PDA

Zobacz pełną wersję : D40X Jakies Szkiełka...?



zebrantez
29-05-2008, 19:37
Witam szanownych forumowiczów. Ze względu na to, ze jest to mój pierwszy post na forum chciałem prosić o wyrozumiałość:)

Pierwszym moim pytaniem będzie jw. jakie szkiełka do tego aparatu. Jako, że dopiero zaznajamiam sie z fotografią cyfrową(fotografią ogólnie mógłbym rzec), nie operuję fachowym nazewnictwem i tylko domyślam sie różnicy miedzy makro i mikro obiektywami:).
Obecnie w moim aparacie posiadam kitowy obiektyw 18-55 mk2 (który będzie sie nadawał chyba tylko na domowe imprezy). chcę uskuteczniać fotografię plenerową (moje góry kochane)do tego po trochu przyroda (ptaszki i różne inne robaki) oraz okazyjnie sport( lub inne rodzaje ruchu). chciał bym Was prosić o zarekomendowanie 2-3 obiektywów dla początkującego. O moim aparacie wiem tyle, że potrzebuje obiektywów serii AF-S żeby używać auto focusa więc raczej cenowo będę zmuszony używać AF lub obu rodzajów (chyba ze istnieje jakiś adapter-przejściówka która pozwala używać funkcji AF bez S) Dodam, że budżet to około 2000-2500zl (z uwzględnieniem sprzętów używanych)
Dzieki za odpowiedzi:)

arwic
29-05-2008, 19:54
Nikkor AF-S 18-200mm VR

arturjb
29-05-2008, 19:55
do widoczków - Sigma 10-20 HSM
do sportu, ptaków - Nikkor 70-300vr
do robaczków - 105vr macro lub nowa 60tka AF-S

arciszz
29-05-2008, 19:56
Ten kit i na domowe imprezy jest trochę ciemny, ale nie znaczy, że nie da sie nic, zawsze można sie wspomóc lampą albo dobrym światłem zastanym, z postu wnioskuję, że wszystkiego po trochu więc w tej cenie nie ma nic poza 18-200 AF-S, VR nikkora, uniwersalna zabawka, oczywiście można poszukać u konkurencji np. Sigma itp. ale jak wspominam jak uniwersalne to ma być w w kwocie 2 tys. to 18-200 AF-S, VR od Nikkora, albo albo 18-70 Af-S plus 70-300 AF-S, VR,

zebrantez
29-05-2008, 20:20
Dzieki za odzew
Nikon AF-S ED 24-85mm F3.5-4-5.6G ( cena to jakieś 450-500zl używana) czy takie toto sie nadaje do czegokolwiek. Gdzieś na tym forum przeczytałem, że ponoć dobre na wycieczki (dodam, że na ebaju w UK jest sporo nawet taniego sprzętu i to tam się zaopatruję)

KrzysztofS
29-05-2008, 21:05
Nikkor AF-S 18-200mm VR

popieram i udanej zabawy

aneczka18
29-05-2008, 21:33
Nikon AF-S ED 24-85mm F3.5-4-5.6G ten obiektyw moze byc dosc dobry (moim zdaniem) do krajobrazow choc tez nie do konca, szerszy kat ma twoj kit, do sportu tez moze sie w jakis sposob przydac choc tez nie do konca... jest troche ciemny, ale ja mam kita takiego jak ty i sigme 70-300 SPO DG MACRO (na twoj budzet nie oplaca sie jej brac, chyba ze za ta cene chcesz kupic 3 obiektywy na raz) i jakos sobie z tym swiatlem radze :) do sportow to cos typu 70-300 badz 70-200, 18-200 tez moze byc :) na stronie www.optycznie.pl masz roznego rodzaju obiektywy przetestowane, wszystko opisane, jest chyba nawet cena mniej wiecej podana :) jak sie na cos zdecydujesz to polecam rozgladniecie sie na naszej forumowej gieldzie za jakas uzywka :) i poszperaj troche w tematach na forum, duzo ciekawych rzeczy sie dowiesz i bedziesz mogl sie na cos zdecydowac :)

zebrantez
29-05-2008, 21:41
:) Choinka tak sobie myślę, że chyba raczej to jakiś podręcznik cza by przeczytać. NA stronkę już zaglądam. Pozdro

zdrowamarchewka
29-05-2008, 23:11
:) Choinka tak sobie myślę, że chyba raczej to jakiś podręcznik cza by przeczytać. NA stronkę już zaglądam. Pozdro

Sigma 18-200 HSM z antywstrząsem
Jeszcze są superbadziewia jak TAMRON 18-250 jak ktoś nie musi miec dobrej jakości
oraz Nikkor MICRO 105 VR 2.8 - rewelacja.

szukaj w ofercie Sigmy! i Nikkora ozywiście...

boro333
30-05-2008, 00:09
Jeśli nie jesteś zbyt wymagającym użytkownikiem i potrzebny ci dobry uniwersalny zoom to oczywiście N18 -200 VR...


A jak chcesz wachlować szkłami to kup 18 -70 i 70 -300 VR i będziesz miał praktycznie cały zakres ogniskowych zapewniony. Potem może zacząć sie rozglądać za jakimś szerokim kątem (bardziej szerszym od tego 18 ) ale myślę że na początek nie jest Ci to potrzebne ...

zebrantez
30-05-2008, 19:03
Sigma 135-400 mm f/4.5-5.6 APO a to to tak sobie czytam ze na ptaszki niezgorsze toto. A jak wy Myslicie?

lewAp7
30-05-2008, 19:17
Jeszcze są superbadziewia jak TAMRON 18-250 jak ktoś nie musi miec dobrej jakości
to "superbadziewie", to ze słyszenia, czy z autopsji? I porównując z czym?

Czepiam sie ewidentnie i nie kryję się z tym, bo czytałem różne opinie, ale z aż tak negatywną się nie spotkałem... Przeważały raczej pozytywne (były to opinie o uniwersalnym obiektywie dla amatora)

zebrantez
30-05-2008, 20:19
tak sobie przekopuję neta i szukam, szukam ,szukam... kolejne szkielko o ktore chce zapytac to Sigma 70-210 APO Macro AF nie jest to nowosc ale to chyba nie ma wiekszego znaczenia czy moze Lepiej jest na poczatku uzywac af-s bez roznicy? Aparacik mam od niedawna a juz zauwazylem ze ciagnie mnie do zabawy z zoomem i planuje nabyc N18-70 tylko co potem.?

aneczka18
30-05-2008, 21:16
tak sobie przekopuję neta i szukam, szukam ,szukam... kolejne szkielko o ktore chce zapytac to Sigma 70-210 APO Macro AF nie jest to nowosc ale to chyba nie ma wiekszego znaczenia czy moze Lepiej jest na poczatku uzywac af-s bez roznicy? Aparacik mam od niedawna a juz zauwazylem ze ciagnie mnie do zabawy z zoomem i planuje nabyc N18-70 tylko co potem.?

http://www.fotoplus.pl/obiektywy-akcesoria/obiektywy/Sigma/70-200mm-f2.8-EX-APO-DG-MACRO-HSM-II/ dobre opinie dosc zbiera ten obiektyw :) duzo jest na temat tego obiektywu na forum ;)

ALF
31-05-2008, 13:03
skoro już wdepnąłeś w puszkę bez silnika, to zapomnij o tanich rozwiązaniach, które dadzą dobre efekty...18-200 jest dobrym spacerzoomem, ale jako obiektyw podstawowy do krajobrazów i tele raczej się nie nadaje...zakres cenowy, który podałeś nie nadaje się do skonfigurowania dobrego sprzętu w podanym zakresie potrzebnych ogniskowych...propozycja może wyglądać następująco:
-kup na początek przyzwoity obiektyw standardowy - ukazały się ostatnio niezłe i stosunkowo niedrogie szkła Tamrona i Sigmy - odsyłam do działu: http://forum.nikon.org.pl/forumdisplay.php?f=73 - poczytaj co tam napisano i sam będziesz wiedział co mieści się w Twoim zakresie cenowym
-dobry obiektyw tele jest drogi, a nawet bardzo drogi, więc tu masz dwa rozwiązania...albo dozbierasz do takiego obiektywu, albo kupisz jakiś całkowicie amatorski - zajrzyj do działu teleobiektywy
-dobry obiektyw do makro (mikro, choć mają czasem w nazwie obiektywy, to określenie fotografii mikroskopowej) może nie być nawet bardzo drogi, ale tu trafiamy na barierę AF-Sa, a w tej chwili masz do wyboru chyba tylko Nikkora 105, który sam w sobie przekracza Twój budżet :)
osobiście radzę najpierw kupić dobry obiektyw standardowy, najlepiej ze stałym światłem 2,8 - koszt już od ok 1200zł - ideałem byłby Nikkor 17-55/2,8 - który na jebaju UK możesz kupić za sumę nieco wyższą niż podałeś swój zakres...natomiast po przeciwnej stronie jest kit Nikkor 18-70 - sporo tańszy (używka od 800zł), ale ciemniejszy i o mniej przyjemnym bokehu od swego brata :)
zobacz tu: http://tinyurl.com/6bwbhn
z własnego doświadczenia podpowiem...nie kupuj wszystkiego na raz, kup raz, a dobrze...na resztę cierpliwie zbieraj :)

zebrantez
01-06-2008, 15:57
Dzieki za odpowiedzi :)
obecnie nabylem N18-70 za niecale 400zl i drogą eksperymentu Sigme 70-210 APO Macro AFco prawda bede musial pocwiczyc krecenie, ale chyba wyjdzie mi to na dobre teraz pozostaje mi czekac na paczuszki :) Pozdrawiam Marcin

age1869
07-06-2008, 10:56
kręcenie nie wyjdzie Ci na dobre :P AFy mają strasznie krótki pierścień ostrości... Co do obiektywów to nie kupuj niewiadomo jakich i ile na początku, tylko poczytaj, kup ze 2 czy 3 ksiązki o fotografii, a potem pomyśl o lepszym sprzęcie :)

Jak już zaczniesz kupować obiektywy, to pamiętaj "nie wszystko na raz!" :) Najpierw kup jeden dobry, pozbieraj i kup kolejny dobry itd :)


P.S.

Całe szczęście ja mam puszeczkę z silniczkiem :P

zebrantez
07-06-2008, 13:51
hej. Z ta sigma to masz racje ostrzy sie ciężko, ale to był obiektyw do zabawy(bo tanio). Wiem, ze w moim wypadku bez statywu sie nie obejdzie do makro (strasznie mi sie łapy trzęsą może za dużo wódki), a i do zooma też. Szkoło mam dopiero 5 dni ale jeszcze nie miałem okazji wypróbować go naprawdę dobrze (pogoda-jak nie pada to znowu bardzo pochmurno, jak już słońce łaskawie wyjrzy zza chmur to ja jestem w pracy). Natomiast 18-70 jest do normalnego fotografowania... pożyjemy zobaczymy:)
Pzdr Marcin