PDA

Zobacz pełną wersję : Ani słońce, ani deszcz... jaki WB?



żółto-czarny
30-04-2006, 17:36
Powinienem to pytanie zadać dużo wcześniej, ale trudno :oops: Jakich ustawień dokonujecie w Waszych puszkach przy takim nieśmiałym słonku, które:
1) co trochę wychodzi i zaraz się chowa,
2) jest "przesiane" przez cieńką warstwę chmur?
W pierwszym przypadku do tej pory co chwila przestawiałem z Direct Sun na Cloudy, ale ileż można? :evil: A w drugim - różnie, bo ciągle miałem wątpliwości. Więc może Auto, jakieś korekty?

PADI
30-04-2006, 17:46
1) co trochę wychodzi i zaraz się chowa,
2) jest "przesiane" przez cieńką warstwę chmur?


A o jakiej porze roku i dnia? :lol:


Rób zdjęcia w NEFach to sobie elegancko wyregulujesz WB na kompie ;)

patrycjusz
30-04-2006, 18:26
ja ustawiam na pogode pochmurna -3

Poza tym oczywiscie namawiam do rawów.

żółto-czarny
01-05-2006, 16:34
No właśnie, zapomniałem dodać że tylko w JPEG-ach lubię robić :roll:
Patrycjusz, czy stosujesz to także w odniesieniu do mojego pkt. 1?

pebees
01-05-2006, 21:35
żółto-czarny, powiem Ci, tak jak mi powiedziano.. masz cyfraka, to sobie sprawdź :P
A tak poważniej - jak Ci się słońce raz chowa, raz pojawia, to niestety wb wypadałoby niby zmieniać. Niby - bo 1) można robić raw, tak jak Ci już proponowano, 2) z mojego króciutkiego doświadczenia wynika, że auto wb zachowuje się w tym przypadku (np. dziś :D) poprawnie :)

Gamling
01-05-2006, 23:42
Jak masz jakies nietypowe warunki to zawsze mozesz robic na custom trzeba tylko nosic ze soba biala kartke lub jeszcze lepiej szara karte kodaka.

Mzumi
12-09-2006, 11:04
Ja tam zawsze robię manualny balans bieli (biała kartka), no i w rawach.. Może i przesadna zapobiegliwość, ale... nie muszę się póżniej domyślać jakie słońce było wtedy, gdy robiłem zdjęcie.. No i jak coś nie gra to nieznacznie poprawiam balans w camera raw.
Automatycznym balansom bieli nie ufam.