja3.jpg)

Soprano
05-06-2008, 22:26
Odróżniajmy szum od światła rozproszonego przez dymek. Popatrz na przykład na spodnie, które dymkiem objęte nie są.

Inny przykład: postać akurat "niezadymiona" i jakoś szum nie wali po oczach. Także w ciemniejszych partiach zdjęcia. A w tle widać jak prześlicznie dymek potrafi poudawać szum. :razz: (a to zdjęcie tak samo jak poprzednie przy ISO 1600)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img357.imageshack.us/my.php?image=dsc1065sja3.jpg)

Fenek odrozniamy. :)

A to zdjecie to dobry przyklad. Tutaj faktycznie szum nie bije po oczach. Choc tamto ujecie bardziej mi sie podoba. :)

Fenek
05-06-2008, 22:42
Fenek odrozniamy. :)

A to zdjecie to dobry przyklad. Tutaj faktycznie szum nie bije po oczach. Choc tamto ujecie bardziej mi sie podoba. :)

Mnie też no ale chciałem tym razem wybrać coś, czemu nie będzie można zarzucić zabójczego szumu. ;) :razz:
A twórcy wątku życzę powodzenia. Zmagania z oświetleniem koncertowym to ciężka robota. :)

A swoją drogą... świetne koncertówki w stopce, Soprano. Pozazdrościć grupy i umiejętności (bo zakładam że wśród koncertówek są także Twoje zdjęcia). Może kiedyś zbliżę się do takiego poziomu (marzenia). :D

Soprano
05-06-2008, 22:48
A twórcy wątku życzę powodzenia. Zmagania z oświetleniem koncertowym to ciężka robota. :)

A swoją drogą... świetne koncertówki w stopce, Soprano. Pozazdrościć grupy i umiejętności (bo zakładam że wśród koncertówek są także Twoje zdjęcia). Może kiedyś zbliżę się do takiego poziomu (marzenia). :D

Fakt.

No z grubsza 1/3, inaczej nie byloby tego linka w mojej stopce.

Dzieki. :)

bono32
07-06-2008, 21:22
dla porownania jak wychodzi na iso 1600 na koncercie , dzieki dla soprano za podrzucenie ekspozycji na -1
koncert z piątku
http://orientacja.wm.pl/po-imprezie/Kombi-i-sztuczne-ognie,47775

Kyo
08-06-2008, 02:29
jezeli chodzi o mnie to z iso staram sie zejsc na jak najniższe ale w wiekszosci czasu nie jest to mozliwe.
jak mialem d50tke to wejscie na iso1600 nie bylo dla mnie nawet za duzym problemem ale przy d200 powyzej 1000 staram sie nie wchodzic i docenilem stałki jak nigdy przedtem.

co do ustawien moich, w zaleznosci co chce osiagnac albo spot albo matrycowy , czasy - jak najkrotsze. na tyle aby prawidlowo doswietlic i nie poruszyc, dajamy na to 1/30 w gore
http://lyckopiotr.cba.pl/albums/zdjecia/majowka/DSC_0504.jpg swiatelko 1.8-2.8 tutaj caly koncert robiony 50 mm praktycznie no ale nie na kazdym mozesz podejsc tak blisko.

tutaj spot z daleka http://lyckopiotr.cba.pl/albums/zdjecia/oddzial%20zamkniety/DSC_0789.jpg

oprocz mnie fotografowalo kilkoro innych osob z czego pan pro fotograf robil wszystko z lampa+dyfuzor.

bono32
13-06-2008, 13:47
też widziałem jak na koncertach roibią z lampą , niewiem poo co doswietlić twarz czy zabrać kolory ? i jeszcze na wprost wykonawcy :)

PaRaGaS
13-06-2008, 13:50
też widziałem jak na koncertach roibią z lampą , niewiem poo co doswietlić twarz czy zabrać kolory ? i jeszcze na wprost wykonawcy :)

Zależy od oświetlenia. Czasem jest tak słabe, że o lampie nie ma nawet co myśleć, innym razem lampa ładnie wyciąga detale z cieni w ogólnej ekspozycji nie zmieniając zbyt wiele.

fotojacek
13-06-2008, 14:31
Na plenerowych nocnych/wieczornych koncertach czesto teraz poza scenicznymi swiatlami są za muzykami telebimy nazwijmy to diodowe to dopiero masakra jest