PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie - pierscien przyslony



GrAn
11-12-2004, 12:34
Jeżeli do puszki D70 podłączę obiektyw ,który posiada pierścien przysłon jak należy ustawić przysłonę na obiektywie a jak na body?

szymony
11-12-2004, 13:08
Maksymalnie przymknąć. Przeważnie jest to 22.

chalzen
11-12-2004, 18:42
Maksymalnie przymknąć. Przeważnie jest to 22.

A blokować nie trzeba?

szymony
11-12-2004, 20:02
Maksymalnie przymknąć. Przeważnie jest to 22.

A blokować nie trzeba?

Nie, nie trzeba. Blokada jest dla (nie)wygody :wink:

Ja z niej nie kożystam, bo przyzwyczajony jestem z analoga do zmiany przysłony pierścieniem, a nie kółkiem. I zapodawszy w swej nieświadomości kiedyś blokadę omało nie urwałem tego pierścienia lub szkła całego.

chalzen
11-12-2004, 23:01
Nie, nie trzeba. Blokada jest dla (nie)wygody

To do czego ta blokada ma służyć? Co legło u podstaw tego wynalazku?

maroo
12-12-2004, 01:02
Aby aparat mógł sterować przysłoną w trybie priorytetu czasu trzeba ją blokować.
Wtedy jest zmieniana za pomocą popychacza wystającego z puszki.
Można wtedy też sterować przysłoną za pomocą kółka (tak jak w obiektywach typu G).

szymony
12-12-2004, 15:39
Aby aparat mógł sterować przysłoną w trybie priorytetu czasu trzeba ją blokować.


No właśnie nie trzeba, wystarczy maksymalnie przymknąć szkło. Blokowanie nie jest konieczne. W korpusach, które mają sterowanie przysłony, pierścień przysłony w obiektywie powinien być całkowicie skręcony, bo inaczej korpus głupieje i wyświetla "FEE"

I po to jest ten bajer. Jak masz korpus z sterowaniem przesłony, a szkło z pierścieniem przysłon, to trzeba je przymknąć maksymalnie. Można je spokojnie zablokować, bo z pierścienia przysłon przy takim korpusie i tak nie ma żadnego pożytku.