PDA

Zobacz pełną wersję : jaki obiektyw do d200



mar-cin-k
31-05-2008, 03:17
witam

kilka dni temu kupilem nikona d200. jest to moja pierwsza lustrzanka i dlatego zwracam sie do Was o pomoc przy wyborze obiektywu. chcialbym kupic cos uniwersalnego z duzym zoomem. przyznam sie szczerze ze zaczalem gubic sie w gaszczu tych oznaczen i cyferek opisujacych obiektywy. przegladalem poprzednie posty i chyba dobrym wyjsciem bedzie nikkor 18-200 VR. czy istnieja rozne wersje tego obiektywu poniewaz czasami widze rozna oznaczenia np. ED-IF lub IF-ED
czasami pojawiaja sie dodatkowe symbole takie jak DX lub VR II zamiast VR.

czy w/w obiektyw to wlasnie ten:
http://www.digitalfirst.co.uk/productDA.asp?ProductID=2642&DepartmentID=119
oraz
http://www.fotosense.co.uk/shop/Nikon/SLR_Lenses/Nikon_18-70mm_f35-45G_AF-S_DX_Lens.asp?productID=4495&GCID=S16116x005&keyword=nikon%2018-200%20vr&gclid=CM2i1PO0z5MCFQobQgodulW2jQ

w opisie tego obiektywu wyczytalem:
"VR II to druga generacja technologii mechanizmu redukcji wibracji firmy Nikon, która umożliwia fotografowanie z czasami migawki dłuższymi o cztery stopnie (zamiast o 3 stopnie jak w przypadku poprzedniej wersji systemu VR)"
co to oznacza? co to sa stopnie?

moj znajomy leci za 3 tygodnie do usa i sprawdzilem w necie ze ten sprzet jest tam sporo tanszy. ale ja nigdy nic nie kupowalem z usa a moj znajomy leci tam pierwszy raz wiec tez nic nie wie. powiedzcie mi czy warto tam kupowac tam obiektyw? co z gwarancja? czy do ceny znalezione w necie dochadza jakies inne wydatki, cło lub inne oplaty? i jak w ogole zrealizowac taki zakup?

pozdrawiam

pioter m
31-05-2008, 12:05
I ty sobie kupiles D200?
Kup lepiej ksiazke, a potem zacznij kupowac sprzet, kiedy juz bedziesz wiedzial, co potrzebujesz i jak tego uzywac.
Co do znaczen - bywa, ze sklep w ofercie ma nieco inaczej wpisana nazwe obiektywu, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia. Sa jednak obiektywy wystepujace nawet w 4 wariantach, wiec tutaj ni jest to bez znaczenia.
Tak czy inaczej - zacznij od czytania.
Gwarancji mozesz nie miec. Nie wiem, czy nikon oferuje miedzynarodowa za dodatkowa oplata. Sprawdz, bo ceny w USA sa baaardzo OK.

luzaczek82
31-05-2008, 12:22
Ciezko Ci będzie wycisnać piękne fotki z tej puchy bez znajomosci podstawy fotografi!dużo czytaj i ćwicz to na początek!!!!sam tak robie:-)

mar-cin-k
31-05-2008, 12:47
no a co z tym obiektywem? czy polecacie tego nikkor 18-200 VR?
luzaczek82 jak mam cwiczyc bez obiektywu? mozecie sie wypowiedziec na temat: jaki obiektyw kupic?
pozdr

luzaczek82
31-05-2008, 12:57
no a co z tym obiektywem? czy polecacie tego nikkor 18-200 VR?
luzaczek82 jak mam cwiczyc bez obiektywu? mozecie sie wypowiedziec na temat: jaki obiektyw kupic?
pozdr

obiektyw mogę Ci polecić bo sam go mam!jest uniwersalny wiec powinien Ci wystarczyć!jeszcze kup dobry statyw bo sam VR to nie wszystko:-)pozdro

ALF
31-05-2008, 13:07
ED-IF lub IF-ED

kolejność literek nie ma znaczenia - każda z nich coś oznacza - poszukaj na forum jest post o oznaczeniach obiektywów :)


co to oznacza? co to sa stopnie?

chodzi o stopnie przysłony...a bardziej po ludzku, możesz fotografować z czasem nieco dłuższym, ale bez przesady VR statywu nie zastąpi :D

mar-cin-k
31-05-2008, 13:14
achaaa. propo tego czytania... to moze polecicie jakas dobra ksiazka. najlepiej aby to byla ksiazka od a do z czyli opisujaca dzialania i rodzaje aparatow, opis akcesoriow, zasady fotografowania itd...

ALF
31-05-2008, 13:17
nie ma takiej pozycji, ale możesz zacząć od książek Mroczka "O fotografowaniu", a nawet starych pozycji Pękosławskiego - tu znajdziesz podstawy...czytaj też forum, to skarbnica wiedzy :)

pebees
31-05-2008, 13:19
achaaa. propo tego czytania... to moze polecicie jakas dobra ksiazka. najlepiej aby to byla ksiazka od a do z

Nawet może być od A do Ź .. bo np. można napisac rozdział "Jak fotografować źdżbło w pysku źrebaka.


czyli opisujaca dzialania i rodzaje aparatow, opis akcesoriow, zasady fotografowania itd...
Tu naszła mnie refleksja. Kiedyś w podstawówce miałem na lekcjach języka polskiego takie zajęcia, podczas których chodziliśmy do biblioteki, i tam Pani Bibliotekarka uczyła nas szukać książek na interesujące nas tematy. I kluczowym było wybrać samemu jakieś pozycje, a potem pytać o opinie na ich temat. Do dziś staram się zawsze tak robić, czasem się jednak nie da, rozumiem. Jednak nie w tym przypadku. :)

Oczywiście nie jest to złośliwość, tylko takie luźne spostrzeżenia :)

greczer
31-05-2008, 14:31
Myślę, że na początek N18-200VR to bardzo dobry wybór. Doskonale się sprawdza, jako wycieczkowy i spacerzoom
( oczywiście nie tylko ). Przygodę z fotografią zacząłem z D50+18-70, ale z biegiem czasu brakowało mi trochę „długiego końca“ więc zakupiłem wlaśnie w/w N18-200VR. Następnie do „zadań specjalnych“, ( w moim przypadku głównie fotografowanie aktualnie 14 miesięcznego syna ) dokupiłem N50 1.8. Teraz jeszcze rozważam zakup T90 2.8 ( makro/portret ) lub N85 1.8 ( portret ) ew. jakiś
jasny zoom w zakresie 24-70 2.8. Oczywiście cały czas sie uczę – czytam forum i ksiażki. Jeśli chodzi o pozycje książkowe, z mojej strony mogę polecić ( polecaną także na tym forum ) „Ekspozycja bez tajemnic“ Brayan Peterson
Pozdrawiam
Grzegorz

mar-cin-k
31-05-2008, 15:47
wielkie dzieki ALF, greczer i luzaczek82 za wyczerpujaca i rzeczowa odpowiedz. o to mi chodzilo a nie jakies blablabla.

nieznam sie na fotografii tak dobrze jak osoby ktore pisza "blablowe" odpowiedzi ale wiem jedno: interesuje mnie fotografia i chce rozwijac swoje zainteresowania. wiem ze jak na pierwsza lustrzanke d200 to duzo za duzo ale mialem okazje odkupic go za "grosze" wiec postanowilem nie zmarnowac takiej okazji. teraz musze zaczac sie uczyc jak wykorzystac mozliwosci tego "malenstwa" :) i bardzo mnie to cieszy ze tyle pracy przede mna.

zatem kupuje ten obiektyw:
http://www.digitalfirst.co.uk/productDA.asp?ProductID=2642&DepartmentID=119

Wojteksw
31-05-2008, 20:52
Kup Nikkora 18-200 VR, będziesz zadowolony. Następnie sam zobaczysz jakie ogniskowe będą dla Ciebie najlepsze i dokupisz lepsze szkła - jasne stałki.