PDA

Zobacz pełną wersję : jakie jpg na płytę?



Madzia
09-12-2004, 14:08
Chcę przygotować kilka płytek ze zdjęciami do rozdania i zastanawiam się jakie jpg'i powinnam tam zamieścić. Chodzi głównie o rozdzielczość. Nie znam wszystkich osób, które to otrzymają stąd problem i w związku z tym nie wiem czy w ogóle i ew. jakiej wielkości chciałyby drukować z tego zdjęcia.
Jaki przyjąć standard? Może ktoś ma w tym jakieś doświadczenia?

c2h5oh
09-12-2004, 14:19
Stopien kompresji oczywiscie najnizszy (w szopie najwyzszy numerek)
A co do rozdzielczosci to w zaleznosci od mozliwosci:
tzn, jesli fotek nie jest duzo to mozna zaszalec - dac male do przegladania na kompie, i potem w rozdzielczosciach dopasowanych do konkretnych formatow (kilku na jednej plycie).
Jak to nie wchodzi w gre bo zdjec ma byc sporo to z czegos trzeba zrezygnowac. - jesli zdjecia sa rodzinne to raczej 20x30 nikt robic nie bedzie i jesli nie bedzie to namietnie na kompie przegladane to i z malutkich mozna zrezygnowac (choc tu oszczednosc najmniejsza)

Jerry
09-12-2004, 15:41
Sadze, ze wiekszosc ludzi lubi zdjecia na papierze wiec rozdzielczosc 300 ppi a format 10 x15 albo 13 x 18.

adik
09-12-2004, 16:43
Ja tam sie niegdy nieoszczedzam.Nosnik kontra jakos....Wole nagrac na 2-3 cd niz na 1 ale zmniejszone.Chyba ze ktos nielubi tkaich big:)

Madzia
09-12-2004, 18:51
Adiku, nie chodzi o oszczędność. Nie znam odbiorców, stąd moje pytanie. Sobie zostawię NEFy, ale nie o mnie tu chodzi. Jestem przekonana, że większość z tych osób nie ma zielonego pojęcia o obróbce zdjęć.
Chciałabym, by oprócz wersji papierowych, które im zrobię mieli również wersje elektroniczne, by w razie czego pójść do labu i zrobić odbitki. Więc chyba zgodnie z wcześniejszymi sugestiami przygotuję format 10x15 lub 13x18.
Dzięki za odpowiedź.

glisek
09-12-2004, 18:51
Pytanie ile tych zdjec tam chcesz nagrac, a rozmiar dopasuj do ilosci i pojemnosci plytki (bo jak to bedzie DVD, to sie nie ma czym przejmowac, mozna zaszalec). Jesli to bedzie przegladane na kompie, to dobrze jest wrzucic tez mniejsze 800x600, bo nie wszyscy maja przegladarki do plikow graficznych, a w IE czasami wieksze rozmiary nie mieszcza sie na stronie.

sailor
09-12-2004, 19:11
przygotuj na 15x21 i do tego daj tez w wielkosci interentowej do ogladania na kompie. 15x21 to najwiekszy standard robiony we wszystkich labach, jesli zdjecia sa rodzinne to nikt wiekszych nei bedize robil. a opcja zmniejszonych jest wygodna. mozna zrobic z automatu jakas galerie zeby sie latwiej ogladalo - zapuszczasz idziesz do kuchni robisz kawe wracaszi gotowe

ALF
11-12-2004, 03:49
ja bym zrobił do formatu A4, a ludzie nich sobie wybiorą...przeca wew labie zrobią im z tego 10/15, a wrazie co...mogą sobie na ścianę w większym formacie...no a jeśli wśród tych zdjęć jest twój autoportret, to na pewno to zrobią :oops: :D