Zobacz pełną wersję : Czy obiektyw Nikkor-H pasuje do D300
Leszek123
31-05-2008, 22:00
Czy ktoś wie, czy obiektyw Nikkor-H Auto 1:1.8 85mm będzie pasował do D300 ?
Jeżeli nie pasuje, czego się obawiam, to czy można zastosować jakieś przejściówki ?
Nie pasuje, o ile nie zostanie zmodyfikowany (do standardu AI). Być może jakieś serwisy to jeszcze robią, ale ogólnie wystarczy chwila z pilnikiem (http://www.zi.ku.dk/personal/lhhansen/photo/repair/aimod/aimod.htm).
uszkodzi Ci korpus, było już maglowane .....
Leszek123
01-06-2008, 09:42
uszkodzi Ci korpus, było już maglowane .....
Mogę się domyslić, że wciskając go na siłę uszkodziłbym korpus.
Ale czy po dokonanej przeróbce, użytkowanie tego obiektywu z D300 dalej jest ryzykowne ?
Mogę się domyslić, że wciskając go na siłę uszkodziłbym korpus.
Ale czy po dokonanej przeróbce, użytkowanie tego obiektywu z D300 dalej jest ryzykowne ?
Używałem z D70, ale czy jest ryzykowne? Nie wiem.
Edit: Tzn mój był przyrżnięty
Czy ktoś wie, czy obiektyw Nikkor-H Auto 1:1.8 85mm będzie pasował do D300 ?
Jeżeli nie pasuje, czego się obawiam, to czy można zastosować jakieś przejściówki ?
Trzeba przyrżnąć pierścień przysłon do standardu Ai:
http://www.chr-breitkopf.de/photo/aiconv.en.html
Leszek123
01-06-2008, 19:00
Trzeba przyrżnąć pierścień przysłon do standardu Ai:
http://www.chr-breitkopf.de/photo/aiconv.en.html
Dzieki Czornyj.
Kiemlo tez podał mi linka do procedury przeróbki obiektywu do standardu AI.
Rzecz w tym, że są to dwie róźne procedury.
Podana przez Ciebie, dotyczy obiektywu Nikkor-K, Kiemlo podał procedurę dla obiektywu Nikkor-S.
Mój obiektyw jest typu Nikkon-H. Czy on nie będzie czasem wymagał zupełnie innej procedury ?
Obawiam się też, że w procedurze podanej przez Ciebie jest błąd:
- w tabelce "Position of the AI coupling ridge", gdzie w pierwszej kolumnie jest "Lens starting aperture" a w drugiej "AI coupling ridge at aperture" :
1.2 5.6 + 1/3
1.4 8
1.8 8 + 2/3
2 8 + 2/3
2.5 11 + 1/3
2.8 11 + 2/3
3.3 16 + 1/6
3.5 16 + 1/3
4 16 + 2/3
4.5 22
5.6 22 + 2/3
Dla wartości 1.8 i 2 w pierwszej kolumnie, w drugiej kolumnie są dwa razy te same wartości: 8+2/3.
A tak chyba nie powinno być?
whatsilenceknows
01-06-2008, 19:06
Podana przez Ciebie, dotyczy obiektywu Nikkor-K, Kiemlo podał procedurę dla obiektywu Nikkor-S.
Mój obiektyw jest typu Nikkon-H. Czy on nie będzie czasem wymagał zupełnie innej procedury ?
Wydaje mi się, że te oznaczenia nie mają nic wspólnego z bagnetem (co najwyżej mogą wskazywać na wiek obiektywu). Świadczą one o liczbie elementów w budowie optycznej obiektywu, albo o typie powłok (sufiks ".c", np. "S.C.", "H.C.", etc., jako oznaczenie obiektywów multi-coated).
Dzieki Czornyj.
Kiemlo tez podał mi linka do procedury przeróbki obiektywu do standardu AI.
Rzecz w tym, że są to dwie róźne procedury.
Podana przez Ciebie, dotyczy obiektywu Nikkor-K, Kiemlo podał procedurę dla obiektywu Nikkor-S.
Mój obiektyw jest typu Nikkon-H. Czy on nie będzie czasem wymagał zupełnie innej procedury ?
Obawiam się też, że w procedurze podanej przez Ciebie jest błąd:
- w tabelce "Position of the AI coupling ridge", gdzie w pierwszej kolumnie jest "Lens starting aperture" a w drugiej "AI coupling ridge at aperture" :
1.2 5.6 + 1/3
1.4 8
1.8 8 + 2/3
2 8 + 2/3
2.5 11 + 1/3
2.8 11 + 2/3
3.3 16 + 1/6
3.5 16 + 1/3
4 16 + 2/3
4.5 22
5.6 22 + 2/3
Dla wartości 1.8 i 2 w pierwszej kolumnie, w drugiej kolumnie są dwa razy te same wartości: 8+2/3.
A tak chyba nie powinno być?
Najrozsądniej byłoby skombinować jakąś bardziej współczesną 50/1.8 (od Ai wzwyż) i przyrżnąć pierścień tak samo, jak tam będzie przyrżnięty.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.