PDA

Zobacz pełną wersję : D40 na D70 ...?



pancur
30-05-2008, 12:44
Witam forumowiczów.
Sytuacja jak w temacie. Mam okazję sprzedać D40, którego kupiłem rok temu w promocji ze zwrotem 300zł za kwotę około 1000 zł. Chodzi mi po głowie myśl, żeby kupić w to miejsce używanego D70 z obiektywem standardowym. Ewentualnie zastanawiałem się nad jakimś analogiem z dobrym szkłem np. 'flintą' minolty. Moje pytanie brzmi czy taka zamiana jest warta zachodu ?

Dodam że w D40 najbardziej przeszkadza mi ograniczony wybór obiektywów i ich dość wysoka cena. Po za tym trochę mały 'chwyt' ale reszta ok. Robię zdjęcia w plenerze i nocne z długim czasem naświetlania. Nie przeszkadza mi ilość Mpix ani szumy (w granicach oczywiście).

Z góry dziękuje za wszelkie opinie.

Łukasz

wlasiukk
30-05-2008, 13:00
Jestem po przesiadce z d40 na d50 i uważam ja za udaną.
Wyciąg z mojej wypowiedzi na ten temat :

Miałem przez rok d40, żeby zobaczyć czy foto mnie wciągnie. Jestem (a w sumie byłem) z niego BARDZO zadowolony - rewelacyjny sprzęt!
Teraz mam d50.
Podsumowanie zamiany:
Jpegi są równie ładne jak w d40.
Chwyt dużo lepszy!
Wizjer w sumie to samo co d40.
w d50 brakuje programowalnego przycisku Fn - d40 ma.
wyświetlacz, szybkość wyświetlania DUŻO GORSZA w d50!
Zmiana ustawień na górnym ekraniku wygodniejsze niż na tylnym, bo d40 ma około 1s zwłokę w pokazaniu ekranu do zmiany ustawień.
AutoIso w d40 znacznie bardziej rozbudowane. WB mniej się mylił.
w d50 dodatkowe 2 pola AF się przydają, nie łapię już ostrości na brzuchu (przy scenie dynamicznej nie można przekadrować)

Do zamiany popchnął mnie średnio udany silnik AF w nowym Tamronie 17-50. Teraz mam "stary" typ i działa perfekt (szybciej).
Reasumując - za każdym razem jak wchodzę do menu to myślę - co ja kurczę zrobiłem?! Zamieniłem siekierkę(d40) na kijek(d50) z poprzedniej epoki!
Ale jak biorę w rękę z nielekkim T17-50 to już wiem o czym mowa jeśli chodzi o za małe wymiary. A to przecież nie rekordowo ciężkie szkło.

Ideał dla początkującego amatora nie istnieje - to byłby dla mnie d50 z wyświetlaczem i elektroniką d60 ...

mooha
30-05-2008, 13:09
ja nie wiem czy jest sens takiej zamiany, dobij tą 40-tke, dozbieraj kasy i udeż w wyższą półkę raczej, (d80/d200/d300)takie moje zdanie
co do szkieł z silnikiem, to pojawia się ich coraz więcej (patrz produkty Sigma) i są coraz tańsze, praktycznie cena nie odbiega od tych bez silnika motoru.

pancur
30-05-2008, 14:06
Dziękuję za szybką odpowiedź.


Wizjer w sumie to samo co d40.
w d50 brakuje programowalnego przycisku Fn - d40 ma.
wyświetlacz, szybkość wyświetlania DUŻO GORSZA w d50!
A jak jest w D70 ? Rozumiem że D50 jest okrojoną wersją D70 podobnie jak jest z D40 i D80, ale jednak 40 i 70 to trochę inne edycje lustrzanek Nikona.


AutoIso w d40 znacznie bardziej rozbudowane. WB mniej się mylił.
Raczej rzadko korzystam z tych funkcji więc nie jest to priorytet.


Do zamiany popchnął mnie średnio udany silnik AF w nowym Tamronie 17-50. Teraz mam "stary" typ i działa perfekt (szybciej)
Również mam dużą chęć poużywania starych obiektywów, stałek itp - a nóż, widelec znajdę jakąś perełkę którą zostawię sobie na zawsze. Po za tym jaki jest sens przerzucania silników z body do obiektywu- bo nie rozumiem decyzji Nikona?


ja nie wiem czy jest sens takiej zamiany, dobij tą 40-tke, dozbieraj kasy i udeż w wyższą półkę raczej, (d80/d200/d300)takie moje zdanie co do szkieł z silnikiem, to pojawia się ich coraz więcej (patrz produkty Sigma) i są coraz tańsze, praktycznie cena nie odbiega od tych bez silnika motoru.

Bardzo chętnie kupił bym sobie D80 czy D200 ale raczej na dziś nie stać mnie na ten sprzęt (jestem biednym studentem ;) ) a i funkcje które on oferuje są mi w większości zbędne - nie będę wykorzystywał np. 5kl/s. Po za tym chciałbym zainwestować mój skromny budżet w obiektywy - wydaje mi się że to była by rozsądniejsza decyzja - a właśnie D70 daje mi szersze pole manewru. Co z tego że będę miał te d80 kiedy i tak będzie do tego doczepiony w kółko jeden i ten sam obiektyw?

Przyznam się (mam nadzieję że nie oberwę za mocno), że zastanawiałem się nad Sony Alpha 100. Jest tani (używany), mógłbym doczepić do niego 'flintę', a przy okazji mój analog minolty by na tym skorzystał- jeśli by się nie połamał pod ciężarem tego obiektywu :). Niestety nie wiem nic o tym modelu sony - jedynie z recenzji w sieci.

KrzysztofS
30-05-2008, 15:01
Raczej rzadko korzystam z tych funkcji więc nie jest to priorytet.


Mysle ze z WB korzystasz przy kazdym zdjeciu, ale faktycznie nie musi to byc priorytet bo wiekszosc subtelnych roznic jest czysto subiektywna

meledhel
30-05-2008, 18:01
To mój pierwszy raz więc witam wszystkich serdecznie :)

Dosyć długo zastanawiałem się nad D40/D80/C400/K10 (i paroma innymi) ... i w końcu wybrałem używane D70 a resztę kasy poszła na obiektyw. Po miesiącu czasu jestem bardzo zadowolony :D
Miałem okazję pstrykać trochę D40 i w porównaniu do D70 najbardziej rzuciło mi się w oczy to:
- większe LCD, na którym widać zdjęcie. W D70 bardzo słabo. Selekcję można robić tak naprawdę dopiero na kompie,
- mniejsza konieczność ingerencji w to co aparat ustawia. W D70 trzeba opanować niekiedy dziwne zachowanie WB,
- tylko 3 pkt autofocusa. W D70 już 5, a czasem i tak przydałoby się więcej,
- leciutki, ale D70 lepiej się trzyma,
- używałem bardzo przyjemnego szkła N35-70 (bez silniczka). W D40 nie łapał ostrości. W D70 bez problemu.
- brak górnego LCD do ustawień. Może można się przyzwyczaić, ale mi rozwiązanie w D70 o wiele bardziej przypadło do gustu.

Reasumując. Na początku obawiałem się kupić takiego "starocia" jak D70. Nie mam z nim jednak żadnych problemów. A obydwa aparaty robią bardzo fajne zdjęcia. W Twoim przypadku jeżeli za 1000 sprzedasz D40 to dołożysz tylko parę stówek i masz D70 z 18-70. I dopiero wtedy zaczyna się zabawa :)

Co prawda obiektyw ze stopki, świetnie działa z D40, ale przecież to dopiero początek... :)

pancur
01-06-2008, 13:56
Mysle ze z WB korzystasz przy kazdym zdjeciu, ale faktycznie nie musi to byc priorytet bo wiekszosc subtelnych roznic jest czysto subiektywna
Myślałem że chodzi o automatyczny balans bieli.

Poza tym D40 jest już sprzedany. Poszedł za 1100.
Dzięki meledhel. Twój post mi sporo pomógł. Reszcie odpowiadających oczywiście też dziękuję. Teraz pozostaje mi już tylko dylemat D70 czy Alpha 100. Czy ktoś z forumowiczów miał okazję robić zdjęcia tymi aparatami? Jak według was wypada takie porównanie? Obawiam się że D70 będzie mi ciężko znaleźć w sklepach żeby potestować, a A100 może jeszcze sprzedają.

Pozdrawiam.

124miko
01-06-2008, 16:20
Nie miałem nigdy Alpha 100 w ręce, ale pamiętam b. dobrze wspomnianą wyżej minoltę 70-210 - wspaniałe szkło.

pozdrawiam 124miko

MYSZ
02-06-2008, 00:21
Jeżeli zamierzasz robić tylko w jpg to na początku raczej będziesz rozczarowany a dlaczego? D70S ma dosyć "kapryśny" WB więc od razu polecam program w rodzaju NC i tylko RAW czy tam NEF i WB na AUTO. To co Ci się spodoba w D70 to ergonomia w porównaniu z D40, czyli dwa kółka nastawcze, podświetlanie wyświetlacza LCD (bardzo się przydaje w ciemnych pomieszczeniach) duży, pewny chwyt - body jest większe a silnik AF ? Sprawa jest dyskusyjna, przy ograniczonym budżecie w moim przypadku, najlepsze foty uzyskuję ze starych szkieł M42 gdzie i tak ostrzy się manualnie (również światełko :)) Moim nowym "body" będzie coś w rodzaju D300, lepiej przemyśl zmianę, kupujesz dosyć "wymagający" sprzęt :)