PDA

Zobacz pełną wersję : artefakt



wojas123
29-05-2008, 21:50
Witam,
Chcialem sie dowiedziec nieco o artefakcie. Probowalem szukac na forum, ale niewiele znalazlem, zwlaszcza,ze poszukuje podstaw. Pytam, bo zetknalem sie z tym problemem na istockphoto, gdzie czesto z powodu artefaktu, odrzucane sa moje foty. Foce nikonem D80 (Tamron 17-50) w RAW. Foce glownie ze statywu, zdjecia wg mnie sa bardzo ostre. RAWy konwertuje do maksymalnej jakosci JPG przez Picture Project (zdaje sobie sprawe,ze to bardzo prosty program). Tyle co wiem,to to,ze artefakt moze byc spowodowany kompresja do JPGa (zaznaczam jednak,ze kompresja jest do maksymalnego rozmiaru JPG, czyli pliki JPG maja ok.5 Mega). Jak moge uniknac artefaktu? Czy sa jakies skuteczne programy do zlikwidowania artefaktu? Bede bardzo wdzieczny za pomoc. Pozdrawiam.

wojas123
02-06-2008, 21:16
hmmmm..nikt nie odpowiada..albo pytanie zbyt banalne, albo za trudne :)

JK
02-06-2008, 21:22
A poszukać nie można? Korona z głowy spadnie?

Tu masz kilka zdań: http://pl.wikipedia.org/wiki/Artefakt_%28informatyka%29 - na początek.

Nie dość, że z "koziej wolki", to jeszcze leń?

cypherdid
03-06-2008, 16:06
A poszukać nie można? Korona z głowy spadnie?

Tu masz kilka zdań: http://pl.wikipedia.org/wiki/Artefakt_%28informatyka%29 - na początek.

Nie dość, że z "koziej wolki", to jeszcze leń?


trochę spokojniej kolego...nie można było grzeczniej?? na każde pytanie tak odpowiadasz??
jakaś burza hormonów chyba...ech


na istock faktycznie przyjmowane są obrazy o najwyższej jakości...spróbuj zapisać RAWy to TIFFa i później przejechać jakimś lepsiejszym programem do JPEGa...być może PProj słabo je konwertuje...albo od razu z RAWa walnij JPEGa ale lepszym programem...CaptureOne//CNX//jakimś PSem..

JK
03-06-2008, 16:22
No to fajnie, panie spokojny, że odpowiedziałeś na pytanie i wyjaśniłeś koledze, co to są artefakty.
Grunt to fachowa i przemyślana odpowiedź z dogłębnym wyjaśnieniem o co tu chodzi.

wojas123
03-06-2008, 19:54
JK - dzieki, link ktory mi podales nie byl mi obcy, ale niewiele tam sie mozna dowiedziec. Niemniej, dziekuje za dobra wole.

Cypherdid - dzieki za obrone mojej skromnej osoby i oczywiscie za informacje, ktore sa dla mnie bardzo pozyteczne i przydatne.

pozdrawiam!

marbed
06-06-2008, 21:54
Obrona obroną może i szlachetne ale dlaczego doradzasz koledze programy z górnej półki cenowej? A nie ma to darmowych takich jak Gimp, Fastsone Photo Resizer? A tak to zawsze pokusa na PSCS3 PE

Przemek Paśnik
06-06-2008, 22:01
Obrona obroną może i szlachetne ale dlaczego doradzasz koledze programy z górnej półki cenowej? A nie ma to darmowych takich jak Gimp, Fastsone Photo Resizer? A tak to zawsze pokusa na PSCS3 PE

Zawsze można trialem poszaleć :wink:

marbed
06-06-2008, 23:16
;-)

wojas123
11-06-2008, 22:28
dzieki.
mam GIMPa, ale nie wiem jakw nim otworzyc NEFa ( czy da sie?). Jezeli da sie to zrobic, to bede wdzieczny za podpoiwedz jak to zrobic.
pozdrawiam

Obrona obroną może i szlachetne ale dlaczego doradzasz koledze programy z górnej półki cenowej? A nie ma to darmowych takich jak Gimp, Fastsone Photo Resizer? A tak to zawsze pokusa na PSCS3 PE

graf
11-06-2008, 22:40
Nie wiem czy już wiesz co jest nazywane przez agencje typu i-stock foto tzw. artefaktami, jeżeli nie to wyjaśniam, że są to wszelkiego rodzaju niezamierzone, niezaplanowane zanieczyszczenia czy też zakłócenia na końcowej wersji fotografii. Mogą nimi być zanieczyszczenia na matrycy ale również ryski lub pyłki z obiektywu, które widoczne są na zdjęciu. Jeżeli ktoś wcześniej już Ci wyjaśnił to pojęcie to sorki.

marbed
11-06-2008, 22:57
dzieki.
mam GIMPa, ale nie wiem jakw nim otworzyc NEFa ( czy da sie?). Jezeli da sie to zrobic, to bede wdzieczny za podpoiwedz jak to zrobic.
pozdrawiam
musisz odpowiednią wtyczkę zassać

cypherdid
12-06-2008, 13:34
Obrona obroną może i szlachetne ale dlaczego doradzasz koledze programy z górnej półki cenowej? A nie ma to darmowych takich jak Gimp, Fastsone Photo Resizer? A tak to zawsze pokusa na PSCS3 PE

no tak...bo CNX którego można dostać za 250zł to faktycznie górna półka cenowa...tak samo parę miechów temu PS w promocji studenckiej albo Capture One w gratisie z kartami pamięci...dla chcącego nic trudnego